Log In
Tour of Page County - Crit • Apr 24 2016
Clear, 60 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Mcloone Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:58:52
Off The Front
2 Steven Kusy District Velocity Racing/District V 0:58:54
Off The Front
3 Kevin Gottlieb DC Velo Limited 0:58:55
Off The Front
4 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 0:59:27
1
5 Benjamin Fogle Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:59:27
2
6 Nicholas Taylor DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:59:28
3
7 Alex Driscoll US Military Endurance Sports 0:59:28
4
8 Eric Voigt National Capital Velo Club/UnitedHe 0:59:28
5
9 Sean Burger CS Velo 0:59:28
6
10 Tim Mitchell CCB/CCB Racing 0:59:29
7
11 Donald Brew DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:59:30
8
Teammate Top 5: Kevin Gottlieb
12 Jared Nieters Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 0:59:30
9
13 Marcos Lazzarotto Unattached 0:59:30
10
14 Andrew Seitz Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:59:30
11
Teammate Top 5: Benjamin Fogle
15 Guy Tawney Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:59:31
12
16 David Flaten US Military Endurance Sports 0:59:31
13
17 Robert Wasch CS Velo 0:59:32
14
18 Zachary Whitlock Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:59:33
15
Teammate Win: Matt Mcloone
19 Greg Capelle Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 0:59:33
16
20 Nathan Ong Unattached 0:59:33
17
21 Chris Jones* Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:59:34
18
Teammate Top 5: Benjamin Fogle
22 Eran Preble PTS Racing 0:59:34
19
23 Samuel O'keefe CCB/CCB Racing 0:59:35
20
24 Jacob Henley Amore & Vita-USA Racing 0:59:37
21
25 Jason Meidhof DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:59:38
22
Teammate Top 5: Kevin Gottlieb
26 Paul Lengermann District Taco Cycling/District Taco 0:59:39
23
27 Curtis Winsor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:59:40
24
Teammate Top 5: Benjamin Fogle
28 Paul Mica DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:59:55 Teammate Top 5: Kevin Gottlieb
29 Joseph Siegel Community Bicycle Racing 1:01:49
1
30 Stefan Zavislan US Military Endurance Sports 1:01:49
2
31 Joe Hydrick CS Velo 1:01:49
3
32 Mathew Mackay J Mac Cycling LLC 1:01:49
4
33 James Studebaker Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1:01:49
5
34 Taylor Pearman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1:01:49
6
Teammate Top 5: Benjamin Fogle
35 Sean Gardner Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1:01:49
7
Teammate Top 5: Benjamin Fogle
36 Aaron Hotaling District Velocity Racing/District V 1:01:49
8
Teammate Top 5: Steven Kusy
37 Frank Cundiff Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 1:02:41
38 Connor Ryan Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 1:02:41 Teammate Win: Matt Mcloone
39 Peter Custer Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 1:02:41
40 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 1:04:45 Teammate Top 5: Steven Kusy
41 Gorgi Popstefanov Team Metra / Cycles 54 1:04:45
42 Alex Carmona Community Bicycle Racing 1:04:45
43 Daniel Tokarczyk Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1:04:45 Teammate Top 5: Benjamin Fogle
44 Mike Hermanson VO2 1:04:45
45 Daniel Nuzzo-mueller Community Bicycle Racing 1:06:23
46 Samuel James Unattached 1:06:23
47 Myles Matteson National Capital Velo Club/UnitedHe 1:06:23
48 Ranjodh Gill US Military Endurance Sports 1:06:23
49 Jose Solis US Military Endurance Sports 1:06:23
50 William Leet Charlottesville Racing Club/Blue Ri 1:06:23
51 Brendan Sullivan Century Road Club Assoc/Lupus Racin 1:06:23
52 Will Mitchell District Taco Cycling/District Taco 1:06:23
53 Michael Russo Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 1:06:23 Teammate Win: Matt Mcloone
54 Lucas Farr Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 1:06:23 Teammate Win: Matt Mcloone
55 William Crabtree Community Bicycle Racing 1:06:23
56 Dan Netzer Celerity Cycling/Haymarket/Starligh
57 Erik Markewich Community Bicycle Racing 1:10:48
Off The Back
DNF Payne Griffin National Capital Velo Club/UnitedHe
DNF Thomas Humphreys Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D Teammate Win: Matt Mcloone
DNF Mark Hyatt DC Velo Limited/Team Beyer Auto Teammate Top 5: Kevin Gottlieb
DNF Jacob King Liberty University
DNF Dimitri Lemus PTS Racing
DNF Shawn Litster J Mac Cycling LLC
DNF Ross Marklein District Velocity Racing/District V Teammate Top 5: Steven Kusy
DNF Lance Ohlsson Celerity Cycling/Haymarket/Starligh
DNF Dakota Schaeffer Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene Teammate Top 5: Benjamin Fogle
DNF Pierce Schmerge Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike
DNF Igor Rudalev Century Road Club Assoc
DNF Oleg Tanovitsky Century Road Club Assoc/Lupus Racin
DNF Rhandie Thompson US Military Endurance Sports
DNF Timothy Weigelt CS Velo
DNF Greg Wittwer PTS Racing
DNF Benjamin Wright Dire Wolf Racing
Finishers: Cat 1: 36   Cat 2: 31   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Mcgill Lee & Associates Race Team 0:45:00
Off The Front
2 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:45:31
Off The Front
3 Jerod Stoner Unattached 0:46:39
1
4 Michael Grant Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 0:46:39
2
5 Mykel Nahorniak District Velocity Racing/District V 0:46:39
3
6 Adam Croft Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 0:46:39
4
7 Logan Jones-wilkins Unattached 0:46:39
5
8 Christopher Baccash Tri State Velo/Amoroso's Racing Tea 0:46:40
6
9 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:40
7
10 Will King PTS Racing 0:46:46
11 Jeffrey Watts Unattached 0:46:46
12 Sean Herlihy BikeWorks Racing 0:46:46
13 Aaron Delong Rogues Racing 0:47:51
14 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:47:52
15 Scott Myers Unattached 0:47:52
16 Michael Kirby VeloWorks-Spokes Etc 0:47:53
17 Mark Detweiler Blue Bell Private Wealth Management 0:47:55
18 Patrick Malarkey District Velocity Racing 0:47:59 Teammate Top 5: Mykel Nahorniak
19 Anthony Bramante Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:37
20 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:48:37
21 Nathan Graham PTS Racing 0:47:00
22 Rasheed Jabr District Velocity Racing/District V 0:47:41 Teammate Top 5: Mykel Nahorniak
23 Ken Ray The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:47:54
24 Robert Steele US Military Endurance Sports 0:47:54
25 Casey Fulton Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 0:50:00
1
Teammate Top 5: Michael Grant
26 Tom Bavin PTS Racing 0:50:00
2
27 Julian Bowling Charlottesville Racing Club/Blue Ri 0:50:00
3
28 Kenneth Decker Unattached 0:50:00
4
29 Chris Giannone District Velocity Racing/District V 0:50:00
5
Teammate Top 5: Mykel Nahorniak
30 Kyle Johnson Virginia Polytechnic University 0:50:00
6
31 Dillan Juul PTS Racing 0:50:00
32 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 0:50:03
33 Tom Neumann VeloWorks-Spokes Etc 0:50:03
34 Filagot Dinku District Taco Cycling 0:50:03
35 Matthew Lewis Zanconato Racing 0:50:03
36 Matthew Ficke The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:50:03
37 Jonathan Cencich Charlottesville Racing Club/Blue Ri 0:50:03
38 Gregory Sherrick Blue Bell Private Wealth Management 0:50:03
39 Mark Kantner Richmond Bicycle Studio Racing 0:50:03
40 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:03
41 Sasha Smiljanic Community Bicycle Racing 0:50:03
42 Christopher Milthaler Ghisallo Cycling Team Inc./Team Ghi 0:50:03
43 Kelvin Scott US Military Endurance Sports 0:50:03
44 Jon Balatbat Whole Wheel Velo Club 0:50:03
45 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:03
46 Nick Bradford National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:03
47 Mark Anthony sanchez US Military Endurance Sports 1:00:40
Off The Back
48 Brandon Newsome Charlottesville Racing Club/Blue Ri 1:00:40
Off The Back
49 Torrence Rogers Steel Mountain Cycling 1:08:15
Off The Back
50 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1:08:15
Off The Back
51 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 1:08:15
Off The Back
DNF Richard Holzworth La Prima Espresso Co. Racing
DNF Chris James SEAVS/Haymarket
DNF Jason Luttrell District Velocity Racing/District V Teammate Top 5: Mykel Nahorniak
DNF Richard Serton Charlottesville Racing Club/Blue Ri
DNF Erik Steudle Unattached
DNF Anthony Wheeler Unattached
DNF Zheren Yang Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c Teammate Top 5: Ryan Knight
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:22
2 Dan Henry The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:44:09
3 Nick Ilyashevich National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:11
4 Steve Dorst Squadra Coppi 0:45:35
5 Timothy Meyers National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:40
6 David Rodgers District Taco Cycling 0:45:43
7 Elliott Cheresh The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:46:10 Teammate Top 5: Dan Henry
8 Jesse Adkison US Military Endurance Sports 0:46:18
9 Jeffrey Lantz Virginia Polytechnic University 0:46:25
10 Daniel Li National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:35 Teammate Top 5: Nick Ilyashevich
11 Tim Vandish National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:37 Teammate Top 5: Nick Ilyashevich
12 Paul Rivera US Military Endurance Sports 0:46:38
13 Bryan Diederich Whole Wheel Velo Club 0:46:40
14 Glenn Elliott Gripped Racing p/b Lindsay Volkswag 0:46:43
15 Michael Waltman Unattached 0:46:44
16 Frank Shewmaker Artemis Racing 0:46:50
17 David Lopez District Taco Cycling 0:46:55
18 Timothy Smiley Whole Wheel Velo Club 0:47:02
19 Mario Sardina Fat Frogs Racing 0:47:06
20 Thomas Tynan NCVC/UnitedHealthcare 0:47:07 Teammate Top 5: Nick Ilyashevich
21 John Doyle Unattached 0:47:11
22 Nathan Gallahan US Military Endurance Sports 0:47:25
23 Esteban Sancho Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:47:48
24 Blair Faulk Unattached 0:48:13
25 Josh Chase Prince William Elite Racing (PoWER) 0:48:19
26 Mikal Davis Unattached 0:48:34
DNF Michael Wagstaff Integrated Sports Medicine Cycling
DNF Christopher Powell Unattached
Finishers: Cat 5: 27   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antony Barsi Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:46:57
1
2 Mark Austin Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:46:58
2
3 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:46:58
3
4 Lucas Mccollum Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:46:59
4
5 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:46:59
5
6 Eric Boone Lateral Stress Velo Inc. 0:47:01
6
7 Matthew Brubaker LancBike 0:47:03
7
8 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:47:03
8
Teammate Win: Antony Barsi
9 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:47:04
9
Teammate Top 5: Mark Austin
10 Nathan Goates Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:47:04
10
11 Anthony Murfett District Velocity Racing/District V 0:47:38
12 Austin Jackson US Military Endurance Sports 0:51:06
13 Frank Palmieri Unattached 0:51:07
14 John Gray Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 0:51:07
15 Douglas Philippone Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:51:20 Teammate Top 5: Mark Austin
16 Robert Kelly Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 0:51:27
17 Jeff Cummings Unattached 0:51:39
18 Eli Hengst Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:52:09 Teammate Top 5: Stephen Robinson
19 Matt Loftus Charlottesville Racing Club/Blue Ri 0:52:25
20 David Galati La Prima Espresso Co. Racing
21 Michael Stearns Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Mark Austin
22 Andre Randolph BikeWorks Racing
23 Eric Griffin Haymarket/Starlight Custom Apparel
24 R Cameron holland Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Mark Austin
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 12   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mario Zometa Unattached 0:46:56
1
2 Michael Kingery DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:46:58
2
3 Raul Rojas Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:46:59
3
4 Peter Raimist Team Carytown Bicycle Company/Team 0:47:01
4
5 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company/Team 0:47:02
5
6 Shawn Fenty DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:47:02
6
7 Michael King National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:02
7
8 Grayson Church District Velocity Racing/District V 0:47:07
9 Shaun Abell Battley Harley-Davidson 0:47:07 Teammate Top 5: Raul Rojas
10 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:14
11 Ralph Muoio Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:47:18
12 Erik Engle Catoctin Cycling Club/HydroMonkies 0:47:25
13 Kurt Dodds CS Velo 0:51:13
Off The Back
14 Jordan Whiley BikeWorks Racing 0:51:13
Off The Back
15 Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:51:23
Off The Back
16 William Luecke National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:34
Off The Back
17 Raymond Trentini National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:56
Off The Back
18 William Evans BikeWorks Racing 0:52:30
Off The Back
19 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:58:46
Off The Back
20 Andreas Gutzeit National Capital Velo Club/UnitedHe 1:02:00
Off The Back
21 James Stroud Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:02:00
Off The Back
22 Patrick Ruane Sunapee Racing Team
Off The Back
23 Pedro Hijar Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
Off The Back
24 Thomas Godfrey National Capital Velo Club/UnitedHe
Off The Back
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Mittelstadt DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:47:16
2 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:18
3 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:49:18
4 Thomas Moore Squadra Coppi 0:49:19
5 Dennis Crockett Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:49:25
6 David Hearn All American Bicycle Club Inc. 0:55:09
7 Fred Wittwer Charlottesville Racing Club 0:55:09
8 Kenneth Sumrell James River Velo Sport/James River 0:56:43
9 Richard Menton SEAVS/Haymarket 0:56:43
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Hunter Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 0:38:24
2 Cynthia Frazier National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:24
3 Danielle Ruane Sunapee Racing Team 0:38:25
4 Michele Scherer Bike Stop Racing/Bike Stop Velo Fem 0:38:25
5 Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc 0:39:49
6 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:40:22
DNF Alexis Zink National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Cynthia Frazier
DNF Laura Cook James River Velo Sport/James River
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Tallent Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 0:38:27
2 Maggie Barton Team Carytown Bicycle Company/Team 0:38:28
3 Ashley Driscoll Team Carytown Bicycle Company/Team 0:38:28
4 Alexandra Campbellforte Bike Stop Racing/Bike Stop Velo Fem 0:38:28
5 Melissa Presnell Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 0:38:58 Teammate Win: Melissa Tallent
6 Amelia Kirby Sweet Spot Cutaway 0:40:16
7 Sarah Anderson Celerity Cycling/Mermaid Winery 0:43:24
8 Milica Wren Inroads Racing 0:43:58
9 Joanne Neukirchen National Capital Velo Club/United H 0:44:57
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adair Lindsay National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:26
2 Anna Scialli Sweet Spot Cutaway 0:38:26
3 Erin Bougie National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:27 Teammate Win: Adair Lindsay
4 Ellen Tarquinio Bike Rack Racing 0:38:32
5 Teresa Amundson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:46 Teammate Win: Adair Lindsay
6 Angela Parrotta Team Sticky Fingers 0:43:56
7 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:56 Teammate Win: Adair Lindsay
8 Lindsey Crifasi Team Sticky Fingers 0:43:58
9 Robin Millican VeloWorks-Spokes Etc 0:43:58
10 Rose Byler Charlottesville Racing Club/Blue Ri 0:38:26
11 Amanda Zayas US Military Endurance Sports 0:48:58
12 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 0:49:02
13 Elise Rowe La Prima Espresso Co. Racing 0:53:06
14 Michelle Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:08 Teammate Win: Adair Lindsay
15 Claire Chiamulera National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:15 Teammate Win: Adair Lindsay
16 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:25 Teammate Win: Adair Lindsay
17 Erin Conner Team Sticky Fingers 0:53:25
18 Lindsay Donnellon Unattached 0:58:25
19 Mary Lauran hall The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:58:25 Teammate Top 5: Ellen Tarquinio
20 Leah Nicholls Unattached 1:03:25
21 Kim Bailey VeloWorks-Spokes Etc 1:03:25
22 Gisela Bell Celerity Cycling/Mermaid Winery 1:03:25
23 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:03:25
24 Dixie House Mermaid Winery 1:03:25
25 Rachael Hall Artemis Racing 1:08:25
26 Lauren Nesbitt Phase Cycling 1:08:25
27 Kathryn Bolton The Bike Rack/Bike Rack Racing 1:13:25 Teammate Top 5: Ellen Tarquinio
28 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers 1:13:25
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 27