Log In
Lakes Area Omnium - Couri Insurance Circuit RaceCouri Insurance Circuit Race • Aug 8 2015
Overcast, 72 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Anderson Lakes Area Physical Therapy 1:28:52
1
2 Maxwell Ackermann Gateway Harley-Davidson Trek U23 De
2
3 Ryan O'boyle xXx Racing
3
4 Jake Buescher EGO p/b Sammy's Bikes
4
5 Jadon Jaeger BELGIANWERKX 1:28:55
5
6 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
6
Teammate Win: Maxwell Anderson
7 Jesse Collins-davies Lakes Area Physical Therapy
7
Teammate Win: Maxwell Anderson
8 Chris Arndt Lakes Area Physical Therapy
8
Teammate Win: Maxwell Anderson
9 Adam Mcclurg Lakes Area Physical Therapy 1:29:02 Teammate Win: Maxwell Anderson
10 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy 1:30:46
Off The Back
Teammate Win: Maxwell Anderson
11 Bill Mulligan Lakes Area Physical Therapy 1:30:52
Off The Back
Teammate Win: Maxwell Anderson
12 Dustin Morici EGO p/b Sammy's Bikes 1:31:35
Off The Back
Teammate Top 5: Jake Buescher
13 Casey Hildebrandt The Underground Project 1:37:42
Off The Back
14 Wesley Phipson LAPT CC 1:38:00
Off The Back
Teammate Win: Maxwell Anderson
15 Tristan Petsch-horvath Lakes Area Physical Therapy 1:38:10
Off The Back
Teammate Win: Maxwell Anderson
DNF Richard Arnopol EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Jake Buescher
DNF Anthony Vicino xXx Racing Teammate Top 5: Ryan O'boyle
DNF John Reynders Recycled Cycles Racing
DNF Julian Toumey Great Dane Velo Club p/b Capital Br
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 50:09:00
2 Cedric Le denmat Kenosha Velosport Inc 53:48:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Naggatz Brazen Dropouts 50:11:00
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee 1:35:32
Off The Front
2 Billy Jones Intelligentsia Coffee 1:36:10
1
Teammate Win: Carlos Casali
3 Michael Heagney Intelligentsia Coffee 1:36:10
2
Teammate Win: Carlos Casali
4 John Kunert Great Dane Velo Club (GDVC) 1:36:10
3
5 Doug Bailey Trek Midwest Team 1:36:10
4
6 Grzegorz Monko WDT-Allvoi International Cycling Te 1:36:10
5
7 Revere Greist 1:36:10
6
8 Robert Downs 1:36:10
7
9 Jeramey Werbelow Team Extreme 1:36:12
8
10 Anderson Bortoletto LAPT CC 1:36:13
9
11 Mark hughes ? CZ Velo 1:36:16
12 Eric Knuth Trek Midwest Team 1:36:17 Teammate Top 5: Doug Bailey
13 Matthew Nitka CZ Velo 1:36:17
14 Michael Meteyer Trek Midwest Team 1:36:17 Teammate Top 5: Doug Bailey
15 Corey Dempski Hollander Benelux Racing p/b Badger 1:36:17
DNF Michael Klapperich LAPT CC
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Moran Gryphon Velo Racing 1:07:03
1
2 Jason Bleedorn 5Nines/Motorless Motion 1:07:03
2
3 Tedd Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi 1:07:03
3
4 Robert Whittier xXx Racing 1:07:03
4
5 James Mauck ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 1:07:03
5
6 Russ Kempka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 1:07:03
6
7 Gary Baisa Brazen Dropouts 1:07:03
7
8 Michael Daws Team Velocause 1:07:03
8
9 William Gorton Revolution Racing Cycling Team 1:07:03
9
10 Matthew Wurz Lakes Area Physical Therapy 1:07:03
10
11 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te 1:07:03
11
12 Randy King Lakes Area Physical Therapy 1:07:03
12
13 Samuel Tobias ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 1:07:03
13
Teammate Top 5: James Mauck
14 Robert Garner V.C. Bikesport 1:07:03
14
15 Martin Coffey 1:07:03
15
16 Brian Petted Team Extreme 1:07:23
17 Andrew Kenth Lakes Area Physical Therapy 1:09:37
Off The Back
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ross Gasper Lakes Area Physical Therapy 1:07:03
1
2 Shawn Laplante MSN Pro Coaching 1:07:03
2
3 Craig Billings 1:07:03
3
4 Jay Snyder Lakes Area Physical Therapy 1:07:03
4
Teammate Win: Ross Gasper
5 Andrew Schwartz Lakes Area Physical Therapy 1:07:03
5
Teammate Win: Ross Gasper
6 Paul Kiedrowski Lakes Area Physical Therapy 1:07:03
6
Teammate Win: Ross Gasper
7 Robert Anderson Diablo Cycling 1:07:03
7
8 Rob Clark Verge Midwest Cycling 1:07:13
9 Andy Boettcher Gryphon Velo Racing 1:15:02
Off The Back
DNF William Barnes PSIMET Racing
DNF Ric Lelous
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Mindick xXx Racing 1:19:06
1
2 Igor Shvytov xXx Racing 1:19:06
2
Teammate Win: Kyle Mindick
3 John Ramkey Great Dane Velo Club p/b Capital Br 1:19:06
3
4 Jack Niewold Brazen Dropouts Cycling Team 1:19:06
4
5 Robert Berry BELGIANWERKX 1:19:06
5
6 Gaben Moore MadCity Racing 1:19:06
6
7 Ben Grabow Brazen Dropouts 1:19:09
DNF Ryan Durepo
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Walbaum South Chicago Wheelmen 1:18:48
1
2 David Mcdowell iii Wild Card Cycling 1:18:48
2
3 Michael Lucas Lakes Area Physical Therapy 1:18:48
3
4 Erik Schwedland 1:18:48
4
5 Caleb Kitzerow Heavy Pedal Velo Club 1:18:48
5
6 Daniel Blumberg Wisconsin Cycling at UW-Madison 1:18:48
6
7 Ross Ford BELGIANWERKX 1:18:48
7
8 Matthew Bruss 1:19:03
9 Aaron Weiford Great Dane Velo Club (GDVC) 1:20:14
Off The Back
10 Michael Mcnulty LAPT CC 1:21:12
Off The Back
Teammate Top 5: Michael Lucas
11 Michael Raasch 1:21:12
Off The Back
12 Aaron Van lieshout University of Wisconsin-Madison 1:28:55
Off The Back
13 Wayne Sletten Lakes Area Physical Therapy 1:28:55
Off The Back
Teammate Top 5: Michael Lucas
14 Jasem Ashkanani 1:29:52
Off The Back
15 Matheu Girouard 1:29:52
Off The Back
DNF Jared Verbeke xXx Racing
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Pether ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 1:08:43
2 Ronee Hartl Great Dane Velo Club p/b Capital Br 1:08:43
3 Jennifer Kosatka BFF Bikes 1:08:43
4 Jessica Whiton xXx Racing 1:08:49
5 Amanda Mack Trek Midwest Team 1:08:51
6 Kayla Doan KS Energy Services / MOSH / Team Wi 1:08:57
7 Erin Serrault 1:09:03
8 Leah Stieber LAPT CC 1:12:50
9 Tiffany Schallau BFF Bikes 1:14:53 Teammate Top 5: Jennifer Kosatka
10 Jennifer Reaburn 1:15:19
11 Ramona Kuna Alberto's Sport 1:18:16
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat ?: 1