Log In
Steel City Showdown • Apr 27 2014
Clear, 50 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Casselberry Mid Atlantic Junior Cycling
2 Austin Banks Young Medalists
3 Ryan Munko UPMC/ Pro Bikes
4 William Walton Young Medalists
5 George Pompura Unattached
6 David Do young medalists
7 John Reed Team Citius
8 Rowan De boer Team Citius
9 Adam Parrish Team Citius
10 Owen Howman Ride On Wooster
11 Zachary Cozza Unattached
12 Levi Moncheck Team Citius
13 Unknown Rider Unattached
14 Tyler Howman Ride On Wooster
15 Evan Moncheck Team Citius
DNF Zackery Deible Team Citius
DNF Vincent Moncheck Team Citius
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Albers Netherland Rubber
2 Donald Brew Team Beyer Auto
3 Jeffrey Pendlebury Team TRU
4 Paul Martin Netherland Rubber Teammate Win: Kirk Albers
5 Rob Thompson Netherland Rubber Teammate Win: Kirk Albers
6 James Baldesare WAS Labs Cycling
7 Matthew Mchugh NCVC/UnitedHealthcare
8 John Heffner Cleveland Brothers CAT - Big Bang B
9 Vinnie Depalma Cleveland Brothers CAT - Big Bang B
10 Corey Fisher Freddie Fu Cycling Team
11 Colin Sandberg Team GPOA
12 Jeremy Grimm TEAM TRU Teammate Top 5: Jeffrey Pendlebury
13 Thomas Detwiler QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
14 Clint Dager Integrated Sports Medicine p/b Brow
15 Todd Howman Ride On Wooster
16 Robert Sroka Netherland Rubber Teammate Win: Kirk Albers
17 Ryan Mckinney Team Beyer Auto Teammate Top 5: Donald Brew
18 Joshua Friedman Team GPOA
19 Kris Stein Team Beyer Auto Teammate Top 5: Donald Brew
20 David Bozak Team Beyer Auto Teammate Top 5: Donald Brew
21 Jared Babik TEAM GPOA
22 Steve Bedilion Cleveland Brothers CAT - Big Bang B
23 Mario Mazza Five & 20 Spirits
24 Dan Greene iron city racing
25 Jason Meidhof Team Beyer Auto Teammate Top 5: Donald Brew
26 Jack Mccann Netherland Rubber Teammate Win: Kirk Albers
27 Michael Appel Cleveland Brothers CAT - Big Bang B
28 Steven Kurpiewski TEAM GPOA
29 John Rowley Team GPOA
30 Andrew Clarke Team Netherland Rubber
31 David Friedman NovaCare Cycling
32 Brian Trdina Unattached
33 Zachary Chappell Snakebite Racing
34 Colin Mckenna Lambs Gap Cycling
DNF Morgan Baker J Mac Cycling LLC
DNF Chris Cioccio Five & 20 Spirits and Distillery.
DNF William Neidinger Wells Fargo Advisors
DNF Steven Wells Buffalo Bicycling Club Inc.
DNF Justin Kanter Cleveland Brothers CAT - Big Bang B
DNF Dan Wilson Freddie Fu Cycling Team
DNF Jacob Yundt Iron City Bikes
DNF Damian Radock Five & 20
DNF Robert Stumpf TEAM GPOA
DNF Dimitri Lemus Team Beyer Auto Teammate Top 5: Donald Brew
DNF Mike Hertner Five & 20
DNF Willem Deboer UPMC/ Pro Bikes
DNF Craig Merritts CAT Racing/Pitt Elite Velo
DNF Chris Neag SnakeBite Racing
DNF Michael Minard Stark Velo
DNF Frank Mesi Five and 20 spirits cycling team
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 22   Cat 3: 10   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Friedman NovaCare Cycling
2 Jeffrey Koontz UPMC / ProBikes
3 Nathan Cebula TeamTRU
4 Zachary Kephart Spokes-N-Skis/Altoona Bicycle Club
5 Nathan Clair Dynamic Physical Therapy Cycling Te
6 Dimitri Lemus Team Beyer Auto
7 Shawn Litster NuGo/Koeles
8 Kevin Westover SPOKES-n-SKIS
9 Devin Corboy Dynamic Physical Therapy Cycling Te Teammate Top 5: Nathan Clair
10 Chris Neag SnakeBite Racing
11 Jordan Villella Nova Care Cycling Team
12 Christian Korey UPMC / Probikes Teammate Top 5: Jeffrey Koontz
13 Morgan Baker NovaCare Cycling Teammate Win: David Friedman
14 Zachary Chappell Snakebite Racing
15 David Short Freddie Fu Cycling Team
16 Ian Baun UPMC Cycling Performance/ ProBikes
17 Craig Cozza UPMC/ Pro Bikes Teammate Top 5: Jeffrey Koontz
18 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy Cycling Te Teammate Top 5: Nathan Clair
19 Benjamin Strine Thru-It-All Body Shop Inc
20 Hugo Lozano NovaCare Cycling Teammate Win: David Friedman
21 Jeremy Holdorf NovaCare Cycling Teammate Win: David Friedman
22 John Churan Unattached
23 Willem Deboer UPMC Cycling Performance/ Pro Bikes
24 Douglas Riegner Unattached
25 Gary Rodosta Breakaway Velo
26 Thomas Borner NuGo/Koeles
27 Tom Senkevich UPMC Cycling Performance / ProBikes
28 Nathan Coste Portland Velo Club
29 Mike Hertner Five & 20
30 William Neidinger Wells Fargo Advisors
31 Jason Hochreiter NuGo/Koeles
32 Caleb Smith Unattached
33 Derek Reager NuGo/Koeles
34 Birk Mcgilvrey La Prima Espresso Co. Racing
35 Richard Holzworth La Prima Espresso Co. Cycling
36 Tom Lausch Green Mtn Cyclery
37 David Lowe Philadelphia Ciclismo
38 Eric Hodos UPMC ProBikes Teammate Top 5: Jeffrey Koontz
39 Aaron Shelmire ynSSr/ProBikes/i9
40 Ben Hay Iron City Bikes
41 Michael Coumos Iron City Bikes
42 Mike Janeiro Pro Mountain Outfitters/Sharp Medic
43 Damian Radock Five & 20
44 Justin Austin Team Snakebite Racing
45 Ken Mowry East End Cycling Club
46 Matthew Williams Unattached
47 Xavier Szigethy Team Citius
48 Aaron Troxel Ride On Wooster
49 Andreas Olshausen NovaCare Cycling Teammate Win: David Friedman
50 Edward Doughty Unattached
51 Christopher Yanakos La Prima Racing
52 Michael Brindza NCVC/UnitedHealthcare
53 John Mcdanel NuGo/Koeles
54 E Hubstenberger iii Dynamic Physical Therapy Cycling Te Teammate Top 5: Nathan Clair
55 Adam Burns Downtown Cycles p/b 53x11 coffee
56 Jason Bair NuGo/Koeles
57 Florian Lungu NovaCare Cycling Teammate Win: David Friedman
58 Adam Reichbaum East End Cycling Club
59 Jeff Gernert Dynamic Physical Therapy Cycling Te Teammate Top 5: Nathan Clair
60 Brandon Manns NovaCare Cycling Teammate Win: David Friedman
61 Ryan Munko UPMC/ Pro Bikes Teammate Top 5: Jeffrey Koontz
62 John Mclaughlin NovaCare Cycling Teammate Win: David Friedman
63 Marco Piccirilli Unattached
64 Paul Carberry East End Cycling Club
65 Tom Redpath US Military Cycling Team
DNF Timothy Daigle Team Citius
DNF James Carey Ride On
DNF Matthew Dolfi NovaCare Cycling Teammate Win: David Friedman
DNF Matthew Morehead Team Novacare
DNF Brian Luther Unattached
DNF Donald Splitstone NuGo/Koeles
Finishers: Cat 3: 31   Cat 4: 37   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Theron Binder IUP Cycling
2 Jonah Coste Unattached
3 Brian Mejia N1
4 Geoffrey Murray SCCA/Starbucks Cycling
5 Joshua Sayre Unattached
6 Drew Smorul East End Cycling Club
7 Dylan Kirchner Unattached
8 Thomas Prusak n+1 Teammate Top 5: Brian Mejia
9 Matt Noecker Unattached
10 Andrew Kornet IUP Cycling Teammate Win: Theron Binder
11 Patrick Kirkham Beaver Valley Velo
12 Dale Black East End Cycling Club
13 Christopher Gilson Unattached
14 Alexander Knaby IUP Cycling Teammate Win: Theron Binder
15 Matthew Serechin East End Cycling Club
16 Eric Osth East End Cycling Club
17 Matthieu Guillon EAST END CYCLING CLUB
18 Hasan Baydoun East end cycling club
19 Hyagriv Simhan East End Cycling Club
20 Jared Smith Ride On
21 Christopher Jackson n + 1 Cycling /narcisi winery
22 Garth Wagoner CTC Racing
23 Roy Leonard Allegheny Cycling Association
24 Shaun Williams NCVC/UNITED HEALTHCARE
25 Toby Heilbrunn Unattached
26 Paul Diegelman East End Cycling
27 Vince Pantloni Allegheny Cycling Association
28 Dennis Patton East End Cycling
29 David Rosenberg East End Cycling Club
30 Kevin Pietrzyk East End Cycling Club
31 David Patzer Unattached
32 Robert Ricci East End Cycling Club
33 Ryan Moncheck Unattached
34 Henry Rinck Unattached
35 Jeffrey Platt Buffalo Bicycling Club
36 Jeff Holloway Cat 6 Racing
37 Joshua Chen Carnegie Mellon University
38 Brice Nagle Pedal Power
39 Owen Wengerd Team TRU
Finishers: Cat 5: 34   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Manacchio PA Masters p/b Piscitello Law
2 Kevin Westover SPOKES-n-SKIS
3 Jay Downs QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
4 Aubrey Gordon Liberty Cycle, Inc.
5 Jason Zimmerman Freddie Fu Cycling Team
6 Gregory Danielewicz Bike King Racing
7 Jeffrey Koontz UPMC / ProBikes
8 Jim Yankush Stark Velo
9 Patrick Gellineau Team Somerset
10 Christopher Rassekh QCWp.b.Breakaway Teammate Top 5: Jay Downs
11 Curtis Brown NuGo/Koeles
12 Craig Cozza UPMC/ Pro Bikes
13 Patrick Casey ERA Cycling
14 Robert Vogt Stark Velo
15 David Thornton Unattached
16 David Lowe Unattached
17 Eric Hodos UPMC ProBikes
18 Jeffrey Guy UPMC / ProBikes
19 Brian Luther Team TRU
20 Kevin Saint clair Unattached
21 Chris Helbling east end cycling club
22 Al Meder East End Cycling Club (e2c2)
23 Ken Mowry East End Cycling Club
24 Bryan Routledge ACA-Sette Nove
25 Dale Black Unattached
26 John Adamczyk Unattached
DNF Tom Redpath US Military Cycling Team
DNF Edward Doughty Unattached
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 14   Cat 4: 9   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Manacchio PA Masters RC
2 Jeff Kompa Spin/Litzler Automation
3 Bill Gilboe Unattached
4 Derek Wilford Spin / Litzler Automation
5 Aubrey Gordon liberth cycle
6 Patrick Gellineau Team Somerset
7 Kevin Saint clair Team SKYLINE
8 Robert Gottlieb Unattached
9 William Ehler UPMC / ProBikes
10 Frank Mesi Five and 20 spirits cycling team
11 Skip Rogers UPMC / Probikes
12 Chris Mcelhinny UPMC / PROBIKES
13 Scott Root Unattached
14 Michael Spinnler AVC/Team Hagerstown-Washington Coun
15 William Flecher Stark Velo
16 Greg English Stark Velo
17 Michael Ellis UPMC Cycling Performance/Pro Bikes
18 Allen Galloway Team Bicycle Outfitters Indy
19 Raymond Sielski Ag3r-ButlerHealthSystem
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 13   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcy Bardman Sprinter's Edge Track Development T
2 Bree Harry Ride On Wooster
3 Brittany Bardman Unattached
4 Anja Thomas Sprinter's Edge Track Development T Teammate Win: Marcy Bardman
5 Abby Bardman Sprinter's Edge Track Development T Teammate Win: Marcy Bardman
6 Mia Geudtner Team Citius
7 Coco Reed Team Citius
8 Gabriella Cozza Unattached
9 Sienna Cozza Unattached
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colleen Gulick Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
2 Stephanie Swan Rare Disease Cycling
3 Traci Rodosta Breakaway Velo
4 Vicki Munnings Summit Freewheelers
5 Samantha Brode WasLabs Racing
6 Rachel Weaver NuGo/Koeles
7 Carren Stika Breakawaybikes.com - QCW Cycling
8 Kennedy Adams ProChain Junior Girls
9 Kirsten Brew Artemis
10 Robin Meidhof CAWES p/b Specialized
11 Crystal Carey Artemis
12 Stephanie Lamb Dynamic Physical Therapy Cycling Te
13 Kellie Strang WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vicki Munnings Summit Freewheelers
2 Rachel Weaver NuGo/Koeles
3 Crystal Carey Artemis
4 Carren Stika Breakawaybikes.com - QCW Cycling
5 Kennedy Adams ProChain Junior Girls
6 Kirsten Brew Artemis
7 Valerie Gould Guy's Racing Club
8 Stephanie Lamb Dynamic Physical Therapy Cycling Te
9 Lauren Senkevich Hollyloft/Alfies Cycling Team
10 Shequaya Bailey Unattached
11 Sherri Cozza Unattached
12 Cara Bacher Dynamic Physical Therapy Cycling Te
13 Mary Boone Rare Disease Cycling
14 Kelley Haderlie Unattached
15 Jill Collins Unattached
16 Caroline Billon IUP Cycling
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 7   Cat ?: 1