Log In
Three River Rumble - RR • May 15 2016
Clear, 57 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio
2 Bradley Spears Sonic Cycling
3 Ben Beger Momentum Racing LLC - MO
4 Justin Lowe Lift Center Racing
5 John Carr Treehouse Racing
6 Michael Lesmerises Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants
7 Nathan Stone I AM Racing p/b Escadrille
8 Noah Hendrix MOAB Masters Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffery Mastroleo I AM Racing p/b Escadrille
2 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio
3 Cayce Tiesler??? MOAB Masters Racing
4 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
5 Kenny Baker
6 Steven Bacon Micro Metals/Bike Zoo
7 Joel Vowell CoreTechs Cycling TwT
8 Doug Zell Intelligentsia Coffee
9 John Wilson I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Jeffery Mastroleo
10 Tracy Terpstra Village VW p/b Erlanger Sports Medi
11 Bill Broussard
12 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler???
DNF Kurt Phifer Caney Fork Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Dyer The Cyclery Racing Team
2 Shawn Hirt MOAB Masters Racing
3 Chris Daffin MOAB Masters Racing
4 Adam Pinkston Downtown Asheville Racing Club (DAR
5 Bert Hartman I AM Racing p/b Escadrille
6 Tony Adair MOAB Masters Racing
7 Scott Chen US Military Endurance Sports
8 Octavio Subia Lift Center Racing
9 James Berry Spinx Bike Race Team
10 David Hoffman MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Shawn Hirt
11 Buran Phillips
12 Emiliano Herran Harper Auto
13 Brad Pearman
DNF Ivan Murdock US Military Endurance Sports
DNF Roger Whitlock Southern Performance
DNF Greg Morgan Spinx Bike Race Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hixson MOAB Masters Racing
2 Ronald Wilson Micro Metals/Bike Zoo
3 Jack Evans Southern Performance
4 David Linden Team Dayton Bicycling
5 Thomas Gee Lift Center Racing
6 Thomas King Harper Auto
7 David Thomas Micro Metals/Bike Zoo Teammate Top 5: Ronald Wilson
8 Kenneth Wallace Nashville Local Cycling
9 James Dunn Johnson & Hayes Physical Therapists
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hugh Gill Dogfish/Team Noah
2 Kenneth Hall
3 Tommy Graul Team Dayton Bicycling
4 Ben Gramling SBC Cycling
5 Jeffrey Kauppi Nashville Local Cycling
6 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille
7 Carter Jackson I AM Racing p/b Escadrille
8 David Ferguson
9 David Bradbury Treehouse Racing
10 Paul Halupka I AM Racing p/b Escadrille
11 Georg Pingen Lift Center Racing
12 Scott Morris Village VW p/b Erlanger Sports Medi
13 Sergejs Bowers Audi
14 Charlie Putnal Crosstown Velo
15 RL Hesson I AM Racing p/b Escadrille
16 Mark Peet Harper Auto
17 Dustin Burkeen Lift Center Racing
18 Jameson Simms Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Jeffrey Kauppi
19 Christian Madrid Lift Center Racing
DNF Marco Pigni Harper Auto
DNF Jonas Wood Village VW p/b Erlanger Sports Medi
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walford
2 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
3 Philippe Gautier d aulnay Village VW p/b Erlanger Sports Medi
4 Shawn Edwards Southern Performance
5 Yukio Mariner MOAB Racing
6 Brad Yewer Tri-Cities Road Club
7 Derek Morgan BPC Cycling
8 Kyle Kelly Bishop Bicycles
9 Stephen Herman Team Dayton Bicycling
10 Joshua Walliser MOAB Racing Teammate Top 5: Yukio Mariner
11 Connor Wright Harper Auto
12 Andrew Shankles I AM Racing p/b Escadrille
13 Jeremy Gruber Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Top 5: Philippe Gautier d aulnay
14 J Sroczynski Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Top 5: Philippe Gautier d aulnay
15 Brandon Orear Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Top 5: Philippe Gautier d aulnay
16 Eric Moore Upstate Junior Cycling/Calder Broth
17 Nick Bartelt Nashville Local Cycling
18 Terrance Boxx Nashville Local Cycling
19 Jon Mansfield
20 Devin Handler
21 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Top 5: Philippe Gautier d aulnay
22 Dennis Caskey Nashville Local Cycling
23 Travis Riste Bishop Bicycles
24 Matthew Arlyck Team Louisville
25 Dustin Antrican Harper Auto
26 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing Teammate Top 5: Paul Carter
27 ?benjamin Rowland???
28 Ronald Fowler BPC Cycling
29 Todd Hamrick
DNF Tyler Porter Lift Center Racing
DNF Jaques Palin Micro Metals/Bike Zoo
DNF D Aaron braswell??? BPC Cycling
DNF Mike Hopkins US Military Endurance Sports
DNF Dustin Nemes Nashville Local Cycling
DNF George Droke Trace Bikes
Finishers: Cat 4: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Hopkins Cycle Haus Racing
2 Derek Sherbondy Village VW p/b Erlanger Sports Medi
3 Edward Reyes Nashville Local Cycling
4 Rafael Ojeda
5 Yann Le moine
6 Brandon Griggs
7 Rodrigo Coelho Ride615 Development
8 Thomas Firrone BPC Cycling
9 Tim Carnes Cycology Bicycles
10 Jeff Lofgren Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Top 5: Derek Sherbondy
11 Jeff Weyenberg
12 Michael Buckles Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Top 5: Derek Sherbondy
13 Justin Kozsan
14 David Booth
15 Fredrick Boettcher Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Top 5: Derek Sherbondy
16 Austin Williams Harper Auto
17 Rich Wu BPC Cycling
18 Dan Frazier
19 John Smith Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Top 5: Derek Sherbondy
20 Doug Littrell
21 Nick Evenson Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Top 5: Derek Sherbondy
22 Kevin Chandler
23 Doug Sharp Ride615 Development
24 Austin Schreiner
25 Barry Allen Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Top 5: Derek Sherbondy
DNF Alan Edington Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Edward Reyes
Finishers: Cat 5: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daeton Byars
2 Nathan Sia Rocky Top Multisports
3 Jacob Kuper I AM Racing p/b Escadrille
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Baden Brown MOAB Racing
2 Jacob Pingen Lift Center Racing
3 Zachary Lowe Lift Center Racing
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anders Swanson Village VW p/b Erlanger Sports Medi
2 Jason Chatham I AM Racing p/b Escadrille
3 Ulugbek Saidov Team Novo Nordisk Development
4 Dmitry Ponkratov Team Novo Nordisk Development
5 Matt Bole Team Dayton Bicycling
6 Daniel Holt Litespeed-BMW
7 Zvonimir Jeliniä‡ Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Ulugbek Saidov
8 Taylor Kruse Paradise Garage Racing
9 Jonathan Crowson Friends Great Smokies (FGS Cycling)
10 Rik Van ijzendoorn Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Ulugbek Saidov
11 Matthew Robbins Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Win: Anders Swanson
12 Patrick Walle I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Jason Chatham
13 Samuel Kieffer Think Green-VO2 Multisport
14 Fran Carratala Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Ulugbek Saidov
15 Matt Schupp Red Kite Bicycle Studio
16 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Ulugbek Saidov
17 David Neis Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Matt Bole
18 Jacob Henley Amore & Vita-USA Racing
19 Scott Newberry Marx and Bensdorf Cycling Team
20 Matthew Tebbetts Crosstown Velo
21 Scott Miller Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Matt Bole
22 Kyle Tiesler I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Jason Chatham
23 Peter Reed Marx and Bensdorf Cycling Team
24 Bryan Hoy Crosstown Velo
25 Aaron Burleson Crosstown Velo
26 Cameron Molchan Friends Great Smokies (FGS Cycling)
27 Michaelee Bowes Nashville Local Cycling
28 Timothy Killelea Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Win: Anders Swanson
29 Andy Prickett Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Matt Bole
30 Joshua lewis Team bikers choice Red Kite Bicycle Studio
31 Sam Brand Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Ulugbek Saidov
32 Robert Berghel Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Win: Anders Swanson
33 John Kieffer Think Green-VO2 Multisport
34 David Nickels Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Ulugbek Saidov
DNF Jason Brasel I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Jason Chatham
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 16   Cat 3: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Ostergaard
2 Krystal Mcnutt Team Dayton Bicycling
3 Stephanie Rynas Taco Mamacita
Finishers: Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maria Danker Hicks Orthodontics Women's Racing
2 Rebekah Roberts Micro Metals/Bike Zoo
3 Martha Lowe Team WE
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Krystal Burnham Taco Mamacita
2 Ann Mallin Hicks Orthodontics Women's Racing
3 Susan Eckelmann Taco Mamacita Teammate Win: Krystal Burnham
4 Maysoun Geizer Cycology Bicycles
5 Beth Barry Taco Mamacita Teammate Win: Krystal Burnham
6 Mary Isaac Taco Mamacita Teammate Win: Krystal Burnham
7 Emily Tucker Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Ann Mallin
8 Melanie Singer Taco Mamacita Teammate Win: Krystal Burnham
9 Melinda Spiva Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Ann Mallin
10 Ines Cooper
11 Susan Harrell
12 Kane Osborne Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Ann Mallin
13 Allison Falin Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Ann Mallin
14 Mary Haizlip Marx and Bensdorf Cycling Team
15 Marie Tutterow Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Ann Mallin
16 Rebecca Jackson Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Ann Mallin
17 Barbara Baum Micro Metals/Bike Zoo
18 Rebecca Millott Taco Mamacita Teammate Win: Krystal Burnham
19 Victoria Ursitti Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Ann Mallin
20 Christy Mccartney Taco Mamacita Teammate Win: Krystal Burnham
21 Connie Tatgenhorst Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Ann Mallin
Finishers: Cat 4: 21