Log In
Bicycle Blues and BBQ Omnium -- TT • Jul 8 2017
Clear, 77 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Olek Big Ring Flyers
2 Michael Schneider Loon State Cyclists
3 Andrew Turner Loon State Cyclists
4 Erik Rogelstad Loon State Cyclists
5 Andrew Marolt
6 Daniel Svedberg NorthStar Development Cycling
7 Dominic Howes Loon State Cyclists Teammate Top 5: Michael Schneider
8 Tyler Curtis NorthStar Development Cycling
9 Ethan Nelson SPBRC-Grand Performance
10 Kevin Sidwell Loon State Cyclists Teammate Top 5: Michael Schneider
11 Jason Colestock NorthStar Development Cycling
12 Graham Lock
13 Liam Stewart Birchwood/GIS
14 Cole Limpach Harvest Racing p/b Midwest Cycling
15 Ryan Larson Birchwood/GIS
16 Kevin O'connor Sakari Race Team
17 Tyler Reynolds Andrie Junior Development Team
18 Jordan Buth Loon State Cyclists Teammate Top 5: Michael Schneider
19 Nick Callison Rasmussen Bike Shop
20 Andrew Turner Loon State Cyclists Teammate Top 5: Michael Schneider
21 Reed Rinderknecht Sakari Race Team
22 Zhuohao Liu University of Iowa Heart and Vascul
23 Dillon Mcneill Harvest Racing p/b Midwest Cycling
24 Noah Wilson Zubaz Racing
25 Jacob Slosar Quantum Solutions Intelligentsia
26 Joseph Savoie Omaha Velo
Finishers: Cat 3: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Milan Sherman Sakari Race Team
2 Fred Hinsley Omaha Velo
3 Joel Mason Twisted Spokes Racing Team
4 Charles Adams Sakari Race Team Teammate Win: Milan Sherman
5 Matthew Ricketts Team Mack Racing Assn
6 Robert Deetz Kingfield
7 Jay Johannsen Natural Grocers Cycling Team
8 Danial Davis Synergy Racing
9 Kyle Polich
10 Adam Mahar
11 Jason Quinn Ames Velo
12 Dominic Sherman Sakari Race Team Teammate Win: Milan Sherman
13 Adam Vail Harvest Racing p/b Midwest Cycling
14 Ryan Foley Scarlet Fire Racing
15 Chris Russo Synergy
16 Jens Kuiper Central Plains Cycling
17 Luke Skov Central Junior Cycling Devo
18 Nigel Vaught Big D Cycling
19 Jim Garrett Spin Racing
20 Eric Hoffman Birchwood/GIS
21 Henry Diggelmann North Iowa Spin
22 Luke Feuerhelm Central Junior Cycling Devo
23 Matthew Best
24 Markus Anderson Loon State Cyclists
25 Monte Brent Central Junior Cycling Devo
26 Eric Knox
27 Shane Vangampleare DMOS Racing Team
28 Kaleb Ethington Midwest Cycling Club Racing
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Wolf
2 Carl Willkom
3 Travis Surridge
4 Peter Ellis Chilkoot Racing
5 Matt Denis Midtown Cycling
6 Tyler Greenwaldt Midtown Cycling
7 Kenneth Bayliss Midtown Cycling Teammate Top 5: Matt Denis
8 Jonathan Conley Twisted Spokes Racing Team
9 Barry Voelker Sakari Race Team
10 Chris Corley
11 Anthony Acklin Sakari Race Team
12 John Berry Madison Lakes Cycling
13 Scott Christensen Queen City Cycling/Sanford Health
14 Colin Cook DMOS Racing Team
15 Andrew Brandt DMOS Racing Team
16 Lance Walding
17 Greg Howard
18 William Pass
Finishers: Cat 5: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shay Wright Central Junior Cycling Devo
2 Brody Burnham DMOS Racing Team
3 Colton Bailey
4 Braden Graff Central Junior Cycling Devo Teammate Win: Shay Wright
5 Nicholas Gomes Quantum Solutions Intelligentsia
6 Scott Wass NorthStar Development Cycling
7 Micah Danielson SPBRC-Grand Performance
8 Nathan Zollman Central Junior Cycling Devo Teammate Win: Shay Wright
9 Max Busch
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Welch MNJRC
2 William Henkhaus 3 Feet Cycling p/b Foody's
3 Hunter Navarro KCOI U20
4 Franklin Segura 3 Feet Cycling p/b Foody's
5 Scott Ferguson Central Junior Cycling Devo
6 Sam Swegle Spin Devo
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Koen Prenzlow NorthStar Development Cycling
2 Nolan Church Spin Devo
3 Nicholas Labbe The Pony Shop
4 Taylor Roberts Central Junior Cycling Devo
5 Brock Hessenius Central Junior Cycling Devo
6 Thomas Haas
7 Brayden Pearce
8 Isaiah Collins Spin Devo Teammate Top 5: Nolan Church
9 Maury Navarro KCOI U20
10 William Schissel
11 Gabriel Lewerke
12 Caleb Weiland
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Casper Donkey Label
2 Chad Weisgram Vision Racing p/b Sanford POWER
3 Warrick Spence
4 Adam Hanson Vision Racing p/b Sanford POWER
5 Brian Welch THC
6 David Alexander Sakari Race Team
7 David Carney
8 Matt Muyres Donkey Label Teammate Win: Daniel Casper
9 Rick Laliberte Vision Racing p/b Sanford POWER Teammate Top 5: Chad Weisgram
10 Brendon Hale Jimmy Jack's
11 Aaron Wrabek Sakari Race Team
12 Dan Barkeim MBRC/Flanders
13 Kevin Limpach Harvest Racing p/b Midwest Cycling
14 Jason Beerends New Pioneer Food Co-op
15 Jason Engle Two Wheeler/Specialized
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Gunderson Chilkoot Racing
2 Mike Stensrud Borah Factory Racing
3 Scott Wall Ames Velo
4 Robert Ashton MBRC/Flanders
5 David Olejniczak Borah Factory Racing
6 Michael Oday Borah Factory Racing
7 Greg Vaught Big D Cycling
8 Joe Best Borah Factory Racing Teammate Top 5: Mike Stensrud
9 Gary Wiedenfeld Rasmussen Bike Shop
10 John Weiler
11 John Dunn Borah Factory Racing Teammate Top 5: Mike Stensrud
12 Donald Stanner Scarlet Fire
13 Scott Ethington Midwest Cycling Club Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Black SAFEWAY Cycling
2 Robert Downs
3 Mark Halvorson Borah Factory Racing
4 Richard Gilmore Twisted Spokes Racing Team
5 Norman Wellings
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Dilger Above and Beyond Cancer p/b Scheels
2 Peter Olejniczak Borah Factory Racing
3 Adam Ventling Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Win: Connor Dilger
4 Nicholas Kimpton MBRC/Flanders
5 Sam Fritz Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Win: Connor Dilger
6 Joe Goettl
7 Eric Hill Project Echelon Racing
8 Andy Keogh Donkey Label
9 Tim Savre Project Echelon Racing
10 Macen Vanallen Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Win: Connor Dilger
11 Brandon Krawczyk Borah Factory Racing Teammate Top 5: Peter Olejniczak
12 Brian Baumhover University of Iowa Heart and Vascul
13 John Heinlein iii Loon State Cyclists
14 John Frey Team Kaos/Joyride Bicycles
15 Andrew Thompson Birchwood/GIS
16 Levon Kalemkiarian Donkey Label
17 Chris Anderson Borah Factory Racing Teammate Top 5: Peter Olejniczak
18 Nathaniel Schoonover Quantum Solutions Intelligentsia
19 Matt Kleckner
20 Andrew Giniat Project Echelon Racing
21 Peter Behm SPBRC-Grand Performance
22 Brenden Hardy Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Win: Connor Dilger
23 Jack Niewold Apollo Velo U25
24 Thomas Wavrin NorthStar Development Cycling
25 Marco Wajda Project Echelon Racing
26 Tristin Bentzler Donkey Label
27 Hugh Gill Dogfish/Team Noah
28 Chase Wark
29 Austin Gomes Quantum Solutions Intelligentsia
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Thum Spin Devo
2 Nicole Roth
3 Antonia Leal
4 Abbey O'brien Midwest Cycling Trek Stores Women's
5 Erin Obradovich BFF Bikes
6 Alayne Beshey Lindenwood University
7 Linda Cooper Sakari Race Team
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aspen Curtis Spin Racing
2 Shawnna Haynes
3 Claire Olsen Le Mars Mentors
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lilly Ferguson Central Junior Cycling Devo
2 Carolina Navarro KCOI U20
3 Danielle Hurt Central Junior Cycling Devo Teammate Win: Lilly Ferguson
4 Olivia Schissel Spin Devo
5 Mya Schroeder Central Junior Cycling Devo Teammate Win: Lilly Ferguson
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Gomes Quantum Solutions Intelligentsia
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Wass NorthStar Development Cycling
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ragan Weigel Spin Devo
2 Lauren Weigel Spin Devo Teammate Win: Ragan Weigel
3 Avery Goebel Central Junior Cycling Devo
4 Charli Grosenheider Central Junior Cycling Devo
5 Jennie Ferguson Central Junior Cycling Devo
6 Liliana Navarro KCOI U20
7 Caelyn Bailey Spin Devo Teammate Win: Ragan Weigel
8 Amelia Collins Spin Devo Teammate Win: Ragan Weigel
9 Autumn Olsen Central Junior Cycling Devo Teammate Top 5: Avery Goebel
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Meyer University of Iowa Heart and Vascul
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Dahlmann SPBRC-Grand Performance
2 Nicole Mertz Velo Classic p/b Stan's NoTubes
3 Jennifer Rife Birchwood/GIS
4 Jessica Wangsness Birchwood/GIS
5 Carlyn Jackson Orion Racing p/b K'ul Chocolate
6 Jeannie Kuhajek PSIMET Whisper
7 Suzie Goebel Two Wheeler/Specialized
8 Vanessa Curtis Iowa City Cycling Club
9 Corey Coogan cisek The Fix Studio
10 Gabrielle Russell Birchwood/GIS Teammate Top 5: Jennifer Rife
11 Carol Seipp Orion Racing p/b K'ul Chocolate Teammate Top 5: Carlyn Jackson
12 Emily Skiles Orion Racing p/b K'ul Chocolate Teammate Top 5: Carlyn Jackson
13 Meghan Mason Birchwood/GIS Teammate Top 5: Jennifer Rife
14 Cynthia Bracker Women's Free State Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 3