Log In
Menlo Park Grand Prix • Jul 28 2013
Partly Cloudy, 68 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava
2 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
3 Andres Gil Michael David Winery Cycling Team
4 Robert Evans Bear Development Team
5 Dennis Hopp SJBC
6 Chris Tanner Los Gatos
7 Chris Wire PrimeTime Cycling Team
8 Richard Steele LangeTwins Winery Racing Team
9 Aaron Patterson Leopard-Sapporo Team
10 David Avila SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Kyle Glerum
11 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
12 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
13 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
14 Francisco Padilla Cushman & Wakefield Racing
15 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com
16 Gerald Sylvester Suffolk-SunPower Racing
17 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
18 Daryl Hemenway Fred Meyer Cycling Team
19 Jerome Nadel CoreTechs Cycling Team
20 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing
21 Ryan Wong San Jose Bicycle Club
22 Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team
23 Benjamin Johnson Rubber Soul/CSC Racing Team
24 Blake James Momentum Racing p/b Global CTI
25 Daniel Vigil Team Mike's Bikes p/b Incase
26 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team
27 Eric Davis SquadraSF
28 Greg Tripoli Momentum Racing p/b Global CTI
29 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley /Specialized
30 Joseph Pasqualetto PAA/REMAX
31 Todd Paoletti CyclesFANATICRacing.com
32 Garrett Wynne Olympic Club
33 Brian Heneghan SJBC Teammate Top 5: Dennis Hopp
34 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Kyle Glerum
35 Christian Parker CoreTechs Cycling Team
36 Jeff Poulsen SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Kyle Glerum
37 Robert Sorenson CoreTechs Cycling Team
38 Mark Andersen SquadraSF
39 Amanda Seigle Metromint Cycling
40 Dan Martin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Kyle Glerum
41 David Del rosso PrimeTime Cycling Team
42 Anthony Eng Team Oakland Cycling
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 22   Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Klein PrimeTime Cycling Team
2 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
3 Jeff Poulsen SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
4 Andrew Nevitt Morgan Stanley /Specialized
5 David Passmore SJBC
6 Stephen Langone Audi
7 Jerome Nadel CoreTechs Cycling Team
8 Keith Defiebre CyclesFANATICRacing.com
9 Chris Wire PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Kevin Klein
10 Rob Maheu SJBC Teammate Top 5: David Passmore
11 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Nick Theobald
12 Ira Sy
13 Jeremy Wire CoreTechs Cycling Team
14 Paul Debacker Suffolk-SunPower Racing
15 Derrick Hemingway Bahati Foundation-CA
16 Anthony Eng Team Oakland Cycling
17 Jennie Phillips Kovarus/Wells Fargo Racing Team
18 Chris Tanner Los Gatos
19 David Del rosso PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Kevin Klein
20 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team
21 Daniel Smith Morgan Stanley /Specialized Teammate Top 5: Andrew Nevitt
22 John Licatesi Davis Bike Club
23 Rome Mubarak Bahati Foundation-CA
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Rockwood Canary Cycles
2 Benjamin Cota Leopard-Sapporo Team
3 Tim Tsuruda Chica Sexy
4 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Alex Lockwood Fusion Sport USA
6 Lei Deng Team Genesolve
7 Chris Gaitos Team Fremont/FFBC powered by Chipot
8 Chris Fortuna Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Benjamin Cota
9 Bernhard Sturm Davis Bike Club Race Team
10 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
11 Paul Ngo
12 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing
13 Jules Goguely Peninsula Velo Racing
14 Adam Ocamb SquadraSF
15 Stephen Cabebe Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Benjamin Cota
16 Gerald Sylvester Suffolk-SunPower Racing
17 Shawn Oliver Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Benjamin Cota
18 Reginald Trimingham Davis Bike Club Race Team
19 Steven Tortorelli Chica Sexy Teammate Top 5: Tim Tsuruda
20 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Benjamin Cota
21 Sunil Jagadish Audi
22 Ryan Wei OTR Racing
23 Dmitry Uchitel OTR Racing
24 Josef Carlson Adventures Edge
25 Santiago Bolon International Christian Cycling
26 Aaron Schmitz Kinetic Cycles
27 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Benjamin Cota
28 Andrew Alonis Peninsula Velo Racing
29 Michael Chase SquadraSF
30 Rey Surla Team Fremont/FFBC powered by Chipot
31 Joseph Sullivan SJBC
32 Erik Salander Peninsula Velo Racing
33 Tyler Kraus
34 Jeffrey Palileo SquadraSF
35 David Rossow Suffolk-SunPower Racing
36 Oscar Nunez SquadraSF
37 Dan Tedford SquadraSF
38 Jason Marteldye Davis Bike Club Race Team
39 David Mayer CoreTechs Cycling Team
40 Christian Parker CoreTechs Cycling Team
41 Marc Marino Chica Sexy Teammate Top 5: Tim Tsuruda
42 Scott Freiermuth CoreTechs Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 32   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Morgan CoreTechs Cycling Team
2 Rick Graves Cushman & Wakefield Racing
3 Johnny Lance OTR Racing
4 Aaron Schmitz Kinetic Cycles
5 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team
6 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing
7 Benjamin Cota Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Erik Camacho
8 Bernhard Sturm Davis Bike Club Race Team
9 Stefano Carletti
10 Gary Paden Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Erik Camacho
11 Phill Mai Team Fremont/FFBC powered by Chipot
12 Joshua Lopez
13 Gabriel Morford Giga OM-ARO Pistachios
14 Chris Padavana Eden Bicycles Racing Club
15 Chris Fortuna Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Erik Camacho
16 Richard Jones Bahati Foundation p/b Major Motion
17 Santiago Bolon International Christian Cycling
18 Carlos Ibarra OTR Racing Teammate Top 5: Johnny Lance
19 Jack Schluckbier Audi
20 Mike Reed Suffolk-SunPower Racing
21 Rey Surla Team Fremont/FFBC powered by Chipot
22 Mark Chen CyclesFANATICRacing.com
23 Trevor Bartlett Peninsula Velo Racing
24 Kevin Davidson Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Rick Graves
25 John Lem Team Fremont/FFBC powered by Chipot
26 Juan Lopez SquadraSF
27 Trevor Oldershaw Berkeley Bicycle Club (BBC)
28 Michael Ewing Body Concepts
29 Amin Tamariz Suffolk-SunPower Racing
30 Manny Managbanag SJBC
31 Derrick Hemingway Bahati Foundation-CA
32 David Mayer CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Rick Morgan
33 Peter Cathcart SJBC
34 Eric Clauss SquadraSF
35 John Licatesi Davis Bike Club
36 Edwin Ma Peninsula Velo Racing
37 Luis Jevons San Jose Bicycle Club
38 Alon Golan
39 Erik Salander Peninsula Velo Racing
40 Atac Tuli Davis Bike Club
41 Steven Kelly San Jose Bicycle Club
42 Joseph Sullivan SJBC
43 Erich Shofstall Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Erik Camacho
44 Christian Rinaldi OTR Racing Teammate Top 5: Johnny Lance
45 Thomas Brown OTR Racing Teammate Top 5: Johnny Lance
46 Lynn Neir
47 Allen Brumm Suffolk-SunPower Racing
48 Oscar Nunez SquadraSF
49 Jason Neu Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Erik Camacho
50 Scott Freiermuth CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Rick Morgan
51 Steve Hindman Suffolk-SunPower Racing
52 Jay Parkhill Team Roaring Mouse
53 David Rossow Suffolk-SunPower Racing
54 Marco Costantino Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Rick Graves
55 Christian Parker CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Rick Morgan
56 Wilde John CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Rick Morgan
57 Todd Freiermuth CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Rick Morgan
58 Rome Mubarak Bahati Foundation-CA
59 Paul Pacheco Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Rick Graves
60 Christopher Bond Peninsula Velo Racing
61 Sascha Messner Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Rick Graves
Finishers: Cat 3: 27   Cat 4: 28   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Abbott
2 Johnny Lance OTR Racing
3 Al Jerrold soriano
4 Christopher Bond Peninsula Velo Racing
5 Huy Tran Metromint Cycling
6 Travis Retzer Eden Bicycles Racing Club
7 Amin Tamariz Suffolk-SunPower Racing
8 Kyle Iufer Suffolk-SunPower Racing
9 Thomas Duncan Team Fremont/FFBC powered by Chipot
10 Douglas Schaller Leopard-Sapporo Team
11 Gabriel Morford Giga OM-ARO Pistachios
12 Christian Lam
13 Mike Reed Suffolk-SunPower Racing
14 Gary Paden Leopard-Sapporo Team
15 Joshua Tipton Team City Sacramento
16 Alexander Yermolovich
17 Frank Yang Metromint Cycling Teammate Top 5: Huy Tran
18 Chris Padavana Eden Bicycles Racing Club
19 Christopher Rippey CoreTechs Cycling Team
20 Deniz Warraich Knight Riders Racing
21 Thomas Brown OTR Racing Teammate Top 5: Johnny Lance
22 Niklas Barreto Suffolk-SunPower Racing
23 Erich Shofstall Leopard-Sapporo Team
24 Trevor Bartlett Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Christopher Bond
25 Erik Schiller
26 Peter Cathcart SJBC
27 Dominic Bati Leopard-Sapporo Team
28 Eric Clauss SquadraSF
29 Anthony Jawad Suffolk-SunPower Racing
30 Erik Muir
31 Christopher Hart Team City Sacramento
32 Kevin Davidson Cushman & Wakefield Racing
33 Don Jarvis Suffolk-SunPower Racing
34 Luis Jevons San Jose Bicycle Club
35 Jay Parkhill Team Roaring Mouse
36 John Deagon OTR Racing Teammate Top 5: Johnny Lance
37 Giles Douglas SJBC
38 Allen Brumm Suffolk-SunPower Racing
39 Yuriy Platoshyn Leopard-Sapporo Team
40 Edwin Ma Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Christopher Bond
41 Matthew Batz Suffolk-SunPower Racing
42 Adamvanminh Martin Lamorinda Cycling Club
43 Shiva Sharma SJBC
44 Jordan Greer OTR Racing Teammate Top 5: Johnny Lance
45 Mike Betley
46 Andrew Thomson Knight Riders Racing
47 Manny Managbanag SJBC
48 David Kirkbride Team Roaring Mouse
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 41   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Laberge Team Mike's Bikes p/b incase
2 Dana Williams Team Mike's Bikes p/b incase Teammate Win: James Laberge
3 Randy Bramblett Leopard-Sapporo Team
4 Aj Kennedy VuMedi p/b Lombardi Sports
5 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava
6 Tyler Brandt Get Crackin'
7 Mark Andersen SquadraSF
8 Patrick Briggs PrimeTime Cycling Team
9 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b incase Teammate Win: James Laberge
10 Mark Marquez VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
11 Alexander Freund VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
12 Mark Manning Dodocase Cycling Club
13 Mark Shimahara
14 Nathaniel English UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
15 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
16 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
17 Kurt Wolfgang Canyon Bicycles-Shimano-Specialized
18 Shohei Hattori Kyoto Sangyo University
19 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
20 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
21 Rainier Schaefer Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Win: James Laberge
22 Luciano Sponza VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
23 Matt Mckinzie Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
24 Matthew Abdalah SquadraSF
25 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com
26 Aaron Patterson Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Randy Bramblett
27 Michael Audley Morgan Stanley Cycling Team
28 David Bangor Giga OM-ARO Pistachios
29 Travis T Giga OM-ARO Pistachios
30 Chris Coble Olympic Club
31 Michael Ma Form Fitness
32 Eric Wiecek SquadraSF
33 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters
34 Greg Tripoli Momentum Racing p/b Global CTI
35 Keith Wong VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
36 Philip Mooney UCI CT: Jamis Hagens Berman
37 Joseph Pasqualetto PAA/REMAX
38 Andres Gil Michael David Winery Cycling Team
39 Branton Curt Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Randy Bramblett
40 David Mesa
41 Russell White VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
42 Rob Dahl Metromint Cycling
43 Shawn Rosenthal Team Mike's Bikes p/b incase Teammate Win: James Laberge
44 Daniel Farinha VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
45 Robert Evans Bear Development Team
46 Michael Jacques TEAM CLIF BAR Cycling
47 Richard Steele LangeTwins Winery Racing Team
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 26   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rikke Preisler Metromint Cycling
2 Marissa Axell Fremont Bank Cycling Team
3 Ivy Wang Red Racing
4 Jennifer Kalich Los Gatos
5 Lisa James SBR Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanya Grossman Los Gatos
2 Sonja Klein Pacific Crush Racing
3 Janelle Kellman Red Racing
4 Rita Szeto Pacific Crush Racing
5 June Nguyen Metromint Cycling
6 Mary Magnani Red Racing
7 Jennie Stark Velo Girls
8 Kerry Stivaletti CyclesFANATICRacing.com
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Despas Leopard-Sapporo Team
2 Amy Russo Mellow Motors
3 Jane Robertson Metromint Cycling
4 Kim Wik Mellow Motors
5 Holly Roberts Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Jane Despas
6 Laurie Furman Metromint Cycling
7 Jan Reed Ole' Racing
8 Sandra King Team Fremont/FFBC powered by Chipot
9 Gale Derosa Metromint Cycling Teammate Top 5: Jane Robertson
10 Elena Joroski SJBC
11 Cheryl Shwe Red Racing
12 Patricia Pacheco Cushman & Wakefield Racing
13 Christina Davis Los Gatos Bicycle Racing Club
14 Carla Cosentino Pacific Crush Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennie Phillips Kovarus/Wells Fargo Racing Team
2 Kimberly Ford Red Racing
3 Ann Stuart Metromint Cycling
4 Marianne Hernandez Davis Bike Club
5 Colleen Sullivan Ole' Racing
6 Brett Ortiz Pacific Crush Racing
7 Madeline Finch Rio Strada Racing
8 Heidi Alexander SJBC
9 Jill Fox Rio Strada Racing
10 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo Racing
11 Heidi Fraser Cushman & Wakefield Racing
12 Karen Wiggan Peninsula Velo Racing
13 Lori Walsh Ole' Racing Teammate Top 5: Colleen Sullivan
14 Heidi Littenberg Rio Strada Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lesley Jensen Rio Strada Racing
2 Cecily Majerus Peninsula Velo Cycling Club
3 Miriam Garfinkel Peninsula Velo Cycling Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Norma Hilton Peninsula Velo Racing
2 Phyllis Olrich Victory Velo Racing
3 Narda Roushdi Team Fast FREDDIE
4 Sara Stearns Don Chapin Monterey Bay Racing Team
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team
2 Diane Moug Folsom Bike/Cervelo
3 Elizabeth Caldwell Vanderkitten-Focus
4 Melanie Wong Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Jeanette Haggas
5 Clarice Sayle
6 Michelle Khare
7 Sonja Klein Pacific Crush Racing
8 Gale Derosa Metromint Cycling
9 Madeline Finch Rio Strada Racing
10 Lisa James SBR Cycling
11 Ann Stuart Metromint Cycling
12 Chelsea Brown Michael David Winery Cycling Team
13 Kimberly Ford Red Racing
14 June Nguyen Metromint Cycling
15 Nicole Slaton Metromint Cycling
16 Karen Hutchins Red Peloton
17 Jill Fox Rio Strada Racing
18 Cheryl Shwe Red Racing
19 Kathryn Styer
20 Brett Ortiz Pacific Crush Racing
21 Breana Hill
22 Ann Kodani
23 Danielle Spires Pacific Crush Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 19   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fiona Winder VuMedi p/b Lombardi Sports
2 Saha Perry
3 Marion Silies
4 Karis Mcfarlane VSRT/DS Electric
5 Elizabeth May Team Fremont/FFBC powered by Chipot
6 Lindsay Platoshyn Leopard-Sapporo Team
7 Remy Hitt Metromint Cycling
8 Michelle Morrill Team Roaring Mouse
9 Eva Olin Michael David Winery Cycling Team
10 Jan Reed Ole' Racing
11 Serena F Pacific Crush
12 Heidi Fraser Cushman & Wakefield Racing
13 Carla Cosentino Pacific Crush Racing
14 Christina Bonnington Leopard-Sapporo Team
15 Tiina Aardemae Velo Girls
16 Colleen Sullivan Ole' Racing
17 Elisabeth Johnson Metromint Cycling
18 Patricia Pacheco Cushman & Wakefield Racing
19 Pamela Levine Velo Girls
20 Barbara Greening Red Kite Racing / Tri Valley Velo
21 Diana Cedeno Early Bird Womens Developmental Cyc
22 Kristy Noesges Velo Club Monterey Inc.
23 Jennie Stark Velo Girls
24 Claudia Campazzo
25 Oralia Arce Velo Girls
26 Lori Walsh Ole' Racing
Finishers: Cat 4: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Starnes UCI WPT: Exergy Twenty16
2 Kimberley Wells Fearless Female
3 Amy Chandos Folsom Bike/Cervelo
4 Starla Teddergreen Vanderkitten
5 Katharine Hall Metromint Cycling
6 Amanda Seigle Metromint Cycling
7 Jacqueline Mcclure Farm Team Elite Women's Cycling Tea
8 Sofia Marin Pacific Crush Racing
9 Jane Robertson Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
10 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
11 Heidi Littenberg Rio Strada Racing
12 Julie Bellerose Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
13 Erica Greif Reno Wheelmen
14 Fiona Strouts Folsom Bike/Cervelo Teammate Top 5: Amy Chandos
15 Clarice Sayle
16 Megan Alderete ThirstyBear Cycling
17 Melanie Wong Leopard-Sapporo Team
18 Heather Ross Fremont Bank Cycling Team
19 Lindsay Wetzel Sprintin' Kitten Coaching
20 Laurie Furman Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
21 Kerry Stivaletti CyclesFANATICRacing.com
22 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team
23 Rita Szeto Pacific Crush Racing
24 Sabrina David Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
25 Ivy Wang Red Racing
26 Diane Moug Folsom Bike/Cervelo Teammate Top 5: Amy Chandos
27 Elizabeth Caldwell Vanderkitten-Focus Teammate Top 5: Starla Teddergreen
28 Ginger Snell
29 Lesley Jensen Rio Strada Racing
30 Mary Magnani Red Racing
31 Ashley Dymond Cycles Fanatic
32 Heather Lipana Red Racing
33 Cheryl Shwe Red Racing
34 Jennifer Zierke Pinnacle p/b Argon 18
35 Danielle Spires Pacific Crush Racing
36 Chelsea Brown Michael David Winery Cycling Team
37 Ellen Sherrill Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
38 Michelle Khare
39 Rikke Preisler Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
40 Molly Van houweling Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
41 Joanna Bechtel Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
42 Kathryn Styer
43 Karen Hutchins Red Peloton
44 Breana Hill
45 Sara Clafferty Pinnacle p/b Argon 18
46 Lina Martensson Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
47 Holly Roberts Leopard-Sapporo Team
48 Josephine Morgan Fremont Bank Cycling Team
49 Marissa Axell Fremont Bank Cycling Team
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 20   Cat 3: 14   Cat 4: 3   Cat ?: 1