Log In
NCNCA Masters Road Race State Championship • Aug 14 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Fallis Peninsula Velo/Pomodoro 00:00.0
1
2 Mike Macdonald Jaeger Wheelmen 00:00.0
2
3 John Oakes Redding Velo 00:00.0
3
4 Terry Fuller 00:00.0
4
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Carling Michael David Winery Cycling T 00:00.0
1
2 Jacob Berkman Dolce Vita Cycling 00:00.0
2
3 Robert Amatelli Ritte van Vlaanderen 00:00.0
3
4 Kenneth Spencer CoreTechs Cycling Team 00:00.0
4
5 Lei Deng Third Pillar 00:00.0
5
6 Rory Osbrink Team Fremont/FFBC powered by C 00:00.0
6
7 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing 00:00.0
7
8 Faron Ryan Bay 101 Racing 00:00.0
8
9 Nils Tikkanen Team Bicycle Trip/Symantec 00:00.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Wild Horse Win 00:00.0
1
2 Jan Weissenberger SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc 00:00.0
2
3 Jonathan Eropkin SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc 00:00.0
3
4 Andres Gil Michel David Winery Cycling Te 00:00.0
4
5 Dana Williams Fusion Sport USA 00:00.0
5
6 Joshua Dapice Audi 00:00.0
6
7 Chris Isley Webcor/Alto Velo 00:00.0
7
8 Elliot Jaramillo McGuire Cycling Team 00:00.0
8
9 Keith Szolusha CoreTechs Cycling Team 00:00.0
9
10 Henry Rabas Team Bicycles Plus/Sierra Neva 00:00.0
10
11 Chris Parod Team Bicycles Plus/Sierra Neva 00:00.0
11
12 Steve Francisco Embrocation Cycling Journal 00:00.0
12
13 Jeremy Stanley NA 00:00.0
13
14 Chris Matthews Third Pillar 00:00.0
14
15 David Porter Bay101 Racing 00:00.0
15
16 Daniel Vigil Audi 00:00.0
16
17 Jonathan Sinclair SJBC 00:00.0
17
19 Robert Dillion 00:00.0
20 Eliot Logan Webcor/Alto Velo 00:00.0
21 Joseph Sullivan SJBC 00:00.0
22 Sean Tompkins SJBC 00:00.0
23 Piet Vandervelde California Giant Cycling 00:00.0
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Klein Yahoo Cycling Team 00:00.0
1
2 Nathan Erickson ArtsCyclery.com/Wild Horse Win 00:00.0
2
3 David Albrecht Chico Corsa Cycling Team 00:00.0
3
4 Dean Laberge Team Specialized Racing Master 00:00.0
4
5 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc 00:00.0
5
6 Dominic Giampaolo Webcor/Alto Velo 00:00.0
6
7 Anders Dellien CK Ringen 00:00.0
7
8 Joshua Orzech 00:00.0
8
9 Michael Holt Bay101 Racing 00:00.0
9
10 Daniel Martin SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc 00:00.0
10
Teammate Top 5: Kyle Glerum
11 Brenon Daly IronDataThirstyBearCycling.com 00:00.0
11
12 Robert Britt Excel Sports Boulder 00:00.0
12
13 David Rossow Webcor/Alto Velo 00:00.0
13
14 David Allen SCCCC 00:00.0
14
15 Chris Ott HDR Racing p/b Lombardi Sports 00:00.0
15
16 Philip Hynes IronDataThirstyBearCycling.com 00:00.0
16
17 Jim Bonnet SJBC 00:00.0
17
18 Travis Lukens 00:00.0
18
19 Michael Ricks Delta Velo 00:00.0
19
20 Pablo Espinosa 00:00.0
20
21 Brian Heneghan SJBC 00:00.0
21
22 Greg Mcquaid IronDataThirstyBearCycling.com 00:00.0
22
23 Christopher Phipps IronDataThirstyBearCycling.com 00:00.0
23
24 Nick Theobald SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc 00:00.0
24
Teammate Top 5: Kyle Glerum
25 Jon Erskine Los Gatos 00:00.0
25
26 Christopher Lyman Team Specialized Racing 00:00.0
26
27 Dennis Hopp SJBC 00:00.0
27
28 Mark Davis Audi 00:00.0
28
29 Nick Hanni Fusion Sport USA 00:00.0
29
30 Jason Schmidt ZTEAM 00:00.0
30
31 Jonathan Orban Third Pillar 00:00.0
31
35 Tad Borek Golden Gate Velo 00:00.0
36 Robert Winder HDR Racing p/b Lombardi Sports 00:00.0
37 Mark Sasser SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc 00:00.0 Teammate Top 5: Kyle Glerum
38 Ron Castia IronDataThirstyBearCycling.com 00:00.0
39 Duane Coughlan IronDataThirstyBearCycling.com 00:00.0
40 Patrick Coulson 00:00.0
41 Eric Davis Audi 00:00.0
42 Jeffrey Galland CHICO CORSA/SIERRA NEVADA 00:00.0 Teammate Top 5: David Albrecht
43 Abid Hussain 00:00.0
44 Ricky Lucero SJBC 00:00.0
45 Raffi Jilizian Form Fitness 00:00.0
46 Anastasio Flores Santa Cruz Spokesman 00:00.0
47 Steven Mcgrath 00:00.0
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 16   Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Langley Morgan Stanley Smith Barney/Sp 00:00.0
1
2 Patrick Briggs Yahoo Cycling Team 00:00.0
2
3 Chris Wire SJBC 00:00.0
3
4 Cale Reeder Echelon Gran Fondo/Zteam 00:00.0
4
5 Steve Heaton team bicycle trip 00:00.0
5
6 Holger Steinbach Webcor/Alto Velo 00:00.0
6
7 Bryan Hoadley R4R-MAKE A WISH 00:00.0
7
8 John Cavanaugh HDR racing p/b lumbardi sports 00:00.0
8
9 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Wild Horse Win 00:00.0
9
10 John Ford Morgan Stanley Smith Barney/Sp 00:00.0
10
Teammate Win: Donald Langley
11 Dirk Himley Echelon Gran Fondo/Zteam 00:00.0
11
Teammate Top 5: Cale Reeder
12 David Passmore Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:00.0
12
13 James Coats calif giant berry farms/specia 00:00.0
13
14 Gregory Pike VOS Racing 00:00.0
14
15 Mike Gadow SJBC 00:00.0
15
Teammate Top 5: Chris Wire
16 Eric Saltzman SJBC 00:00.0
16
Teammate Top 5: Chris Wire
17 Devon Joos CoreTechs Cycling Team 00:00.0
17
18 Rodney Spradlin Rocknasium 00:00.0
18
19 Dean Knudsen International Christian Cyclin 00:00.0
19
20 Dan Palmer IronDataThirstyBearCycling.com 00:00.0
20
21 Stefano Schiaffino Christian Cycling/Hammer Nutri 00:00.0
21
22 Scott Derdenger Divine Electric Norcal 00:00.0
22
23 Daryl Spano SJBC 00:00.0
23
Teammate Top 5: Chris Wire
24 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Neva 00:00.0
24
25 Hall Worthington Team Santa Cruz (SCCCC) 00:00.0
25
26 Paul Debacker Webcor/Alto Velo 00:00.0
26
27 Matt Wocasek Team Bicycle Trip/Symantec 00:00.0
27
28 Allen Wulczynski SJBC 00:00.0
28
Teammate Top 5: Chris Wire
29 Rick Morgan SJBC 00:00.0
29
Teammate Top 5: Chris Wire
30 Mark Manning AR Navigation Supplies 00:00.0
30
31 Ken Sato Team Bicycle Trip/Symantec 00:00.0
31
32 Duane Bolt Christian Cycling-Hammer Nutri 00:00.0
32
33 Mark Foster Core Techs Cycling Team 00:00.0
33
34 Shawn Oliver Morgan Stanley Smith Barney/Sp 00:00.0
34
Teammate Win: Donald Langley
35 Carlos Casillas Davis Bike Club 00:00.0
35
36 Kieran Sherlock VOS Racing 00:00.0
36
37 Michael O'rourke SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc 00:00.0
37
38 Ronald Reade SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc 00:00.0
38
39 Patrick Hampton ArtsCyclery.com / Wild Horse W 00:00.0
39
40 David Acri Audi 00:00.0
40
41 Stephen Mccaw Rocknasium 00:00.0
41
42 Alexander Komlik SJBC 00:00.0
42
Teammate Top 5: Chris Wire
44 Jeffrey Botelho Taleo Racing 00:00.0
45 Derrick Hemingway Major Motion Cyling Club 00:00.0
46 Jens Hillen SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc 00:00.0
47 Benjamin Holland Christian Cycling-Hammer Nutri 00:00.0
48 Myong-jae Kim Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:00.0
49 Charles Pockell-wilson HDR Racing p/b Lombardi Sports 00:00.0
50 Boris Rozenberg 00:00.0
51 Daniel Smith Morgan Stanley Smith Barney/Sp 00:00.0 Teammate Win: Donald Langley
52 Gary Speer body concepts 00:00.0
53 Robert White Bay101 Racing 00:00.0
54 Max Mack Health is Wealth 00:00.0
55 Robert Pasco SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc 00:00.0
56 Andrew Murray Bay101 Racing 00:00.0
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 23   Cat 3: 19   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Gile VOS Racing 00:00.0
1
2 Tim Lydon SJBC 00:00.0
2
3 Patrick Tafoya SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc 00:00.0
3
4 John O'neill Team Clover 00:00.0
4
5 Chris Black Morgan Stanley Smith Barney/Sp 00:00.0
5
6 Dan Shore Fun Sport Bikes Cycling Team 00:00.0
6
7 Alex Osborne IronDataThirstyBearCycling.com 00:00.0
7
8 Brian Baccus SJBC 00:00.0
8
Teammate Top 5: Tim Lydon
9 Michael Vetterli Olympic Club 00:00.0
9
10 Michael Vella Webcor/Alto Velo 00:00.0
10
11 Daryoush Paknad Form Fitness 00:00.0
11
12 Rick Martyn Unattached 00:00.0
12
13 John Devere Sierra Pacific Racing/Hammer N 00:00.0
13
14 Joseph Foster Wells Fargo Racing Team 00:00.0
14
15 Steve Stewart CoreTechs Cycling Team 00:00.0
15
16 Mark Edwards Team Bicycle Trip 00:00.0
16
17 Leslie Oglesby 00:00.0
17
18 Jerry Roach Fightin' Bobas 00:00.0
18
19 Carmelo Rios Fighin' Bobas 00:00.0
19
20 Michael Cochran Bullseye/East Sac Bike 00:00.0
20
21 Jonathan Laine SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc 00:00.0
21
Teammate Top 5: Patrick Tafoya
22 Greg Rodrigues Fusion 00:00.0
22
23 B Thomas rice NA 00:00.0
23
24 Geoffrey Drake Team Bicycle Trip 00:00.0
24
25 Alan Roberts IronDataThirstyBearCycling.com 00:00.0
25
26 David Montgomery Truckee Bicycle Team 00:00.0
26
27 Hans Gouwens IronDataThirstyBearCycling.com 00:00.0
27
28 Douglas Mckenzie Fightin' Bobas 00:00.0
28
29 David Tu VOS Racing 00:00.0
29
Teammate Win: Steven Gile
30 Thomas Coulter Mogan Stanley Smith Barney Spe 00:00.0
30
31 William Dunham Webcor/Alto Velo 00:00.0
31
32 David Borba 00:00.0
32
33 John Novitsky VOS Racing 00:00.0
33
Teammate Win: Steven Gile
34 Jim Gentes Team Rambuski Law 00:00.0
34
35 Jeffrey Griffo Truckee Bicycle Team 00:00.0
35
36 Philippe Azoulay SJBC 00:00.0
36
Teammate Top 5: Tim Lydon
39 Joe Fabris Fightin' Bobas 00:00.0
40 Benjamin Weekes Major Motion Cycling Club 00:00.0
41 Eric Gray SJBC 00:00.0 Teammate Top 5: Tim Lydon
42 Richard Jones Major Motion Cycling Club 00:00.0
43 Toby Katz Velo Club Monterey Racing 00:00.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 15   Cat 3: 12   Cat 4: 8   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Caldwell morgan stanley smith barney/sp 00:00.0
1
2 Robert Anderson Team Specialized Racing Master 00:00.0
2
3 Steven Palladino Fightin' Bobas 00:00.0
3
4 Jonathan Sek SJBC 00:00.0
4
5 James Langley Bike Trip/Symantec 00:00.0
5
6 Mark Perry Rocknasium 00:00.0
6
7 Jeff Townsend Fightin Bobas 00:00.0
7
Teammate Top 5: Steven Palladino
8 Chris Cerruti Cal Gaint Cycling 00:00.0
8
9 John Richardson Pen Velo Pomodoro 00:00.0
9
10 George Smith Webcor/Alto Velo 00:00.0
10
11 Steven Grusis Rubber Soul/CSC Racing Team 00:00.0
11
12 Alfred Kerr Fightin' Bobas 00:00.0
12
Teammate Top 5: Steven Palladino
13 Thomas Mcdonough Fightin' Bobas 00:00.0
13
Teammate Top 5: Steven Palladino
DNF Marc Hamlin Team Bicycles Plus/Sierra Neva 00:00.0
DNF Evan Kapel California Giant Cycling 00:00.0
DNF Robert Montague Team Bicycle Trip / Symantec 00:00.0
DNF Robert Parker Webcor/Alto Velo 00:00.0
DNF Kem Akol Team Bike Trip 00:00.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josef Lemire SHO-AIR/SERT 00:00.0
1
2 Morgan Caldwell Morgan Stanley/24 Hr Fitness 00:00.0
2
3 Glenn Rennels 00:00.0
3
4 Lloyd Rath Team Hammer Nutrition 00:00.0
4
5 Ron Lebard Victory Velo 00:00.0
5
6 Peter Tapscott Webcor/Alto Velo 00:00.0
6
7 Lloyd Leighton Davis Bike Club 00:00.0
7
8 Robert Dewitt Michael David Winery Cycling Team 00:00.0
8
9 Michael Pollock Peninsula Velo/Pomodoro 00:00.0
9
10 Don Grijalva sjbc 00:00.0
10
DNF Scott Phillips Taleo Racing 00:00.0
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Elgart Webcor/Alto Velo 00:00.0
1
2 Scott Hennessy VOS Racing 00:00.0
2
3 Jack Kelso Team Hammer Nutrition 00:00.0
3
4 Michael Freeman Hammer Nutrition 00:00.0
4
5 Richard Shields Team Hammer Nutrition 00:00.0
5
6 Harry Williamson Fightin' Bobas 00:00.0
6
7 David Fitch SJBC 00:00.0
7
8 David Trousdale Webcor/Alto Velo 00:00.0
8
Teammate Win: John Elgart
9 Jim Fox Team Hammer Nutrition 00:00.0
9
Teammate Top 5: Jack Kelso
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucia Mokres Los Gatos 00:00.0
1
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rikke Preisler Metromint Cycling 00:00.0
1
2 Liza Rachetto Primal/MapMyRide Womens Racing 00:00.0
2
3 Janelle Kellman RED Racing 00:00.0
3
4 Jennifer Jordan Sycomp Racing/Team Affinity 00:00.0
4
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Giana Roberge Peanut Butter & Co. TWENTY 12 00:00.0
1
2 Monica Holt Sycomp Racing 00:00.0
2
3 Laura Fraser peninsula velo 00:00.0
3
4 Laurie Furman Team Affinity 00:00.0
4
5 Jennifer Van muckey Sycomp Racing 00:00.0
5
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Despas 00:00.0
1
2 Anna Davenport Los Gatos 00:00.0
2
3 Vanessa Baumann WELLS FARGO 00:00.0
3
4 Amy Russo Red Racing 00:00.0
4
5 Kim Wik Sycomp Racing 00:00.0
5
6 Marianne Hernandez Davis Bike Club 00:00.0
6
7 Michele Heaton bike trip symantec 00:00.0
7
8 Leila Cavanaugh Team Fast Freddie 00:00.0
8
9 Sue Lovecchio Velo Bella-Kona 00:00.0
9
10 Joanne Thompson Bike Station Aptos 00:00.0
10
11 Patricia Black Red Racing 00:00.0
11
Teammate Top 5: Amy Russo
DNF Sophie Barbier 00:00.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennie Phillips Wells Fargo Racing Team 00:00.0
1
2 Tracy Lillig Wells Fargo Racing Team 00:00.0
2
Teammate Win: Jennie Phillips
3 Lauraleen Fenech los gatos 00:00.0
3
4 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo/Pomodoro 00:00.0
4
5 Peggy Lavelle Olympic Club 00:00.0
5
6 Pamela Coulter Team Revolutions 00:00.0
6
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lesley Jensen Team One Racing 00:00.0
1
2 Linda Elgart Webcor Alto Velo 00:00.0
2
3 Nancy Lewis Michael David Winery Cycling Team 00:00.0
3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phyllis Olrich Victory Velo 00:00.0
1
2 Narda Roushdi Team Fast Freddie 00:00.0
2
3 Norma Hilton Peninsula Velo/Pomodoro 00:00.0
3
4 Marsha Kirschbaum Velo Bella 00:00.0
4
5 Barbara Gicquel unattached 00:00.0
5
6 Donna Woods San Jose Bicycle Club 00:00.0
6
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1