Log In
Bob Rodale Fitness Park • Jun 27 2010
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Rogers QCW Cycling 1:00:26
1
2 Meurig James QCW cycling/breakawaybikes.com
2
Teammate Win: Nick Rogers
3 Greg Dattner Chester County Velo - Smedley/IronH
3
4 Andrew Kuklis Team Lion of Flanders.com
4
5 Tynan Farley Chester County Cycling Foundation
5
6 Kenneth Drake Team Somerset
6
7 Jonathan Ruiz Cycledrome
7
8 Noah Zitzer Chester County Velo
8
Teammate Top 5: Greg Dattner
9 Robert Grimwood Eastern Mobile Cycling Team
9
10 Brian Evans Cycledrome
10
11 Kenneth Wareham Thru-It-All Body Shop Inc
11
12 Tommy Schubert Tri State Velo
12
13 Chris Esposito Unattached
13
14 Cam Mancuso DeathRow Velo
14
15 Patrick Gellineau Team Squiggle
15
16 Willie Payton WS UNITED/SHEEPSHEAD CYCLE
16
17 Thomas Dreyer Phenix Velo Club
17
18 Timothy Manzella Team Independence/phillycyclist.com
18
19 Christopher Newport Philadelphia Ciclismo
19
20 Colleen Gulick Team Kenda
20
21 Michael Coyle QCW Cycling/Breakawaybikes.com
21
Teammate Win: Nick Rogers
22 Brenton Swartz QCW Cycling
22
Teammate Win: Nick Rogers
23 Unknown Rider
23
24 Joe Magro Mason-Dixon Velo / The Cycle Works
24
25 Paul Taus Gotham Cyclists
25
26 Steve Sandacz Main Line Cycling
26
27 Christopher Candy Chester County Velo - Smedley/Iron
27
Teammate Top 5: Greg Dattner
28 Jessica Chong Morgan Stanley Cycling Team
28
29 Paul Hoyle Morgan Stanley/Market Edge
29
30 Michael Ciunci Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
30
31 Cassandra King Amoroso's/Victory Brewing/Tri-State
31
32 Edward Klock-mccook Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
32
33 Larry Detris Cycledrome
33
34 James Guardino Chester County Velo - Smedley/IronH
34
Teammate Top 5: Greg Dattner
35 Matthew Furlow QCW Cycling/breakawaybikes.com
35
Teammate Win: Nick Rogers
36 Justin Cupples QCW Cycling
36
Teammate Win: Nick Rogers
37 Stephen Baumbach Cycledrome Bicycling Team
37
38 Alan Silverman Guy's Racing Club
38
39 Evan Trubee Pull Thru Racing
39
40 Ian Hughes Liberty Cycle
40
41 Steven Persak Liberty Cycle
41
42 Benjamin Fetterman CYCLEDROME BICYCLING TEAM
42
43 Drew Karlberg Chester County Velo - Smedley/IronH
43
Teammate Top 5: Greg Dattner
44 John Rachfal Chester County Velo
44
Teammate Top 5: Greg Dattner
45 Justin Polinski Tri State Velo
45
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 41   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Lantz Shirks Racing Presented by Trek Bik 0:47:27
1
2 Rodney Kauffman Shirks Racing presented by Trek Bik
2
Teammate Win: Taylor Lantz
3 Ronald Marquette Big Ring Velo Club
3
4 Max Thilen Unattached
4
5 Keith Plunkett Hup United /Fifth Street Cross
5
6 Emmanuel Gagnie
6
7 Eric Poeltl QCW Cycling/breakawaybikes.com
7
8 Greg Horrocks QCWcycling/breakawaybikes.com
8
9 John Wilson
9
10 Matthew Braun QCW Cycling/breakawaybikes.com
10
11 Jason Mulawa Wolverine Racing/ACFstores.com
11
12 Luis Arenzana Eastern Mobile / Phenix Velo
12
13 Reid Evans Pawling Cycle and Sport
13
14 Scott Steele Gotham Cyclists
14
15 Alexander Sverdlov QCW Cycling/breakawaybikes.com
15
16 Richard Weinstock Colavita Racing Inc.
16
17 Alan Fody Tri State Velo
17
18 Benjamin Nester Tri State Velo
18
19 Streett Silvestri 3D Racing Team
19
20 Andy Mount National Capital Velo Club/Spokes E
20
21 Thomas Bartolacci Bucks County Racing Club
21
22 Christopher Meacham Vortex Cycling Club
22
23 Brian Cincera Bikeline/LWA
23
24 David Casale Tri-State Velo
24
25 Marten Beels Lamprey Systems
25
26 Roland Ettle Lamprey Systems
26
27 Todd Noonan Kutztown Cutters
27
28 Darren Hartman Eastern Mobile Cycling Team
28
29 Patrik Dyberg Liberty Cycle
29
30 Daniel Fuehrer unattached
30
31 Kazuto Tanahashi GS Parkridge
31
32 Evans Rohrbaugh Keystone Velo Club
32
33 Dan Fineberg Route 1 Velo/Arrow Bicycle
33
34 Richard Kazimir Century Road Club of America
34
35 Jonathan Bright Team Vortex
35
36 Joe Gaziano liberty cycle
36
37 Nick Bessman University of Pennsylvania
37
38 Daniel Hart Century Road Club Of America
38
39 Scott Gamble Chester County Velo - Smedley/IronH
39
40 Timothy Kauffman International Christian Cycling Clu
40
41 Steven Garcia Cycles 54/YSG Racing
41
42 George Sherman Gotham Cyclists
42
43 John Schwarz Bike Line/LWA
43
44 Jason Forsell QCW Cycling/breakawaybikes.com
44
45 George Harriott Lehigh Wheelmen Assoc
45
46 ? Kristine QCW Cycling
46
47 Ryan Morcrette Drexel Cycling Club
47
48 Scott Feather Team Vortex
48
49 Brent Blouse Phenix Velo Club
49
50 Fred Schmidt Tri State Velo
50
51 Chris Buonomo QCWcycling/breakawaybikes.com
51
52 Nicholas Calcagni Drexel University
52
53 Jeff Lamb Liberty Cycle
53
54 Anthony So Team Independence
54
55 Paul Stevenson Team Marty's
55
56 Joseph Murphy bikeline/lwa
56
57 Mark Pfeiffer QCW Cycling/BreakawayBikes.com
57
58 Gerald Hinnershitz Christiana Cycling
58
59 Richard Girgis Liberty Cycle
59
60 Ben Court
60
61 Jeff Hetrick Lamprey Systems
61
62 Patrick Bastianelli Unattached
62
63 Mike Apice Guy's Racing Club
63
64 Darren Linkin QCW Cycling/Breakawaybikes.com
64
65 John Miller QCW Cycling/Breakawaybikes.com
65
66 Jason Cole Philadelphia Ciclismo
66
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 62   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Toth 0:37:25
1
2 Joshua Case QCW Cycling/breakawaybikes.com
2
3 Michael Black
3
4 Frank Ingraham Lamprey Systems
4
5 Dan Antonelli Liberty Cycle
5
6 Connor Campbell QCW/JMI
6
7 David Kovach Snake Bite Racing
7
8 Jamie Orr Unattached
8
9 Nickolas Kirkner Drexel University
9
10 John Wichard Unattached
10
11 Benjamin Fong
11
12 Leroy Hayes QCW Cycling/breakawaybikes.com
12
Teammate Top 5: Joshua Case
13 Eric Gingold QCW Cycling/breakawaybikes.com
13
Teammate Top 5: Joshua Case
14 Douglas Junkins
14
15 Jeffrey Bays Lamprey Systems
15
Teammate Top 5: Frank Ingraham
16 Mark Donovan Drexel University
16
17 Sean Betts QCW Cycling/breakawaybikes.com
17
Teammate Top 5: Joshua Case
18 George Dietrich Lamprey Systems
18
Teammate Top 5: Frank Ingraham
19 Eric Goodwin QCW Cycling/breakawaybikes.com
19
Teammate Top 5: Joshua Case
20 Joshua Alford QCW Cycling/breakawaybikes.com
20
Teammate Top 5: Joshua Case
21 Justin Thompson QCW Cycling/breakawaybikes.com
21
Teammate Top 5: Joshua Case
22 David Obrien
22
23 Austin Bright Team Vortex
23
24 Festus Aigbokhai QCW Cycling/breakawaybikes.com 1 Laps
Off The Back
Teammate Top 5: Joshua Case
25 Timothy Day 1 Laps
Off The Back
26 Scott Sladovnik Unattached 1 Laps
Off The Back
27 Howard Miller QCWCycling/Breakawaybikes.com 2 Laps
Off The Back
Teammate Top 5: Joshua Case
28 Paul Gavlick 3 Laps
Off The Back
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Miller Team Alliance Environmental 0:57:33
1
2 Joseph Wentzell QCW Cycling/breakawaybikes.com
2
3 Kenneth Drake Team Somerset
3
4 Mark Gorman L'Equipe DeVille
4
5 David Bonser Gotham Cyclists
5
6 David Walker Liberty Cycle
6
7 Aubrey Gordon Liberty Cycle
7
8 Marty Nothstein Kentucky Flyers Cycling Inc
8
9 Richard Miller QCW Cycling
9
Teammate Top 5: Joseph Wentzell
10 Martin Mrugal PA Masters RC
10
11 Nao Yamashita GOTHAM CYCLISTS
11
Teammate Top 5: David Bonser
12 Joe Hamilton Elite Racing
12
13 Bryan Stahley Cycledrome Bicycling Team
13
14 Joseph Lanza Guys Racing Club
14
15 Jeffrey Appeltans Mid Atl Masters Bicycle Org
15
16 Matt Perry PA Masters rc.
16
17 Karl Woitas Chester County Cycling Foundation
17
18 Ian Stanley Unattached
18
19 Timothy Hancock MainLine Cycling - BiKyle/Mazur
19
20 Bruce Donaghy Morgan Stanley Smith Barney Cycling
20
21 Richard Ball Watchung Wheelmen
21
22 David Lowe Human Zoom Cycling
22
23 Joseph Piscitello Pa Masters rc.
23
24 Gerald Burkett Phenix Velo Club
24
25 John Schwarz Bike Line/LWA
25
26 Matthew Diefenbach Chester County Cycling Foundation
26
27 James Best Cycledrome
27
28 Mark Kline Chester County Velo - Smedley/IronH
28
29 Matthew Braun QCW Cycling/breakawaybikes.com
29
Teammate Top 5: Joseph Wentzell
30 Cassandra King Amoroso's/Victory Brewing/Tri-State
30
31 Warren Holzman Chester County Cycling Foundation
31
32 Kevin Saint clair Main Line Cycling - Bikyle/Mazur co
32
33 Steven Gentles Guys Racing Club
33
34 Brian Cincera Bikeline/LWA
34
35 Lisa Jellett
35
36 John Spittal Thru-It-All Body Shop inc.
36
37 Thomas Lyons Main Line Cycling
37
38 Brad Ober Thru-it-All Body Shop Inc.
38
39 Vladimir Borovkov SignatureCycles/Rockstar Games
39
40 David Krial Cycledrome
40
41 Evan Trubee Pull Thru Racing
41
42 Walter Risse Main Line Cycling
42
43 Tom Armstrong Unattached
43
44 George Kotokis Guys Racing Club
44
45 Chip Berezny Bike Line / LWA
45
46 Paul Taus Gotham Cyclists
46
Teammate Top 5: David Bonser
47 Stephen May Swashbuckler Brewing/PaRenfaire.com
47
48 Laura Van gilder
48
49 Ryan Pomajevich Team Lion of Flanders.com
49
50 David Black ERA Cycling
50
51 Mark Valentine QCW Cycling
51
Teammate Top 5: Joseph Wentzell
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 18   Cat 3: 23   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gilbert Hatton Chester County Cycling Foundation 0:49:43
1
2 Joe Hamilton Elite Racing
2
3 Thomas Ratzell Bikeline / LWA
3
4 Jeffrey Appeltans MAMBO Kings/D&Q-GoCycling
4
5 Walter Risse Main Line Cycling
5
6 Thomas Kellogg Amoroso / Tri-State Velo
6
7 Aubrey Gordon liberty cycle
7
8 Joseph Manacchio PA Masters RC
8
9 Martin Mrugal PA Masters RC
9
10 James Alvord q.c.w
10
11 Thomas Lyons main line cycling- bikyle
11
12 Craig Leiser Tri State Velo
12
13 Brian Wolf Team Rockstar Games / Signature Cyc
13
14 Andrew Buchanan Skylands Cycling
14
15 Richard Miller QCW Cycling/breakawaybikes.com
15
16 Art Miller Thru-it-All Body Shop Inc.
16
17 Unknown Rider
17
18 Kevin Saint clair Main Line Cycling - Bikyle/Mazur co
18
Teammate Top 5: Walter Risse
19 Richard Steele Chester County Velo
19
20 Christian Sell Quaker City Wheelmen/Breakaway.com
20
21 Mark Valentine Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes
21
22 Jeffrey Moore Tri-State Velo
22
23 Scott Gamble Chester County Velo - Smedley/IronH
23
24 Linford Weaver International Christian Cycling
24
25 David Black ERA Cycling
25
26 Paul Kornet Chester County Velo Smedley/Iron Hi
26
27 Michael Holub bike line/LWA
27
Teammate Top 5: Thomas Ratzell
28 Bill Strickland Hup United
28
29 Jan Felice Thru-It-All Body Shop Inc
29
30 Jay Hoffman Tri State Velo
30
31 John Spittal Thru-It-All Body Shop inc.
31
32 Michael Shapanka Watchung Wheelmen
32
33 Joe Gaziano liberty cycle
33
34 Paul Mcdonald Lehigh Wheelmen Assoc
34
35 Kip Jansen Bikeline/Lehigh Wheelmen
35
36 Joseph Favara South Mountain Cycles
36
37 Vladimir Borovkov SignatureCycles/Rockstar Games
37
38 Martin Lorenz Guy's Racing Club
38
39 Jim Pomeroy Thru-It-All Body Shop
39
40 Michael Long International Christian Cycling
40
41 Philip Stanley Morgan Stanley Cycling Team
41
42 Unknown Rider
42
43 Michael Tacci Main Line Cycling - BiKyle/Mazur Co
43
Teammate Top 5: Walter Risse
44 David Lowe Human Zoom Cycling
44
45 Lisa Jellett
45
46 William Gentile Thru-it-All Body Shop Inc.
46
47 John Bertolini Liberty Cycle
47
48 Curt Hurst Liberty Cycle
48
49 Daniel Kiningham Bike Line/LWA
49
Teammate Top 5: Thomas Ratzell
50 Doug Morris Guy's Racing
50
51 Ronald Livingston Main Line Cycling - BiKyle/Mazur Co
51
Teammate Top 5: Walter Risse
52 Unknown Rider
52
53 Philip Laskaris Unattached
53
54 Lorraine Lipfert Lehigh Wheelmen Assoc
54
55 Chip Berezny Bike Line / LWA
55
Teammate Top 5: Thomas Ratzell
56 Matthew Diefenbach Chester County Cycling Foundation
56
Teammate Win: Gilbert Hatton
57 Paul Stevenson Team Marty's
57
58 Patrick Gellineau Team Squiggle
58
59 Brad Ober Thru-it-All Body Shop Inc.
59
60 Patrik Dyberg Liberty Cycle
60
61 Stephen Stacy Liberty Cycle
61
62 David Gulick Team Alliance Environmental
62
63 Roy Simonson Christiana Care PT+/FSVS 1 Laps
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 13   Cat 3: 36   Cat 4: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chip Berezny Bike Line / LWA 0:50:17
1
2 Robert Kehl Guy's Racing Club
2
3 Patrick Gellineau Team Squiggle
3
4 Thomas Kellogg Amoroso / Tri-State Velo
4
5 Richard Steele Chester County Velo - Smedley/IronH
5
6 Steven Tinston Westwood Velo
6
7 Jay Hoffman Tri State Velo
7
Teammate Top 5: Thomas Kellogg
8 Kevin Tuttle Main Line Cycling-BiKyle/Mazur Coac
8
9 Gregory Ruch Tri State Velo
9
Teammate Top 5: Thomas Kellogg
10 Martin Lorenz Guy's Racing Club
10
Teammate Top 5: Robert Kehl
11 Michael Shapanka Watchung Wheelmen
11
12 Steven Laverty Tri-State Velo
12
Teammate Top 5: Thomas Kellogg
13 Peter Rizzo Watchung Wheelmen - High Gear
13
14 Peter Swan NCVC/UnitedHealth Group
14
15 Royden Detweiler Lehigh Wheelmen Assoc
15
16 Curt Hurst Liberty Cycle
16
17 David Frankford Main Line Cycling - BiKyle/Mazur Co
17
18 Michael Karr Unattached
18
19 John Capaldo Tri State Velo
19
Teammate Top 5: Thomas Kellogg
20 James Weidner Christiana Cycling
20
21 George Harriott Lehigh Wheelmen Assoc
21
22 Daniel Kiningham Bike Line/LWA
22
Teammate Win: Chip Berezny
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 16   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Stanley Morgan Stanley Cycling Team 0:50:17
1
2 John Auer Team Somerset
2
3 Barry Free ERA Cycling
3
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Fennessy South Mountain Cycles 0:38:03
1
2 Jacqueline Paull Watchung Wheelmen
2
3 Nadia Latzgo Bikeline/LWA
3
4 Cheri Fager Thru-It-All Body Shop Inc.
4
5 Sally Poliwoda Sturdy Girl Cycling
5
6 ? Kristine QCW Cycling
6
7 Cheryl Wolf Team Rockstar Games/Signature Cycle
7
8 Patricia Marzi Salamander
8
9 Elizabeth Tyrell Team Somerset
9
10 Lauren Tracy Colby College
10
11 Jody Twer Sturdy Girl Cycling
11
Teammate Top 5: Sally Poliwoda
12 Jennifer Kulicki Thru-it-All Body Shop Inc.
12
Teammate Top 5: Cheri Fager
13 Leah Oppenheimer Colavita Racing Inc.
13
Finishers: Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Hetrick
2 Lisa Bowerman
3 Rebecca Carew
4 Aliza Karetnick
5 Victoria Hanks
6 Catherine Probst
7 Lara Marek
8 Doreen Crowle
9 Barbara Statton
10 Elizabeth Bertolini
11 Judi Rivera
12 Pamela Schmaldinst
13 Sarah Mcallister
14 Jocelyn Ruiz
15 Joanne Cannon
16 Sarah Mcallister
17 Dee Anne gavlick
18 Jo Johnson
Finishers: Cat 4: 18