Log In
Great Dane Velo Club Spring Crits • Apr 8 2017
Clear, 59 degrees, wind 15 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Fallai BSB Cycling
2 Eli Keyes Team Velocause
3 Kevin Sparks Brazen Dropouts
4 Craig Billings Brazen Dropouts
5 Chris Stindt ORA Cycling
6 Bryce Haws
7 Wojciech Kosela Plus Cycling
8 Aaron Hagar
9 Derek Landwehr Brazen Dropouts Cycling Team
10 Nick Mccauley
11 Jason Bickford Team Velocause Teammate Top 5: Eli Keyes
12 Samuel Vanden hogen ORA Cycling Teammate Top 5: Chris Stindt
13 Michael Mcnulty Team Velocause Teammate Top 5: Eli Keyes
14 Robert Brunette MadCity Racing
15 Ian Breitlow University of Wisconsin-Platteville
16 Lee Prouty Brazen Dropouts Cycling Team
17 Nicholas Roecker Trek Midwest Team
18 Daniel Feuling
19 Zach Butler Trek Midwest Team
20 Hugo Martinez
21 Joseph Chada Wisconsin Cycling at UW-Madison
22 Matthew Paterson
23 Adler Kennedy Junior Dropouts
24 Matthew Bruss Brazen Dropouts Cycling Team
25 Brent Teske Brazen Dropouts Cycling Team
26 Tristin Suhonen
27 Curran Beckler University of Wisconsin-Platteville
28 Eric Whaylen Brazen Dropouts Teammate Top 5: Kevin Sparks
29 Sean Mcnaughtan
30 Timothy Reinhardt BSB Cycling Teammate Win: Simon Fallai
31 Wade Cupkie Hollander Benelux Racing
32 Jack Davies University of Wisconsin-Platteville
33 Benjamin Ambrosini University of Wisconsin-Platteville
34 Steven Wangen
35 Trent Simon Brazen Dropouts Cycling Team
36 Ryan Lemke ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
37 Jesus Lopez MadCity Racing
38 Preston Copeland Hollander Benelux Racing
39 Drew Bublitz
40 Brian Paterson
41 Henry Mcalvanah
42 Peter Ackermann
43 Jeremy Soto University of Wisconsin-Platteville
44 Alain De leon
45 Kevin Vergenz
46 Otley Freymiller
DNF Zachary Schuster L5 Racing
DNF Grant Sovern
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 29   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Stindt ORA Cycling
2 Sean Mcnaughtan
3 Nick Mccauley
4 Drew Bublitz
5 Eric Whaylen Brazen Dropouts
6 Matthew Paterson
7 Steven Wangen
8 Hugo Martinez
9 Joseph Chada Wisconsin Cycling at UW-Madison
10 Brian Paterson
11 Aaron Hagar
12 Thomas Leu
13 Wade Cupkie Hollander Benelux Racing
14 Stephen Bonneau
15 William Finn Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
16 Ben Plumb
17 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
18 Taylor Hermes
19 Sam Naggatz Junior Dropouts
20 Juan Martinez
21 Gale Hellpap Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Alain De leon
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 19   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Kitzerow Great Dane Velo Club p/b Capital Br
2 Tyler Giese Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
4 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Andrew Hague
6 Raymond Pitzka Team Velocause
7 Corey Horning Trek Midwest Team
8 Tony Lemke Trek Midwest Team
9 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Josh Fangman
10 Peter Nelson
11 Tim Hartung Trek Midwest Team
12 Sam Goblirsch
13 Derek Landwehr Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Josh Fangman
14 Austin Anderson Team Velocause
15 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
16 Brent Rohrs Diablo Cycling
17 James Mauck ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Henry Lutz
18 Justin Rivas Team Velocause
19 Alex Bedinghaus Trek Midwest Team
20 Matthew Povlich Hollander Benelux Racing
21 Simon Fallai BSB Cycling
22 Zach Butler Trek Midwest Team
23 William Benton Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Win: Caleb Kitzerow
24 Wayne Sletten MSN Pro Coaching
25 Adam Ward BELGIANWERKX
26 Michael Smith Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Win: Caleb Kitzerow
27 Ralph Rufo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Henry Lutz
28 Lee Prouty Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Josh Fangman
29 Eric Staats Brazen Dropouts
30 Mitchell Dutczak Team Velocause
31 Kenny Peterson Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
32 Kevin Sparks Brazen Dropouts
33 Michael Mcnulty Team Velocause
34 Ryan Durepo
35 Cedella Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Henry Lutz
36 Tristin Suhonen
37 Otley Freymiller
DNF Andrew Richter Hollander Benelux Racing
DNF Preston Copeland Hollander Benelux Racing
DQ Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Henry Lutz
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 15   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Blodgett Great Dane Velo Club p/b Capital Br
2 Ryan Bodge 801 W. Madison
3 Spencer Kruse KS Energy Services / MOSH / Team Wi
4 Jadon Jaeger Intelligentsia Coffee
5 Micah Moran 801 W. Madison
6 Simon Jones
7 Matt Green First Internet Bank Cycling Team
8 John Kunert Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Win: David Blodgett
9 Ross Tuneberg Scarlet Fire Racing
10 Benjamin Anderson University of Iowa Heart and Vascul
11 Jonathan Heile
12 Jokin Etxabe Aevolo
13 Reijer Den hertog
14 Tristan Petsch-horvath Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Win: David Blodgett
15 Seth Eckert 801 W. Madison Teammate Top 5: Ryan Bodge
16 Jay Maas 801 W. Madison Teammate Top 5: Ryan Bodge
17 Brian Rach KS Energy Services / MOSH / Team Wi Teammate Top 5: Spencer Kruse
18 Billy Jones Intelligentsia Coffee Teammate Top 5: Jadon Jaeger
19 Bryan Fosler 801 W. Madison Teammate Top 5: Ryan Bodge
20 Carlos Casali Intelligentsia Coffee Teammate Top 5: Jadon Jaeger
21 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
22 Brian Turany Hollander Benelux Racing
23 Raymond Pitzka Team Velocause
DNF Julian Toumey Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Win: David Blodgett
DNF Christopher Elke
DNF James Mauck ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Clayton Chase Avant Cycling p/b Precision Plus
DNF Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 9   Cat 3: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adler Kennedy Junior Dropouts
2 Byrne Dobrient Junior Dropouts Teammate Win: Adler Kennedy
3 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Joey Godiska Junior Dropouts Teammate Win: Adler Kennedy
5 Henry Mcalvanah
6 Jamani Berghe Brazen Dropouts
7 Sam Naggatz Junior Dropouts Teammate Win: Adler Kennedy
8 Skyler Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Jake Tarnowski
9 Dennis Smith
10 Amruth Addanki
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Kosela Plus Cycling Team
2 Skyler Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Owen West Kenosha Kutters
4 Isak Keyes
5 Mason Sepanski Kenosha Kutters
6 Lucy Foss Kenosha Kutters
7 Gabriel Skalsky
8 Henry West Kenosha Kutters Teammate Top 5: Owen West
9 Ben Kowalczyk Team Velocause
10 Mikhail Madaus
11 Orion Wilson
12 Cecelia Skalsky
13 Jack Bozych
14 Tanmaya Addanki Brazen Dropouts
15 Cameron Leighty Kenosha Kutters Teammate Top 5: Owen West
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vincent Steger
2 Brent Rohrs Diablo Cycling
3 Justin Rivas Team Velocause
4 James Mauck ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 David Studner Trek Midwest Team
6 Christian Gridley Great Dane Velo Club p/b Capital Br
7 Peter Nelson
8 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
9 Jason Bentley Brazen Dropouts Cycling Team
10 Jarred Cassady Trek Midwest Team Teammate Top 5: David Studner
11 Ryan Lemke ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: James Mauck
12 Tom Starr MadCity Racing
13 John Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: James Mauck
14 Peter Armstrong Brazen Dropouts Cycling Team
15 John Coyle Brazen Dropouts Cycling Team
16 James Merrifield Trek Midwest Team Teammate Top 5: David Studner
17 Otley Freymiller
DNF Timothy Reinhardt BSB Cycling
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mayer Trek Midwest Team
2 Andrew Ohlsson Project Echelon Racing
3 James Clemens Team Wheel & Sprocket
4 John Riley Trek Midwest Team Teammate Win: Michael Mayer
5 Jay Gullixson Great Dane Velo Club p/b Capital Br
6 Eric Knuth Trek Midwest Team Teammate Win: Michael Mayer
7 Robert Downs
8 Gregory Ferguson Trek Midwest Team Teammate Win: Michael Mayer
9 Daniel Valenza Great Dane Velo Club (GDVC)
10 Michael Meteyer Trek Midwest Team Teammate Win: Michael Mayer
11 Kent Mcdaniel
12 Charles Cunningham Lakes Area Physical Therapy
DNF Sean Frigo Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Barney Sheafor Trek Midwest Team Teammate Win: Michael Mayer
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jadon Jaeger Intelligentsia Coffee
2 Carlos Casali Intelligentsia Coffee Teammate Win: Jadon Jaeger
3 Billy Jones Intelligentsia Coffee Teammate Win: Jadon Jaeger
4 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
5 Michael Swart Great Dane Velo Club p/b Capital Br
6 Logan Garey Trek Midwest Team
7 Brian Turany Hollander Benelux Racing
8 Clayton Chase Avant Cycling p/b Precision Plus
9 David Kay Great Dane Velo Club (GDVC)
10 Eric Knuth Trek Midwest Team
11 Briant Kelly PSIMET Racing
12 Brian Leatherman Team Velocause
13 Michael Meteyer Trek Midwest Team
14 Jason Bentley Brazen Dropouts Cycling Team
15 Chad Dean Neff Cycle Service
16 Jeffrey Elam Team Velocause
17 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
18 Andrew Anderson Polish & Slavic FCU International C
DNF Christopher Elke
DNF Kent Mcdaniel
DNF Michael Mayer Trek Midwest Team
DNF Jay Snyder Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Anderson Bortoletto
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 8   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Makoski
2 Traci Elliott ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Erin Nelson Brazen Dropouts Cycling Team
4 Erin Ninmer Hollander Benelux Racing
5 Amy Plato Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
6 Kiana Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Ruth Swedler Hollander Benelux Racing Teammate Top 5: Erin Ninmer
8 Beth Liebhardt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Traci Elliott
9 Rachel Bergh
10 Rebecca Krueger
11 Gale Hellpap Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Erin Nelson
12 Marlena Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Traci Elliott
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Meyer University of Iowa Heart and Vascul
2 Caitlin Neuman Brazen Dropouts Cycling Team
3 Ingrid Anderson University of Iowa Heart and Vascul Teammate Win: Anne Meyer
4 Heidi Stangl Velocause Centraal Cycling
5 Jane Landretti Trek Midwest Team
6 Amanda Mack Trek Midwest Team
7 Luci Olewinski
8 Jodie Prestine ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
9 Lindsey Kriete Hollander Cycling p/b ISCorp
10 Erica Mueller
11 Cedella Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
12 Ronee Hartl Hollander RDC
13 Erin Ninmer Hollander Benelux Racing
DNF Ruth Swedler Hollander Benelux Racing
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martina Walling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 4: 1