Log In
Major Motion/Oakland Grand Prix • Sep 22 2013
Clear, 64 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Carling Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 James Laberge Team Mike's Bikes p/b Incase
3 Aj Kennedy VuMedi p/b Lombardi Sports
4 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes p/b Incase
5 Colin Daw Team Mike's Bikes p/b Incase
6 Owen Gillott Team Specialized
7 Daniel Kosykh Encino Velo Cycling Club
8 Ariel Herrmann Metromint Cycling
9 Keith Hillier Marc Pro - Strava
10 Reese Levine Tieni Duro
11 Mark Alford Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
12 Corey Duren Chico Corsa Cycling Club
13 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
14 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: James Laberge
15 Francisco Padilla Cushman & Wakefield Racing
16 Paul Penn Team Bahati
17 Walton Brush
18 David Mesa Chica Sexy beauty salon
19 Alexander Freund VuMedi pb Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
20 Brennan Percy Chico Corsa Cycling Club
21 Dirk Himley Hammer Nutrition/Charity of Choice
22 Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling
23 Taylor Cody Metromint Cycling
24 David Bangor Giga OM-ARO Pistachios
25 Chris Coble The Olympic Club
26 Rainier Schaefer Team Mike's BIkes p/b Incase Teammate Top 5: James Laberge
27 Russell White VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
28 Marcus Smith Team Mikes Bikes p/b Incase Teammate Top 5: James Laberge
29 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling
30 Mark Hyatt NCVC/UnitedHealthcare
31 Luciano Sponza VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
32 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
33 Will Rose Nomad Cyclery
34 Rob Dahl Metromint Cycling
35 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
36 Justin Traud Rio Strada
37 Kevin Leong
38 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
39 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
40 Keith Wong VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 23   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Laberge PrimeTime Cycling Team
2 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters
3 Francisco Padilla Cushman&wakefiled cycling
4 Kevin Klein PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Dean Laberge
5 Neil Bartley ZIPZ CYCLING TEAM
6 Ryan Wong San Jose Bicycle Club
7 Scott Derdenger Divine Electric Norcal
8 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
9 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
10 Mj Foley Team Mike's Bikes p/b Incase
11 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
12 James Coats California Giant Berry Farms/Specia
13 Chris Wire PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Dean Laberge
14 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team
15 Robert Sorenson Coretech Cycling
16 John Barbicas Team Mike's Bikes p/b incase
17 Bernhard Sturm Davis Bike Club Race Team
18 Jim Bonnet Don Chapin/Monterey Bay Race Team
19 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
20 Patrick Briggs PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Dean Laberge
21 Chris Ott PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Dean Laberge
22 Daniel Vigil Team Mike's Bikes p/b Incase
23 Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling
24 Brandon Correia Cycles Fanatic
25 Stephen Mccaw Folsom Bike/VW/Raley's
26 Dylan Mcreynolds North American Velo
27 Scott Herring Team Specialized Racing Masters Teammate Top 5: Craig Roemer
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 15   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Klein PrimeTime Cycling Team
2 Dirk Himley Hammer Nutrition/Charity of Choice
3 Chris Wire PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Kevin Klein
4 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
5 Scott Derdenger Divine Electric Norcal
6 Dean Abt Team Oakland Cycling
7 Rann Valdez Leopard-Sapporo Team
8 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
9 Jeremy Anson Bahati Foundation
10 James Coats California Giant Berry Farms/Specia
11 John Hansen Kovarus/Wells Fargo Racing Team
12 Michael Woodburn Kovarus-Wells Fargo Racing Team
13 David Passmore SJBC
14 Tom Vanderheiden Kovarus/Wells Fargo Racing Team
15 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
16 Anthony Eng Team Oakland Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Cabebe Leopard-Sapporo Team
2 Steven Tortorelli Team Chica Sexy
3 Eric Brickler Data Driven Athlete Racing
4 Paul Ngo Project History X p/b TRMS105
5 Raul Arias j.r. SJBC
6 Casey Fallon Data Driven Athlete
7 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
8 Liam Stewart Team Roaring Mouse
9 Michael Miller Metromint Cycling
10 Huy Tran Metromint Cycling
11 Douglas Schaller Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Stephen Cabebe
12 Justin Leong SJBC Teammate Top 5: Raul Arias j.r.
13 Curt Mills Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Eric Brickler
14 Christopher Leibman Suffolk-SunPower Racing
15 Alex Lockwood Fusion Sport USA
16 Stephen Jayanathan Metromint Cycling
17 Chris Gaitos Team Fremont/FFBC powered by Chipot
18 Dan Adkins Metromint Cycling
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
2 Rick Graves Cushman & Wakefield Racing
3 Christopher Leibman Suffolk-SunPower Racing
4 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
5 Alex Peterson Team Oakland
6 Brian Acord Folsom Bike/VW/Raley's
7 Thuy Nguyen Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Christopher Leibman
8 S. ryan Greysen Mission Cycling Club
9 Rolland Jurgens
10 Sean Watkins
11 Richard Meade Fusion Sport
12 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
13 Jason Schmidt Alto Velo Racing Club Teammate Top 5: Christopher Leibman
14 Mark Chen CyclesFANATICRacing.com
15 Dean Abt Team Oakland Cycling Teammate Top 5: Alex Peterson
16 Jim Bonnet Don Chapin/Monterey Bay Race Team
17 Steve Shores Berkeley Bicycle Club (BBC)
18 Daniele Farnedi Team Roaring Mouse
19 Rich Gellert
20 Jeremy Loader
21 Laurence Hall Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Rick Graves
22 Jamy Bacchus Berkeley Bicycle Club (BBC)
23 Murat Ozgur Squadra SF
24 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC)
25 Patrick Norville Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
26 Paul Mitchell Rio Strada Racing
27 Ed Lai Team Oakland Teammate Top 5: Alex Peterson
28 Marco Costantino Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Rick Graves
29 Toby Katz VOS Racing
30 Harish Narayanaswamy Leopard-Sapporo Team
31 Chad Richards Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
32 James Bauer Team Oakland Cycling Teammate Top 5: Alex Peterson
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Weinberger Team Mike's Bike p/b Incase
2 Josue Acosta Leopard-Sapporo Team
3 Peter Lucas
4 Dean Pogni Tam Bikes
5 Bingo Mckenzie Studio Velo/dZi Foundation
6 Herman Shum Christian Cycling - Hammer Nutirtio
7 Matthew Axford Rio Strada Racing
8 Frank Yang Metromint Cycling
9 Simon Tuttle Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
10 Allen Yip Team Oakland Cycling
11 John Adams Via La Larte
12 Steven Garboden ii
13 Nathaniel Ng
14 Adrian luis ?
15 Adriano Castro San Francisco Cycling Club
16 Yao Saetern San Francisco State University
17 Joseph Holt Chico Corsa Cycling Club
18 Cliff Macfarlane
19 Simon Gertler University of California-Berkeley
20 Thuy Nguyen Suffolk SunPower Racing
21 Jp Rutledge Team Mike's Bikes p/b Incase
22 Dominic Bati Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Josue Acosta
23 Mark Chen CyclesFanatic
24 Alejandro Villarreal San Francisco Cycling Club
25 Jeremy Loader Hydro-logic
26 Eric Gasmin Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Josue Acosta
27 Jason Schmidt Suffolk-Sunpower
28 Paul Mitchell Rio Strada
29 Andrew Warneiz
30 Steven Aurousseau SJBC
31 Jamy Bacchus Berkeley Bicycle Club (BBC)
32 James Begg Team Oakland
33 Max Motschwiller
34 Robert Galbreath Christian Cycling Hammer Nutrition
35 Samuel Worthington Ca Pools/Primal racing
36 Al Dietz
37 Mark Saeturn eden bicycles racing club
38 Marco Tax
39 Kyle Engen Art's Cyclery
40 Adrian Chow
41 Rich Gellert Hydro-Logic Racing
42 Luke Wentland Chico Corsa Cycling Club
43 Daniel Fourie penvelo
44 Justin Balderston Team Mike's Bikes p/b Incase
45 Adam Garcia Team Mike's Bikes p/b Incase
46 Carson Hedrick HEDRICK RACING DEVELOPMENT
47 Jose Ayon Chico Corsa Cycling Club
48 Benjamin Connolly Team City Sacramento
49 Dante Campanile
50 Zachary Proteau Team Mike's Bikes p/b Incase
51 Gabriel Morford Gigaomaropistachios
52 David Obrien
53 Yuriy Platoshyn Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Josue Acosta
54 Jason Brown
55 Pavel Ladonnikov performance cycle coaching
56 Raymond Lee Team Roaring Mouse Juniors
57 Mark Klein Christian Cycling-Hammer Nutrition
58 Phillip Burt Peninsula velo
59 Jon Meals Team Oakland Cycling
60 Matthew Yee
61 Daniel Rietz Cal Cycling
62 Christopher Flower LeadOut Racing
63 Jeromy Lee Fresh Air Bicycles SF
64 Garcia Blas Bike Station Aptos
65 Aaron Mcdevitt
66 Alejandro De simone Union Club
67 Matt Redmond MIT
68 Mark Sneed Major Motion Cycling Team
69 James Rainbow Peninsula Velo
70 Mike Heuer Peninsula Velo
71 Zachary Morvant San Francisco Cycling Club
72 Nicholas Caster Rio Strada Racing
73 Jay Parkhill Team Roaring Mouse
74 David Wieland Rio Strada Racing
75 Al Jerrold soriano
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 44   Cat 5: 27   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Aurousseau SJBC
2 Philip Blay Folsom Bike/VW/Raley's
3 Patrick Norville Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
4 Al Dietz
5 Dennis Belisle
6 Toby Katz VOS Racing
7 James Bauer Team Oakland Cycling
8 Will Parks Body Concepts
9 Paul Ryan Cushman Wakefield Racing
10 Benjamin Weekes Major Motion Cycling Club
11 David Obrien
12 Ralph Rivas
13 Matt Conidaris Body Concepts
14 Michael Coppolino Unattached
15 Ron Faulk Body Concepts
16 Christopher Kolm Cushman & Wakefield Racing
17 Mark Cosslett
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 13   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Starnes UCI WPT: Exergy Twenty16
2 Mary Elizabeth maroon SBRacing
3 Katharine Hall Metromint Cycling
4 Joanna Bechtel Metromint Cycling
5 Ginger Snell
6 Martina Patella
7 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
8 Mary Ellen ash Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
9 Juliette Olson Pinnacle p/b Argon 18
10 Chelsea Brown Michael David Winery Cycling Team
11 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team
12 Jennie Phillips Kovarus / Wells Fargo Racing Team
13 Julie Bellerose Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
14 Laurel Green Early Bird Womens Developmental Cyc
15 Eileen Mazzochette Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
16 Melanie Wong Leopard-Sapporo Team
17 Ann Stuart Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
18 Kathryn Hicks Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
19 Lisa Mueller Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
20 Serena F Pacific Crush Racing
21 Marissa Axell Fremont Bank Cycling Team
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 7   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team
2 Sandra Miller Earlybird Developmental Women's Tea
3 Melanie Wong Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Jeanette Haggas
4 Fiona Winder VuMedi p/b Lombardi Sports
5 Serena F pacific crush racing
6 Kristin Wolfe SJBC
7 Sonja Klein Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Serena F
8 Jennifer Douglas Rio Strada Racing
9 Carla Cosentino Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Serena F
10 Roberta Cabrera
11 Michelle Nightengale Fun Sport Bikes Cycling Team
12 Barbara Greening Team Oakland Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 5