Log In
Tour de Bloom Stage Race - Individual Time Trial • May 5 2018
Clear, 66 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Sabol Rad Racing NW 0:09:37.97
2 Benjamin Juracich Liquid Velo 0:10:07.86
3 Jack Barrett stringham Rad Racing NW 0:10:41.87 Teammate Win: Nathan Sabol
4 Kian Reid Arlberg Sports 0:11:30.84
5 Levi Rubuliak Red Devils Cycling Academy 0:12:04.20
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaac Juracich Liquid Velo 0:09:11.69
2 William Cucco Liquid Velo 0:09:14.56 Teammate Win: Isaac Juracich
3 Jack Harris Cycle U 0:09:15.25
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Rubuliak 0:24:27.10
2 Andreas Broxson 0:25:14.29
3 Cooper Waters 0:31:37.85
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vincent Marcotte Langlois Brown Racing 0:21:01.84
2 Aris Sophocles 0:21:07.19
3 David Kuhns 0:21:23.53
4 Richard Costello Steed Cycles 0:21:36.55
5 Matthew Van nostrand Fulgas 0:21:42.97
6 Nigel Davies Bandit Elite Racing 0:21:43.74
7 Stuart Ayling Monton-TM 0:21:48.68
8 Nicholas Rowe Victoria Breakaway Cycling Club 0:21:53.26
9 Maikey Lopera Washington State Bicycle Associ 0:22:06.58
10 Craig Debellefeuille 0:22:06.73
11 James Stangeland Keller Rohrback Cycling 0:22:09.95
12 Steve Savage Steed Cycles 0:22:12.83 Teammate Top 5: Richard Costello
13 Jeffrey Werner 0:22:14.15
14 Kyle Farrell Keller Rohrback Cycling 0:22:14.65
15 Jeffrey Gaeckle Liquid Velo 0:22:17.12
16 John Browning Evolution Racing Team-WA 0:22:18.05
17 Mark Sherman 0:22:18.86
18 Dalton Fayad 0:22:19.25
19 Leigh Thurgood Tenspeed Hero 0:22:21.46
20 Dean Broomham 0:22:22.55
21 David Chipchase Liquid Velo 0:22:25.32
22 Leif Olson Monton-TM 0:22:27.32
23 David Gerth Langlois Brown Racing 0:22:28.16 Teammate Win: Vincent Marcotte
24 Larry Jackson 0:22:30.07
25 Mark Breakspear 0:22:30.71
26 Paul Krzywicki 0:22:37.21
27 Jeffrey Reed Drop Bar Racing 0:22:37.43
28 Jason Elder 0:22:38.95
29 Curtis Schlossberger Pro City Racing 0:22:40.59
30 Joshua Simmons Monton-TM 0:22:41.42
31 William Broeker Este Monton 0:22:42.57
32 Shawn Howard Washington State Bicycle Associ 0:22:42.58
33 Greg Hoglund 0:22:46.69
34 Andrew Sargent Evolution Racing Team-WA 0:22:46.73
35 Paul Taylor 0:22:47.37
36 Matthew Brown Fulgas 0:22:49.76 Teammate Top 5: Matthew Van nostrand
37 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates 0:22:50.11
38 Marty Heck Fulgas 0:22:59.21 Teammate Top 5: Matthew Van nostrand
39 Jonathan Wood Langlois Brown Racing 0:23:02.31 Teammate Win: Vincent Marcotte
40 Paul Beard 0:23:02.87
41 Travis Dawson Victoria Breakaway Cycling 0:23:07.34
42 Rob Angelo Evolution Racing Team-WA 0:23:13.49
43 Andrew Shirey Audi 0:23:13.72
44 Julian Soh Audi 0:23:16.72
45 John Wolters Tenspeed Hero 0:23:20.68
46 Andrew Martin Tenspeed Hero 0:23:25.43
47 Matt Cusack Bandit Elite Racing 0:23:35.35
48 William Knudsen Bandit Elite Racing 0:23:37.27
49 Brian Smith Audi 0:23:38.62
50 Neil Evans Rundle Mountain Cycling Club 0:23:43.62
51 Christopher Kaiser Monton-TM 0:23:45.88
52 Blaine Felton Taco Time Northwest Cycling Tea 0:24:01.58
53 Justin Heinen Taco Time Northwest Cycling Tea 0:24:04.08
54 Chris Sexton Taco Time Northwest Cycling Tea 0:24:13.30
55 Darren Vogler Independent 0:24:14.66
56 Chris Worsfold Tag cycling 0:24:54.13
57 Maurice Worsfold Tag cycling 0:24:56.10
58 David Lanier Audi 0:25:25.02
59 Todd Moore Independent 0:29:20.72
60 Nat Faulkner Watt Riot 0:31:04.10
61 Alfredo Ramirez Liquid Velo 0:31:04.10
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 11   Cat 3: 15   Cat 4: 2   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Belding Bearded Monkey Racing 0:23:41.27
2 William Dejarlais Audi 0:23:48.18
3 Aaron Jones Apex Racing 0:24:01.26
4 Brett Gaspers Apex Racing 0:24:20.53
5 Mark Selander Apex Racing 0:24:23.78
6 Jesse Gough Victoria Breakaway Cycling Club 0:24:27.77
7 Ted Buchanan Taco Time Northwest Cycling Tea 0:24:39.90
8 Todd Strahm Wenatchee Valley Velo 0:24:58.03
9 Ryan Hamilton Wildhorse Cycling Club 0:25:10.93
10 Luther Riley River City Red 0:25:15.09
11 David Branson Apex Racing 0:25:16.02 Teammate Top 5: Aaron Jones
12 Jeffrey Musser Liquid Velo 0:25:25.14
13 Scott Long Two Wheeler/Specialized 0:25:26.05
14 Chad Eder Chinook Cycling 0:25:55.43
15 Matt Dente Fell Swoop 0:26:41.58
16 Jim Stefanoff Two Wheeler/Specialized 0:26:49.21
17 Chris Joosse Tacoma Bike Racing Team 0:26:49.68
18 Pieter Mulier Tete de la Course Cycling 0:26:56.73
19 Joe Huber Taco Time Northwest Cycling Tea 0:27:11.14
20 Cory Applebury Hagens Berman Cycling 0:27:14.68
21 Harry Edwards Liquid Velo 0:27:21.74
22 Jeffrey Youde 0:27:28.69
23 Scott Napier Bicycle Centres Racing 0:27:38.13
24 David Mckinnie Apex Racing 0:27:40.29 Teammate Top 5: Aaron Jones
25 Kurt Hubbart 0:27:56.44
26 Frederick Vandiver Taco Time Northwest Cycling Tea 0:28:13.26
27 Lorne Cross Team Oregon presented by Rodda 0:32:37.32
28 Adam Loving Taco Time Northwest Cycling Tea 0:33:51.45
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 19   Cat 5: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Loney 0:21:49.91
2 Sean Phillips Drop Bar Racing 0:22:23.32
3 Douglas Reid Wenatchee Valley Velo 0:22:30.56
4 Greg Inkster VO2 Men 0:22:56.85
5 Nikos Mills Drop Bar Racing 0:23:21.16
6 Jack Stringham Drop Bar Racing 0:23:25.21
7 Kent Duncan 0:23:36.18
8 Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates 0:23:36.33
9 Greg Cote Rundle Mountain Cycling Club 0:23:56.54
10 Bob Chew 0:23:57.97
11 Garth Campbell Victoria Breakway Cycling Club 0:23:58.73
12 Chris Adolf Fell Swoop 0:24:07.04
13 Alex Rosenast Drop Bar Racing 0:24:21.88 Teammate Top 5: Sean Phillips
14 Scott Monett Tacoma Bike Racing Team 0:24:23.80
15 Dennis Bartlett Drop Bar Racing 0:24:29.91 Teammate Top 5: Sean Phillips
16 Mark Littrell Audi 0:24:43.94
17 Francisco Pons Monton-TM 0:25:02.82
18 Mark Watson Hagens Berman Cycling 0:25:56.82
19 Gregory Luniewski VELOBODY / GERK'S 0:26:20.47
20 Kevin Hall 0:26:39.67
21 Phil Arnold Taco Time Northwest Cycling Tea 0:26:45.81
22 Roberto Castro Wenatchee Valley Velo 0:28:38.11 Teammate Top 5: Douglas Reid
23 Kevin Andrews Allegro Cyclery Racing 0:29:40.40
24 Anthony Pawley 0:30:33.72
25 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 0:32:02.31
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ritchie Hughes Echapee Victoria Break-Away 0:25:14.68
2 Mark Clausen Taco Time Northwest Cycling Tea 0:26:54.11
3 David Friedt Taco Time Northwest Cycling Tea 0:30:17.86
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Kovalcik 0:20:15.83
2 Theodore Schwartz Metier Racing & Coffee 0:20:32.04
3 Nigel Kinney Langlois Brown Racing 0:20:32.58
4 Alexander Fraser-maraun Hewdog Racing 0:20:33.25
5 Ian Tubbs Audi 0:20:43.23
6 Florenz Knauer Stradalli Cycle/ Safetti 0:20:43.61
7 Dylan Davies Trek Red Truck Racing p/b Mosai 0:20:50.28
8 Justin Wagner TeamODZ 0:20:59.00
9 Will Teal Metier Racing & Coffee 0:21:02.98 Teammate Top 5: Theodore Schwartz
10 Emile De rosnay 0:21:08.38
11 Ryan Short Monton-TM 0:21:10.37
12 Cory Ostertag Langlois Brown Racing 0:21:14.56 Teammate Top 5: Nigel Kinney
13 Nicholas Zendler Liquid Velo 0:21:14.85
14 Conor Martin TaG Cycling Club 0:21:16.80
15 Nick Monette Victoria Wheelers 0:21:17.45
16 Wilson Tran Langlois Brown Racing 0:21:18.25 Teammate Top 5: Nigel Kinney
17 Sam Horn Victoria Wheelers 0:21:20.03
18 Alexander Murison Trek Red Truck Racing 0:21:23.62
19 Paul Bourcier 0:21:27.99
20 Mark Meuleman Monton-TM 0:21:29.10
21 Amiel Flett brown North Coast Lumber p/b Giant Wh 0:21:31.44
22 Brendan Armstrong Independent 0:21:33.17
23 Seth Cowie 0:21:34.43
24 Max Ritzow V.C. Cascade/Slocum Center 0:21:36.81
25 Kyle Buckosky 0:21:37.80
26 Patrick Riddell Hewdog Racing 0:21:45.94 Teammate Top 5: Alexander Fraser-maraun
27 Jackson Bocksnick 0:21:46.07
28 Gregory Kell Holtey Brown p/b Peak Condition 0:21:56.30
29 Zor Keeler Audi 0:21:57.90 Teammate Top 5: Ian Tubbs
30 Ayden Young Audi 0:22:07.74 Teammate Top 5: Ian Tubbs
31 Clark Smithson Tenspeed Hero 0:22:08.37
32 Kyle Berg Holtey Brown p/b Peak Condition 0:22:13.48
33 Ryan Golbeck 0:22:14.85
34 Chris Macleod Trek Red Truck Racing P/B Mosai 0:22:17.75
35 Scott Ofarrell Metier Racing & Coffee 0:22:20.86 Teammate Top 5: Theodore Schwartz
36 Ryan Kingsolver Stay Park City Cycling 0:22:23.10
37 Christopher Carter Monton-TM 0:22:24.72
38 Nicholas Jones Langlois Brown Racing 0:22:26.05 Teammate Top 5: Nigel Kinney
39 Eric Cockrell Metier Racing & Coffee 0:22:26.79 Teammate Top 5: Theodore Schwartz
40 Normand Richard Northcoast Lumber 1 p/d Giant W 0:22:28.36
41 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Rodda 0:22:30.28
42 Kevin Bradford-parish 0:22:33.60
43 Sean Henry Hewdog Racing 0:22:36.55 Teammate Top 5: Alexander Fraser-maraun
44 Christian Gomes Ride with Rendall p/b Biemme 0:22:39.12
45 Erik Diertens Trek Red Truck Racing p/b Mosai 0:22:40.82
46 Brian Venable Audi 0:22:43.54 Teammate Top 5: Ian Tubbs
47 Austin Arguello Union Bay Cycling 0:22:53.59
48 Josiah Poler Bandit Elite Racing/Bandit Elit 0:22:56.78
49 Scott Wannop Mighty Cycling 0:22:59.70
50 Sherwood Plant Langlois Brown Racing 0:23:03.10 Teammate Top 5: Nigel Kinney
51 Andrew Austin Hedrick Racing 0:23:09.44
52 Adam Holcombe Hewdog Racing 0:23:09.64 Teammate Top 5: Alexander Fraser-maraun
53 Brendan Cowley Hewdog Racing 0:23:16.57 Teammate Top 5: Alexander Fraser-maraun
54 Colin Fowlow Trek Red-Truck Racing P/B Mosai 0:23:21.12
55 Marc Dupuis Hewdog Racing 0:23:26.99 Teammate Top 5: Alexander Fraser-maraun
56 Kellen Viznaugh Applewood Garneau pb Smartsavvy 0:23:32.86
57 Graham Lock Applewood Garneau p/b Smart Sav 0:23:41.19
58 Sam Harbison Holtey Brown p/b Peak Condition 0:24:04.30
59 Thomas Wallace Glotman Simpson Racing 0:24:18.65
60 Jeremiah Arnold 0:24:53.35
61 Branden Russell Metier Racing 0:25:43.04
62 Felipe Nystrom 0:25:54.22
63 Waiben Wong 0:26:13.50
64 Tyler Aquino Holtey Brown p/b Peak Condition 0:26:48.16
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 20   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Hammerquist TNCG Legal Pees 0:21:25.28
2 Jacob Rubuliak red devils cycling academy 0:21:26.56
3 Sean Richardson Cannondale pb Fortius 0:21:39.57
4 Kyle Peterek Apex Racing 0:21:50.52
5 Philippe Gauthier Holtey Brown p/b Peak Condition 0:22:01.82
6 Grant Gill Steed 0:22:11.49
7 Jonathan Pittsford Tenspeed Hero 0:22:12.52
8 Baili Guidi 0:22:16.90
9 Cole Glover Victoria Wheelers 0:22:19.57
10 Jason Whitley Team Oregon presented by Rodda 0:22:20.25
11 Ethan Pauly TaG Cycling Race Team 0:22:21.80
12 Will Harrison Apex Racing 0:22:24.74 Teammate Top 5: Kyle Peterek
13 Michael Ott 0:22:25.61
14 Brad Wiltfong Holtey Brown p/b Peak Condition 0:22:25.89 Teammate Top 5: Philippe Gauthier
15 Benjamin Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 0:22:30.15 Teammate Top 5: Philippe Gauthier
16 Nathan Hakken Apex Racing 0:22:31.32 Teammate Top 5: Kyle Peterek
17 Evan Russell TaG Cycling Team 0:22:43.13
18 Adam Worobec Liquid Velo 0:22:44.05
19 Theo Floor WWU Cycling Team 0:22:44.68
20 Sean Wallace 0:22:46.74
21 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p 0:22:48.60
22 Andrew Haslem 0:22:51.62
23 Nathaniel Bean Apex Racing 0:22:53.69 Teammate Top 5: Kyle Peterek
24 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p 0:22:56.05
25 Chris Wilson Metier Racing & Coffee 0:22:56.19
26 Brennan Hodgins Apex Racing 0:22:56.98 Teammate Top 5: Kyle Peterek
27 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p 0:22:57.81
28 Lee Isaman 0:23:01.40
29 Adam Angert Holtey Brown p/b Peak Condition 0:23:05.25 Teammate Top 5: Philippe Gauthier
30 Scott Allen Eastern Washington University 0:23:09.46
31 Austin Foxley Metier Racing & Coffee 0:23:13.24
32 Zachary Johnson Hagens Berman Cycling 0:23:15.87
33 Alec Osenbach Tenspeed Hero 0:23:16.54
34 Nicholas Mendenhall Apex Racing 0:23:19.32 Teammate Top 5: Kyle Peterek
35 Eric Inkster Cannondale p/b Fortius 0:23:23.59 Teammate Top 5: Sean Richardson
36 Justin Tornow Bearded Monkey Racing 0:23:27.60
37 Ian Hilts Glotman Simpson Cycling 0:23:29.72
38 Tamatea Westby Independent 0:23:29.94
39 Samuel O'brien 0:23:36.37
40 Andrew Funamoto 0:23:50.62
41 Kelsey Unger Independant 0:23:55.36
42 Edward Rosenberg Audi 0:24:09.46
43 Matt Mcwhirter Metier Racing 0:24:11.13
44 Daniel Fealk Apex Racing 0:24:27.74 Teammate Top 5: Kyle Peterek
45 Dee Patterson 0:24:54.95
46 Elliott Usher 0:25:01.71
47 Robert Breathet The Bike Barn 0:25:08.43
48 Steven Hewick Hewdog Racing 0:25:19.36
49 Rian Rustvold Hagens Berman Cycling 0:26:05.27
50 Evan Halladay Chinook Cycling 0:26:13.18
51 David Mullen Hagens Berman Cycling 0:26:20.47
52 George Romer Hagens Berman Cycling 0:28:27.54
53 Nathaniel Sherrett 0:28:27.54
54 Rocky White Apex Racing 1:21:31.18 Teammate Top 5: Kyle Peterek
Finishers: Cat 3: 36   Cat 4: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Mccleerey 0:22:21.89
2 Samuel Welch Apex Racing 0:22:29.35
3 Parker Mckean Metier Racing & Coffee 0:22:30.63
4 Sean Hunter Therapeutic Associates Racing p 0:22:36.95
5 Tom Wyatt Metier Racing 0:22:52.80
6 Peter Snoblin Hedrick Racing 0:23:01.96
7 Shea Hurley Bearded Monkey Racing 0:23:24.44
8 Sean Bunce Metier Racing 0:23:24.53 Teammate Top 5: Tom Wyatt
9 Maarten Brugmans Egencia 0:23:26.56
10 Paul Young 0:23:30.11
11 Carson Hedrick Hedrick Racing 0:23:39.22
12 Matthew Faunt Allegro Cyclery Racing 0:23:39.67
13 Chris Harbers Audi 0:23:42.49
14 Sam Zivin Audi 0:23:45.21
15 Trevor Bastian 0:23:48.96
16 Caden Stockwell 0:23:55.25
17 Paul Gilbert Apex Racing 0:23:59.75 Teammate Top 5: Samuel Welch
18 Ivan Gallego MBW Racing 0:24:00.09
19 John Koblinsky Metier Racing & Coffee 0:24:01.54 Teammate Top 5: Parker Mckean
20 Will Harrington 0:24:11.99
21 Andrew Arnold Bearded Monkey Racing 0:24:12.22
22 Jessie Wagman 0:24:18.37
23 Christopher Quast Bearded Monkey Racing 0:24:20.85
24 Michael Chaten Avanti Racing Club 0:24:21.18
25 Daniel Rossano Egencia 0:24:23.27
26 Erik Haaheim Red Devils Cycling Academy 0:24:23.50
27 Ross Antonsen Allegro Cyclery Racing 0:24:24.41
28 Ryan Smolinsky 0:24:25.44
29 Joshua Little Hedrick Racing 0:24:25.95
30 Nicholas Murphy WWU Cycling Team 0:24:26.74
31 Jonathan Wood Metier Racing & Coffee 0:24:29.11 Teammate Top 5: Parker Mckean
32 Jonathan Raffaeli Baddlands Cycling Club 0:24:29.33
33 Aaron Reinke Liquid Velo 0:24:30.88
34 Zack Moss 0:24:33.87
35 Lance Payne 0:24:34.73
36 Jeremy Cucco Liquid Velo 0:24:44.99
37 Jared Schmautz River City Red 0:24:59.53
38 Luis Orozco 0:25:05.03
39 Grant Gumina Apex Racing 0:25:08.76 Teammate Top 5: Samuel Welch
40 Ryan Kettleson TeamODZ 0:25:08.95
41 Ruslan Gadzhiiev 0:25:09.14
42 Steve Donaldson 0:25:11.60
43 Edgardo Hernandez OMG Racing 0:25:17.39
44 Trevor Haaheim Red Devils 0:25:25.97
45 Zach Juracich Liquid Velo 0:25:30.61
46 Jay Rainey Stay Park City Cycling 0:25:48.22
47 Michael Alvarez 0:25:50.13
48 Christopher Dennis VELOBODY / GERK'S 0:25:55.69
49 Alex Aguinaldo Apex Racing 0:26:09.00 Teammate Top 5: Samuel Welch
50 Ian Williams 0:26:31.34
51 Colin Faint 0:26:49.46
52 Scott Carter 0:26:50.27
53 Trevor Tweedy Two Wheeler/Specialized 0:26:54.85
54 Neil Dezarn 0:27:10.81
55 Scott Burger Liquid Velo 0:27:18.46
56 Heikki Heinaro Taco Time Northwest Cycling Tea 0:27:25.94
57 Michael Zimmerman VELOBODY / GERK'S 0:28:26.43
58 Jon Bumgardner 0:28:28.15
59 Evan Richardson 0:28:28.67
60 Thomas Catalina Liquid Velo 0:28:48.01
61 James Campbell-harris Hedrick Racing 0:29:07.87
Finishers: Cat 4: 29   Cat 5: 19   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivy Stringham Rad Racing NW 0:14:03.62
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angela Robertson DEVO pb Fortius 0:12:16.68
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kendra Shaw 0:18:30.00
2 Aid Wuerr DEVO p/b Fortius 0:28:50.00
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Rathwell Broad St Cycles/Stuckylife 0:23:46.94
2 Claire Cameron Fluevogs Crit Nasty 0:24:31.13
3 Callie Swan Trek Red Truck Racing P/B Mosai 0:24:34.16
4 Cara Machacek Keller Rohrback Cycling 0:24:37.43
5 Sarah Macarthur Synergy Racing 0:24:38.63
6 Joanie Caron Crit Nasty 0:24:49.64
7 Holly Simonson Trek Red Truck Racing 0:24:51.11
8 Jasmine Soh V.C. Cascade/Slocum Center 0:25:01.73
9 Deborah Snell Victoria Wheelers 0:25:18.18
10 Jessica Daniels Glotman Simpson Cycling 0:25:18.48
11 Anna Talman Trek Red Truck 0:25:20.15
12 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition 0:25:24.20
13 Brooke Danaher 0:25:24.67
14 Jennifer Gerth 0:25:35.49
15 Erin Ruttan 0:25:37.93
16 Joelle Delhaes Fluevogs Crit Nasty 0:26:22.96 Teammate Top 5: Claire Cameron
Finishers: Cat 2: 4   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Arpin Watt Riot Cycling 0:25:26.53
2 Stephanie Wood 0:25:27.15
3 Krista Matthews Glotman Simpson Cycling 0:25:37.34
4 Anne-julie Dudemaine Rundle Mountain Cycling Club 0:26:07.40
5 Lauren Marshall 0:26:08.94
6 Elle Bush 0:26:10.27
7 Sonia Taylor Glotman Simpson Cycling Club 0:26:21.62
8 Kara Lily Peloton Racing p/b Hyperbia.ca 0:26:22.03
9 Dierdre Douglas 0:26:29.37
10 Julie Strong Monton-TM 0:26:44.54
11 Nadine Carter Team Digestive Health Clinic Bo 0:26:58.57
12 Alesha Miller Fresh Air Athena 0:27:16.50
13 Danita Dunlap 0:27:39.95
14 Kelsey Spiegel Team Digestive Health Clinic Bo 0:27:48.65
Finishers: Cat 3: 5   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debra Parker Wildhorse Cycling Club 0:25:13.94
2 Meghan Henry Baddlands Cycling Club 0:25:25.85
3 Stephanie Arnold 0:25:42.47
4 Allie Foote Monton-TM 0:26:29.34
5 Nikki Mohrbacher Team Thrive p/b Kaiser Permanen 0:26:42.89
6 Chantalle Hansen 0:26:43.27
7 Jennifer Kuhns 0:27:02.48
8 Rebecca Book 0:27:10.17
9 Jessica Deneweth 0:27:17.24
10 Gemma Hamilton 0:27:18.42
11 Lilly Ujfalusi 0:27:21.40
12 Ana Large Red Devils Cycling Academy 0:27:34.62
13 Carolyn Fealk Team Thrive p/b Kaiser Permanen 0:27:42.18 Teammate Top 5: Nikki Mohrbacher
14 Jaxon Slaney Independent 0:28:16.08
15 Caroline Okocha Team Thrive p/b Kaiser Permanen 0:30:36.62 Teammate Top 5: Nikki Mohrbacher
16 Rachel Thody Hagens Berman Cycling 0:30:38.59
17 Ilon Logan Team Thrive p/b Kaiser Permanen 0:30:39.64 Teammate Top 5: Nikki Mohrbacher
18 Carolyn Shaw 0:30:51.03
19 Sarah Campbell-harris SIREN Racing 0:31:24.28
20 Keri Barnes Team Digestive Health Clinic Bo 0:31:58.13
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 8