Log In
Red Kite Omnium #7 - Tri-Valley Criterium Classic • Jun 14 2014
Clear, 80 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeromy Cottell Specialized / Touchstone Masters
2 Chris Fortuna iRT-Reactor p/b JL Velo
3 Trevor White VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
4 David Passmore Specialized / Touchstone Masters Teammate Win: Jeromy Cottell
5 Francisco Padilla CyclesFANATICRacing.com
6 Andrew Nevitt Morgan Stanley Cycling Team
7 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
8 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com
9 Erik Camacho iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Chris Fortuna
10 Paul Penn Bahati Foundation/WinTeam Racing
11 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Francisco Padilla
12 Toby Long SquadraSF
13 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
14 Philip Hynes ThirstyBear Cycling
15 Samuel Worthington Audi
16 Nick Mcgowan Red Peloton
17 Robbie Robertson Kovarus/Wells Fargo Racing Team
18 Shaun Bagley Global CTI Cycling Team
19 Daryl Hemenway Performance Cycle Coaching
20 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Francisco Padilla
21 R Todd crisafulli CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Francisco Padilla
22 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
23 Ronald Reade SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
DNF Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
DNF Dylan Mcreynolds CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Francisco Padilla
DNF Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team
DNF David Puglia CoreTechs Cycling TwT
DNF Markus Roccaro Pen Velo Racing
DNF Todd Paoletti CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Francisco Padilla
DNF Eric Cinnamon Red Peloton
DNF Jeremy Loader CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Francisco Padilla
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 19   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Heaton CoreTechs Cycling TwT
2 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
3 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
4 Daniel Smith Morgan Stanley /Specialized
5 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling
6 Ronald Reade SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
7 Donald Langley Morgan Stanley /Specialized Teammate Top 5: Daniel Smith
8 Jerome Nadel CoreTechs Cycling TwT Teammate Win: Steve Heaton
9 Keith Defiebre JAKROO Racing Team
10 Eric Saltzman CoreTechs Cycling TwT Teammate Win: Steve Heaton
11 Greg Chapla Davis Bike Club
12 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
13 David Avila SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Kyle Glerum
14 Shaun Bagley Global CTI Cycling Team
15 Dave Maminski Morgan Stanley /Specialized Teammate Top 5: Daniel Smith
16 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
17 Christopher Kemp Team City Sacramento
18 Matthew Tamel Audi
19 Dean Abt Team Oakland Cycling
20 Chris Tanner Los Gatos
21 Todd Dambly Folsom Bike/VW/Raley's
22 Russell Clays Plus 3
23 Joe Molinari Audi
24 Andrew Nevitt Morgan Stanley Cycling Team
DNF Vincent Gee Team Bicycles Plus
DNF Jess Raphael Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Joshua Josephson
DNF Clint Gaver Morgan Stanley Cycling Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 13   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stanley Terusaki Morgan Stanley Cycling Team
2 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law
3 George Miranda LuxVue-SunPower Racing
4 Steve Clifton Family Cycling Center
5 Patrick Tafoya
6 Erik Salander Pen Velo Racing
7 Douglas Gonda 3 Ft. - It's The Law Teammate Top 5: Kevin Willitts
8 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team
9 Leslie Oglesby Don Chapin Monterey Bay Racing Team
10 David Puglia CoreTechs Cycling TwT
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Mikul SquadraSF
2 Aaron Patterson iRT-Reactor p/b JL Velo
3 Mark Andersen SquadraSF Teammate Win: Matt Mikul
4 Neil Bartley ThirstyBear Cycling
5 Bobby Abuyen iRT-Reactor p/b JL Velo
6 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
7 Zachary Isaacs Middlebury College
8 Chris Coble Olympic Club
9 Dean Pogni
10 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team
11 Patrick Thomas
12 Gabe Multer Limitless Cycling Racing Team
13 Alex Lockwood SquadraSF Teammate Win: Matt Mikul
14 Paul Ngo LuxVue-SunPower Racing
15 Darius Satongar LuxVue-SunPower Racing
16 Mark Manning
17 Chris Tanner Los Gatos
18 Fergus Tanaka
19 Jesse Chebot SquadraSF Teammate Win: Matt Mikul
20 Jason Schmidt LuxVue-SunPower Racing
21 Chris Evans SquadraSF Teammate Win: Matt Mikul
22 Brian Zimny Folsom Bike/VW/Raley's
23 Robert Sorenson LuxVue-SunPower Racing
24 David Mesa Fresh Air Bicycles-Focus
25 Tyler Pearce INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
26 Scott Cole SquadraSF Teammate Win: Matt Mikul
DNF Frank Yang Metromint Cycling
DNF Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com
DNF Jeremy Loader CyclesFANATICRacing.com
DNF Lee Shuemake Topsport
DNF Karsten Walker SEAVS/Haymarket
DNF Nole Studley Metromint Cycling
DNF Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
DNF Douglas Schaller iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Aaron Patterson
Finishers: Cat 2: 24   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabe Multer Limitless Cycling Racing Team
2 Douglas Schaller iRT-Reactor p/b JL Velo
3 Tyler Pearce INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
4 Brian Szykowny
5 Paul Ngo LuxVue-SunPower Racing
6 Tim Tsuruda
7 Dean Pogni
8 David Wieland Rio Strada Racing
9 Ryan Jones Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
10 Ben Egger Knight Riders Racing
11 Greg Mccullough SJBC
12 Richard Langsford
13 David Greif
14 Andrew Moss Don Chapin Monterey Bay Racing Team
15 Maciej Wojciechowski
16 Martin Szwarc Team BP/Sierra Nevada/Reliable
17 Frank Yang Metromint Cycling
18 Simon Tuttle Knight Riders Racing
19 Ronald Johnson Rio Strada Racing
20 Kyle Schirrmacher SJBC
21 Murat Ozgur SquadraSF
22 Rey Surla Team Fremont/FFBC powered by Chipot
23 Alvaro Mosquera Team BP/Sierra Nevada/Reliable
24 Micah Lerner Audi
25 Aaron Mcdevitt
26 Barry Obrien Pen Velo Racing
27 Jeremy Loader CyclesFANATICRacing.com
28 Philip Hynes ThirstyBear Cycling
29 Jason Schmidt LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Paul Ngo
30 Karsten Walker SEAVS/Haymarket
31 Richard Jones Bahati-WTR
32 Darius Satongar LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Paul Ngo
33 Matt Carvell LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Paul Ngo
34 Borys Aptekar iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Douglas Schaller
35 David O'Brien LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Paul Ngo
36 Gabriel Morford Fresh Air Bicycles-Focus
37 Deniz Warraich Knight Riders Racing
38 Saul Loyola Kovarus/Wells Fargo Racing Team
39 Justin Balderston Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
40 Jordan Miller
41 Michael Logan Knight Riders Racing
DNF Johnny Sisomphone Wheel Talk - TVC Racing
DNF Keith Morris LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Paul Ngo
DNF Cory Lockwood
DNF Al Jerrold soriano Wheel Talk - TVC Racing
DNF Adam Garcia Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Kimberly Fong Threshold Sports p/b Leadout Endura
DNF Amin Tamariz LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Paul Ngo
DNF Spencer Ingels iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Douglas Schaller
DNF Michael Baxter Team Fremont/FFBC powered by Chipot
DNF Dante Campanile Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Hernan Gatpandan Pen Velo Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 26   Cat 4: 23   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martin Szwarc Team BP/Sierra Nevada/Reliable
2 Corey Scobie ThirstyBear Cycling
3 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
4 Samuel Worthington Audi
5 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
6 Richard Nichols Contra Costa Cycling Club
7 Todd Dambly Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Chris Morris
8 Robbie Robertson Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Rick Lawton
9 Myron Reyes Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Rick Lawton
10 Sean Williams East Bay Velo Club
11 Alvaro Mosquera Team BP/Sierra Nevada/Reliable Teammate Win: Martin Szwarc
12 Mark Robertson CA Technologies Racing
13 Joe Molinari Audi Teammate Top 5: Samuel Worthington
14 Chirag Asaravala Audi Teammate Top 5: Samuel Worthington
15 James Suzuki SquadraSF
16 Toby Katz Don Chapin Monterey Bay Racing Team
17 Givargis Betoshana BRECycling
18 Richard Jones Bahati-WTR
19 Tim Vickroy Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Rick Lawton
20 Renzo Bernales Team City Sacramento
21 Billy Opsal Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Rick Lawton
22 Eric Clauss SquadraSF
23 Michael Baxter Team Fremont/FFBC powered by Chipot
24 Don Grijalva Kryki Sports
25 Stephen Langone Audi Teammate Top 5: Samuel Worthington
26 Kenneth Cluff East Bay Velo Club
27 Christina Bonnington iRT-Reactor p/b JL Velo
28 Michael Miu Team Fremont/FFBC powered by Chipot
29 Brian Gokey Team Fremont/FFBC powered by Chipot
30 Matthew Johnson Dolce Vita Cycling
31 Ian Swinson SquadraSF
32 Murat Ozgur SquadraSF
33 Markus Roccaro Pen Velo Racing
34 Adamvanminh Martin Lamorinda Cycling Club
35 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Rick Lawton
36 Steven Aurousseau SJBC
37 Gabriel Morford Fresh Air Bicycles-Focus
38 Ronald Johnson Rio Strada Racing
DNF Mark Sneed Team Fremont/FFBC powered by Chipot
Finishers: Cat 3: 26   Cat 4: 11   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Chapla Davis Bike Club
2 John Blasquez Castro Valley Cycling Club
3 Michael Boehme Colavita Racing
4 Mark Robertson CA Technologies Racing
5 Christopher Kemp Team City Sacramento
6 Todd Dambly Folsom Bike/VW/Raley's
7 Gary Paden iRT-Reactor p/b JL Velo
8 Steven Aurousseau SJBC
9 Richard Nichols Contra Costa Cycling Club
10 Ian Swinson SquadraSF
11 Philip Vrieling Fun Sport Bikes Cycling Team
12 Erich Shofstall iRT-Reactor p/b JL Velo
13 James Suzuki SquadraSF
14 Richard Jones Bahati-WTR
15 Donald Lee Pen Velo Racing
16 Sean Williams East Bay Velo Club
17 Kenneth Cluff East Bay Velo Club
18 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
19 David O'Brien LuxVue-SunPower Racing
20 Toby Katz Don Chapin Monterey Bay Racing Team
21 Mike Childs Red Kite Racing Team
22 John Lem Kovarus/Wells Fargo Racing Team
23 Peter Brisbo CA Technologies Racing Teammate Top 5: Mark Robertson
24 Paul Pacheco CA Technologies Racing Teammate Top 5: Mark Robertson
25 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
26 Anthony Eng Team Oakland Cycling
27 James Allen LuxVue-SunPower Racing
28 Adamvanminh Martin Lamorinda Cycling Club
29 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
30 Joshua Josephson
31 Michael Saba CA Technologies Racing Teammate Top 5: Mark Robertson
32 Dean Abt Team Oakland Cycling
33 Dominic Clark Metalmtn Cycling/Halpern Law
34 Kevin Farrauto SJBC
35 Gregory Spanier CA Technologies Racing Teammate Top 5: Mark Robertson
36 Michael Miu Team Fremont/FFBC powered by Chipot
37 Jennifer Kalich Los Gatos Bicycle Racing Club
38 Mark Sneed Team Fremont/FFBC powered by Chipot
39 Juan Ortiz
40 Jess Raphael Folsom Bike/VW/Raley's
41 Craig Stewart CA Technologies Racing Teammate Top 5: Mark Robertson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 28   Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law
2 Erik Salander Pen Velo Racing
3 Jeffrey Patterson Pen Velo Racing
4 Douglas Gonda 3 Ft. - It's The Law Teammate Win: Kevin Willitts
5 Nate Smith Team Oakland Cycling
6 Tim Davis iRT-Reactor p/b JL Velo
7 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team
8 Don Grijalva Kryki Sports
9 John Schaupp Spokesman Bicycles
10 John Witkowicki Red Peloton
11 Bruce Coffey San Jose Bicycle Club
12 Yuko Soneoka Metromint Cycling
13 John Berg Kovarus/Wells Fargo Racing Team
14 Robert Montague Spokesman Bicycles
15 Vanessa Cairns Metromint Cycling
16 Rodney Jewett Peninsula Velo Cycling Club
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Mccullough SJBC
2 Al Jerrold soriano Wheel Talk - TVC Racing
3 Andrew Moss Don Chapin Monterey Bay Racing Team
4 Conan Wen Team Fremont/FFBC powered by Chipot
5 Kyle Schirrmacher SJBC Teammate Win: Greg Mccullough
6 Amin Tamariz LuxVue-SunPower Racing
7 Brian Szykowny
8 Adam Garcia Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
9 David O'Brien LuxVue-SunPower Racing
10 Matthew Axford Rio Strada Racing
11 Lindsey Furtado Wheel Talk - TVC Racing Teammate Top 5: Al Jerrold soriano
12 Micah Lerner Audi
13 Barry Obrien Pen Velo Racing
14 Matt Carvell LuxVue-SunPower Racing
15 Brandon Gatan
16 Alexander Gaidis Brown University
17 Adrian luis ?
18 Unknown Rider
19 Richard Langsford
20 Cory Lockwood
21 Sheldon Edwards
22 Unknown Rider
23 Stuart Watson Cushman & Wakefield Racing
24 Aaron Mcdevitt
25 Robert Cortes Fun Sport Bikes Cycling Team
26 Dante Campanile Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
27 Brian wood 787 racing 787 Racing
28 Renzo Bernales Team City Sacramento
29 Eric Clauss SquadraSF
30 Jonah Zimmerman???
31 Johnny Sisomphone Wheel Talk - TVC Racing Teammate Top 5: Al Jerrold soriano
32 Maciej Wojciechowski
33 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing
34 Steven Schultz iRT-Reactor p/b JL Velo
35 Spencer Ingels iRT-Reactor p/b JL Velo
36 Gregory Hay
37 Saul Loyola Kovarus/Wells Fargo Racing Team
38 Borys Aptekar iRT-Reactor p/b JL Velo
DNF Keith Morris LuxVue-SunPower Racing
DNF Robert Manchester
DNF Erich Shofstall iRT-Reactor p/b JL Velo
DNF Woody Waite Team City Sacramento
DNF Simon Tuttle Knight Riders Racing
DNF Niklas Barreto LuxVue-SunPower Racing
DNF Chris Levins Pen Velo Racing
DNF Michael Logan Knight Riders Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 40   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Ubieta
2 Eric Fischer Team Ninja
3 Joshua Mcdonald
4 Michael Wilkins LEOPARD/Scadattle p/b Lefty ODouls
5 Aaron Garcia Wheeltalk
6 Marcello Pedersen
7 Eric Behler Team City Sacramento
8 James Fisher
9 Damian Hii
10 Frederick Lee
11 Roy Hui Team City Sacramento
12 Karsten Kaufmann
13 Nicholas Cabales
14 Alexis Loera
15 Jeffrey Wong
16 Michael Rodriquez
17 Tyler Elliott
18 Daniel Hii
19 Wynn Kageyama Team Fremont/FFBC powered by Chipot
20 Fransane Thach Team Oakland Cycling
21 Steven Marchand Red Kite Racing Team
22 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC powered by Chipot
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rainier Schaefer Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 David Grundman Team BP/Sierra Nevada/Reliable
3 Jonathan Teeter Marc Pro - Strava
4 Zeke Mostov Hagens Berman U-23
5 Erik Camacho iRT-Reactor p/b JL Velo
6 Luciano Sponza VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
7 Travis Lyons Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Rainier Schaefer
8 Alexander Freund VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
9 William Myers Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Jonathan Teeter
10 Connor Benton SquadraSF
11 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com
12 Aaron Patterson iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Erik Camacho
13 Chris Evans SquadraSF
14 Fergus Tanaka
15 Gregory White VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
16 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Jonathan Teeter
17 Marcus Smith Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Rainier Schaefer
18 Matt Mikul SquadraSF
19 Raul Arias j.r. Threshold Sports p/b Leadout Endura
20 Nick Mcgowan Red Peloton
21 Chris Fortuna iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Erik Camacho
22 Mark Manning
23 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
24 Kenny Strickland VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
25 Russell White VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
26 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team
27 Robert Sorenson LuxVue-SunPower Racing
28 David Mesa Fresh Air Bicycles-Focus
29 Neil Bartley ThirstyBear Cycling
30 Tyler Kraus SquadraSF
31 Toby Long SquadraSF
32 Nole Studley Metromint Cycling
33 Jeromy Cottell Specialized / Touchstone Masters
34 Chris Coble Olympic Club
35 Darryl Smith Christian Cycling-Hammer Nutrition
36 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Rainier Schaefer
DNF Brian Zimny Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
DNF Zachary Isaacs Middlebury College
DNF Trevor White VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
DNF Lee Shuemake Topsport
DNF Alex Lockwood SquadraSF
DNF Eric Cinnamon Red Peloton
DNF Daryl Hemenway Performance Cycle Coaching
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Wang Team Fremont/FFBC powered by Chipot
2 Lorna Fortuna iRT-Reactor p/b JL Velo
3 Sandra King Metromint Cycling
4 Yuko Soneoka Metromint Cycling
5 Angel Garbarino Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Christina Bonnington iRT-Reactor p/b JL Velo
7 Julie Cushen iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Lorna Fortuna
8 Julia Violich Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Angel Garbarino
9 Vanessa Cairns Metromint Cycling Teammate Top 5: Sandra King
10 Rita Szeto Team Oakland Cycling
11 Kimberly Ford Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Angel Garbarino
12 Elizabeth Caldwell
13 Elizabeth May Team Fremont/FFBC powered by Chipot Teammate Win: Cynthia Wang
14 Hanna Muegge Don Chapin Monterey Bay Racing Team
15 Brett Ortiz Pacific Crush Racing
16 Kathryn Hicks Metromint Cycling Teammate Top 5: Sandra King
17 Norma Hilton Pen Velo Racing
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 May Liu
2 Kristin Wolfe SJBC
3 Nitzel Hagan Metromint Cycling
4 Remy Hitt Metromint Cycling
5 Helen Kim iRT-Reactor p/b JL Velo
6 Jenell Bourassa Fun Sport Bikes Cycling Team
7 Lucie Hird CA Technologies Racing
8 Claudia Zinn Early Bird Women's Racing
9 Colleen Sullivan Ole' Racing
10 Patricia Pacheco CA Technologies Racing
11 Lori Walsh Ole' Racing
12 Rebecca Cohen Wheel Talk - TVC Racing
13 Galina Merzheritskaya Wheel Talk - TVC Racing
14 April Willoughby Metromint Cycling Teammate Top 5: Nitzel Hagan
15 Jennie Stark Metromint Cycling Teammate Top 5: Nitzel Hagan
16 Rachelle Ortega Team TIBCO II
Finishers: Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joanna Bechtel Metromint Cycling
2 Mary Ellen ash Metromint Cycling Teammate Win: Joanna Bechtel
3 Danielle Spires Pacific Crush Racing
4 Nina Strika Red Peloton
5 Megan Alderete Velo Sports Group
6 Kimberly Fong Threshold Sports p/b Leadout Endura
7 Jeanette Haggas Threshold Sports p/b Leadout Endura
8 Sofia Marin Folsom Bike/Cervelo
9 Lisa James Velo Sports Group Teammate Top 5: Megan Alderete
10 Marissa Axell Velo Sports Group Teammate Top 5: Megan Alderete
11 Ivy Wang Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
12 Mary Magnani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
13 Jennifer Kalich Los Gatos Bicycle Racing Club
14 Laurie Furman Metromint Cycling Teammate Win: Joanna Bechtel
15 Jennifer Kruger Red Peloton Teammate Top 5: Nina Strika
16 Jennifer Zierke Velo Sports Group Teammate Top 5: Megan Alderete
17 Julie Cutts Velo Sports Group Teammate Top 5: Megan Alderete
18 Josephine Morgan Threshold Sports p/b Leadout Endura
19 Caroline Dezendorf Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
20 Cara Fitchett Velo Sports Group Teammate Top 5: Megan Alderete
21 Rikke Preisler Metromint Cycling Teammate Win: Joanna Bechtel
22 Erica Greif Velo Sports Group Teammate Top 5: Megan Alderete
DNF Heather Ross Threshold Sports p/b Leadout Endura
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 14