Log In
OSRS #1: Oxford Road Race • Mar 22 2015
Clear, 43 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Neis Team Dayton Bicycling
2 Matt Bole Team Dayton Bicycling Teammate Win: David Neis
3 Jamie Anderson Netherland Rubber
4 Dan Peairs Cincinnati Velo Club Inc
5 Jack Mccann Netherland Rubber
6 Chad Clemons Cincinnati Velo Club Inc
7 Scott Moro Ride 2 Recovery
8 Thomas Revard Bike Line Indiana
9 Nicola La motta Team Dayton Bicycling Teammate Win: David Neis
10 Nathan Robinson Think Green-Pedal the Planet
11 Taylor Kruse Paradise Garage Racing
12 Andy Prickett Team Dayton Bicycling Teammate Win: David Neis
13 Dakota Mcdivitt 0
14 Cory St clair Cincinnati Velo Club Inc Teammate Top 5: Dan Peairs
15 Christopher Poptic Zephyr Wheel Sports
16 Spencer Petrov Hincapie Cycling
17 Henry Swinty Ft. Wayne Outfitters
18 Zachary Lewis Cincinnati Velo Club Inc Teammate Top 5: Dan Peairs
19 Andrew Boneff 0
20 James Weinstein US Military Cycling Team
DNF Jason Karew Cincinnati Velo Club Inc Teammate Top 5: Dan Peairs
21 Rick Wait 0
DNF James Raddin
DNF Ryan Good Cincinnati Velo Club Inc Teammate Top 5: Dan Peairs
DNF O'brien Forbes Queen City Wheels
DNF Robert Sherman Team Dayton Bicycling Teammate Win: David Neis
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 15   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Ipacs Ohio State University
2 Owen Gibby Bishop Bicycles
3 Dustyn Smith Zephyr Wheel Sports
4 Jeff Frizzell 0
5 Matt Matthews Ghisallo Cycling Team Inc.
6 William Neidinger Lake Effect Cycling Team
7 Shawn Aker Veloscience Cycling Team
8 Joe Mccracken Element Cycles
9 Eric Boltz Zephyr Wheel Sports Teammate Top 5: Dustyn Smith
10 Brian Sullivan Spin Zone Racing
11 Rodney Roof Zephyr Wheel Sports Teammate Top 5: Dustyn Smith
12 Robert Jensen Elite Endurance Training Systems
13 Michael Riley Element Cycles
14 Evan Price Go Fast Multisport
15 Sean Davidson Zephyr Wheel Sports Teammate Top 5: Dustyn Smith
16 Cody Bohachek 0 Teammate Top 5: Jeff Frizzell
17 Michael Cook Spin Zone Racing
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Ipacs Team Athens
2 Rob Bruyer Zephyr Wheel Sports
3 Michael Prater Lake Washington Velo
4 Chauncey Joyce University of Cincinnati
5 Jason Wilson Paradise Garage Racing
6 Peter Post Team Six One Four
7 Stuart Goret Zephyr Wheel Sports Teammate Top 5: Rob Bruyer
8 Gregory Fasig Zephyr Wheel Sports Teammate Top 5: Rob Bruyer
9 Peter Cox 0
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Carr ROLLFAST
2 Duncan Jensen Bishop Bicycles
3 Steve Quelette Headwind Cycling
4 Michael Szymanski Team Dayton Bicycling
5 Tyler Conant 0
6 Ryan Havlicek Trek Store Columbus / Echelon Cycli
7 Steve Curran Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Michael Szymanski
8 Matt Misner Ft. Wayne Outfitters
9 Danny Alarcon Trek Store Columbus / Echelon Cycli
10 Matt Stephenson Element Cycles
11 Joe Edwards North Coast Cycling
12 Patrick Mcconnell 0 Teammate Top 5: Tyler Conant
13 Joshua Buchwald Element Cycles
14 Chad Mangeot Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Michael Szymanski
15 Levi Gaswint Maumee Valley Wheelmen
16 Stephen Herman Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Michael Szymanski
17 Jason Tellez Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Michael Szymanski
18 Kyle Kelly Bishop Bicycles Teammate Top 5: Duncan Jensen
19 Gavin Saxer No Limit Racing
20 Neil Wengerd Headwind Cycling Teammate Top 5: Steve Quelette
21 John Maguire 0 Teammate Top 5: Tyler Conant
22 Jeff Harper Mid-Ohio Velo Sport
23 Jim Oelgoetz Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Michael Szymanski
24 John Lewnard University of Cincinnati
25 Daniel Perrino Queen City Wheels
26 Jeff Wass Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Michael Szymanski
27 Alex Christian Cincinnati Cyclocross
28 Joe Stull Ft. Wayne Outfitters
29 Michael Buckner Headwind Cycling Teammate Top 5: Steve Quelette
30 Enzo Allwein Cincinnati Cyclocross
31 Sergejs Bowers Ohio High School Development Team
32 Chris Leonard No Limit Racing
33 Chase Widener Cincinnati Cyclocross
34 Adam Goodale 0 Teammate Top 5: Tyler Conant
35 Jeff Bork Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Michael Szymanski
36 Roberto Barrios St. Nicholas Brewing Company Cyclin
37 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Michael Szymanski
38 Kevin Blake Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Michael Szymanski
DNF Ben Schrock Findlay Flyers Racing Club
DNF Dan Rapp Headwind Cycling Teammate Top 5: Steve Quelette
DNF Julian Valier-harris
DNF Adam Hawk
DNF David Adams Headwind Cycling Teammate Top 5: Steve Quelette
DNF Nate Lake 0 Teammate Top 5: Tyler Conant
DNF Sam Lowe Element Cycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 26   Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Yandl
2 Casey Blankenship
3 Justin Lauderback
4 Barry Benkert
5 Benjamin Leichty
6 Carl Cabanas
7 Michael Emerson
8 Rob Schroder University of Cincinnati
9 Levi Limburg
10 Jacob Kastens
11 Christopher Dam
12 Kurt Scharte
13 Kevin Severs
14 Eric Homan
15 Grant Sharp
16 Matthew Oliphant
17 Jon Whittelsey
18 Phillip Henderson
19 Doug Hogue
20 Charles Catalano
21 Christopher Serna
22 Zac Ferguson
23 Michael Farmer
24 Micah Jenkins
25 Zakk Palmer
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 19   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxx Bowman Cincinnati Cyclocross
2 Lucas Stierwalt Cincinnati Cyclocross Teammate Win: Maxx Bowman
3 Owen Busch Cincinnati Cyclocross Teammate Win: Maxx Bowman
4 Nicholas Petrov Cincinnati Cyclocross Teammate Win: Maxx Bowman
5 Jacob Krynock Cincinnati Cyclocross Teammate Win: Maxx Bowman
6 Sam Duncan Ventas
DNF Gavin Moore Team Dayton Bicycling
7 Joshua Gilmore 0
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Payton Champion City Cycling
2 Todd Frye Team Dayton Bicycling
3 Brett Brevoort Darkhorse Racing
4 Tracy Brennen Darkhorse Racing
5 Andrew Millard Zephyr Wheel Sports
6 David Wade Darkhorse Racing
7 William Mears
8 Fred Peters Champion City Cycling Teammate Win: Dan Payton
9 Michael Mullins Champion City Cycling Teammate Win: Dan Payton
DNF Chris Burkhardt
10 Brad Baldwin 0
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Leonard Compass Cycling Team
2 Robert Janke Queen City Wheels
3 David Steward Queen City Wheels
4 James Halpin Queen City Wheels
5 Andy Bracke Queen City Wheels
6 David Cox Team Dayton Bicycling
7 Anthony Dobbels Champion City Cycling
8 Collin Wayne Queen City Wheels Teammate Top 5: Robert Janke
9 Scott Goertemiller Queen City Wheels Teammate Top 5: Robert Janke
10 Brian Nobbe
11 David Stanley Darkhorse Racing
12 David Brueggen Darkhorse Racing
13 Darren Williams Fayetteville Wheelmen
14 Kevin Miles Darkhorse Racing
15 Tom Blaney Queen City Wheels Teammate Top 5: Robert Janke
16 Garry Blair Champion City Cycling
17 Daniel Mccarty Champion City Cycling
18 Michael Miller Champion City Cycling
19 Ramon Vasquez No Limit Racing
20 David Savage Zephyr Wheel Sports
21 Arthur Smith Team Athens
22 Greg Dartt Bishop Bicycles
23 Jeff Williams Champion City Cycling
24 Joe Bartels No Limit Racing
DNF Craig Scarberry Champion City Cycling
25 Scott Goodhart 0
DNF Steve Fine Queen City Wheels Teammate Top 5: Robert Janke
DNF Lance Brown Darkhorse Racing
DNF Tom Lewnard Queen City Wheels Teammate Top 5: Robert Janke
DNF George Collins Champion City Cycling
DNF Douglas Masraum Team ZUG Racing
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 10   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Lach Zephyr Wheel Sports
2 Andy Perrino Bio Wheels Racing
3 Robert Westendorf Queen City Wheels
4 John Gagnet Zephyr Wheel Sports Teammate Win: Daniel Lach
5 Dale Eads Zephyr Wheel Sports Teammate Win: Daniel Lach
6 Paul Rouse Team Dayton Bicycling
7 Daid Hart Zephyr Wheel Sports Teammate Win: Daniel Lach
8 Carl Ring No Limit Racing
9 James Pontius Zephyr Wheel Sports Teammate Win: Daniel Lach
10 David Benner Team Dayton Bicycling
11 Mark Gilmore 0
12 Dan Cavins Zephyr Wheel Sports Teammate Win: Daniel Lach
13 James Naber The Midwest Express
14 Rod Thompson Queen City Wheels Teammate Top 5: Robert Westendorf
DNF Bill Anderson Champion City Cycling
DNF Richard Janke Queen City Wheels Teammate Top 5: Robert Westendorf
DNF Don Mckenzie Queen City Wheels Teammate Top 5: Robert Westendorf
DNF Jay Hissett Covington-Newport Cycling
DNF Douglas Moody Zephyr Wheel Sports Teammate Win: Daniel Lach
DNF Dennis Crockett
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 9   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kennedy Adams Prochain Junior Women
2 Vicki Munnings WAS Labs Cycling
3 Tarah Cole Ghisallo Cycling Team Inc.
4 Nicole Wheeler Queen City Wheels
5 Mackenzie Green Prochain Junior Women Teammate Win: Kennedy Adams
6 Elli Sigmond Team Dayton Bicycling
7 Valarie Gossage Scarlet Fire
8 Christine Robbins Element Cycles/WRP
9 Gillian Wenger Prochain Junior Women Teammate Win: Kennedy Adams
10 Angie Sexton Bishop Bicycles
11 Alix Payton Queen City Wheels Teammate Top 5: Nicole Wheeler
12 Kayla Starr Queen City Wheels Teammate Top 5: Nicole Wheeler
13 Heidi Marshall Queen City Wheels Teammate Top 5: Nicole Wheeler
DNF Lauren Bair Element Cycles/WRP
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janet Edwards Team Bicycle Hub
2 Shea Rankin The Cycling Studio
3 Laura Aykroyd 0
4 Valerie Deutsch Ft. Wayne Outfitters
5 Emily Payonk Ft. Wayne Outfitters
6 Ali Oesch Spin Zone Racing
7 Kristine Hofstra Team Dayton Bicycling
8 Diane Kaeser Spin Zone Racing
9 Katrina Svach Queen City Wheels
10 Ashley Limburg Scarlet Fire presented by Matthews
11 Ellen Nienhaus Bishop Bicycles
12 Stephanie Hyatt Team Dayton Bicycling
13 Mary Wienholts Team Dayton Bicycling
14 Heidi Riffle Team Dayton Bicycling
15 Karilyn Cox Team Dayton Bicycling
16 Susan Sagan Team Dayton Bicycling
17 Heather Maier Team Dayton Bicycling
18 Susan Zurface Team Dayton Bicycling
DNF Heather Smith Team Dayton Bicycling
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Grassi Lady Gnar Shredders
2 Victoria Nordquist Queen City Wheels
Finishers: Cat 4: 2