Log In
Mt Hood Cycling Classic: Hood River Criterium • Jun 6 2010
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Clements Major Motion 34:38.00
1
2 Ryan Larson University of Washington 34:38.00
2
3 Joel Pennington Thirsty Bear Cycling 34:38.00
3
4 Brayton Osgood 34:38.00
4
5 Mitch Lee 34:38.00
5
6 Brian Postlethwaite 34:38.00
6
7 Brendon Gallant 34:38.00
7
8 Andy Redden NoLimitz/ICE 34:38.00
8
9 Daniel Koski-karell University of Washington 34:38.00
9
Teammate Top 5: Ryan Larson
10 Erik Peterson RCR/Raleigh 34:38.00
10
11 Sage Freeman Capitol Velo p/b Lifesource 34:38.00
11
12 Rusty Dodge Fanatik Bike Co. 34:38.00
12
13 Alex Kroman Portland Velo 34:38.00
13
14 Harald Graham Specialized River City Bicycles 34:38.00
14
15 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 34:38.00
15
16 Jacob Ashton Zinn Cycles 34:38.00
16
17 Andy Su 34:38.00
17
18 Matthew Karre River City Bicycles 34:38.00
18
19 Scott Larson 34:38.00
19
20 Stephen Mcdade Beaveron Bike Club
20
21 Nicholas Roberts Bikesale.com
21
22 Austin Boswell Hot Tubs Jr. Development Team
22
23 Andrew Utz HPChiro/Scott's Cycling of Salem
23
24 Bryan Hoadley Kovarus/ABTA
24
25 David Mai Kovarus/ABTA
25
26 Jason Turner Kovarus/ABTA
26
27 Robert Sperling Kovarus/ABTA
27
28 Michael Gaiman Mission Cycling
28
29 Zachary Utz Ruckus Test Team
29
30 Tosh Clements Team Coastal Tree Care
30
31 Qayam Jetha Team Progressive/World Motors
31
32 Nicholas Peairs Village Peddler
32
33 David Broemeling
33
34 David Masuda Team Bike Tires Direct
34
35 Stephen Ushy Balance Point Racing
35
36 Joel Johnson Balance Point Racing
36
37 Tom Scales Courage Cycles
37
38 Jeffrey Henderson Cyclepath Racing Team
38
39 Grant Folske Cyclepath Racing Team
39
40 Jonas Sandstrom Fresh Air Experience
40
41 Dustin Hahn Godspeed Courier
41
42 Matt Pavlovich Hutch's/Co-Motion
42
43 Troy Newton Kovarus/ABTA
43
44 Jonathan Merritt RMCEF
44
45 William Zale Specialized River City Bicycles
45
46 Scott Buzan Spokane Rocket Velo
46
47 Sean Babcock Team S+M
47
48 Sean Becker Ten Guys Named Alex
48
49 Petro Hizalev Webcor/Alto Velo
49
50 Michael Grundmann Webcor/Alto Velo
50
51 Mike Bene Yard Dawgs Book Club
51
52 Davis Shepherd
52
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 24   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Carr Rio Strada Racing 30:14.00
1
2 Marshall Greene Bend Memorial Clinic Total Care Rac 30:14.00
2
3 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 30:14.00
3
4 Josh Keel Rio Strada Racing 30:14.00
4
Teammate Win: Mike Carr
5 Eugene Kim Mission Cycling 30:14.00
5
6 Jeff Spaulding 30:14.00
6
7 Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen 30:14.00
7
8 Jeffrey Pollock Portland Velo 30:14.00
8
9 Daniel Liberator Mayhem Racing Team 30:14.00
9
10 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 30:14.00
10
11 Harmen Zijlstra University of Idaho 30:14.00
11
12 Tony Dirks Mountain View Cycles 30:14.00
12
13 Mark Adamski Portobello Bicycle Racing 30:14.00
13
14 Dan Lebson Rio Strada Racing 30:14.00
14
Teammate Win: Mike Carr
15 Tom Scully Mountain View Cycles 30:14.00
15
16 Brady Callahan 30:14.00
16
17 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky 30:14.00
17
18 Dominic Pezzoni 30:14.00
18
19 Andrew Hayes Mountain View Cycles 30:14.00
19
20 Steve Popp 30:14.00
20
21 David Moody Vertical Earth 30:14.00
21
22 Eric Moody 30:14.00
22
23 Randy Opp Vertical Earth 30:14.00
23
24 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Rac 30:14.00
24
Teammate Top 5: Marshall Greene
25 Niles Clarke Unattached 30:14.00
25
26 Jody White Broken Spoke Cycling
26
27 Jason Habeger Celo Pacific
27
28 Nick Zylkowski Hagens-Berman LLP Cycling
28
29 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky
29
30 James Hanacek Rio Strada Racing
30
Teammate Win: Mike Carr
31 Greg Kowalsky Team Oregon presented by Laurelwood
31
32 Brian Hannibal University of Idaho
32
33 Calon Russell
33
34 John Sorlie Hutch's/ClearOne/Bend Dental
34
35 John Kenney Mountain View Cycles
35
36 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky
36
37 Peter Rouse SCCA/Starbucks
37
38 Jon Marsh
38
39 Richard Ensworth
39
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 17   Cat 5: 4   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Krause Land Shark 43:07.00
1
2 Dan Martin SAFEWAY/Bicycles Plus/PureRed Creat 43:07.00
2
3 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 43:07.00
3
4 Kevin Klein Yahoo! Cycling Team 43:07.00
4
5 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 43:07.00
5
6 Tim Butler River City Bicycles 43:07.00
6
7 Jason Walker Team Clover 43:07.00
7
8 Aaron Sander Cyclepath Racing 43:07.00
8
9 Ryan Carlson Cyclepath Racing 43:07.00
9
10 Paul Bourcier Hutch's/Co-Motion 43:07.00
10
11 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 43:07.00
11
Teammate Top 5: Eric Martin
12 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 43:07.00
12
Teammate Top 5: Eric Martin
13 Mike Gaertner Vertical Earth 43:07.00
13
14 Michael Larsen BendBroadband/WebCyclery.com 43:07.00
14
Teammate Top 5: Eric Martin
15 John Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 43:07.00
15
16 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR 43:07.00
16
17 David Gates Bridgetown Velo 43:07.00
17
18 Tom Skiles Zenn Racing Team
18
19 Nate Magaret Rapha Racing NW
19
20 Petar Torre Soli
20
21 Jonathan Eropkin SAFEWAY/Bicycles Plus/PureRed Creat
21
Teammate Top 5: Dan Martin
22 Greg Gambetta Vitamin Water/Folsom Bike
22
23 Nils Johnson Vitamin Water/Folsom Bike
23
24 Hans Bielat BendBroadband/WebCyclery.com
24
Teammate Top 5: Eric Martin
25 Gregory Kauper IJM.org
25
26 Dan Bryant Vitamin Water/Folsom Bike
26
27 Nick Theobald SAFEWAY/Bicycles Plus/PureRed Creat
27
Teammate Top 5: Dan Martin
28 David Klipper Guinness Cycling Team
28
29 George Irwin Juventus
29
30 Roger Stevens HPChiro/Scott's Cycling of Salem
30
31 Eric Anderson Vertical Earth
31
32 Richard Albrow Bend Memorial Clinic Total Care Rac
32
33 Tim Jones
33
34 Anthony Aleto emdesports.com/Fitness Fanatics
34
35 Trey Harrison Chamois Butt'r
35
36 Joe Santos Bridgetown Velo
36
37 Michael King
37
38 Shawn Daly southwest hand
38
39 Mason Armstrong Sunniside Sports
39
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 11   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Ziesing Echelon Gran Fondo/ZteaM 43:07.00
1
2 Tom Lyons Echelon Gran Fondo/ZteaM 43:07.00
2
Teammate Win: Hunter Ziesing
3 Brian Marsh Grand Forks Cycling Club 43:07.00
3
4 Jim Stefanoff Two Wheeler/Specialized 43:07.00
4
5 Cale Reeder Echelon Gran Fondo/ZteaM 43:07.00
5
Teammate Win: Hunter Ziesing
6 Todd Gallaher IJM.org 43:07.00
6
7 Ron Reade SAFEWAY/Bicycles Plus/PureRed Creat 43:07.00
7
8 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com
8
9 Greg Berlind Team Evergreen Racing
9
10 Jeffrey Larson
10
11 Gary Porter Autoliv
11
12 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM
12
Teammate Win: Hunter Ziesing
13 Roger Worthington Labor Power/Indie Hops
13
14 Ivan Meadors United Finance
14
15 Scott Browning ZteaM
15
16 John Obrien ZteaM
16
17 Peter Toth
17
18 Bruce Copeland
18
19 Matt Allen
19
20 Steven Holland United Finance
20
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Sparling Total Restoration Cycling Team 01:01:45.0
Off The Front
2 Ian Gray Team Rio Grande 01:01:45.0
Off The Front
3 Ryan Parnes Yahoo! Cycling Team 01:01:45.0
Off The Front
4 James Mattis California Giant Berry Farms/Specia 01:01:45.0
Off The Front
5 Adam Switters Yahoo! Cycling Team 01:02:04.0
6 Marcel Aarden Total Restoration Cycling Team 01:02:04.0 Teammate Win: Jamie Sparling
7 Mike Northey Rubicon-ORBEA' Benefiting LIVESTRON 01:02:08.0
1
8 Aaron Schooler TEAM H&R BLOCK 01:02:08.0
2
9 Christopher Parrish Hagens-Berman LLP Cycling 01:02:08.0
3
10 Marc Demaar UnitedHealthcare presented by Maxxi 01:02:08.0
4
11 Eric Barlevav UnitedHealthcare presented by Maxxi 01:02:08.0
5
12 Dan Macdonald Total Restoration Cycling Team 01:02:08.0
6
Teammate Win: Jamie Sparling
13 Michael Creed Team Type 1 01:02:08.0
7
14 Ian Holt Team Rio Grande 01:02:08.0
8
Teammate Top 5: Ian Gray
15 Jonathan Patrick mccarty Matrix/Richardson Bike Mart 01:02:08.0
9
16 Quinn Keogh Rubicon-ORBEA' Benefiting LIVESTRON 01:02:08.0
10
17 Ryan Iddings Lenovo/HB 01:02:08.0
11
18 Morgan Schmitt UnitedHealthcare presented by Maxxi 01:02:08.0
12
19 Jesse Moore California Giant Berry Farms/Specia 01:02:08.0
13
Teammate Top 5: James Mattis
20 Dustin Andrews TEAM H&R BLOCK 01:02:08.0
14
21 Chris Mcniel TEAM H&R BLOCK 01:02:08.0
15
22 Orion Berryman Team Oregon presented by Laurelwood 01:02:08.0
16
23 Paul Mach Bissell Pro Cycling 01:02:08.0
17
24 Sean Passage Hagens-Berman LLP Cycling 01:02:08.0
18
25 Taylor Kneuven 01:02:08.0
19
26 Taylor Gunman Rubicon-ORBEA' Benefiting LIVESTRON 01:02:08.0
20
27 Roman Van uden Rubicon-ORBEA' Benefiting LIVESTRON 01:02:08.0
21
28 Justin Kerr TEAM H&R BLOCK 01:02:08.0
22
29 Sid Taberlary California Giant Berry Farms/Specia 01:02:08.0
23
Teammate Top 5: James Mattis
30 Kennett Peterson Hagens-Berman LLP Cycling 01:02:08.0
24
31 Sebastian Salas TEAM H&R BLOCK 01:02:08.0
25
32 Andrew Goessling ALA Cycling p/b Lombardi Sports 01:02:08.0
26
33 Scott Gray Cyclesoles/Sagebrush Cycles 01:02:08.0
27
34 Carl Decker Giant 01:02:08.0
28
35 Mike Olheiser Moontoast.com/Tristar 01:02:08.0
29
36 Joshua Bartlett Rubicon-ORBEA' Benefiting LIVESTRON 01:02:08.0
30
37 Allen Krughoff Team Rio Grande 01:02:08.0
31
Teammate Top 5: Ian Gray
38 Nathaniel English Echelon Gran Fondo/Z-Team 01:02:08.0
32
39 Jesse Miller-smith Cyclepaths Wild Cherries 01:02:08.0
33
40 Mitchell Peterson Cole Sport 01:02:08.0
34
41 David Glick RideClean p/b PatentIt.com 01:02:08.0
35
42 Garrett Mcleod TEAM H&R BLOCK 01:02:08.0
36
43 Eric Fischer Team Clif Bar 01:02:08.0
37
44 Chris Winn Team Rio Grande 01:02:08.0
38
Teammate Top 5: Ian Gray
45 Alexander Blease Chico Corsa Cycling Club 01:02:08.0
39
46 David Talbott Moontoast.com/Tristar 01:02:08.0
40
47 Ben Chaddock Rubicon-ORBEA' Benefiting LIVESTRON 01:02:08.0
41
48 Sam Johnson Hagens-Berman LLP Cycling 01:02:08.0
42
49 Gabe Varela San Diego Bicycle Club 01:02:08.0
43
50 Michael Mathis RideClean p/b PatentIt.com 01:02:08.0
44
51 Andrew Boone Cyclesoles/Sagebrush Cycles 01:02:08.0
45
52 Chris Aten RideClean p/b PatentIt.com 01:02:08.0
46
53 Robert Britton Bissell Pro Cycling 01:02:08.0
47
54 David Williams Bissell Pro Cycling 01:02:08.0
48
55 Wm. Colter young ERTC 01:02:08.0
49
56 Tyler Brandt California Giant Berry Farms/Specia 01:02:08.0
50
Teammate Top 5: James Mattis
57 Christopher Hong Team Exergy 01:02:08.0
51
58 Seth Patla River City Bicycles 01:02:08.0
52
59 Tyler Dibble Yahoo! Cycling Team 01:02:08.0
53
Teammate Top 5: Ryan Parnes
60 Coulton Hartrich Santo-MegaCycle 01:02:08.0
54
61 Austin Allison Dogfish Racing 01:02:08.0
55
62 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood 01:02:08.0
56
63 Brian Hitchcock Garage Racing 01:02:08.0
57
64 Adam Wisseman Tessier Bike 01:02:08.0
58
65 Nathan Freed Team Clif Bar 01:02:08.0
59
66 Julian Martinez California Giant Berry Farms/Specia 01:02:08.0
60
Teammate Top 5: James Mattis
67 Kai Applequist Team Exergy 01:02:08.0
61
68 Alister Ratcliff BikeReg.com/Cannondale 01:02:08.0
62
69 Lang Reynolds Hagens-Berman LLP Cycling 01:02:08.0
63
70 Chris Stastny California Giant Berry Farms/Specia 01:02:08.0
64
Teammate Top 5: James Mattis
71 Kevin Mullervy Team Exergy 01:02:08.0
65
72 Joshua Liberles Team Oregon presented by Laurelwood 01:02:08.0
66
73 Evan Huffman Yahoo! Cycling Team 01:02:08.0
67
Teammate Top 5: Ryan Parnes
74 Vincent Owens Yahoo! Cycling Team 01:02:08.0
68
Teammate Top 5: Ryan Parnes
75 Cyrus Kangarloo Total Restoration Cycling Team 01:02:08.0
69
Teammate Win: Jamie Sparling
76 Spencer Paxson Team S+M 01:02:08.0
70
77 Brian Williams Northern Rockies Orthopaedic 01:02:08.0
71
78 Shane Buysse 01:02:33.0
79 Chris Baldwin UnitedHealthcare presented by Maxxi 01:02:33.0
80 Remi Mcmanus Team Exergy 01:02:52.0
81 Maxim Jenkins UnitedHealthcare presented by Maxxi 01:03:02.0
82 Kevin Rowe Team Exergy 01:03:27.0
83 Colby Elliot Bike Religion 01:03:27.0
84 Jared Gilyard RideClean p/b PatentIt.com 01:03:33.0
85 Brandon Lynch Team Exergy 01:03:33.0
86 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood 01:03:37.0
87 Bradley Gehrig Barbacoa - Mi Duole 01:03:37.0
88 Conor Mullervy Team Exergy 01:03:37.0
89 Tyler Riedesel Canyon Bicycles-Draper 01:03:52.0
90 Ariel Herrmann Metromint Cycling 01:04:26.0
91 Phillip Elsasser Hagens-Berman LLP Cycling 01:04:41.0
92 Dylan Jones Team WM/Hammer Nutrition 01:04:50.0
93 Michael Jasinski Chico Corsa Cycling Club 01:04:50.0
94 Brad Bingham Team Rio Grande 01:05:22.0 Teammate Top 5: Ian Gray
95 Zane Westerbeek Cyclemeisters 01:05:52.0
96 Brandon Dyer Cyclesoles/Sagebrush Cycles 01:05:52.0
97 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood 01:07:21.0
98 Shawn Ongers Lenovo/HB 01:07:55.0
99 John Bennett California Giant Berry Farms/Specia 01:08:04.0 Teammate Top 5: James Mattis
100 Travis Mccabe RideClean p/b PatentIt.com 01:08:04.0
101 Jonathan Garcia Team Rio Grande 01:08:04.0 Teammate Top 5: Ian Gray
102 Bill Demong Cole Sport 01:08:24.0
103 Ryan Brown Chinook Cycling Club, Tri-Cities 01:08:36.0
104 Jordan Humble Krystal Elite 01:09:28.0
105 Tyler Stearns Castelli USA 01:09:28.0
106 Benjamin D'hulst Barbacoa - Mi Duole 01:09:28.0
107 Trevor Connor Cyclesoles/Sagebrush Cycles 01:17:11.0
108 Todd Hageman Cole Sport 01:17:11.0
109 John Sindell Garage Racing
110 Matt Bell Trek Red Truck
111 Nic Hamilton Trek Red Truck
112 Marsh Cooper Kelly Benefit Strategies
113 Ryan Trebon RideClean p/b PatentIt.com
114 Patrick Marzullo Team Oregon presented by Laurelwood
115 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood
116 Peter Vraniak
117 Daniel Bechtold Team Bobs-bicycles.com
Finishers: Cat 1: 60   Cat 2: 26   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Guloien Total Restoration Racing Team 40:49.00
1
2 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 40:49.00
2
3 Laura Brown Total Restoration Racing Team 40:49.00
3
Teammate Win: Leah Guloien
4 Sue Butler River City Bicycles 40:49.00
4
5 Jasmine Glaeser Total Restoration Racing Team 40:49.00
5
Teammate Win: Leah Guloien
6 Jenni Gaertner Riverstone Women's Racing Team 40:49.00
6
7 Jane Robertson Metromint Cycling 40:49.00
7
8 Ashley Koch Allsport GPS AZ Women Racing 40:49.00
8
9 Molly s. Vanhouweling Metromint Cycling 40:49.00
9
10 Heather Pryor Metromint Cycling 40:49.00
10
11 Amanda Seigle Metromint Cycling 40:49.00
11
12 Karey Miles TAI/Genr8 40:49.00
12
13 Christine Chang Riverstone Women's Racing Team 40:49.00
13
14 Sara Fletcher Bridgetown Velo 40:49.00
14
15 Marian Jamison Metromint Cycling 40:49.00
15
16 Lana Atchley 40:49.00
16
17 Libby Evans Therapeutic Assoc./Gen8 40:49.00
17
18 Patricia Bailey Total Restoration Racing Team
18
Teammate Win: Leah Guloien
19 Hilary Billington Hammer Nutrition
19
20 Molly Mullane Land Shark
20
21 Tayler Wiles Primal/Rocky Mountain Colavita
21
22 Kristen Hetzel Tri Sports Cycling/Eclipse Racing
22
23 Robin Secrist
23
24 Lindsay Myers
24
25 Sarah Stewart Total Restoration Racing Team
25
Teammate Win: Leah Guloien
26 Jennifer Schulz Balance Point Racing/Fresh Air Conc
26
27 Carrie Eller Gregg's/Trek/VW
27
28 Jennifer Wheeler Hagens-Berman LLP Cycling
28
29 Sally Fraser Hagens-Berman LLP Cycling
29
30 Anona Whitley Ironclad Performance Wear
30
31 Stephanie Skoreyko PCIM
31
32 Kelsey m. Withrow PCIM
32
33 Amy Campbell River City Bicycles
33
Teammate Top 5: Sue Butler
34 Allison Beall Riverstone Women's Racing Team
34
35 Teri Sheasby Veloforma
35
36 Virginia Sellars
36
37 Christina Smith
37
38 Lisa Turnbull
38
39 Jen Akeroyd
39
40 Mindy Simmons
40
41 Anne Davis usher
41
42 Lauren Roschen
42
43 Gabriela Ferrat Metromint Cycling
43
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 14   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 13