Log In
Patterson Pass Road Race • Aug 4 2013
Clear, 74 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Hoadley R4R/Make A Wish
2 Craig Nunes ArtsCyclery.com
3 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Folsom Bike/VW/Raley's
4 Jason Grefrath LangeTwins Winery Racing Team
5 Andres Gil Michael David Winery Cycing Team
6 Brian Finnerty Audi
7 Daniel Bryant Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Jason boynton Folsom bike/vw/raley's
8 Michael Buckley Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Jason boynton Folsom bike/vw/raley's
9 Cameron Birky Kovarus/Wells Fargo Racing Team
10 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
11 Todd Bell Morgan Stanley
12 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters
13 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
14 Christopher Lyman Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Jason boynton Folsom bike/vw/raley's
15 Brenon Daly ThirstyBear Cycling
16 Scott Penzarella Studio Velo
17 David Passmore SJBC
18 Benjamin Albracht ZIPZ CYCLING TEAM
19 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
20 Scott Cox Barclay's Racing
21 Dan Shore Fun Sport Bikes Cycling Team
22 Phill Mai Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
23 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team
24 Pablo Espinosa SquadraSF
25 Alan Nevin ThirstyBear Cycling
26 Brent Napier FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
27 Scott Bromstead Barclay's Racing
28 Marcel Appelman Team Mike's Bikes p/b Incase
29 Kevin Metcalfe Team Specialized Racing Masters
30 Greg Mcquaid ThirstyBear Cycling
31 Charles Spelman Mellow Motors
32 Dan Martin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
33 Jean Perez
34 Scott Fonseca PrimeTime Cycling Team
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 17   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Hunt California Giant Cycling
2 Max Thompson ThirstyBear Cycling
3 Kerry Stockwell Team Bicycles Plus/Sierra Neveda
4 Michael Brown Clean Currents p/b Beyer Kia
5 Mark Edwards Team Bike Trip
6 Holger Steinbach ThirstyBear Cycling
7 Jan Elsbach VOS raching
8 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
9 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Max Thompson
10 Chris Meldner Reno wheelman Cubic tech
11 Ryosei Kaneko SHO-AIR/SERT Teammate Win: John Hunt
12 Gus Platis Team City Sacramento
13 Ron Castia ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Max Thompson
14 Kevin Klein Prime Time Cycling Team
15 Erle Martin Cal Giant
16 Kristopher Spyrka California Giant Berry Farms/Specia
17 Michael Cochran East Sac Bike Shop
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Archer Morgan Stanley /Specialized
2 Kevin Susco Marc Pro - Strava
3 Robert anderson Team specialized racing masters Team Specialized Racing Masters
4 George Smith Marc Pro - Strava
5 Josef Lemire Hammer Nutrition
6 Alan Roberts ThirstyBear Cycling
7 John Marengo Team City - Sacramento
8 Erik Salander Peninsula Velo Racing
9 Leslie Oglesby Montery Bay Racing Team (MBRT)
10 David Montgomery Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
11 Walter Fant SJBC
12 Ron Lebard Victory Velo Racing
13 Donald Case Cushman & Wakefield Racing
14 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
15 Fred Schnaars Davis Bike Club Race Team
16 Gregg Marioni California Giant Berry Farms/Specia
17 Kevin Flahedy
18 Unknown Rider
19 Gregory Edwards Sacramento Golden Wheelmen
20 James Langley Team Bicycle Trip/Symantec
21 Kevin Keenan Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Kevin Susco
22 Alex Osborne Team Fast FREDDIE
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hanns Detlefsen Cushman and Wakefield Racing
2 Michael Miller Metromint Cycling
3 Daniel Cobley Big Orange Cycling
4 Ryan Malm Davis Bike Club Race Team
5 Trevor Ellsworth Bear Development Team
6 Eric Gibbons Metromint
7 Curtis Smith Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
8 Ryan Oakes Chico Corsa Cycling Club
9 Piers Barry ThirstyBear Cycling
10 Scot Mclean ThirstyBear Cycling
11 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
12 Chris Evans Peninsula Velo Racing
13 Stefan Giachino Folsom Bike/VW/Raley's
14 Dan Tedford SquadraSF
15 Stephen Cabebe Leopard-Sapporo Team
16 Eric Lagier ThirstyBear Cycling
17 Jeremy Barnes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
18 Jeremiah Michaels Freewheel
19 Max Silverstein Metromint Teammate Top 5: Michael Miller
20 Jordan Gudebski
21 Justin Widlund Audi Cycling
22 Joseph Sullivan SJBC
23 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC)
24 Eliot Logan Metromint Cycling Teammate Top 5: Michael Miller
25 Sam Warford Big Orange Teammate Top 5: Daniel Cobley
26 Brian Schuster SquadraSF
27 Stephen Langone Kryki Sports/Audi Racing
28 Jason Benford Giga OM-ARO Pistachios
29 Alex Lugosch SquadraSF
30 Sunil Jagadish Audi/Kryki Sports
31 Doug Cook INTEGRITY
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Albrecht Whole Athlete - Specialized
2 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
3 Ryan Vanderleun
4 David Baar Ritte van Vlaanderen
5 Kevin Schell
6 Sam Haraway Davis Bike Club Race Team
7 Daniel Corral Metromint Cycling
8 Gavin Murray red peloton
9 Attila Fruttus Big Orange Cycling
10 Scott Hooper Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
11 Alec Seivert TEAM SWIFT
12 Frank Ravizza VSRT/Livermore Cyclery
13 Erik Funk
14 Spencer Ingels
15 Adam Stansbury Folsom Bike/VW/Raley's
16 Mathew Shimoko Leopard-Sapporo Team
17 Dat Le Leopard-Sapporo Team
18 John Murphy take all the money and ride
19 Chris Esparza
20 Kyle Iufer Suffolk-SunPower Racing
21 Josh Lampert unattached
22 Zebulon Brown Cambiamento D'Andaturo-Team Core Ha
23 Alexander Reimers SquadraSF
24 Todd Shaver Fun Sport Bikes Cycling Team
25 Adrian luis ?
26 Aaron Casados Topsport
27 Nate Hoe Team City Sacramento
28 Calvin Thigpen Davis Bicycle Club Race Team
29 Matthew Mckenzie Don Chapin Monterey Bay Racing Team
30 Gerardo Nieves
31 Reid Williamson Team Oakland Cycling
32 Sean Henderson Team Oakland Cycling
33 Niklas Barreto Suffolk-SunPower Racing
34 Jack Schluckbier Audi/Kryki Sports
35 Jordan Ruffino Dayka-Hackett
36 Shiva Sharma SJBC
37 Lenard Lesser Peninsula Velo Racing
38 Chris Sontag Michael David Winery Cycling Team Teammate Top 5: Dustin Denton
39 Nathan Strong Stanford University
40 Darin Morgan
41 Mark Stringer Davis Bike Club Race Team
42 Justin Cook
43 Adrian Buganzatepole Stanford University
44 Sean Salazar University of Arkansas Razorbacks
45 Jeremy Dossetter SquadraSF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 43   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Higley Folsom Bike/VW/Raley's
2 Donald Lee Peninsula Velo Racing
3 Alex Peterson Team Oakland
4 Stefan Brunnschweiler Berkeley Bicycle Club (BBC)
5 Paul Berger Topsport
6 Thomas Stanis SJBC
7 Sean Lollar BODY CONCEPTS
8 Ben Cannon
9 Lloyd Jobe Berkeley Bike Club
10 Michael Oneil Don Chapin Monterey Bay Racing Team
11 Rich Beeler Christian Cycling-Hammer Nutrition
12 Peter Unruh
13 Jeffrey Miller VSRT/DS Electric
14 Harish Narayanaswamy Leopard-Sapporo Team
15 Zachary Hilton SJBC
16 Ty Arnold
17 Giles Douglas SJBC
18 Carlos Corujo Metromint Cycling
19 Jon Schlundt Team Sunnyside Bicycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Klunder
2 Brian Gates Expert Tree Service
3 Angus Murray Cushman & Wakefield
4 Geoff Beard Cushman & Wakefield Racing
5 Richard Reinhardt Sacramento Golden Wheelmen
6 Christopher Bond Pen Velo
7 John Lem Team Fremont / FFBC pb Chipotle
8 John Ensign Body Concepts
9 Harold Reimer Suffolk-SunPower Racing
10 Rockie Stevens Momentum Racing p/b Global CTI
11 Christopher Metz unattached
12 Gary Neiman Body Concepts
13 Rob Lytle Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Geoff Beard
14 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team
15 Chuck Spiteri Peninsula Velo Racing
16 Danny Wood Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Geoff Beard
17 Richard Gelsi-medeot California Giant Cycling
18 Greg Fales Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
19 Charles Magnuson Body Concepts
20 Timothy Locke Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Geoff Beard
21 Adamvanminh Martin Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Geoff Beard
22 Jorge lopez Leopard-sapporo team Leopard-Sapporo Team
23 Jack Wenzel Body Concepts
24 Ron Faulk Body Concepts
25 Scott Hayes SJBC
26 Jeffrey Bell Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Geoff Beard
27 Michael Tauber Peninsula Velo racing
28 George Coffey Team Revolutions
29 Enrico Bariani Sacramento Golden Wheelmen Teammate Top 5: Richard Reinhardt
30 Sid Noyes Davis Bike Club Race Team
31 Rob Leever Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
32 Robin Mckinney Victory Velo Racing
33 Devinderjit Singh BODY CONCEPTS
34 Patrick Norville Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
35 Shawn Blosser Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Geoff Beard
36 Michael Coppolino Unattached
Finishers: Cat 4: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoffrey Bartz Bolthouse Farms
2 Robert Teed
3 Barry Obrien Peninsula Velo Racing
4 Addrian Bennett Oberlin College
5 Brigido Tax
6 Liehann Loots
7 Jason Karnes
8 Bahati Worley Bahati foundation
9 Zachary Mccutchen Delta Velo
10 Alvin Chan Team Oakland Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefano Profumo Bicycle Trip
2 Wondwosen Mengesha
3 Adrian Hinman Team Oakland
4 Selim Elhadj
5 William Yee
6 Matthew Lewsadder Los Gatos Bicycle Racing Club
7 Jon Meals Team Oakland Cycling Teammate Top 5: Adrian Hinman
8 Randall Conner
9 Greg Honig
10 Long Nguyen Cushman & Wakefield Racing
11 John Travers Victory Velo Racing
12 Mike Alexander
13 Phillip Price
14 Matt Alexander
15 Romando Camello
16 Pete Sevilla Luzvimin-Kidney Bean Racing
17 Christopher Dufour San Jose Bicycle Club
Finishers: Cat 5: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava
2 Brandon Trafton Team Mike's Bikes p/b Incase
3 Matt Rodrigues Davis Bike Club Race Team
4 Adam Switters Team Mike's Bikes
5 Justin Rossi Marc Pro - Strava Teammate Win: Christopher Harlanddunaway
6 Ariel Herrmann Metromint Cycling
7 Arthur Rand Marc Pro - Strava Teammate Win: Christopher Harlanddunaway
8 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
9 Colin Daw Fremont Bank Cycling Team
10 Keith Wong VuMedi p/b Lombardi Sports
11 Tyler Brandt Get Crackin'
12 Chris Stastny Hagens Berman Cycling
13 Elliot Hawkes Metromint Cycling
14 Evan Rudd Fremont Bank Cycling Team
15 Stephen O'mara Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: Brandon Trafton
16 Connor Spencer Giga OM-ARO Pistachios
17 Luciano Sponza VuMedi p/b Lombardi Sports
18 Jan Weissenberger ZIPZ CYCLING TEAM
19 Trevor Gomes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
20 Chris Yu Metromint Cycling
21 Christopher Flanagan Leopard-Sapporo Team
22 Brennan Percy Chico Corsa Cycling Team
23 Isaac Sparling SquadraSF
24 Nick Newcomb Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: Brandon Trafton
25 Matt Mckinzie MarcPro-Strava Teammate Win: Christopher Harlanddunaway
26 Michael Cordova Bayside Velo/Bike Doctor
27 Steven Wilssens HSP
28 Joseph Withers
29 James Laberge Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: Brandon Trafton
30 Erick Anderson Sunapee Racing Team
31 Marcus Smith Team Mike's Bikes p/b incase Teammate Top 5: Brandon Trafton
32 Joshua Dapice Audi
33 Brian Funk Metromint Cycling
34 Will Brickler Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
35 Ned Britten Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Matt Rodrigues
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katharine Hall Metromint Cycling
2 Sabrina David Metromint Cycling Teammate Win: Katharine Hall
3 Molly Van houweling Metromint Cycling Teammate Win: Katharine Hall
4 Jane Despas Leopard-Sapporo
5 Joanna Bechtel Metromint Cycling Teammate Win: Katharine Hall
6 Cristina Hughes Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
7 Sara Bird Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Jane Despas
8 Melanie Wong Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Jane Despas
9 Clarice Sayle
10 Ellen Sherrill Metromint Cycling Teammate Win: Katharine Hall
11 Leila Cavanaugh ThirstyBear Cycling
12 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Jane Despas
13 Chelsea Brown Delta Velo
14 Heather Nielson Team Fremont Bank
15 Amy Bruski
16 Seana Hogan Delta Velo
17 Ginger Snell
18 Erica Greif Reno Wheelmen
19 Fiona Strouts Folsom Bike/Cervelo
20 Audrey Biehle Rio Strada Racing
21 Tanya Fredricks Thirstybear Cycling
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cheryl Claes Integrity
2 Jennifer Wong ThirstyBear Cycling
3 Karis Mcfarlane VSRT
4 Tiina Aardemae Velo Girls
5 Stephanie Nunes ArtsCyclery.com
6 Tasha Rossi Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
7 Patricia Pacheco Cushman & Wakefield Racing
8 Abigail Thigpen Davis Bike Club Race Team
9 Kim Costa INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
10 Annelaure Cuvilliez Stanford
11 Eva Olin Michael David Winery/Delta Velo
12 Alicia Aguilera Michael David Winery Cycling Team
13 Julia Reese SBRacing
Finishers: Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennie Phillips Kovarus / Wells Fargo Racing Team
2 Helen Casabona Peninsula Velo Racing
3 Elizabeth Benishin Velo Bella - Specialized
4 Camille Deluca-flaherty Velo Bella Specialized
5 Christine Harris Team TIBCO II
6 Just Dustyn hammer nutrition
7 Phyllis Olrich Victory Velo Racing
8 Heather Mcdonald Metromint Cycling
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5