Log In
Cross Winds Classic • Feb 26 2017
Partly Cloudy, 54 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Fine Tulsa Wheelmen
2 Jared Hall Bentonville Racing
3 Rafael Santiago Tulsa Wheelmen Teammate Win: Trevor Fine
4 Thomas Moritz Tom's Bicycles
5 Scott Hall CARVE / Central Arkansas Velo
6 Blake Kingfisher Phat Tire Road and Gravel
7 Michael Franz Walmart/GPP Cycling Team
8 Jimmy Humston Pinnacle Velo
9 Taylor Herron Marx and Bensdorf Cycling Team
10 Brandon Thornton Pinnacle Velo
11 Joshua Darling??? 901 Racing
12 Duncan Warner Walmart/GPP Cycling Team
13 Chad Grundy Bentonville Racing Teammate Top 5: Jared Hall
14 Travis Herwaldt
15 David Piercey Lift Center Racing
16 Alexander Jensen Tulsa Wheelmen Teammate Win: Trevor Fine
17 Brandon Wold DNA Racing
18 Neil Simmons Pinnacle Velo
19 Taylor Hanegan Team LaS'port
20 Hiestand Gregory Bentonville Racing Teammate Top 5: Jared Hall
21 Octavio Subia
22 William Hannigan Tulsa Wheelmen Teammate Win: Trevor Fine
23 Derek Yorek Walmart/GPP Cycling Team
24 John Barcenilla Walmart/GPP Cycling Team
25 Bryan Sunday Walmart/GPP Cycling Team
26 Jacob Slosar Quantum Solutions Intelligentsia
27 Andrew Townsend Central Arkansas Velo/CARVE Teammate Top 5: Scott Hall
28 Rob Sorrell
29 Adolfo Cordova Pinnacle Velo
30 Kirk Grynwald Pinnacle Velo
31 Joel Raymond Bentonville Racing Teammate Top 5: Jared Hall
32 Brandon Jackson
33 Andrew Moffitt Central Arkansas Velo/CARVE Teammate Top 5: Scott Hall
34 Keith Bassham Tom's Bicycles Teammate Top 5: Thomas Moritz
35 Martial Trigeaud Central Arkansas Velo/CARVE Teammate Top 5: Scott Hall
36 David Thames Walmart/GPP Cycling Team
37 Brian Barnett
38 Jesse Nabholz
39 Cody Rankin Central Arkansas Velo/CARVE Teammate Top 5: Scott Hall
40 Jeff Buse
41 Jason Evans Walmart/GPP Cycling Team
42 William Watts Pinnacle Velo
43 Jerry Willis Transitions LifeCare p/b InSync Rx
44 Bradley Wright SBC Cycling
DNF Paul Alexander
DNF Curt Arthur
DNF Adam Barnes Tyson Foods Cycling Team
DNF Chase Blackburn Quantum Solutions Intelligentsia
DNF Justin Davis Tom's Bicycles Teammate Top 5: Thomas Moritz
DNF Logan Hall
DNF Chris Hurst Pinnacle Velo
DNF Stuart Janssen BPC Cycling
DNF Brian Lea Experience Fayetteville Cycling Tea
DNF Beau Lee DNA Racing
DNF Randy Mckinnon Lift Center Racing
DNF Andy Nelson Pinnacle Velo
DNF Richard Patterson NinetyWest Racing
DNF Nicholas Penrod
DNF Jonathan Toups Team LaS'port
DNF William Yonkowski
Finishers: Cat 3: 40   Cat 4: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Barba Team Edge
2 August Bailey
3 Rich Wu BPC Cycling
4 Jack Jarko
5 Pete Dawkins
6 Hunter Hobbs
7 Austin Hess SBS - PDG
8 Blake Brown Experience Fayetteville Cycling Tea
9 Maradian Bell Team Edge Teammate Win: Jonathan Barba
10 Max Bien Quantum Solutions Intelligentsia
11 Taylor Campbell
12 Chris Cooper Bike Lab Racing Team
13 Will Tribble
14 Anthony Diaz
15 Lewis Roe
16 Mike Patrick Tom's Bicycles
17 Neil Chanter SBC Cycling Team
18 Seth Norton Experience Fayetteville Cycling
19 David Hernandez Mayhem Racing
20 Raymond Montez Mayhem Racing
21 Burke Jolly Central Arkansas Velo/CARVE
22 Michael Levitsky
23 Andrew Chamberlin
24 Erik Reynolds BPC Cycling Teammate Top 5: Rich Wu
25 Evan Ward DNA Racing Team
26 Kevin Kraft
27 Jared Blackburn Quantum Solutions Intelligentsia
28 Connor Forbes Team Air Assurance p/b AVB Bank
29 John Lindsay Walmart/GPP Cycling Team
30 Mason Mccabe Bixby Bicycle Works/Cycling for Suc
31 Jason P holland Bixby Bicycle Works/Cycling for Suc
32 Austin Boardman Tulsa Wheelmen
33 Monty Morgan Walmart/GPP Cycling Team
34 Russell Kim Bike Lab Racing Team
35 Christopher Many Walmart/GPP Cycling Team
36 Jeff Albright SBS-PDG
37 Everett Gooch Univ Of Mississippi
38 Jim Timberlake DNA Racing
39 Aaron Summerhill Walmart/GPP Cycling Team
40 Fred Brand SBC Cycling
41 Matt Harrison SBS-PDG
42 Bruce Stephenson Mayhem Racing
43 Paul Campo
44 Jeff Albright SBS PDG
45 Sean Fagan BPC Cycling Teammate Top 5: Rich Wu
46 Dave Grundfest
47 Brett Olson DNA Racing
48 Mike Ivancic US Military Endurance Sports
49 Brandon Lee
50 Jerad Henson BPC Cycling Teammate Top 5: Rich Wu
51 Jeremiah Jones SBC Cycling
52 Andrew Dettmer
53 Jeremy Houchin Bike Lab Racing Team
54 Hays Patrick BPC Cycling Teammate Top 5: Rich Wu
55 Scott Silvers BPC Cycling Teammate Top 5: Rich Wu
56 Kenneth Holland SBC Cycling
57 Russell Ussery SBC Cycling
58 Clint Funderburk
59 Oren Tucker
60 Luke Neafus Oklahoma Bicycle Project
61 James Lee
62 Jeremy Grigg
63 Evan Ward DNA Racing
64 Seth Norton Experience Fayetteville Cycling Tea
65 Michael Levitsky
66 Matthew Landberg
67 Anthony Hemingway jr.
68 Nicholas Gomes Quantum Solutions Intelligentsia
69 Neil Chanter SBC Cycling
70 Paul Bush Bixby Bicycle Works/Cycling for Suc
71 Jeremy Canady SBC Cycling Team
DNF Jeremy Grigg
DNF Paul Bush Bixby Bicycle Works / Cycling for S
DNF Nicholas Gomes Quantum Solutions Intelligentsia
DNF Anthony Hemingway jr.
DNF Matthew Landberg
Finishers: Cat 4: 48   Cat 5: 24   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Canady SBC Cycling
2 Daniel Campbell Springfield Brewing Company
3 Josh Teal Faction Race Team
4 Mitchell Mason Tulsa Wheelmen
5 Jeremy Grigg
6 Ryan Day Tulsa Wheelmen
7 Terry Oxandale
8 Jerad Henson BPC
9 Jacob Boone University of Arkansas Cycling Team
10 Jason Warren Pinnacle Velo
11 Spencer Bradley
12 Joe Pewett Walmart / GPP Cycling
13 Jof Lenard Bixby Bicycle Works / Cycling for S
14 Wyatt Carpenter
15 Phillip Doyle Festlig Norsk CC
16 Josh Poteete Pinnacle Velo
17 Daniel Wickliff Cirque du Velos Powered by Peddler
18 Robert Rush
19 Mark Kelley
20 Christopher Moore
21 Jeff Sobocinski
22 Bryce Ward
23 Ron Lee 360 Sports
24 Philip Rhoda
25 Christian Stevens Central Arkansas Velo/CARVE
26 Bradley Dennis
27 Jordan Beever
28 William Batson
29 Ryan Palomba Festlig Norsk
DNF Jeffrey Beltran Festlig Norsk
DNF Chris Cooper Bike Lab Racing
DNF Kyle Landrum
DNF Eric Monte
DNF Chris Reed
DNF Stephen Upton
DNF Mark Woeppel Bixby Bicycle Works / Cycle For Suc
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 29   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brendan Housler I Am Racing
2 Andy Chasteen DNA Racing
3 Hunter East Oklahoma City Velo Club
4 Janne Hamalainen Tulsa Wheelmen
5 Spencer Seggebruch Pastaria - Big Shark Racing Team
6 James Brown Intelligentsia Coffee
7 Devin Clark Pastaria - Big Shark Racing Team Teammate Top 5: Spencer Seggebruch
8 Charles Parmain Soundpony Triad Bank
9 Andrew Evans Tyson Foods Cycling Team
10 Grant Erhard Bissell/ABG Cycling Club
11 Patrick Walle I Am Racing Teammate Win: Brendan Housler
12 Thomas Brown Experience Fayetteville Cycling Tea
13 Richard Holt Tyson Foods Cycling Team
14 Brice Jones Walmart/GPP Cycling Team
15 Ben Craig Tyson Foods Cycling Team
16 Andrew Farmer DNA Racing Teammate Top 5: Andy Chasteen
17 Chris St. peter Intelligentsia Coffee
18 Chad Hodges DNA Racing Teammate Top 5: Andy Chasteen
19 Jake Schneidewind
20 Will Frank Tyson Foods Cycling Team
21 Austin Gomes Quantum Solutions Intelligentsia
22 Andrew Lang Pastaria - Big Shark Racing
23 Peter Reed Marx and Bensdorf Cycling Team
24 Riley Burgon Dogfish / Team Noah
25 Kevin Solomon Tyson Foods Cycling Team
26 Arvin Jansen I Am Racing Teammate Win: Brendan Housler
27 Rob Sandusky Matrix/RBM
28 Ryan Dupree Soundpony Triad Bank
29 Will Stoffel Marx and Bensdorf Cycling Team
30 Ben Watkins Oklahoma Bicycle Project
31 Ben Gramling Dickson Street Cycling Club
32 Adam Tingler Oklahoma Bicycle Project
33 Paul Papin DNA Racing Teammate Top 5: Andy Chasteen
34 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
35 Brandon Melott JE Dunn Elite Road Racing
36 Tony Steward JE Dunn Elite Road Racing
37 Nathaniel Schoonover Quantum Solutions Intelligentsia
38 Nick Hand Quantum Solutions Intelligentsia
39 Jason Brasel I Am Racing Teammate Win: Brendan Housler
40 Bryant Funston Marx and Bensdorf Cycling Team
41 Robert Lemaster Soundpony Triad Bank
42 Donnie Vanpatter Central Arkansas Velo/CARVE
43 Doug Zell Intelligentsia Coffee
44 Mike Rickey Intelligentsia Coffee
45 Grant Najera Soundpony Triad Bank
46 Phillip Wilson Tulsa Wheelmen Teammate Top 5: Janne Hamalainen
47 Eric Franklin Oklahoma Bicycle Project
48 Dale Sanford Marx and Bensdorf Cycling Team
49 Gary Zyriek Marx and Bensdorf Cycling Team
50 Peter Beland Walmart/GPP Cycling Team
51 Seth Likens DNA Racing Teammate Top 5: Andy Chasteen
52 Scott Barnes Walmart/GPP Cycling Team
53 Jeremy Stitt Arapahoe Resources / Garneau
54 Cole Tininenko
55 Ben Gabardi
DNF Max Tucker Experience Fayetteville Cycling Te
DNF Barret Richardson Panda Racing Development
DNF Wesley Wolfenbarger
DNF Trevor Johnson Sabino Cycles Racing
DNF Olivier Lavigueur
DNF Braxton Mundell Oklahoma Bicycle Project
DNF Alexander Stevens US Military Endurance Sports
DNF Nathan Stone I Am Racing Teammate Win: Brendan Housler
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 40   Cat 3: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jett Hardin
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jadden Mooty Central Arkansas Velo/CARVE
2 Justin Neff Festlig Norsk CC
3 Matthew Reed
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Brestovansky Soundpony Triad
2 Eugene Kersh
3 Bruce Edlund Walmart/GPP Cycling Team
4 Jason Jenkins Boston Mountain Cyclists
5 James Gillum OK City Velo Club
6 Bill Sowers Walmart/GPP Cycling Team
7 Heath Deal Walmart GPP Cycling Team Teammate Top 5: Bruce Edlund
8 Dathan Atchison SBC
9 Paul Barnes Team Air Assurance
DNF Philip Daniele
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathon Johnson Dickson Street Cycling Club
2 Dale Chrystie Marx and Bensdorf Cycling Team
3 Michael Mccutcheon Walmart/GPP Cycling Team
4 Paul Komarek Experience Fayetteville Cycling Tea
5 Jay Hawkins Oklahoma City Velo Club
6 Joe Engel Walmart/GPP Cycling Team
7 Danny Hamilton Tyson Foods Cycling Team Teammate Win: Jonathon Johnson
8 Roy Ames Bixby Bicycle Works/Cycling for Suc
9 Nick Engel Walmart/GPP Cycling Team Teammate Top 5: Michael Mccutcheon
DNF Steve Fermanich Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Dale Chrystie
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Cook Marx and Bensdorf Cycling Team
2 Leigh Ann fields Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend
3 Miranda Melton Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Win: Shannon Cook
4 Tracy Coleman Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Win: Shannon Cook
5 Donna Garland Yoga Box Racing p/b Transitions Lif
6 Hannah Jordan
7 Mary Haizlip Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Win: Shannon Cook
8 Madison Gramling Experience Fayetteville Cycling Tea
9 Dawn Vincent Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend Teammate Top 5: Leigh Ann fields
10 April Meyer Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend Teammate Top 5: Leigh Ann fields
11 Emily Hartman Central Arkansas Velo/CARVE
12 Sarah Davis Yoga Box Racing p/b Transitions Lif Teammate Top 5: Donna Garland
13 Kim Crosier Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend Teammate Top 5: Leigh Ann fields
14 Melissa Gomes Quantum Solutions Intelligentsia
15 Susan Jaris Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend Teammate Top 5: Leigh Ann fields
16 Stephanie Brown Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend Teammate Top 5: Leigh Ann fields
Finishers: Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Henson Marx and Bensdorf Cycling Team
2 Taryn Belcher Springfield Brewing Company
3 Jaime Tininenko
4 Brittany Fisher Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Win: Christina Henson
5 Mary Mccaskill
6 Rachel Hendrix Central Arkansas Velo/CARVE
7 Tricia Cadenhead Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend
8 Chesney Grantz Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend
9 Kayla Applegate Central Arkansas Velo/CARVE
10 Traci Howe Central Arkansas Velo/CARVE
11 Brandy Darcey Central Arkansas Velo/CARVE
12 Kelli Moyer Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend
13 Kate Yelverton
14 Cindy Clark Journeymen Racing Multisport
15 Alice Alexander
16 Robin Holt Central Arkansas Velo/CARVE
17 Kari Bloom Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend
18 Amy Colvin Women's Free State Racing
19 Diane Palomba Festlig Norsk CC
20 Pamela Mitchell Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend
21 Kristy Hursh Pandemonium Cycling p/b Hodges Ben
22 Lisa Butler Festlig Norsk CC
23 Amy Upton Festlig Norsk CC
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Bradley SBC Cycling
2 Katy Brown DNA Racing
3 Elise Donovan DNA Racing
4 Caroline Poole Yoga Box Racing p/b Transitions Lif
5 Maddie Willis Yoga Box Racing p/b Transitions Lif
6 Pamela Tate Marx and Bensdorf Cycling Team
7 Katy Simmons Yoga Box Racing p/b Transitions Lif Teammate Top 5: Caroline Poole
8 Heather Laufer DNA Racing Teammate Top 5: Katy Brown
9 Barbara Mariani Yoga Box Racing p/b Transitions Lif Teammate Top 5: Caroline Poole
10 Leigh Ruston Marx and Bensdorf Cycling Team
11 Becky Lowe Yoga Box Racing p/b Transitions Lif Teammate Top 5: Caroline Poole
12 Marda Kaiser rehnelt Marx and Bensdorf Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 8