Log In
Village Volkswagen River Gorge Omnium - TT • Aug 22 2015
Light Rain, 79 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Brasel I AM Racing 00:08:11.670
2 John C mooney Indian Cycle 00:08:21.870
3 Kevin Conerly 00:08:27.640
4 Nathan Spence James Bros. Bikes 00:08:29.600
5 Francis Mancisco VO2 00:08:31.350
6 Jeffrey Kauppi I AM Racing 00:08:31.500 Teammate Win: Jason Brasel
7 Brian Sciba Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C 00:08:33.040
8 Justin Schmidt Team Mission Source / NGCA 00:08:36.740
9 Micaiah Rockwell 00:08:39.840
10 Gabriel Mendez Frazier Cycling 00:08:47.350
11 Fausto Crapiz Harper Auto 00:08:50.040
12 Andrew Evans Team Athlete Forward 00:08:50.350
13 Thomas Evans Harper Auto 00:08:51.960
14 Davis Branyon Frazier Cycling Juniors 00:08:53.130
15 Kyle Tiesler Village Volkswagen Cycling Team 00:08:53.170
16 Jamie Klein Clarksville Schwinn powered by Whay 00:08:55.340
17 Jacob Schwyn 00:08:55.510
18 RL Hesson I AM Racing 00:08:59.230 Teammate Win: Jason Brasel
19 Lance Abshire Team LaS'port 00:09:02.770
20 Alex Winnicki Cone Health/cycles de ORO 00:09:02.840
21 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team 00:09:03.260
22 Travis Dorman 00:09:06.440
23 Spencer Crowe Cycle Haus Racing 00:09:10.760
24 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club 00:09:14.040
25 Nathan Roberson Don Walker Cycles Racing 00:09:16.420
26 Kristopher Sally Upstate Junior Cycling/Calder Broth 00:09:17.510
27 Christopher Coslow Clarksville Schwinn powered by Whay 00:09:24.910
28 Aaron Parker Marx and Bensdorf Cycling Team 00:10:31.540
29 Alisher Vokhobov Team Novo Nordisk Development 00:12:42.680
Finishers: Cat 3: 25   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronald Fowler BPC Cycling 00:08:39.950
2 Shawn Edwards Southern Performance 00:08:41.000
3 Brian Robinson Johnson & Hayes Physical Therapists 00:08:41.340
4 Jeremy Gruber Village Volkswagen Cycling Team 00:08:42.010
5 Joe Young 00:08:45.470
6 Eric Nelson Indian Cycle 00:08:47.690
7 Dannie Medlin BPC Cycling 00:08:50.670 Teammate Win: Ronald Fowler
8 Josiah Peterson Southern Performance 00:08:56.610 Teammate Top 5: Shawn Edwards
9 Cody Dannen Race City Cycling 00:08:59.970
10 Paskal Brooks Brooks Auto Sales 00:09:09.780
11 Eric Calder Upstate Junior Cycling/Calder Broth 00:09:12.330
12 Taylor Herron 00:09:14.230
13 Nate Lelek I AM Racing 00:09:16.100
14 Lukas Hooper 901 Racing 00:09:19.140
15 David Heath Frazier Cycling 00:09:24.030
16 Carter Jackson Village Volkswagen Cycling Team 00:09:25.260 Teammate Top 5: Jeremy Gruber
17 Jason Torrence I AM Racing 00:09:25.390
18 D Aaron braswell??? BPC Cycling 00:09:33.540 Teammate Win: Ronald Fowler
19 Ryson Walden 00:09:36.460
20 W. Harrison nguy Frazier Cycling 00:09:38.550
21 David Jensen I AM Racing 00:09:43.180
22 Blake Wilson Frazier Cycling 00:09:45.550
23 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team 00:09:51.150 Teammate Top 5: Jeremy Gruber
24 Christopher Neff BPC Cycling 00:10:00.000 Teammate Win: Ronald Fowler
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Darling Alpha Bikes Race Team 00:08:40.650
2 Lucas Muniz 00:08:46.750
3 Houston Lundy 00:09:06.440
4 Joseph Peeden 00:09:14.350
5 Zachary Donnelly 00:09:15.340
6 Owen Venesky 00:09:17.640
7 Jeff Lofgren Village Volkswagen Cycling Team 00:09:20.550
8 Brandon Griggs 00:09:21.350
9 Lawrence Mize Clarksville Velo 00:09:24.530
10 Drew Ellis 00:09:29.360
11 Brad Strange 00:09:32.690
12 James Romaker Six26 Cycling 00:09:34.160
13 Matt Weickert BPC Cycling 00:09:35.310
14 Sam Voigt 00:09:40.860
15 Blake Kidd 00:09:42.440
16 Andrew Bryson Harper Auto 00:09:43.400
17 Andy Omara 00:09:49.610
18 Glen Turner 00:09:50.540
19 William Figueroa 00:10:03.890
20 Andrew Woodward Trace Bikes 00:10:05.450
21 Kyle Jones 00:10:09.510
22 Quinn Shearer 00:10:40.640
23 Dan Main 00:10:59.650
24 Will Tribble 00:11:02.380
25 Justin Martinovich 00:11:05.030
Finishers: Cat 5: 21   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Gallagher 00:15:14.840
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yukio Mariner Trace Bikes 00:10:05.530
2 Nicolas Federico Frazier Cycling 00:10:08.090
3 Stephen Heath Frazier Cycling 00:11:24.800
4 Jacob Kuper Trace Bikes 00:11:37.620 Teammate Win: Yukio Mariner
5 Jake Neal Frazier Cycling 00:13:03.340
6 Zachary Lowe Hub City Bicycle - Lift Center Raci 00:13:11.570
7 David Hills Frazier Cycling Juniors 00:13:41.140 Teammate Top 5: Nicolas Federico
8 Baden Rogan Frazier Cycling 00:14:36.790 Teammate Top 5: Nicolas Federico
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Brown Litespeed-BMW 00:07:56.670
2 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) 00:08:00.810
3 Brent Ferrell Treehouse Racing 00:08:01.840
4 Kurt Page US Military Endurance Sports 00:08:06.690
5 Matt Bole Team Dayton Bicycling 00:08:07.090
6 Igor Rudalev Lupus Racing Team 00:08:07.210
7 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio 00:08:08.090
8 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal 00:08:12.960
9 Bryan Hoy Crosstown Velo 00:08:15.130
10 Donald Davis 00:08:27.490
11 Jim Whitehead Team Mission Source / NGCA 00:08:41.440
12 Jason Karew Cincinnati Velo Club Inc 00:08:51.090
13 David Bradbury Treehouse Racing 00:08:55.920 Teammate Top 5: Brent Ferrell
14 Sean Philyaw Ridley Masters P/B Reality Bikes 00:08:59.600
15 Randal Warren xXx Racing 00:09:01.540
16 Andrew Crater Dom360.com 00:09:04.470
17 John Gatch Cincinnati Velo Club Inc 00:09:07.320
18 Todd Hickman 901 Racing 00:09:12.010
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Joiner Marx and Bensdorf Cycling Team 00:08:26.550
2 Cayce Tiesler??? MOAB Masters Racing 00:08:30.170
3 Brett Shanaman Marx and Bensdorf Cycling Team 00:08:30.430 Teammate Win: Madison Joiner
4 Paul Bayne 00:08:44.170
5 Robert Gregory MOAB Masters Racing 00:08:46.240
6 Rod Yates BPC Cycling 00:08:53.050
7 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing 00:08:53.340
8 Tony Adair MOAB Masters Racing 00:08:56.680 Teammate Top 5: Cayce Tiesler???
9 Joseph Lambert Hub City Bicycle - Lift Center Raci 00:09:01.040
10 Paskal Brooks Brooks Auto Sales 00:09:05.340
11 Jack Evans Southern Performance 00:09:06.940
12 Chris Withers Safe Harbor p/b Technico Inc. 00:09:07.710
13 Kevin Mckinney Southern Performance 00:09:07.940
14 Ryan Bosio Marx and Bensdorf Cycling Team 00:09:08.530 Teammate Win: Madison Joiner
15 Shaun Walsh Myrtle Beach Bicycle Racing 00:09:10.040
16 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci 00:09:12.810
17 Paul Carter Riverside Bicycle Racing 00:09:15.140
18 Mitchell Hopkins Cycletherapy 00:09:17.090
19 Octavio Subia Hub City Bicycle - Lift Center Raci 00:09:17.900
20 David Peter Downtown Asheville Racing Club (DAR 00:09:19.210
21 Eric Peterson 00:09:23.800
22 Thomas Knopp Village Volkswagen Cycling Team 00:09:23.820
23 Steve Fermanich Marx and Bensdorf Cycling Team 00:09:24.180 Teammate Win: Madison Joiner
24 Steven Toby Southern Performance 00:09:26.210
25 Bill Radler 00:09:27.800
26 Mark Yoshida Marx and Bensdorf Cycling Team 00:09:30.800 Teammate Win: Madison Joiner
27 David Stewart Southern Performance 00:09:32.900
28 Dan Dejager 00:09:36.040
29 John Sillery Village Volkswagen Cycling Team 00:09:37.320
30 Paul Haanschoten Johnson & Hayes Physical Therapists 00:09:39.450
31 Robert Heath Frazier Cycling 00:09:44.180
32 Robert Potter Downtown Asheville Racing Club (DAR 00:09:49.240
33 Thomas Ratajczak Downtown Asheville Racing Club (DAR 00:09:55.340
34 Dale Hair Village Volkswagen Cycling Team 00:09:56.590
35 S Alan laytham Godspeed Racing 00:09:59.170
36 Gregory Palevo Clarksville Velo 00:10:05.690
37 Thomas King Harper Auto 00:10:43.660
38 James Hurst 00:12:16.860
39 Adam Pinkston Downtown Asheville Racing Club (DAR 00:12:18.040
40 Randall Hoffpauir I AM Racing 00:37:43.730
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 21   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Beebe BISSELL-ABG-GIANT 00:07:45.190
2 Michael Olheiser UCI CT: Lupus Racing Team 00:07:48.900
3 Chris Jones* Kelly Benefit Strategies Elite 00:07:49.870
4 Bryan Lewis Kelly Benefit Strategies Elite 00:07:50.560
5 Nicola Dalsanto Amore & Vita-USA Racing 00:07:52.540
6 Michael Reidenbach Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 00:07:54.800
7 Spencer Oswald Amore & Vita-USA Racing 00:07:55.040 Teammate Top 5: Nicola Dalsanto
8 Owen Shott VeloBrew Cycling Club 00:07:55.540
9 Marcos Lazzarotto BATTLEY H-D /Spokes Etc p/b Distric 00:07:57.840
10 Jonathan Jacob BISSELL-ABG-GIANT 00:07:58.080 Teammate Win: Aaron Beebe
11 Thomas Brown Team United Healthcare Georgia/706P 00:08:03.040
12 Miguel Bryon UCI CT: Hincapie Racing Team 00:08:03.930
13 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) 00:08:04.340
14 Chris Uberti Team United Healthcare Georgia/706P 00:08:05.810
15 Brock Mason Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 00:08:08.020
16 Eric Bair MatsonMoney 00:08:09.630
17 Brett Wachtendorf Amore & Vita-USA Racing 00:08:09.650 Teammate Top 5: Nicola Dalsanto
18 Dennis Ramirez Gateway Harley-Davidson Trek U23 De 00:08:11.350
19 Nicholas Nichols Friends Great Smokies (FGS Cycling) 00:08:11.450
20 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/706P 00:08:12.380
21 Alexander Ray Silber Cycling 00:08:12.880
22 Charlie Hough UCI CT: Hincapie Racing Team 00:08:16.440
23 Brendan Sullivan Lupus Racing Team 00:08:16.550 Teammate Top 5: Michael Olheiser
24 Parker Kyzer Finish Strong Elite Cycling Team p/ 00:08:18.540
25 Nolan Tankersley Finish Strong Elite Cycling Team p/ 00:08:22.800
26 Timothy Killelea Village Volkswagen Cycling Team 00:08:23.840
27 Andrew Dahlheim Canyon Bicycles - Shimano 00:08:24.590
28 Adam Koble Team United Healthcare Georgia/706P 00:08:24.650
29 Nathan Robinson Toyota of Lexington 00:08:25.240
30 Sean Gardner Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 00:08:27.390
31 Curtis Winsor Kelly Benefit Strategies Elite 00:08:30.020 Teammate Top 5: Chris Jones*
32 Tanner Ward 901 Racing 00:08:31.840
33 Austin Ulich Team United Healthcare Georgia/706P 00:08:33.660
34 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development 00:08:33.890
35 Willem Kaiser Team United Healthcare Georgia/706P 00:08:33.900
36 David Goodman Team United Healthcare Georgia/706P 00:08:33.940
37 John Brizzard iii Team LaS'port 00:08:33.950
38 Yukinori Hishinuma 00:08:35.660
39 Ryan Good MatsonMoney 00:08:36.520
40 Mehdi Benhamouda Team Novo Nordisk Development 00:08:37.190
41 Jason Chatham Litespeed-BMW 00:08:37.640
42 Zack Kratche J.Brown p/b Ms.Roses 00:08:37.870
43 Jan Kolar Lupus Racing Team 00:08:38.140 Teammate Top 5: Michael Olheiser
44 Amos Harvey Round Here Racing 00:08:38.720
45 Derek Schanze Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C 00:08:40.770
46 Vitor Zucco schizzi Cadence Cyclery 00:08:40.900
47 John Kieffer Toyota of Lexington 00:08:41.610
48 Samuel Kieffer Think Green-Pedal the Planet 00:08:42.900
49 Alan Edwards VeloBrew Cycling Club 00:08:45.540
50 Zachary Lewis MatsonMoney 00:08:45.550
51 Franklin Deese Cyclus Sports 00:08:50.200
52 Nicola La motta Team Dayton Bicycling 00:08:52.790
53 Andy Prickett Team Dayton Bicycling 00:08:52.800
54 Dmitriy Ponkratov Team Novo Nordisk Development 00:09:01.690
55 Matthew Mcnees Cyclus Sports 00:09:02.040
56 Ryan Collins L5Flyers p/b Preston Partnership 00:09:06.500
57 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk Juniors 00:09:11.130
DNF Craig Stokan Clarksville Schwinn/Rapid Transit
Finishers: Cat 1: 33   Cat 2: 20   Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Buss 00:09:16.490
2 Hallie Blunck 00:09:17.740
3 Rachel Tatum Team WE 00:09:25.190
4 Elizabeth Vermann Velo Force 00:09:38.240
5 Sally Landham Marx and Bensdorf Cycling Team 00:09:49.740
6 Maria Danker Hicks Orthodontics Women's Racing 00:09:51.690
7 Karen Ostergaard Industry Nine Cycling Team p/b ABRC 00:09:59.100
8 Heather Nelson Indian Cycle 00:10:06.440
9 Emily Strange Marx and Bensdorf Cycling Team 00:10:10.340 Teammate Top 5: Sally Landham
10 Martha Lowe Team WE 00:10:10.790 Teammate Top 5: Rachel Tatum
11 Elizabeth Brucken Hicks Orthodontics Women's Racing 00:10:16.240
12 Alecia Webster 00:10:17.760
13 Sybil Smith Hicks Orthodontics Women's Racing 00:10:19.960
14 Ginger Sillery Velo Vixens Cycling Club 00:10:23.860
15 Jill Albright??? Team Belladium p/b Lane Motor Museu 00:10:26.660
16 Rebekah Roberts Hicks Orthodontics Women's Racing 00:10:28.020
17 Amy Hill Myrtle Beach Bicycle Racing 00:10:31.640
18 Cathi Swanson Taco Mamacita 00:10:35.280
19 Karie Casey Velo Force 00:10:38.560 Teammate Top 5: Elizabeth Vermann
20 Hannah Shell 00:10:41.860
21 Mary Isaac Taco Mamacita 00:10:54.250
22 Morgan Miller Taco Mamacita 00:11:00.870
23 Anne Campeau 00:11:04.860
24 Sally Chu Taco Mamacita 00:11:18.070
25 Isabella Nguy Frazier Cycling 00:12:11.350
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Israel 00:12:14.540
2 Emma Peterson Southern Performance 00:13:15.260
3 Francesca Nguy Frazier Cycling 00:15:50.750
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirsten Sass Team WE 00:09:00.570
2 Jessica Christensen Team WE 00:09:18.820 Teammate Win: Kirsten Sass
3 Debbie Milne Dom360.com 00:09:28.570
4 Megan Heath Frazier Cycling 00:09:37.670
5 Lynne Anderson Velo Force 00:09:43.800
6 Hannah Swan Finish Strong Elite Cycling Team p/ 00:10:17.610
7 Kelly Kowalczyk Taco Mamacita 00:10:21.900
8 Kailin Acheson Team Belladium p/b Lane Motor Museu 00:10:33.240
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 1