Log In
Johnson City Omnium - TT • Aug 15 2020 • Downtown Elizabethton, TN
Rain and Humid, 74 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chance Brown 00:07:35.290
2 Grant Carter dc devo Racing Academy 00:07:43.000
3 Jonah Killy Kelly Benefit Strategies Elite Cycl 00:07:53.290
4 Asher Tilghman dc devo Racing Academy 00:07:53.780
5 Tyler Miranda 00:07:57.390
6 Houston Lundy 00:08:02.340
7 David Gabrick 00:08:06.640
8 Jeremy Siedor Kelly Benefit Strategies/LSV 00:08:07.340
9 Rob Sorrell Carolina Velo/Cycle Center 00:08:10.970
10 Alexander Baker 00:08:14.670
11 Ryan Delaney 00:08:15.930
12 Robert Oehler Indiana University-Bloomington 00:08:16.020
13 David Kosela UNKNOWN Racing 00:08:21.440
14 Jesse Maris Pacific Office Automation Cycling 00:08:21.590
15 Hank Phillips Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:08:21.590
16 Blake Adams 00:08:23.830
17 Silas Myers Endurance Sports JR. Development (E 00:08:25.400
18 Jonathan Schiefer Headwind Cycling 00:08:28.240
19 Robert Strobel 00:08:31.620
20 Freddie Shashaty 00:08:36.070
21 Cj Burford 00:08:40.310
22 Ricky Dungan 00:08:41.210
23 Nate Watson Supra Functional Food Bars.com 00:08:43.440
24 Matthew Laubach Zone-6 Endurance 00:08:45.600
25 Alec Schreier 00:08:47.490
26 Andrew Townsend Pinnacle Velo 00:08:48.270
27 Jacob Bernas Velocious Sport 00:08:53.580
28 Juan Jose munera chavarria 00:08:57.750
29 Aaron Banks nine13sports p/b SingletonCoaching 00:09:06.890
30 David Davenport Velocious Sport 00:09:07.090
31 Nicholas Salazar garcia Velocious Sport 00:09:08.420
32 Mike Piposar Armada Cycling Team 00:09:11.830
Finishers: Cat 3: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Snyder 00:07:52.050
2 Aiden Reuter Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:07:59.310
3 Maxwell Matsanoff Armada Cycling Team 00:08:00.890
4 Austin Motz Ohio State University 00:08:06.610
5 Alix Freeman 00:08:23.600
6 Logan Brown 00:08:23.650
7 Andrew Robinson 00:08:24.980
8 Jonathan Edwards 00:08:28.200
9 Bryson Henson 00:08:30.680
10 Ethan Sanchez Team California 00:08:31.370
11 Matt Tebbe 00:08:34.290
12 Doug Todd 00:08:38.180
13 Josh Drake 00:08:43.630
14 Raymond Laffin Crosstown Velo 00:08:43.680
15 Ian Waddell 00:08:50.750
16 Caleb Landgrebe 00:08:54.950
17 Benjamin Pardue Hub Cycling-Caney Fork Racing 00:09:04.200
18 David Osborne 00:09:05.650
19 Kyle Mccord Endurance Sports Development (Endur 00:09:12.730
20 Aubrey Freeman Endurance Sports Development (Endur 00:09:16.930
21 Patrick Young 00:09:24.630
22 Anson Sperry nine13sports p/b SingletonCoaching 00:09:33.630
23 Griffin Raduchel nine13sports p/b SingletonCoaching 00:09:38.710
24 Charles Cerny Micro Metals/Bike Zoo 00:09:42.840
Finishers: Cat 4: 21   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Naseri Tri-Cities Road Club 00:08:38.940
2 Benjamin Mccall 00:08:52.280
3 Trent Hohenstreiter 00:08:53.470
4 Charles Mcdaniel 00:09:02.770
5 Coleman Churitch Quillen Road Racing 00:09:05.720
6 Christopher Massa 00:09:19.280
7 Cole Bryan 00:09:28.050
8 Paul O'donnell 00:09:35.570
9 Riley Schalk Team Lithko 00:10:01.850
10 Zachary Brown 00:10:28.240
11 Bradley Dungan 00:10:34.940
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Crater Supra Functional Food Bars.com 00:08:06.300
2 Derek Van hoose Zephyr Wheel Sports 00:08:21.900
3 Matthew Baxter Mid South Racing 00:08:25.360
4 Eric Nelson Velovit 00:08:27.330
5 Stanley Bjorling American Flyers 00:08:41.230
6 Matt Bole Texas Roadhouse Cycling Team 00:08:47.780
7 Dan Underwood Total CC / Battley Harley-Davidson 00:09:10.530
8 Ophir Sefiha Crosstown Velo Racing Team 00:09:41.150
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eimantas Dubauskas 00:07:50.310
2 Jonathan Card Mariner Cycling 00:08:03.110
3 Emiliano Herran American Air p/b Haier 00:08:24.970
4 Mitchell Hopkins Henderson Custom Homes 00:08:26.910
5 Paul Carter Mid South Racing 00:08:31.430
6 Timothy Taylor Jackson VeloSports 00:08:41.100
7 Erik Peterson 00:08:53.740
8 Marcus Jones Crosstown Velo 00:08:56.740
9 Brian Funk Team Spoke Cycles 00:09:05.830
10 James Mitchell Mid South Racing 00:09:09.110 Teammate Top 5: Paul Carter
11 Johnathan Thacker Team Spoke Cycles 00:09:17.430
12 Jack Evans Southern Performance 00:09:17.600
13 Tom Burridge Appriss Racing p/b Clarksville Schw 00:09:25.670
14 Joseph Morton Living Water Cycling 00:10:58.270
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Childs 00:09:51.330
2 Luke Moster nine13sports p/b SingletonCoaching 00:09:53.890
3 Andrew Mccall 00:10:18.970
4 Corey Killelea Nashville Local Cycling 00:11:48.100
5 Corban Burford 00:12:41.210
6 Warrick Underwood Total Civil Construction p/b Battle 00:13:23.310
7 Caedmon Burford Evolution Jr. Development 00:15:37.890
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Ward DNA Racing 00:06:52.500
2 Cooper Johnson Velo Roussillon Racing 00:07:04.970
3 Frederick Junge SDBC Powered by Spinergy p/b UC Cyc 00:07:08.750
4 Timothy Killelea Nashville Local Cycling 00:07:23.810
5 William Hardin Velocious Sport 00:07:23.860
6 Alex Kasch dc devo Racing Academy 00:07:25.030
7 Andrew Evans 00:07:26.710
8 Christopher Hardee dc devo Racing Academy 00:07:27.650
9 Jack White Velovit 00:07:31.300
10 Rolly Weaver NGCA p/b Tyler Perry Studios 00:07:37.220
11 Isaac Bryant 00:07:37.550
12 Tobias Klein Kelly Benefit Strategies Elite Cycl 00:07:40.350
13 Patton Sims Kelly Benefit Strategies Elite Cycl 00:07:41.970
14 Benjamin Wright Foundation 00:07:43.000
15 John Delong Team Skyline Elite 00:07:43.270
16 Samuel Blackmon EVOQ.BIKE p/b Enshored 00:07:45.270
17 Kerry Werner 00:07:46.770
18 Alexander Tenelshof Base Media Racing Team 00:07:47.460
19 Artem Shmidt Mission Devo Cycling p/b Tyler Perr 00:07:51.490
20 Chris Mathis Carolina Cycling Team 00:07:51.960
21 William Zoughaib Pastaria - Big Shark Racing Team 00:07:52.920
22 Michael Bissette 00:07:54.710
23 Ian Tapp 00:07:57.020
24 Clayton Travis 00:07:59.780
25 Zachary Rivenbark Supra Functional Food Bars.com 00:08:00.430
26 Spencer Miller Dash Racing 00:08:04.930
27 Leon Andres santamaria 00:08:12.900
28 William Seitz Velocious Sport 00:08:15.750 Teammate Top 5: William Hardin
29 Nathaniel Moser Kelly Benefit Strategies Elite Cycl 00:08:17.910
30 Maddison Russell 00:08:21.250
31 Taylor Herron Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:08:24.940
32 Mcaben Prince Kelly Benefit Strategies/LSV 00:08:25.200
33 Caleb Langley 00:08:27.290
34 Noah Kinney Team Dayton Bicycling 00:08:32.780
35 Jonah Sanchez 00:08:44.980
36 Stuart Witt 00:08:46.930
37 Osias Lozano Team Robson Forensic p/b Milligan C 00:08:58.050
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 14   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marjie Bemis Team Robson Forensic p/b Milligan C 00:09:11.500
2 Lisa Houser 00:09:20.000
3 Claire Windsor Supra Functional Food Bars.com 00:09:28.230
4 Marie Tutterow Team Robson Forensic p/b Milligan C 00:10:55.170 Teammate Win: Marjie Bemis
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashlee Mcintosh 00:09:20.030
2 Audrey Baker nine13sports p/b SingletonCoaching 00:10:22.640
3 Katherine Dolen nine13sports p/b SingletonCoaching 00:11:09.530
4 Emma Balding nine13sports p/b SingletonCoaching 00:11:12.640
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margot Grotland nine13sports p/b SingletonCoaching 00:09:46.370
2 Sarah Banks nine13sports p/b SingletonCoaching 00:10:51.560 Teammate Win: Margot Grotland
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Bemis Team Robson Forensic p/b Milligan C 00:08:48.830
2 Debbie Milne Supra Functional Food Bars.com 00:08:54.220
3 Katy Brown 00:08:56.040
4 Caitlin Milne Supra Functional Food Bars.com 00:08:56.060
5 Natalia Franco TWENTY20 00:09:03.490
6 Alyssa Harris Team Robson Forensic p/b Milligan C 00:09:07.940 Teammate Win: Madeline Bemis
7 Krystal Burnham Team Robson Forensic p/b Milligan C 00:09:18.380 Teammate Win: Madeline Bemis
8 Emily Shields 00:09:24.630
9 Stephanie Cucaz Team Robson Forensic p/b Milligan C 00:09:33.360 Teammate Win: Madeline Bemis
10 Manuela Escobar Team Robson Forensic p/b Milligan C 00:09:36.030 Teammate Win: Madeline Bemis
11 Julia Gieschen 00:09:57.690
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat ?: 2