Log In
SRS #5: Greenville Road Race • Sep 14 2014
Series: SRS 2014
Clear, 64 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Burris Depaula Racing 00:38.7
Off The Front
2 Franklin Deese Cyclus Sports 01:26.2
1
3 Timo Heister TGCR Team Greenville Cycling Racing 01:26.5
2
4 Andrew Fairman AYC Junior Development Race Team 01:26.5
3
5 Alan Edwards Velobrew 01:27.0
4
6 Paul Gregory Cyclus Sports 01:27.4
5
7 Timothy Killelea SCV / Village Volkswagen 01:27.5
6
8 Carter Harris High Country Development Team 01:27.7
7
9 Kenneth Ingersoll Ms. Roses p/b J. Brown Construction 01:27.9
8
10 Chris Cole 01:28.3
9
11 Zachary King Safe harbor 01:28.7
10
12 Taylor Dunn Southern Crescent Cycling 01:30.5
11
13 David Walls AYC Junior Development Race Team 01:31.2
12
Teammate Top 5: Andrew Fairman
14 Peter Mathern Greenville Spinners Racing Team 01:34.4
15 Jonathan Taylor High Country Devo p/b Pactimo 01:40.5
16 Josh Cates Cyclus Sports 01:46.7 Teammate Top 5: Franklin Deese
17 Robert Comfort Velobrew Racing 04:07.3
Off The Back
18 Nolan Mcqueen Furman University Cycling Team 07:11.2
Off The Back
19 Micah Milne Finish Strong Elite Cycling Team p/ 07:58.4
Off The Back
20 Josh Payne BHB 08:02.9
Off The Back
21 Matthew Mcnees Cyclus Sports 18:25.5
Off The Back
Teammate Top 5: Franklin Deese
22 Pablo Di marco NGCA Mission Source 18:25.7
Off The Back
23 Alec Whyte Finish Strong Elite Cycling Team 18:32.5
Off The Back
24 Willie Fowlkes RTO National 18:36.6
Off The Back
DNF Myles Lietzke Ms.Roses p/b J.Brown-Champ Sys 1.231
Off The Back
25 Marcelo Martino Southern crescent cycling 30:22.8
Off The Back
DNF Samuel Kophazi Upstate Jr. cycling 0.514
DNF Tim Spackman Globalbike Savannah
DNF Chris Mojock RedEye Velo 0.729
DNF Clayton Griffin 1.072
Finishers: Cat 3: 28   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenny Cox Velobrew 49:52.1
1
2 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling 49:52.2
2
3 Jonathan Hauck Nautical Gnar Road Team 49:52.2
3
4 Dallas Handy high country development 49:53.3
4
5 David Lovell 49:53.3
5
6 Caleb Smith AYC Devo team 49:53.4
6
7 Christopher Granju KnoxVelo 49:53.4
7
8 Jed Young Gobalbike Savannah 49:53.6
8
9 Zach Lutz RS Tech p/b GrindStone Performance 49:53.6
9
10 Erik Engstrom Ms. Roses p/b Jay Brown Contractors 49:53.6
10
11 Tyler Dishmon High Country Development Team 49:53.6
11
12 Donald Hornback Harper Auto/Knoxvelo 49:53.7
12
13 Eric Ropp Safe Harbor 49:54.0
13
14 Jeremy Gruber Village Volkswagen Cycling Team 49:54.0
14
15 Albert Mallari Velo Brew 49:54.1
15
Teammate Win: Kenny Cox
16 Everett Engstrom Clemson University Cycling 49:54.1
16
17 Jeffrey Avans Charleston Bicycle Company 49:54.4
17
18 Nathan Hatfield PCP Race Team 49:54.5
18
19 Tyler Ramer UNC Cycling 49:54.7
19
20 Mason Caperton 49:57.2
20
21 Emile Therrien veloBrew 49:58.3 Teammate Win: Kenny Cox
22 Dustin Antrican Knoxvelo-Harper Auto 52:56.5
Off The Back
23 Paul Bolduan Columbus Bike Racing 52:56.5
Off The Back
24 Karl Johnson Finish-Strong Endurance Team 54:50.7
Off The Back
25 Cody Mann Ms. Roses p/b J. Brown Fine Custom 57:29.8
Off The Back
26 Christopher Pankow 58:34.5
Off The Back
27 Marco Pigni KnoxVelo / Harper 59:05.6
Off The Back
28 Walter Montoya TGCR 59:06.6
Off The Back
29 Steven Brown MS. Roses pb J. Brown Construction 59:08.7
Off The Back
30 Luis Zapata 59:15.9
Off The Back
31 Michael Garrison NGCA Mission Source 02:55.6
Off The Back
32 Michael Coats Globalbike Savannah 09:23.0
Off The Back
33 Christopher Benson Plan-x Racing 13:14.7
Off The Back
34 Romero Gill Velo Brew 16:29.0
Off The Back
Teammate Win: Kenny Cox
35 John Andrew garcia Velobrew Cycling 16:29.0
Off The Back
DNF Nicholas Townes Upstate Jr 05:12.7
Off The Back
DNF Eric Calder Upstate Jr Cycling/Calder Brothers 05:12.9
DNF Dawson Askew LES AMIS/UPSTATE JR CYCLING 05:13.2
DNF Mitchell Crofts Ms. Roses p/b Jay Brown Const. 05:14.0
Finishers: Cat 4: 36   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Cookson GlobalBike Charlotte 27:07.6
1
2 Alex Bernstein Asheville Bicycle and Racing Club 27:07.9
2
3 Aaron Meyers Alpha Bikes Race Team 27:08.0
3
4 Andrew Good Coolbreeze Cyclery 27:09.1
4
5 Josh Wilson 27:11.7
5
6 William Hunter Asheville Bicycle Racing Club 27:11.8
6
7 Robert Webb 27:12.6
7
8 Jake Beck Mojo Cycles Racing 27:19.5
Off The Back
9 Eddie Bailey Gaston County Cyclist 28:39.4
Off The Back
10 Jonathan Marshall Cool Breeze Cyclery 28:51.1
Off The Back
Teammate Top 5: Andrew Good
11 Shane Matias 29:12.3
Off The Back
12 Justin Little 31:32.7
Off The Back
13 Spencer Parker Alpha bikes 31:33.2
Off The Back
14 Steve Hlinak Cool Breeze Team 31:35.2
Off The Back
15 Mason Harris alpha bikes 33:32.1
Off The Back
16 Sean Mullins 34:33.1
Off The Back
17 R Scott hellman 34:33.6
Off The Back
18 Rob Winkler Gaston County Cyclist 34:34.0
Off The Back
19 Todd Malefyt PRC 34:34.8
Off The Back
20 Steven Mcglothlin Cool Breeze Cyclery 34:37.0
Off The Back
Teammate Top 5: Andrew Good
21 Kendall Calvin Cool Breeze Trek Team 36:18.5
Off The Back
22 Connor Benson Les Amis/Upstate Jr. Cycling 38:30.0
Off The Back
23 Tyson Cook Gaston Cty Cyclist 38:49.4
Off The Back
24 James Kuhne 41:21.5
Off The Back
25 Thomas Duke UGA Cycling 42:12.6
Off The Back
26 Hayden Cox Furman University Cycling Team 43:38.2
Off The Back
27 Joseph Lishia Mojo Cycles 43:48.9
Off The Back
28 Alfred Jessee 46:49.5
Off The Back
29 Joshua Baker 48:33.9
Off The Back
30 Blake Haddock 48:51.9
Off The Back
31 Yiming Hu 49:36.9
Off The Back
32 Les Boan 52:43.7
Off The Back
33 Michael Askew LES AMIS/UPSTSTE JR CYCLING 55:12.5
Off The Back
34 Andrew Hall 03:26.9
Off The Back
DNF Sean Haglund 04:36.8
Off The Back
35 Matthew Cowell Furman University Cycling 08:23.2
Off The Back
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 24   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team p/ 2:41:47
2 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Team p/ 2:41:48 Teammate Win: Andrew Crater
3 Matthew Tebbetts Trappe door cycling team 2:41:48
4 Chris Emory Crosstown Velo 2:41:48
5 John James The Trappe Door Cycling Team 2:41:55
6 Ophir Sefiha Primal - Audi Denver 2:42:01
7 Erik Peterson Finish Strong Elite Cycling Team 2:42:31
8 Marcus Jones Crosstown Velo 2:51:20 Teammate Top 5: Chris Emory
9 Tim Tobbe Crosstown Velo 2:51:56 Teammate Top 5: Chris Emory
DNF Reece Jackson RTO National 0:05:15
10 Yuans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing 2:51:57
DNF Jeff Marshall Safe Harbor 0:05:13
DNF Chad Salla Energy Velo 0:05:14
DNF Jeffrey May Outspokin 0:05:15
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Thomas Team Placid Planet 21:56.1
1
2 Ron Babington Greenville Spinners 21:56.1
2
3 Ziyu Jin catUP Coaching Services 21:56.3
3
4 Mark Thompson PCP Race Team 21:56.3
4
5 Sanford Webster Knoxvelo 21:56.5
5
6 Dan Murray Globalbike Club Team 21:57.0
6
7 David Tucker Greenville Spinners 21:57.8
7
Teammate Top 5: Ron Babington
8 Kelly Edwards Outspokin' Augusta 21:58.4
8
9 Luke Mcmurtrey 21:58.8
9
10 David Peter 22:02.0
11 Ben Milcarek 22:03.7
12 Sean Mckeever Giordana-Charlotte Sports Timing 22:35.9
Off The Back
13 James Brigman South Main Cycles 27:32.9
Off The Back
14 Jim Palmer Outspokin' Augusta 27:37.0
Off The Back
15 Greg Campbell RTO 27:39.0
Off The Back
16 Roy Mccauley 27:43.3
Off The Back
17 Timothy Blayney Piney Flats Bicycles/Dean Endurance 27:46.1
Off The Back
18 Larry Johnson Rome Velo 28:02.3
Off The Back
19 Robert Potter Asheville Bicycle Racing Club 31:33.4
Off The Back
20 Brent Dittenber Irish/Ciamillo Test Team 31:35.6
Off The Back
21 Rip Major Greenville Spinners Racing Team 37:28.5
Off The Back
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Miner Bikelaw.com 54:28.8
2 Nello Teer Team Mission Source / NGCA
3 Randy Parker Herbalife24 58:33.9
4 Greg Morgan Spinx 58:38.2
5 James Berry Spinx 58:40.8
6 Bobby Hough SC Masters Cycling Team 04:11.0
7 William Kerrigan outspoken 04:11.6
8 Arthur Danfy SPINX RACE TEAM 04:13.7
9 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team 04:17.1
10 David Novak jr RTO National 04:21.0
11 Joe Lehner RTO National 09:35.9
12 Darrell Farlow NGCA - Team Mission Source 09:36.3 Teammate Top 5: Nello Teer
13 Jim Brown Spinx Bike Race Team 20:00.5
DNF Raymond Short Charleston Bicycle company 09:35.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Stone Stan's NoTubes p/b Proferrin 3:05:07
Off The Front
2 Thaddeus Dulin Team Greenlife Subaru Benefiting gl 3:05:08
Off The Front
3 Matt Moosa Stan's NoTubes p/b Proferrin 3:05:18
Off The Front
Teammate Win: Mike Stone
4 Stephen Wagstaff Happy Tooth Racing 3:05:44
Off The Front
5 Johnny Mitchell Finish Strong Elite 3:07:19
Off The Front
6 Zeb King Stan's NoTubes p/b Proferrin 3:07:19
Off The Front
Teammate Win: Mike Stone
7 Ian Garrison NGCA Mission Source 3:07:20
Off The Front
8 David Forkner Greenlife-Subaru Benefiting Globalb 3:07:41
1
9 Chris Uberti Astellas Pro Cycling 3:07:41
2
10 Benjamin Renkema Stan's NoTubes p/b Proferrin 3:07:41
3
Teammate Win: Mike Stone
11 Charkie Huegel CatUP Coaching 3:07:42
4
12 Forrest Howard High Country Development Team 3:07:42
5
13 Artur Sagat Round Here Racing 3:07:42
6
14 Jonathan Crowson Visit Knoxville 3:07:42
7
15 R Reid richesin Infinity Racing P/B Tom Williams BM 3:07:42
8
16 Daniel Zmolik Stan's NoTubes p/b Proferrin 3:07:43
9
Teammate Win: Mike Stone
17 Andrew Hodges Round Here Racing 3:07:43
10
18 Christopher Deluise Team United HealthCare / The 706 Pr 3:07:43
11
19 Zachary Hoover Village volkswagen 3:07:43
12
20 Ryan Robinson Safe Harbor p/b Technico Inc. 3:07:43
13
21 Miles Hubbard High Country Devo p/b Pactimo 3:07:43
14
22 Devin Reavis AYC Junior Devo 3:07:44
15
23 Zack Kratche Ms. Roses p/b J.Brown-Champ Sys 3:07:49
24 Matt Lee Mock Orange / Atomic 3:07:49
25 Jacob Mueller Stan's NoTubes p/b Proferrin 3:07:53 Teammate Win: Mike Stone
26 John Loehner Stan's NoTubes p/b Proferrin 3:07:56 Teammate Win: Mike Stone
27 Reid Beloni Greenlife-Subaru Cycling Team benef 3:08:00
28 Brian Hill Stan's NoTubes p/b Proferrin 3:10:52
Off The Back
Teammate Win: Mike Stone
29 Sean Weddell High Country Devo p/b Pactimo 3:10:53
Off The Back
30 Brock Denis Finish Strong Elite Cycling Team 3:12:39
Off The Back
DNF Kellen Goodell Ms. Roses pb J.Brown-ChampSys 371:05:17
Off The Back
DNF Nate Morse RACE CF | racecf.org @racecf 311:15:22
DNF Brandon Freyer High Country Devo p/b Pactimo 353:09:36
DNF Billy Raynor High Country Devo p/b Pactimo 238:48:00
DNF Joshua Brown High Country Devo p/b Pactimo 250:48:00
DNF Corey Davis Starlight Custom Apparel 318:10:05
DNF Fletcher Lydick Team United HealthCare / The 706 Pr 266:51:22
DNF Nathan Robinson US Military Endurance Sports 384:48:58
DNF Aaron Trent Team Roger C. Peace 416:35:31
DNF Artem Kraitor Team Novo Nordisk Development 257:05:17
DNF Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development 381:10:05
DNF Brock Mason Big Ring Racing 287:26:53
DNF Hank Booth Finish Strong Elite Cycling Team 274:33:36
DNF Sebastian York AYC Junior Development Race Team 346:01:55
DNF Christopher Mcgovern Team Novo Nordisk Development 279:27:22
DNF Andrew Baker Astellas Pro Cycling 335:00:58
DNF Parker Kyzer Finish Strong Elite Cycling Team p/ 196:22:05
DNF Justin Evans High Country Development Team 326:25:26
DNF George Garvick High Country Devo p/b Pactimo 238:35:02
DNF Josh Whitmore Greenlife / Subaru benefiting globa 287:34:05
DNF Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team p/ 427:29:17
DNF Marc Williams Globalbike Wipes Elite Cycling Team 292:13:26
Finishers: Cat 1: 27   Cat 2: 23   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Clark Furman Cycling Team 37:39.7
2 Trevy Ramos 37:39.7
3 Christy Daniel Bike Law 37:39.8
4 Wendy Gardiner Rome Velo 37:40.5
5 Kalen Lee scholz 37:41.5
6 Webber Heather RTO National 45:05.8
7 Kim Bishop Fiets Maan Racing/Luna Cycles 45:10.3
8 Maria Danker Harper Auto 45:12.5
9 Sybil Smith TriCities Road Club 47:26.7
10 Beth Barry Greenville Spinners Racing 47:53.7
11 Tonya Shuba Greenville Spinners Racing 47:53.7
12 Heather Riniker Team Alderman- OSP 48:11.8
13 Loren Morgan Peachtree Bikes 50:11.6
14 Carolyn Altman Alderman OSP 53:02.7
15 Diane Jackson GHS Every Woman Cycling Team 53:47.3
16 Stacie Ricciardi Alderman - OSP 55:09.0
17 Mary Stone Furman University 55:34.8
18 Paula Dempsey GHS Every Woman Cycling Team 58:44.9
19 Haley Holan Furman University Cycling 00:21.7
20 Hayley Cunningham Furman University Cycling Team 03:01.1
DNF Amanda Calvird 08:42.8
DNF Lauren Dodge University of Georgia Cycling 08:43.3
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 17   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Milne Finish Strong Elite Cycling Team p/ 2:03:37
2 Suzanna Dupee Happy Tooth Women's Racing 2:03:43
3 Amy Floyd Empowerment: Women's Elite Cycling 2:03:49
4 Sarah Matchett Cool Breeze Cyclery 2:03:50
5 Grace Chappell Happy Tooth Women's Racing 2:03:51
6 Ashlyn Woods Carolina Cycling Team 2:08:52
7 Susan Jones - morgan Zoom 2:08:54
8 Diana Ramos PCP Race Team 2:08:54
9 Allie Norman DelaFina 2:09:00
10 Laura Calvin Cool Breeze Trek Team 2:09:05
11 Dawn Hill Team Mission Source / NGCA 2:11:33
12 Rebekah Hope DelaFina 2:12:27
13 Magdalena Cichon DelaFina 2:12:52
14 Trudi Franzel Alderman 2:14:15
15 Sarah Maloney Happy Tooth Womens Racing 2:16:50 Teammate Top 5: Suzanna Dupee
16 Deb Sweeney whitmore Greenlife / Subaru Benefiting Globa 2:25:18
DNF Rachel Starnes DelaFina 0:09:19
17 Stephanie Rynas Taco Mamacita Womens Cycling Team/S 2:28:49
DNF Danielle Nelson OrthoCarolina/Energy Cafe 0:09:20
DNF Caroline Moakley PainPathways Cycling Team 0:09:18
DNF Sharon Smith DelaFina 0:09:17
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 10   Cat ?: 1