Log In
Marshall & Sterling Saratoga SpaCrit • May 2 2010
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Salibra CRCA/Junior Development 37:35
2 Curtis White CLNoonan/BayHillCapital presented b 37:35
3 Ben Dolva FARM TEAM CYCLING 37:41
4 Keane Mccullum Team Placid Planet 37:41
5 Sam Cowan unattached 37:41
6 Brandon Milet FARM TEAM CYCLING 38:30
7 Andrew Beck unattached 38:30
8 Derek Wojtkun FARM TEAM CYCLING 38:30 Teammate Top 5: Ben Dolva
9 Cameron Price killington mountain school 38:30
10 Charlie Bencze unattached 38:58
11 Matt Roubert Team ROAR 38:58
12 Hunter Dansin Farm Team Cycling 38:58 Teammate Top 5: Ben Dolva
13 Kenny Mcneill killington mountain school cycling 38:58
14 Zachary Stockman killington mountain school 38:58
15 Julian Scherding Killington Mountain School Cycling - 1 lap
16 Peter Vollers, jr Killington Mountain School Cycling - 1 lap
17 Owen Mccullum Team Placid Planet - 1 lap Teammate Top 5: Keane Mccullum
18 Dylan Mcdonald Tear ROAR - 1 lap
19 Joseph Toth Capital Bicycle Racing Club - 1 lap
20 Herne Hilo Team ROAR - 1 lap
DNF Christian Knapp Cyclonauts Racers
22 Aaron Bushey onion river racing
23 Jack Macclarence Farm Team Cycling Teammate Top 5: Ben Dolva
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 10   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Vollers, jr Killington Mountain School Cycling 15:17
2 Keane Brennan Farm Team Cycling 16:1
3 Emma White CBRC/Capital Bicycle Racing Club 16:46
4 Joseph Toth Capital Bicycle Racing Club 16:5
5 Julia Sante FARM TEAM CYCLING 17:32
6 Alden Suokko Killington Mountain School Cycling 17:32 Teammate Win: Peter Vollers, jr
7 Wyatt Drake FARM TEAM CYCLING 17:32 Teammate Top 5: Keane Brennan
8 Brittany Sumner Farm Team Cycling 17:32 Teammate Top 5: Keane Brennan
9 Gianni Polhemus Farm Team - 1 lap
10 Will Macclarence Farm Team Cycling - 1 lap Teammate Top 5: Keane Brennan
11 Kathryn Toth Capital Bicycle Racing Club - 1 lap Teammate Top 5: Emma White
12 Connor Lenihan FARM TEAM CYCLING - 1 lap Teammate Top 5: Keane Brennan
13 Brook Leigh Vollers Law / Start House Racing Te - 1 lap
14 Linus Sante FARM TEAM CYCLING - 1 lap Teammate Top 5: Keane Brennan
15 Quin Taylor FARM TEAM CYCLING - 1 lap Teammate Top 5: Keane Brennan
DNF Paul Dallemagne FARM TEAM CYCLING - 1 lap Teammate Top 5: Keane Brennan
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mukunda Feldman Wheelhouse / NCC 46:43
Off The Front
2 Alec Donahue Wheelhouse / NCC 46:43
Off The Front
Teammate Win: Mukunda Feldman
3 Eric Tremble Wheelhouse / NCC 47:08
Off The Front
Teammate Win: Mukunda Feldman
4 M. andrew Ruiz CCC/Keltic Construction 47:08
Off The Front
5 Ward Solar WheelHouse / NCC 48:45
1
Teammate Win: Mukunda Feldman
6 Jon Gaudio Team Nature's Path/3 Sports 48:45
2
7 Nathaniel Ward Wheelhouse / NCC 48:45
3
Teammate Win: Mukunda Feldman
8 Cliff Summers CCC/Keltic Const/Zanes Cycles 48:45
4
9 Keith Ford Sunapee/Continental Paving/Revoluti 48:45
5
10 Mike Spangenberg Competitive Edge Racing Team 48:45
6
11 Douglas Campbell CCC/Keltic Const/Zanes Cycles 48:45
7
12 Jean Lacroix Onion River Racing - 1 lap
Off The Back
13 Mark Sumner CCC/Keltic Const/Zanes Cycles - 1 lap
Off The Back
14 Tom Mains Van Dessel Factory Team - 1 lap
Off The Back
15 Jay Clausen Sunapee/Continental Paving/Revoluti - 1 lap
Off The Back
16 Jason Baer Wheelhouse / NCC - 1 lap
Off The Back
Teammate Win: Mukunda Feldman
17 Damian Bolduc unattached - 1 lap
Off The Back
18 Scott Wright MaxPower - 1 lap
Off The Back
19 Paul Siebert Valley Bike and Ski Racing Team - 1 lap
Off The Back
20 Jonathan Favata Favata's Table Rock Tours - 1 lap
Off The Back
21 Andrew Roginski Elevate Cycles - 1 lap
Off The Back
22 Michael Duerr Battenkill-United - 1 lap
Off The Back
23 Alwin Winkler Battenkill/United - 1 lap
Off The Back
24 Bruce Townend Valley Bike and Ski Racing Team - 1 lap
Off The Back
25 Nate Simms NAV/Classbook.COM - 1 lap
Off The Back
26 Mark White Onion River Racing - 1 lap
Off The Back
27 Kevin Ballou Favata's Table Rock Tours - 1 lap
Off The Back
28 Matt Moore BCA/Tosk - 1 lap
Off The Back
29 W: jason Amoriell TEAM PLACID PLANET - 2 laps
Off The Back
DNF Danielle Ruane Sunapee/Continental Paving/Revoluti
DNF Yohsuke Takakura CBRC
DNF Andrew Laplante TEAM PLACID PLANET
DNF Chris Ley TEAM PLACID PLANET
DNF W: jason Amoriell Team Placid Planet
DNF John Onderdonk Battenkill United
DNF Thierry Blanchet North Atlantic Velo
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 7   Cat 3: 10   Cat 4: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Ford Sunapee/Continental Paving/Revoluti 43:25
1
2 Matt Moore BCA/Tosk 43:25
2
3 Bruce Townend Valley Bike and Ski Racing Team 43:25
3
4 Steven Tinston Westwood Velo 43:25
4
5 Don Rice Battenkill United/CCB 43:25
5
6 Brian Polhemus Battenkill-united 43:25
6
7 Gene Primono CBRC 43:25
7
8 W: mark Graber North Atlantic Velo / ClassBook.COM 43:25
8
9 Paul Siebert Valley Bike and Ski Racing Team 43:25
9
Teammate Top 5: Bruce Townend
10 Ralph Pulver U:S: Army/Central Wheel - GHCC 43:25
10
11 Terry White Battenkill-United 43:25
11
12 Stephen Mcalpine unattached - 1 lap
Off The Back
13 Phillip Hershberger CBRC - 1 lap
Off The Back
14 Harold Schmidt Team Placid Planet - 2 laps
Off The Back
DNF Paul Bennett unattached
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Mccullough Onion River Racing 46:32
Off The Front
2 Jared Katz Onion River Racing 46:32
Off The Front
Teammate Win: Andrew Mccullough
3 Patrick Dunn Rensselaer Polytechnic Institute 48:01
4 Ben Dolva FARM TEAM CYCLING 48:01
5 Jean Lacroix Onion River Racing 48:09
1
Teammate Win: Andrew Mccullough
6 Bruce Beauharnois Team Wear on Earth 48:09
2
7 Michael Duerr Battenkill-United 48:09
3
8 Bill Mcgreevy Team Placid Planet 48:09
4
9 Scott Wright MaxPower 48:09
5
10 Steven Smith Paceline Sports 48:09
6
11 James Walker Team Placid Planet 48:09
7
12 Derek Wojtkun FARM TEAM CYCLING 48:09
8
Teammate Top 5: Ben Dolva
13 Mark White Onion River Racing 48:09
9
Teammate Win: Andrew Mccullough
14 Nate Simms NAV/Classbook.COM 48:09
10
15 Nathan Morgan Battenkill-United 48:09
11
16 Michael Mascarenhas North American Velo 48:09
12
17 Seamus Powell Ollett Coaching/Industry Nine 48:09
13
18 Matt Goedeke Anthem Sports Elite Development 48:09
14
19 Alan Dawkins 48:09
15
20 Nathan Sentz Paceline Sports 48:09
16
21 Damian Bolduc 48:09
17
22 Curtis White CLNoonan/BayHillCapital presented b 48:09
18
23 Thierry Blanchet North Atlantic Velo 48:09
19
24 Matt Mallet 48:09
20
25 David Devine Grove Street Velo/ Grove Street Bic 48:09
21
26 Tim Eck Battenkill United 48:09
22
27 Zack Vogel North Atlantic Velo 48:09
23
28 Christopher Fey Team Placid Planet 48:09
24
29 Nick Kreilach Paceline 48:09
25
30 Keane Mccullum Team Placid Planet - 1 lap
Off The Back
31 David Carmona Battenkill United - 1 lap
Off The Back
32 Brandon Milet FARM TEAM CYCLING - 1 lap
Off The Back
Teammate Top 5: Ben Dolva
33 Steven Gates Paceline Sports/CNYC - 1 lap
Off The Back
34 John Onderdonk Battenkill United - 1 lap
Off The Back
35 Andrew Laplante Team Placid Planet - 1 lap
Off The Back
36 Alwin Winkler Battenkill/United
Off The Back
DNF Khary Ward SUNY Plattsburgh
DNF Keane Brennan FARM TEAM CYCLING Teammate Top 5: Ben Dolva
DNF Jack Piller Battenkill-United
DNF Yohsuke Takakura CBRC
DNF Jonathan Sussman Team Hotel San Jose
DNF Todd Shapiro North Atlantic Velo/Giant/Pedros
DNF Steve Seabury
DNF Eric Schillinger CBRC
DNF Barry Koblenz CBRC - Capital Bicycle Racing Club
DNF W: mark Graber North Atlantic Velo / ClassBook.COM
DNF Douglas Goglia
DNF Jonathan Favata Favata's Table Rock Tours
DNF Hunter Dansin Farm Team Cycling Teammate Top 5: Ben Dolva
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 27   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Blizniak Ithaca College 27:21
Off The Front
2 J Wozniak North Atlantic Velo 27:26
Off The Front
3 Erik Gonsiorowsk Rensselaer Polytechnic Institute 27:41
1
4 Loren Swears Team Elevate Cycles 27:41
2
5 Scott Meyer 27:41
3
6 Travis Boyd 27:41
4
7 Cody Madigan Team Tinney's Tavern Cycling 27:41
5
8 Nathan Schiele RPI Cycling 27:41
6
Teammate Top 5: Erik Gonsiorowsk
9 William Randall National Sports Academy 27:41
7
10 Douglas Meyer 27:41
8
11 Oscar Larosa Team Elevate Cycles 27:41
9
Teammate Top 5: Loren Swears
12 Steve Arket Pawling Cycle & Sport 27:41
10
13 Scott Moro 27:41
11
14 Eric Thomas Team Elevate Cycles 27:41
12
Teammate Top 5: Loren Swears
15 Ashton Momot Team Wear on Earth 28:16
16 William Sprengnether Ruby Red 28:16
17 Justin Cooper 28:16
18 Keith Wentworth Blue Sky 28:16
19 Jeff Krywanczyk Where on Earth 29:01
1
20 Jason Selwitz 29:01
2
21 Michael Muche 29:01
22 Richard Shade Les Amis 29:01
23 Gordon Webster 29:01
24 Benjamin Pigott BCA/Tosk Chiropractic 29:01
25 Steve Godlewski North American Velo/classbook.COM 29:01
26 Kirby Haizlip Capital Bicycle Racing Club 29:01
27 Justin Gero Bard College 29:01
28 Andy Akins 29:18
29 ? ? 29:39
Off The Back
30 Jake Snyder - 1 lap
Off The Back
31 Stephen Romero - 1 lap
Off The Back
32 Steven Winckler North Atlantic Velo - 1 lap
Off The Back
Teammate Top 5: J Wozniak
33 Ken Sheldon elevate cycles - 1 lap
Off The Back
34 Ted Grauel - 1 lap
Off The Back
35 Richard Leyland Genesee Valley Cycling Club - 1 lap
Off The Back
36 Robert Lazzara - 1 lap
Off The Back
37 Donald Higgins teambikeway.COM - 1 lap
Off The Back
38 Mike Talmadge Battenkill United - 1 lap
Off The Back
39 Seth Gregory - 1 lap
Off The Back
DNF Dan Anderson
DNF Kyle Bawot
DNF Joshua Enzensperger Team Elevate Cycles Teammate Top 5: Loren Swears
DNF Sean Glicoly
DNF Alexander Goff
DNF Eric Jenks
DNF Gavin Klami CBRC / BikeAlbany.COM / Donkey Enth
DNF Patrick Meszler Mohawk Valley Bike Club
DNF Damien Rock
DNF Marc Sullivan North Atlantic Velo Teammate Top 5: J Wozniak
DNF Jay Tyler Team Genesis Cycling
DNF Douglas Mccabe
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 24   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Serbel CCNS / Charlescoaching.COM 1:18:50
Off The Front
2 Peter Bradshaw Embrocation Cycling Journal 1:18:50
Off The Front
3 Cory Burns Embrocation Cyling Journal Elite Te 1:18:54
Off The Front
4 Ward Solar WheelHouse / NCC 1:20:07
1
5 Barry Miller MikeFraysseSports.COM 1:20:07
2
6 James Morrison Embrocation Cycling Journal 1:20:07
3
7 Nathaniel Ward Wheelhouse / NCC 1:20:07
4
Teammate Top 5: Ward Solar
8 Greg Olsen CRCA/Jonathan Adler Racing 1:20:07
5
9 Jackson Weber Embrocation Cycling Journal 1:20:07
6
Teammate Top 5: Peter Bradshaw
10 Steve Francisco Embrocation Cycling Journal 1:20:07
7
Teammate Top 5: Peter Bradshaw
11 Eric Tremble Wheelhouse / NCC 1:20:07
8
Teammate Top 5: Ward Solar
12 Andrew Mccullough Onion River Racing 1:20:07
9
13 Jared Katz Onion River Racing 1:20:07
10
14 Jason Baer Wheelhouse / NCC 1:20:07
11
Teammate Top 5: Ward Solar
15 Alec Donahue Wheelhouse / NCC 1:20:07
12
Teammate Top 5: Ward Solar
16 Brad Warren Wheelhouse / NCC 1:20:07
13
Teammate Top 5: Ward Solar
17 Matt Manier Wheelhouse / NCC 1:20:19 Teammate Top 5: Ward Solar
DNF Bruce Beauharnois Team Wear on Earth
DNF Andrew Bernstein Champion System Racing
DNF Damian Bolduc
DNF Ben Dolva FARM TEAM CYCLING
DNF Mukunda Feldman Wheelhouse / NCC Teammate Top 5: Ward Solar
DNF Jon Gaudio Team Nature's Path/3 Sports
DNF Matt Goedeke Anthem Sports Elite Development
DNF Ron Larose iii CCNS - Charlescoaching.COM Teammate Win: Ryan Serbel
DNF M. andrew Ruiz CCC/Keltic Construction
DNF Nate Simms NAV/Classbook.COM
DNF Mark Sumner CCC/Keltic Const/Zanes Cycles
DNF Ben Salibra CRCA/Junior Development
DNF Bill Mcgreevy Team Placid Planet
DNF James Walker Team Placid Planet
DNF Thierry Blanchet NAV/Classbook.COM
DNF Thom Mains Van Dessel Factory Team
DNF Kevin Putman Anthem Sports
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 10   Cat 3: 6   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenny Ives Anthem Women's Cycling Team 44:23
2 Danielle Ruane Sunapee/Continental Paving/Revoluti 44:23
3 Nicole Laplante Team Placid Planet 44:23
4 Meredith Ehn Anthem Sports Women's Cycling 45:26
5 Madeleine Bonneville Team Elevate Cycles 46:01
6 Julie Mckenzie Team Elevate Cycles - 1 lap
7 Sarah Krzysiak Anthem Sports Women's Cycling - 1 lap Teammate Top 5: Meredith Ehn
8 Camie Kornely Comedy Central - 1 lap
9 Liz Lukowski CBRC/VeloHello - 1 lap
10 Aurora Lamperetta Team Elevate Cycles - 1 lap Teammate Top 5: Madeleine Bonneville
11 Sheila O'mahony - 1 lap
12 Donna Moody Team Placid Planet - 1 lap Teammate Top 5: Nicole Laplante
13 Melissa Mccreary Team Elevate Cycles - 2 laps Teammate Top 5: Madeleine Bonneville
14 Kate Enzensperger None - 2 laps
15 Julia Sante FARM TEAM CYCLING - 2 laps
16 Feehan Christine Team Elevate Cycles - 2 laps Teammate Top 5: Madeleine Bonneville
17 Brittany Sumner FARM TEAM CYCLING - 3 laps
18 Sarah Peters 82 Kent St - 3 laps
19 Christina Nash - 4 laps
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat ?: 4