Log In
Taco Time Volunteer Park Criterium • Jun 18 2022 • Seattle, WA
Overcast, 59 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dieter Fox Fount Cycling Guild 0:39:33
1
2 Kevin Hodges Fount Cycling Guild 0:39:33
2
Teammate Win: Dieter Fox
3 Andrew Martin Tenspeed Hero 0:39:33
3
4 Evan Blanshan Premier Racing 0:39:33
4
5 Keith Robinson Hagnes Berman 0:39:33
5
6 Greg Hoglund Taco Time Northwest Cycling Team 0:39:33
6
7 Leigh Thurgood Ten Speed Hero 0:39:33
7
Teammate Top 5: Andrew Martin
8 Tyler Free Liquid Velo 0:39:33
8
9 Travis Venable Apex Racing 0:39:36
10 David Iannotti Caliber Home Loans/GERK's 0:39:52
11 Andrew Baker Broadmark Realty 0:39:52
12 Stephen Gingrich APEX 0:39:52
13 Mike Robson Tenspeed Hero 0:39:57 Teammate Top 5: Andrew Martin
14 Craig Hammond Zevenbergen 0:40:01
15 Justin Heinen Taco Time Northwest Cycling Team 0:40:03
16 Blaine Felton Taco Time Northwest Cycling 0:40:05
17 Zach Juracich Liquid velo 0:40:16
18 Pj Bauser Ten Speed Hero 0:40:58 Teammate Top 5: Andrew Martin
19 Steven Robinson Zealous Racing 0:40:59
20 Ian Mensher Keller Rohrback -1 Lap
21 Ronald Schmeer Keller Rohrback -1 Lap
DNF Chad Brothers Tenspeed Hero DNF Teammate Top 5: Andrew Martin
DNF Nathan Hakken Apex Racing DNF
DNF John Mcconnell Team 2FIVE3 Racing DNF
DNF Joaquin Luna Fell Swoop DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 11   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Mills Elliston Coaching Race Team 0:38:12
1
2 Tyler Free Liquid Velo 0:38:12
2
3 Nolan Adams Dyna Racing 0:38:12
3
4 James Corcoran Gene Johnson Cycling Team 0:38:12
4
5 Troy Seeborn Zevenbergen 0:38:12
5
6 Blaine Felton Taco Time Northwest Cycling 0:38:12
6
7 Travis Venable Apex Racing 0:38:12
7
8 George Romer Hagens Berman 0:38:12
8
9 Christopher Hodges Hagens Berman 0:38:12
9
10 Gregory Luniewski Caliber Home Loans/GERK? 0:38:12
10
11 Tyson Danilson Gene Johnson Cycling Team 0:38:12
11
Teammate Top 5: James Corcoran
12 Kurtis Mccloud Union Bay Cycling 0:38:12
12
13 Chris Sexton Taco Time Northwest 0:38:12
13
14 David Grainger Gene Johnson Cycling Team 0:38:12
14
Teammate Top 5: James Corcoran
15 George Wright Taco Time 0:38:12
15
16 Rick Roof Fell Swoop 0:38:12
16
17 Kirk Canfield 0:38:12
17
18 Stephen Gingrich APEX 0:38:12
18
19 Ben Pflaum Fell Swoop 0:38:12
19
20 Zach Juracich Liquid velo 0:38:12
20
Teammate Top 5: Tyler Free
21 William Potts Center for Bicycle Repair 0:38:12
21
22 Josh Mcdowell FELL SWOOP 0:38:12
22
23 Steve Thompson Caliber Home Loans/Gerks 0:38:12
23
24 Justin Heinen Taco Time Northwest Cycling Team 0:38:12
24
25 Matthew Dann a cycling team 0:38:12
25
26 Scott Stout Hagens Berman 0:38:12
26
27 Jude Larene Fell Swoop 0:38:12
27
28 Dee Patterson Catup.com 0:38:12
28
29 Peter Snoblin Aratech Racing 0:38:20
30 Nathaniel Clark Apex Racing 0:38:23
31 Peter Kuhn Hagens Berman 0:38:23
32 Matthew Dutton Fell Swoop Racing 0:38:33
33 Scott Grinsell Jet City Velo 0:38:46
34 Andrew Shirey Zevenbergen 0:38:54 Teammate Top 5: Troy Seeborn
DNF Colin Mckenna Hagens Berman DNF
DNF Zqwan Peterson Fell Swoop DNF
DNF John Mcconnell Team 2FIVE3 Racing DNF
DNF Chris Joosse 2FIVE3 Racing DNF
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Captis Premier Racing 0:32:54
1
2 Ben Pflaum Fell Swoop 0:32:54
2
3 Scott Sawyer Fount Cycling Guild 0:32:54
3
4 Matthew Dann a cycling team 0:32:54
4
5 Joe Smith Liquid Velo 0:32:54
5
6 Jason Evans Illuminati Cycling 0:32:54
6
7 Joseph Thomas Taco Time Northwest Cycling Team 0:32:54
7
8 Matthew Dutton Fell Swoop Racing 0:33:01
9 Noah Meyerhans Zvenbegen 0:33:19
10 Tim Lewis -1 Lap
11 Ben Di qual Taco Time NW Cycling Team -2 Laps
12 Mark Clausen Taco Time Northwest/Seattle Super S -2 Laps
13 Michael Laufert -3 Laps
14 Christopher Soelling Taco Time Northwest Cycling Team -4 Laps
DNF Stefan Schwarzkopf A Cycling Team DNF Teammate Top 5: Matthew Dann
DNF Brian Free Liquid Velo DNF Teammate Top 5: Joe Smith
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradford Kilcline Ind 0:37:26
1
2 Doug Davis Zevenbergen 0:37:27
2
3 Joe Baratto Caliber Home Loans / GERK'S 0:37:27
3
4 Mike Robson Tenspeed Hero 0:37:27
4
5 Sean Phillips Dropbar racing 0:37:27
5
6 Kirk Canfield 0:37:27
6
7 Joseph Skokan Caliber Home Loans / Gerk's 0:37:30
1
Teammate Top 5: Joe Baratto
8 Stephane Crepin Taco Time NW Cycling Team 0:37:30
2
9 Jude Larene Fell Swoop 0:37:30
3
10 Chris Adolf Dropbar racing 0:37:30
4
Teammate Top 5: Sean Phillips
11 George Romer Hagens Berman 0:37:30
5
12 Rick Roof Fell Swoop 0:37:30
6
13 Dee Patterson Catup.com 0:37:30
7
14 Edgar Vanlieshout Hagens Berman 0:37:30
8
15 Steve Thompson Caliber Home Loans/Gerks 0:37:30
9
Teammate Top 5: Joe Baratto
16 Matthew Dutton Fell Swoop Racing 0:37:30
10
17 Ewan Alexander Fount Cycling Guild 0:37:30
18 Jeff Pozarski Union Bay Cycling 0:37:30
19 Stowe Talbot Union Bay Cycling 0:37:35
20 Zqwan Peterson Fell Swoop 0:37:42
21 Gregory Luniewski Caliber Home Loans/GERK? 0:37:43
22 David Matthews Caliber Home Loans/GERK'S 0:37:56 Teammate Top 5: Joe Baratto
23 Race Jones E-Evoke Racing 0:38:01
24 Scott Stout Hagens Berman -1 Lap
25 Gordy Bolstad Caliber Home Loans/Gerks -1 Lap Teammate Top 5: Joe Baratto
DNF Chris Joosse 2FIVE3 Racing DNF
DNF Brent Smith Gene Johnson Cycling Team DNF
DNF Kurtis Mccloud Union Bay Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 14   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johan Brusa Premier Racing 1:13:23
1
2 Aaron Halfaker Apex Racing 1:13:23
2
3 Sam Frigo Gene Johnson Cycling Team 1:13:23
3
4 Scott Ofarrell Fount Cycling Guild 1:13:23
4
5 Trenton Starkey Fount Cycling Guild 1:13:23
5
6 Jesse Maris LUX-CTS p/b Specialized 1:13:23
6
7 Galen Erickson Gene Johnson Cycling Team 1:13:23
7
Teammate Top 5: Sam Frigo
8 Mario Sandoval Fount cycling Guild 1:13:23
8
Teammate Top 5: Scott Ofarrell
9 Mark Severy Premier Racing 1:13:23
9
Teammate Win: Johan Brusa
10 Unknown Rider Hagens Berman 1:13:23
10
11 Forest Tarbath Gene Johnson Cycling Team 1:13:23
11
Teammate Top 5: Sam Frigo
12 Mark Laughery a cycling team 1:13:23
12
13 Andrew Austin Hagens Berman 1:13:23
13
14 Emmett Culp TRA/Mandevco 1:13:23
14
15 Mitch Gantz Premier Racing 1:13:23
15
Teammate Win: Johan Brusa
16 Andreas Broxson Gene Johnson Cycling Team 1:13:28 Teammate Top 5: Sam Frigo
17 Ayden Young Zevenbergen 1:13:28
18 Pj Bauser Ten Speed Hero 1:13:30
19 Evan Blanshan Premier Racing 1:13:30 Teammate Win: Johan Brusa
20 Brian Baumhover Zevenbergen 1:13:37
21 Brian Mccleerey Apex 1:13:37
22 Ken Greim Zevenbergen 1:13:37
23 Tavish Taylor Unattached 1:13:42
24 Peter Kim Gene Johnson Cycling Team 1:13:48 Teammate Top 5: Sam Frigo
25 Steve Westover Booger 1:13:50
26 Johnathan Hsu Fount Cycling Guild 1:13:50 Teammate Top 5: Scott Ofarrell
27 Parker Mckean Fount Cycling Guild 1:14:21 Teammate Top 5: Scott Ofarrell
DNF Branden Russell Fount Cycling Guild DNF Teammate Top 5: Scott Ofarrell
DNF Nathan Hakken Apex Racing DNF Teammate Top 5: Aaron Halfaker
DNF Derek Wilkerson Premier Racing DNF Teammate Win: Johan Brusa
DNF Jacob Read Zevenbergen DNF
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 14   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Kotwa Hewdog Racing 1:00:33
1
2 Xiaohan Zhang a cycling team 1:00:33
2
3 Noah Arling Gene Johnson Cycling Team 1:00:33
3
4 Bill White Gene Johnson Cycling Team 1:00:33
4
5 Ryan Styrk Fount Cycling Guild 1:00:33
5
6 Scout Hollister Gene Johnson Cycling Team 1:00:33
6
7 Josh Sollitto Tete de la Course 1:00:33
7
8 Walker Bohannan Premier Racing 1:00:33
8
9 Ansel Smolund Fount Cycling Guild 1:00:33
9
Teammate Top 5: Ryan Styrk
10 Graham Gallagher Apex Racing 1:00:33
10
11 Stephen Carlucci Fount Cycling Guild 1:00:33
11
Teammate Top 5: Ryan Styrk
12 Curt Busch Fount Cycling Guild 1:00:33
12
Teammate Top 5: Ryan Styrk
13 Sahannon Owery Fount Cycling Guild 1:00:33
13
Teammate Top 5: Ryan Styrk
14 Alec Burks High Vibrations 1:00:33
14
15 Rob Lee Apex Racing 1:00:33
15
16 Benjamin Juracich Liquid Velo 1:00:33
16
17 Nicholas Ridenour Hewdog Racing 1:00:33
17
Teammate Win: Taylor Kotwa
18 Randy Yao Gene Johnson Cycling Team 1:00:33
18
Teammate Top 5: Noah Arling
19 Ryan Dennison Zevenbergen 1:00:33
19
20 Colin Staats Fount Cycling Guild 1:00:33 Teammate Top 5: Ryan Styrk
21 Odinn Thordarson Boost CycleSport 1:00:33
22 Todd Pettyjohn Fount Cycling Guild 1:00:41 Teammate Top 5: Ryan Styrk
23 Greg Mcelravy Grouptrail Cycling 1:00:43
24 Travis Venable Apex Racing 1:00:51
25 Finn Westover Booger 1:00:52
26 Mack Parshall Tete De la Course 1:01:41
27 Joshua Keating Zevenbergen -1 Lap
28 Isaac Juracich Liquid Velo -1 Lap
DNF Kristian Miller Ten Speed Hero DNF
DNF Justin Resnick Apex Racing DNF
DNF Sam Horn Apex Racing DNF
DNF Kit Culbert Broadmark DNF
DNF Zachary Simon Gene Johnson Cycling Team DNF Teammate Top 5: Noah Arling
DNF Erik Mills Elliston Coaching Race Team DNF
DNF Brian Shieh A Cycling Team DNF Teammate Top 5: Xiaohan Zhang
DNF Aviv Litov a cycling team DNF Teammate Top 5: Xiaohan Zhang
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Mcdowell FELL SWOOP 0:33:00
1
2 Taylor Castillo Fount Cycling Guild 0:33:00
2
3 Trihadi Siswanto Kfc cycling team 0:33:00
3
4 Angus Rate Apex Racing 0:33:00
4
5 Joe Smith Liquid Velo 0:33:00
5
6 Francisco Molinares Gene Johnson Cycling Team 0:33:00
6
7 Colin Wilson University of Washington 0:33:00
7
8 Troy Solly Caliber Home Loans / GERK? 0:33:00
8
9 Elias Harkins a cycling team 0:33:00
9
10 Robert Manson Zevenbergen 0:33:00
10
11 Chris Stoner Indi 0:33:00
11
12 Jason Evans Illuminati Cycling 0:33:00
12
13 Reid Olsen Metier 0:33:00
13
14 Christopher Hodges Hagens Berman 0:33:00
14
15 John Danielson Gene Johnson Cycling Team 0:33:00
15
16 Andrew Shenstone a cycling team 0:33:00
16
17 Henry Keiser Marymoor Juniors 0:33:00
18 Jeremy Alberdas Gene Johnson Cycling Team 0:33:06
19 Scott Grinsell Jet City Velo 0:33:06
20 Unknown Rider 0:33:16
21 Peter Mumford Gene Johnson Cycling Team 0:33:24
22 Will Fowler Booger 0:34:53
23 Austin Myers High Vibrations -1 Lap
24 Marvin Quinzon Gene Johnson Cycling Team -2 Laps
25 Nathaniel Clark Apex Racing -2 Laps Teammate Top 5: Angus Rate
26 Bryson Huie Gene Johnson Cycling Team -4 Laps
27 Eric Christensen Gene Johnson Cycling Team -5 Laps
DNF Michael Zimmerman Gerks DNF
DNF Florin Folta Taco Time NW DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 21   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lincoln Harris 0:29:33
2 William Walker OMG Kitsap 0:29:36
3 Noah Meyerhans Zvenbegen 0:29:39
4 Kevin Ulrich Gene Johnson Cycling Team 0:30:07
5 Jarrod Luty Taco Time NW Cycling Team 0:30:11
6 Ryan Solorzano Apex Racing 0:30:17
7 Erik Carlson 0:30:22
8 Scott Christianson 0:31:13
9 Dominic Mutter 0:31:34
10 Paulius Juodisius Taco Time Northwest Cycling Team 0:31:34 Teammate Top 5: Jarrod Luty
DNF Luke Schutteman Rush Racing DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 7  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Youmans ORION Racing 1:02:42
2 Rachel Geiter Gene Johnson Cycling Team 1:02:42
3 Nikki Mohrbacher Gene Johnson Cycling Team 1:02:57
4 Heidi Wood Gene Johnson Cycling -1 Lap
5 Margaux Mcbirney Gene Johnson Cycling Team -1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Law Breakfast Racing Team 1:02:42
2 Alycia Staats Fount Cycling Guild -1 Lap
3 Mackenna Lees Breakfast Racing Team -1 Lap Teammate Win: Claire Law
4 Stephanie Taplin Gene Johnson Cycling Team -1 Lap
5 Aoife Doherty Breakfast Racing Team -2 Laps Teammate Win: Claire Law
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calista Valente Fount Cycling Guild 0:31:28
2 Frances Sun Breakfast Racing Team 0:31:28
3 Bry Osmonson Breakfast Racing Team 0:31:32
4 Callah Robinson Gene Johnson Cycling Team 0:31:33
5 Andy Jordan Breakfast Racing Team 0:31:36
6 Maya Wormwood Breakfast Racing Team 0:31:37
7 Sarah Abernethy Fount Cycling Guild 0:31:37 Teammate Win: Calista Valente
8 Caroline Thompson Breakfast Racing Team 0:31:38 Teammate Top 5: Frances Sun
9 Rhys May Boltcutter/Hifi/RhysMayJewelry -2 Laps
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caroline Thompson Breakfast Racing Team 0:27:40
2 Bry Osmonson Breakfast Racing Team 0:27:40 Teammate Win: Caroline Thompson
3 Andy Jordan Breakfast Racing Team 0:27:42 Teammate Win: Caroline Thompson
4 Maya Wormwood Breakfast Racing Team 0:27:43 Teammate Win: Caroline Thompson
5 Hailey Colwell Breakfast Racing Team 0:28:34 Teammate Win: Caroline Thompson
6 Samantha Yeung Spokeswomen Racing 0:28:42
7 Cameron Finucane -1 Lap
8 Mary Sterrett Breakfast Racing Team -1 Lap Teammate Win: Caroline Thompson
9 Mary Kristen Breakfast Racing Team -1 Lap Teammate Win: Caroline Thompson
10 Alia Sledge Breakfast Racing Team -2 Laps Teammate Win: Caroline Thompson
11 Jessica Rogers Indi -2 Laps
12 Taylor Severns Breakfast Racing Team -2 Laps Teammate Win: Caroline Thompson
13 Tracy Tran Breakfast Racing Team -2 Laps Teammate Win: Caroline Thompson
14 Zoe Ellermeier Breakfast Racing Team -3 Laps Teammate Win: Caroline Thompson
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 13