Log In
Red Kite Criterium Series #2 • Apr 21 2013
Dry, 77 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Laberge PrimeTime Cycling Team
2 Jan Weissenberger ZIPZ CYCLING TEAM
3 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
4 Jeff Watson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Francisco Padilla Cushman & Wakefield Racing
6 Neil Bartley ZIPZ CYCLING TEAM
7 Shaun Bagley Momentum Racing LLC - CA
8 Dennis Hopp SJBC
9 Kevin Klein PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Dean Laberge
10 Michael O'rourke SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
11 Lucas Paz East Bay Velo Club
12 Mark Andersen SquadraSF
13 Michael Ma Form Fitness
14 Ryan Wong San Jose Bicycle Club
15 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
16 Joshua Grass Contra Costa Cycling Club
17 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com
18 John Foster Form Fitness
19 Eric Davis SquadraSF
20 Robert Britt Studio Velo
21 Percy Bautista Suffolk-SunPower Racing
22 Chris Becker Barclay's Racing
23 Chris Ott PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Dean Laberge
24 John Armer Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Jeff Watson
25 Ronald Johnson Rio Strada Racing
26 Matthew Carlson
27 Daniel De mos SquadraSF
28 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing
29 Benjamin Cota Leopard-Sapporo Team
30 Pablo Espinosa SquadraSF
31 Jason Smith SquadraSF
32 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team
33 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
34 David Avila SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
35 Chad Rosser SJBC
36 Toby Long SquadraSF
37 Steve Stewart CoreTechs Cycling Team
38 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
39 Jeremy Wire CoreTechs Cycling Team
40 Myron Reyes Kovarus/Wells Fargo Racing Team
41 Carl Hekkert Form Fitness
42 Ronnie Leavitt Victory Velo Racing
43 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Jeff Watson
44 Christopher Johnston Basso pb Tonka Cycle
45 David Pouncy SquadraSF
46 Jens Hillen ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jan Weissenberger
47 Sean Smith SquadraSF
48 David Del rosso PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Dean Laberge
49 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
50 Trevor White SquadraSF
51 Chris Isley Leopard-Sapporo Team
52 Bubba Melcher Team Specialized Racing
53 Paul Taylor
54 Brandon Correia CyclesFANATICRacing.com
55 Gabriel Byrne SquadraSF
56 Matthew Esselstrom Topsport
57 Michael Jacques TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Top 5: John Bergmann
58 John Cavanaugh PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Dean Laberge
59 Jason Herrick SquadraSF
60 Anthony Borba Team Genesolve
61 Brian Heneghan SJBC
62 Gary Wall Pinnaclife Racing Team
63 Jason James SquadraSF
64 Scott Cox Barclay's Racing
65 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 31   Cat 3: 25   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Briggs PrimeTime Cycling Team
2 Shaun Bagley Momentum Racing LLC - CA
3 Keith Defiebre CyclesFANATICRacing.com
4 Stanley Terusaki Morgan Stanley /Specialized
5 Andrew Nevitt Morgan Stanley /Specialized
6 Michael Ma Form Fitness
7 Bubba Melcher Team Specialized Racing
8 Mark Robertson Cushman & Wakefield Racing
9 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
10 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
11 Michael Boehme Colavita Racing
12 Mike Nissen Cushman & Wakefield Racing
13 Dennis Pedersen Team Bicycle Trip/Symantec
14 Rob Maheu SJBC
15 Kevin Klein PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Patrick Briggs
16 Rome Mubarak Bahati Foundation-CA
17 Ron Callison Christian Cycling-Hammer Nutrition
18 Matt Yaden Contra Costa Cycling Club
19 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
20 Ira Sy Echelon Racing/Arts
21 Duane Bolt Christian Cycling-Hammer Nutrition
22 John Lenoach Cushman & Wakefield Racing
23 Craig Stewart Cushman & Wakefield Racing
24 Michael Woodburn Kovarus/Wells Fargo Racing Team
25 Karl Schilling SJBC
26 Anthony Eng Team Oakland Cycling
27 Dean Abt Team Oakland Cycling
28 Vladan Strbac Team Bicycle Trip/Symantec
29 Sean Williams East Bay Velo Club
30 Morgan Mahanke Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
31 Dave Maminski Morgan Stanley /Specialized Teammate Top 5: Stanley Terusaki
32 Christopher Johnston Basso pb Tonka Cycle
33 Robert White Bicycle Blue Book Racing
34 Steven Olechny Cushman & Wakefield Racing
35 David Del rosso PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Patrick Briggs
36 John Cavanaugh PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Patrick Briggs
37 Jess Raphael Folsom Bike/VW/Raley's
38 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
39 Lance Bartczak Bahati Foundation p/b Major Motion
40 John Fairbanks Folsom Bike/VW/Raley's
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 24   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Stewart CoreTechs Cycling Team
2 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Ross Parkerson Divine Electric Norcal
4 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 Brandon Borth Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: David Grundman
3 Travis Lyons Team Mike's Bikes p/b incase
4 Matthew Valencia Team Specialized Racing Juniors
5 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
6 Mark Marquez VuMedi p/b Lombardi Sports
7 Richard Steele LangeTwins Winery Racing Team
8 Michael O'rourke SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
9 Mark Andersen SquadraSF
10 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
11 Ryan Moore SRAM Factory
12 Mark Manning Dodocase Cycling Club
13 Carmi Schulman SquadraSF
14 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
15 Alex Newcomb Team City Sacramento
16 Ryan Wei OTR Racing
17 Kesler Jared Folsom Bike/VW/Raley's
18 Fergus Tanaka Chica Sexy
19 Cyrus Behroozi Form Fitness
20 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo Team
21 Brandon Correia CyclesFANATICRacing.com
22 Eric Davis SquadraSF
23 Benjamin Dodge Bicycle Bluebook/HRS/Rock Lobster C
24 Joseph Ison Giga OM-ARO Pistachios
25 Unknown Rider
26 Alex Lockwood Fusion Sport USA
27 Lee Shuemake Topsport
28 Christopher Leibman Suffolk-SunPower Racing
29 Chuck Edwall iii Suffolk-SunPower Racing
30 Jeff Linder Folsom Bike/VW/Raley's
31 Robert Lander Team City Sacramento
32 Anthony Eng Team Oakland Cycling
33 Nole Studley Metromint Cycling
34 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: David Grundman
35 Carlos Vargas UC Cyclery/JW Floors
36 Nicholas Hack
37 Chris Gaitos Team Fremont/FFBC powered by Chipot
38 Taylor Cody Metromint Cycling
39 Brian Zimny Folsom Bike/VW/Raley's
40 Jack Maddux Team Specialized Racing Juniors Teammate Top 5: Matthew Valencia
41 Kalani Hines Metromint Cycling
42 Paul Ngo
43 Jon Roldan Leopard-Sapporo Team
44 Claire Morgan Folsom Bike/Cervelo
45 Rory Osbrink Team Fremont/FFBC powered by Chipot
46 Robert Orcutt Suffolk-SunPower Racing
47 Jeff Watson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: David Grundman
48 Tim Tsuruda Chica Sexy
49 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com
50 Paul Taylor
51 Naveen Molloy Giga OM-ARO Pistachios
52 Jason Saltzman Team Specialized Racing Juniors Teammate Top 5: Matthew Valencia
53 Grant Mcelroy Team Specialized Racing Juniors Teammate Top 5: Matthew Valencia
54 David Pouncy SquadraSF
55 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
56 Sean Mcelroy Team Specialized Racing Juniors Teammate Top 5: Matthew Valencia
57 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
58 Nicholas Castellano Team Specialized Racing Juniors Teammate Top 5: Matthew Valencia
59 Mary Glenn carrasco
60 Steven Tortorelli Chica Sexy
61 Nick Schaffner Marc Pro - Strava
62 Zachary Scott Giga OM-ARO Pistachios
63 Tanya Grossman Los Gatos
64 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
65 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction
66 Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling
Finishers: Cat 2: 33   Cat 3: 32   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo Team
2 Carlos Vargas UC Cyclery/JW Floors
3 Douglas Schaller Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Jonathan Barbus
4 Alex Lockwood Fusion Sport USA
5 Benjamin Dodge Bicycle Bluebook/HRS/Rock Lobster C
6 Zachary Scott Giga OM-ARO Pistachios
7 Christopher Leibman Suffolk-SunPower Racing
8 Andres Douzoglou Tribe Multisport
9 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
10 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction
11 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing
12 Paul Ngo
13 Thomas Duncan Fremont Freewheelers
14 Michael Betts Dolce Vita Cycling
15 Alexander Yermolovich
16 Huy Tran Metromint Cycling
17 Steven Tortorelli Chica Sexy
18 Scott Cox Barclay's Racing
19 Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
20 Kalani Hines Metromint Cycling
21 Manny Managbanag SJBC
22 Deniz Warraich Knight Riders Racing
23 Adam Raul SquadraSF
24 Jp Rutledge
25 Gabriel Morford Giga OM-ARO Pistachios
26 Richard Jones Bahati Foundation p/b Major Motion
27 Brian Bonham 2WheelCycling
28 Daniel Stevens
29 Harrison Shih Dolce Vita Cycling
30 Gary Paden Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Jonathan Barbus
31 Spencer Ingels
32 Andrew Thomson Knight Riders Racing
33 Matthew Axford Rio Strada Racing
34 Tim Tsuruda Chica Sexy
35 Unknown Rider
36 Robert Orcutt Suffolk-SunPower Racing
37 Jason Schmidt Alto Velo Racing Club
38 Todd Shaver Fun Sport Bikes Cycling Team
39 Alexander Reimers SquadraSF
40 Rory Osbrink Team Fremont/FFBC powered by Chipot
41 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
42 Eric Hardrath
43 Mike Munoz Folsom Bike/VW/Raley's
44 Saul Loyola
45 Brandon Chen Team Fremont/FFBC powered by Chipot
46 James Allen Suffolk-SunPower Racing
47 Benjamin Orven zamora Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Jonathan Barbus
48 Chris Gaitos Team Fremont/FFBC powered by Chipot
49 Matthew Batz Suffolk-SunPower Racing
50 Michael Yeager Team Bicycles Inc.
51 Yuriy Platoshyn Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Jonathan Barbus
52 Unknown Rider
53 Nick Roberti Rio Strada Racing
54 Simon Tuttle
55 Taylor Cody Metromint Cycling
56 Gary Phelps
57 Robert Lander Team City Sacramento
58 Lauren Rignel Red Peloton
59 Thomas Bliska Dolce Vita Cycling
60 Jon Roldan Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Jonathan Barbus
61 Chuck Edwall iii Suffolk-SunPower Racing
62 Christopher Elbo SquadraSF
63 Gage Hecht Team Specialized Racing Juniors
64 Nicholas Castellano Team Specialized Racing Juniors
65 Grant Mcelroy Team Specialized Racing Juniors
66 Al Jerrold soriano
67 Jason Saltzman Team Specialized Racing Juniors
68 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
69 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Jonathan Barbus
70 Karen Hutchins Red Peloton
71 Michael Chase SquadraSF
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 36   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Cota Leopard-Sapporo Team
2 Christopher Elbo SquadraSF
3 Rann Valdez Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Benjamin Cota
4 Scott Cox Barclay's Racing
5 Ronald Johnson Rio Strada Racing
6 Chris Becker Barclay's Racing
7 Anthony Borba Team Genesolve
8 John Armer Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
9 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Benjamin Cota
10 R Todd marshall Davis Bike Club Race Team
11 Percy Bautista Suffolk-SunPower Racing
12 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing
13 Joshua Grass Contra Costa Cycling Club
14 Mark Klein Christian Cycling-Hammer Nutrition
15 Robert Britt Studio Velo
16 Gerald Sylvester Suffolk-SunPower Racing
17 Pritpal Singh Team Fremont/FFBC powered by Chipot
18 Mark Robertson Cushman & Wakefield Racing
19 Ronnie Leavitt Victory Velo Racing
20 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
21 Jason Herrick SquadraSF Teammate Top 5: Christopher Elbo
22 John Lenoach Cushman & Wakefield Racing
23 Kevin Davidson Cushman & Wakefield Racing
24 Santiago Bolon International Christian Cycling
25 Gabriel Morford Giga OM-ARO Pistachios
26 Gerardo Nieves
27 Jason Neu Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Benjamin Cota
28 Chris Fortuna Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Benjamin Cota
29 Juan Lopez SquadraSF Teammate Top 5: Christopher Elbo
30 Winston Asprec Cushman & Wakefield Racing
31 Stefan Pommerenk Peninsula Velo Racing
32 Rolland Jurgens
33 Manny Managbanag SJBC
34 Billy Opsal Red Kite Racing Team
35 Brent Christian Folsom Bike/VW/Raley's
36 Rozel Tupaz Cushman & Wakefield Racing
37 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
38 Benjamin Johnson Rubber Soul/CSC Racing Team
39 Toby Katz VOS Racing
40 Myron Reyes Kovarus/Wells Fargo Racing Team
41 Dennis Baker Sacramento Golden Wheelmen
42 Neil Langridge Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
43 Gary Wall Pinnaclife Racing Team
44 Matthew Esselstrom Topsport
45 John Gerling Fun Sport Bikes Cycling Team
46 Jess Raphael Folsom Bike/VW/Raley's
47 Jason Stumbo SCC/Riivo Racing
48 Jason James SquadraSF Teammate Top 5: Christopher Elbo
49 Trevor Oldershaw Berkeley Bicycle Club (BBC)
50 Neil Rapmund Berkeley Bicycle Club (BBC)
51 Mark Fiori Folsom Bike/VW/Raley's
52 Herman Shum Christian Cycling-Hammer Nutrition
53 Paul Taylor
54 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
55 Clark Lowe Castro Valley Cycling Club
56 Gary Paden Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Benjamin Cota
57 David Fensin SquadraSF Teammate Top 5: Christopher Elbo
58 Alex Corbishley Red Kite Racing Team
59 Tony Dzoan Fremont Freewheelers
60 Rich Beeler Christian Cycling-Hammer Nutrition
61 Steve Wilson
Finishers: Cat 3: 33   Cat 4: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Baker Sacramento Golden Wheelmen
2 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
3 Rann Valdez Leopard-Sapporo Team
4 R Todd marshall Davis Bike Club Race Team
5 Dennis Pedersen Team Bicycle Trip/Symantec
6 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
7 Richard Jones Bahati Foundation p/b Major Motion
8 Mike Nissen Cushman & Wakefield Racing
9 Morgan Mahanke Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
10 Mark Robertson Cushman & Wakefield Racing
11 Nick Roberti Rio Strada Racing
12 Michael Boehme Colavita Racing
13 Sean Williams East Bay Velo Club
14 Vladan Strbac Team Bicycle Trip/Symantec Teammate Top 5: Dennis Pedersen
15 Michael Woodburn Kovarus/Wells Fargo Racing Team
16 Rob Maheu SJBC
17 Steven Kirby Colavita Racing Inc.
18 Brent Christian Folsom Bike/VW/Raley's
19 John Lem Team Fremont/FFBC powered by Chipot
20 Robert Raymond Red Kite Racing Team
21 Robert White Bicycle Blue Book Racing
22 John Lenoach Cushman & Wakefield Racing
23 Santiago Bolon International Christian Cycling
24 Jeff Anderson
25 Dean Abt Team Oakland Cycling
26 Mark Carson Cushman & Wakefield Racing
27 Stefan Pommerenk Peninsula Velo Racing
28 David Dalton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
29 Kevin Farrauto San Jose Bicycle Club
30 Lance Bartczak Bahati Foundation p/b Major Motion
31 Craig Stewart Cushman & Wakefield Racing
32 Rome Mubarak Bahati Foundation-CA
33 Juan Ortiz
34 Toby Katz VOS Racing
35 J Clifford Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
36 Jeff Farley Folsom Bike/VW/Raley's
37 Ron Callison Christian Cycling-Hammer Nutrition
38 Karl Schilling SJBC
39 Steven Olechny Cushman & Wakefield Racing
40 John Kekuewa Fun Sport Bikes Cycling Team
41 Duane Strawser SHO-AIR/SERT
42 Philippe Azoulay SJBC
43 Rey Surla Team Fremont/FFBC powered by Chipot
44 Steven Kelly San Jose Bicycle Club
45 Mark Fiori Folsom Bike/VW/Raley's
46 James Allen Suffolk-SunPower Racing
47 Jess Raphael Folsom Bike/VW/Raley's
48 Tony Dzoan Fremont Freewheelers
49 Neil Rapmund Berkeley Bicycle Club (BBC)
50 Alex Corbishley Red Kite Racing Team
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 17   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Menicou Team Fremont/FFBC powered by Chipot
2 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Charles Spelman Mellow Motors
4 Rodney Jewett Peninsula Velo Racing
5 Philip Blay Folsom Bike/VW/Raley's
6 Ross Parkerson Divine Electric Norcal
7 Don Grijalva SJBC
8 Mike Macdonald Jaeger Wheelmen
9 John Gerling Fun Sport Bikes Cycling Team
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronald Roach Cushman & Wakefield Racing
2 Bingo Mckenzie
3 Benjamin Connolly Team City Sacramento
4 Shawn Blosser Cushman & Wakefield Racing Teammate Win: Ronald Roach
5 Justin Abbott
6 Ian Conover Team Mike's Bikes p/b Incase
7 Mark Baker
8 Dante Campanile
9 Christopher Popovich Rio Strada Racing
10 Erik Cho
11 Samuel Paik Christian Cycling-Hammer Nutrition
12 Matthew Yee
13 Zachary Proteau Team Mike's Bikes p/b Incase
14 Robert Williams
15 Alexander Hughes
16 Thomas Jenkins
17 Darrick Hu SJBC
18 Jeromy Lee
19 Steven Marchand Red Kite Racing Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronald Roach Cushman & Wakefield Racing
2 Kenneth Lo
3 Chirag Asaravala
4 Shawn Blosser Cushman & Wakefield Racing Teammate Win: Ronald Roach
5 Mark Baker
6 Brian Spears Cushman & Wakefield Racing Teammate Win: Ronald Roach
7 Thomas Jenkins
8 Bahati Worley Bahati Foundation p/b Major Motion
9 Mack Biggers Major Motion Cycling Club
10 Chad Anderson Red Kite Racing Team
Finishers: Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Myers Marc Pro - Strava
2 Aj Kennedy Echelon Velo
3 Brandon Trafton Full Circle Cycling Powered by Pure
4 Philip Mooney UCI CT: Jamis Hagens Berman
5 Noah Granigan C.F. Racing
6 Randy Bramblett Leopard-Sapporo Team
7 Nathanael Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
8 Nicholas Maimone TEAM CLIF BAR Cycling
9 Branton Curt Leopard-Sapporo Team
10 David Mccook TEAM CLIF BAR Cycling
11 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
12 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava Teammate Win: William Myers
13 Christopher Flanagan Leopard-Sapporo Team
14 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
15 Owen Gillott Team Specialized Racing Juniors
16 Fergus Tanaka Chica Sexy
17 Jack Maddux Team Specialized Racing Juniors
18 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
19 Michael Audley Morgan Stanley Cycling Team
20 Lee Shuemake Topsport
21 Mark Manning Dodocase Cycling Club
22 Nole Studley Metromint Cycling
23 Richard Steele LangeTwins Winery Racing Team
24 Travis Lyons Team Mike's Bikes p/b incase
25 Sergei Badeka Leopard-Sapporo Team
26 Kesler Jared Folsom Bike/VW/Raley's
27 Matthew Carlson
28 Jeffrey Salvitti Caffeinated Cyclist Racing P/B Dent
29 Brian Zimny Folsom Bike/VW/Raley's
30 Aaron Patterson Leopard-Sapporo Team
31 Brandon Borth Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
32 Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling
33 Mark Deterline LiVe Well p/b Bountiful Bicycle
34 Sean Smith SquadraSF
35 Michael O'rourke SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
36 Matt Chatlaong Folsom Bike/VW/Raley's
37 Cyrus Behroozi Form Fitness
38 Carmi Schulman SquadraSF
39 Michael Jacques TEAM CLIF BAR Cycling
40 David Pouncy SquadraSF
41 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters
42 Matthew Valencia Team Specialized Racing Juniors
43 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports
44 Russell White VuMedi p/b Lombardi Sports
45 Nick Schaffner Marc Pro - Strava Teammate Win: William Myers
46 Jeff Linder Folsom Bike/VW/Raley's
47 Freddie Rodriguez Team Fast FREDDIE
48 Mark Marquez VuMedi p/b Lombardi Sports
49 Joshua Carling Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Littenberg Rio Strada Racing
2 Rita Szeto Pacific Crush Racing
3 Danielle Spires Pacific Crush Racing
4 Gale Derosa Metromint Cycling
5 Yuko Soneoka Metromint Cycling
6 Sabrina David Metromint Cycling
7 Darci Page Audi
8 Pan pan Fan Los Gatos
9 Vanessa Cairns Team TIBCO II
10 Claire Morgan Folsom Bike/Cervelo
11 Karen Hutchins Leadoutracing.com (CA)
12 Nicole Slaton Metromint Cycling Teammate Top 5: Gale Derosa
13 Shannon Mitchell Red Peloton
14 Ann Stuart Metromint Cycling Teammate Top 5: Gale Derosa
15 Lauren Rignel Red Peloton
16 Sara Liebert
17 Kelli Badillo Red Peloton
18 Brett Ortiz Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Rita Szeto
19 Sonja Klein Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Rita Szeto
20 Sophy Lee Mission Cycling
21 Monica Holt Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Rita Szeto
22 Sherri Lehman Rio Strada Racing Teammate Win: Heidi Littenberg
Finishers: Cat 3: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Vroomen Red Peloton
2 Natalie Dell Early Bird Womens Developmental Cyc
3 Lorna Fortuna Leopard-Sapporo Team
4 Stephanie Buckner Rio Strada Racing
5 Clarice Sayle San Jose Bicycle Club
6 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team
7 Tiina Aardemae Velo Girls
8 Joanne Liu
9 Elizabeth May Team Fremont/FFBC powered by Chipot
10 Sandra King Team Fremont/FFBC powered by Chipot
11 Jenny Bosch- mora Early Bird Womens Developmental Cyc Teammate Top 5: Natalie Dell
12 Nancy Fairbanks Rio Strada Racing Teammate Top 5: Stephanie Buckner
13 Heidi Alexander San Jose Bicycle Club Teammate Top 5: Clarice Sayle
14 Cynthia Wang Team Fremont/FFBC powered by Chipot
15 Kim Bowers albano Red Kite Racing / Tri Valley Velo
16 Rexanne Hughes Rio Strada Racing Teammate Top 5: Stephanie Buckner
17 Johanna Fogolin SJBC
18 Diana Cedeno
19 Rachelle Ortega Team TIBCO II
20 Jill Eyres Team TIBCO II
21 Kristin Wolfe SJBC
22 Lindsay Platoshyn Velo Girls
23 Karen Munoz Rio Strada Racing Teammate Top 5: Stephanie Buckner
24 Ashley Shimabuku Team Roaring Mouse
25 Tze Chun ho Team Fremont/FFBC powered by Chipot
26 Alexis Dezubiria
27 Kari Kekuewa Fun Sport Bikes Cycling Team
28 Leslie Hoffman Team Roaring Mouse
29 Jennie Stark Velo Girls
30 Diana Fisch Red Kite Racing / Tri Valley Velo
31 Karen Wiggan Peninsula Velo Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Starla Teddergreen Vanderkitten
2 Liza Rachetto Vanderkitten Teammate Win: Starla Teddergreen
3 Amy Chandos Folsom Bike/Cervelo
4 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
5 Kristin Drumm Red Peloton
6 Sofia Marin Pacific Crush Racing
7 Tanya Grossman Los Gatos
8 Jane Robertson Metromint Cycling
9 Josephine Morgan Fremont Bank Cycling Team
10 Korina Huizar Metromint Cycling
11 Heather Nielson Fremont Bank Cycling Team
12 Mary Glenn carrasco
13 Hilary Crowley Revolution/Zoca
14 Kelly Bartholomew CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Kimberly Fong
15 Sara Youmans Keller Rohrback Cycling
16 Emily Foxman CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Kimberly Fong
17 Rikke Preisler Metromint Cycling
18 Pooja Bhatia Team TIBCO II
19 Amanda Seigle Metromint Cycling
20 Kerry Stivaletti CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Kimberly Fong
21 Laurie Furman Metromint Cycling
22 Holly Roberts SJBC
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 14