Log In
Nevada City Bicycle Classic • Jun 21 2015
Clear, 79 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper S downing
2 Adrian Rosero
3 Lucas Dawson Team City Sacramento
4 Anthony Pritchett ol' Republic/ SHO-AIR
DNF Ryjder Essenfeld Rokform
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Lamperti TEAM SWIFT
2 Nye Yackle Yackle Brothers Racing
3 Gianni Lamperti Team Swift Teammate Win: Luke Lamperti
4 Edward Huntsman Velosport
5 William Stark Team Swift Teammate Win: Luke Lamperti
6 Decker Krogh SHO-AIR/SERT
7 Devin Wilson RokForm
8 Luciano Castaldo
9 Travis Longfellow Team Velosport-CA
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Brunner Boulder Cycle Sport p/b BJC
2 Robert Wright Boulder Junior Cycling
3 Alex Smith Limitless Cycling
4 Ben Cook Team Swift
5 Taylor Kring Limitless Cycling
6 Jose Cuevas reno cycling team
7 Stuart Mcknight Boulder Cycle Sport Devo p/b Boulde
8 Brian Rouse CHICO MASTER CYCLING TEAM
9 Ryan Jones Dolce Vita Freewheel
10 Brad Butterfield 0
11 Charlie Velez LeadOut Racing
12 Nathanael Dunn Data Driven Athlete Racing
13 Joshua Tipton Rio Strada Racing
14 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
15 Kevin Cassiday Reno Cycling Team p/b Natures Baker
16 Antonio Miranda SACRAMENTO GOLDEN WHEELMEN
17 Ryan Clarke
18 Timmy Bauer limitless Cycling Teammate Top 5: Alex Smith
19 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
21 Doug Ryan Delta Velo
22 Matthew Carlson Chico Masters Cycling Team
23 Morgan Cole 0
24 Kyle Raymond Sacramento Golden Wheelmen
25 Bright Jerry chipongo Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
26 Daniel Stark Davis Bike Club Race Team
27 Aidan Malmberg Family Cycling Center
28 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
29 Chad Richards Team BP/Sierra Nevada/Reliable
30 Ethan Frankel Team Swift Teammate Top 5: Ben Cook
31 Jon Pritchett ol' Republic/ SHO-AIR
32 Saul Layloa
33 Spencer Fields Rio Strada Racing
34 Robin Mckinney Victory Velo Racing
35 Taylor Kimberly
36 Rob Leever Team BP/Sierra Nevada/Reliable
37 John Seivert SERT / Ol' Republic
38 Thomas wood ? Body Concepts
39 Joe Singer Velo Reno P/B Western Lithium
DNF Shane Kinney Body Concepts
DNF Cade Bickmore 7Eleven p/b Boulder Junior Cycling
DNF Jacques De curnou Boulder Junior Cycling Teammate Top 5: Robert Wright
DNF Connor Ellison Limitless Cycling Teammate Top 5: Alex Smith
DNF Darron Sturgeon JAKROO Racing Team
DNF Shawn Remy Michael David Winery Cycling Team
DNF Tyler Marchesano Sacramento Golden Wheelmen
120 Joshua Mcdonald Unattatched
Finishers: Cat 3: 26   Cat 4: 16   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Christensen Limitless Cycling
2 Rupert Cox Limitless Cycling Teammate Win: Jonathan Christensen
3 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling
4 Miles Daly Team Swift
5 Ben Cook Team Swift
6 Will Kanz Davis Bike Club Junior Race Team
7 Finn Cunningham Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Levitt
8 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Andrew Levitt
9 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Andrew Levitt
10 Isaiah Chass Team Swift Teammate Top 5: Miles Daly
11 Kyle Fiori Limitless Cycling Teammate Win: Jonathan Christensen
12 Justin Leong Limitless Cycling Teammate Win: Jonathan Christensen
13 Robert Terra Data Driven Athlete Racing
14 Gavin Haley Hincapie Racing
DNF Cole Davis Limitless Cycling Teammate Win: Jonathan Christensen
DNF Jasper Hodgson Limitless Cycling Teammate Win: Jonathan Christensen
DNF Jordan Ruffino Limitless Cycling Teammate Win: Jonathan Christensen
DNF Tyler Stites El Geupo youth Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Kring Limitless Cycling
2 Danner Hillman Alta Alpena cycling club junior tea
3 Jacob Drummond
4 Benjamin Gomezvillafane Muscle Milk / Specialized
5 Jake Yackle Yackle Brothers Racing
6 Ethan Frankel Team Swift
7 Eric Jacobs Alta Alpina
8 Alexander Rosero Limitless Cycling Teammate Win: Taylor Kring
9 Magnus Bush Limitless Cycling Teammate Win: Taylor Kring
10 Cobe Miller Cycling Strong
11 Aidan Malmberg Family Cycling Center
12 Lane Sturgeon tieni duro junior cycling
13 David Alcalay Limitless Cycling Teammate Win: Taylor Kring
14 Stetten Fessler Limitless Cycling Teammate Win: Taylor Kring
DNF Hunter Wilson RokForm
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Hoffman Team Endurance360
2 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Michael Buckley Team Specialized/Touchstone Racing
4 Jonathan Baker 0
5 Andres Gil Michael David Winery
6 Joshua Pizzica Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
7 Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone Racing Teammate Top 5: Michael Buckley
8 Ryan Vanderleun
9 Jacob Berkman ThirstyBear p/b Akamai
10 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing
11 David Mesa Red Pelton
12 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
13 Michael Sayers team HSP
14 Jason Grefrath ThirstyBear p/b Akamai
15 Scott Bromstead Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Matthew Adams
16 Dustin Sweet
17 Brian Zimny Chronos Racing p/b Easton Cycling
18 Ron Shevock Folsom Bike/VW/Raley's- Men's Road
19 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Matthew Adams
20 David Christenson Team DirectAsia.com
21 Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
22 Kevin Tufts Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Justin Morgan Team Real Wheels
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 12   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Martin Chronos Racing p/b Easton Cycling
2 John Funke Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Daniel Bryant Chronos Racing p/b Easton Cycling Teammate Win: Dan Martin
4 Scott Fonseca Team Flixecourt 80
5 John Fairbanks Chronos Racing p/b Easton Cycling Teammate Win: Dan Martin
6 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
7 Chris Ott Chronos Racing p/b Easton Cycling Teammate Win: Dan Martin
8 Troy Deibert Team Pacos
9 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish
10 Matthew Sloan Team Spokesman Bicycles
11 Ron Fallon Victory velo racing
12 Max Mack Health is Wealth
13 Ryosei Kaneko SHO-AIR/SERT
14 Chris Dawson Rio Strada Racing
15 Richard Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team
16 Sean Wilson Rokform
17 Randall Jacobs Alta Alpina
DNF Markus Roccaro Peninsula Velo / Kondra Systems
DNF Ronnie Leavitt Team Specialized/Touchstone Masters
DNF Yutch Cowhie Rio Strada Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel English Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Maxim Jenkins Astellas Cycling Team
3 Colin Daw Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Nathaniel English
4 Alexey Vermeulen BMC Development Team
5 Colin Joyce California Giant / Specialized
6 Logan Owen Axeon Cycling
7 Sean Bennett HB-U23
8 Torey Philipp California Giant / Specialized Teammate Top 5: Colin Joyce
9 Christopher Harlanddunaway Herbalife p/b Marc Pro - Strava
10 Ariel Herrmann Herbalife p/b Marc Pro Strava
11 Alexander Gaidis VuMedi Cycling Team
12 Cooper Willsey Dealer.com Cycling Team
13 Diego Binatena Hagens Berman U-23
14 Brendan Rhim California Giant / Specialized Teammate Top 5: Colin Joyce
15 Noah Granigan Hagens Berman U23
16 Neilson Powless Hagens Berman U-23
17 Jonathan Sandoval VuMedi Cycling Team
18 Taylor 'tj' eisenhart BMC
19 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Nathaniel English
20 Arthur Rand Herbalife p/b MarcPro - Strava
21 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Nathaniel English
22 Benjamin Wolfe California Giant / Specialized Teammate Top 5: Colin Joyce
23 Andrew Shimizu Data Driven Athlete Racing
24 Robert Freeman Team velosport/Rokform
25 Mat Stephens Team Elavate Racing
26 Walton Brush Irt pro cycling
27 Adam Switters Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Nathaniel English
28 Ben Frederick Kelly Benefit Strategies
29 Justin Mauch UCI CT: Airgas-Safeway Cycling Team
30 Sam Bassetti IRT Racing Team
31 Mario Humberto VuMedi Cycling Team
DNF Todd Stone VuMedi Cycling Team
DNF Matt Schaupp VuMedi Cycling Team
DNF Jonathan Penaloza Davis Bike Club Elite Team
DNF Steven Tortorelli Rapha Cycling Club SF
DNF Nick Torraca Elevate Cycling Team
DNF Bruno Suttles Davis Bike Club Elite Team
DNF Darin Morgan Michael David winery
DNF Bryan Larsen VuMedi Cycling Team
DNF James Laberge Champion System - Stan's NoTubes
DNF Alex Ochowicz Lakes Area Physical Therapy
DNF Ryan Oakes Amain.com Cycling Team
DNF Gavin Murray red peloton
DNF Aj Snovel Davis Bike Club
DNF Jaffa Prince CoreTechs Elite
DNF Casey Fallon Data Driven Athlete Racing
DNF Curt Mills
DNF David Greif University of Arizona
DNF Dakota Schaeffer
DNF Josey Weik Flanders
DNF Austin Vincent UCI CT: Airgas-Safeway Cycling
DNF Justin Traud VuMedi Cycling Team
DNF Tony Wolf Integrity Racing p/b Integrity Roof
DNF Tyler Williams BMC Development team Teammate Top 5: Alexey Vermeulen
DNF Gregory White VuMedi Cycling Team
DNF David Benkoski VuMedi Elite Cycling Team
DNF Stephen Bassett Hagens-Berman u23
DNF Jonathan Baker 0
DNF Eric Brickler Data Driven Athlete Racing
DNF Tyler Brandt Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Nathaniel English
DNF Andrew Biscardi VuMedi Cycling Team
DNF Jake Arnold Elevate elite cycling
DNF Byron Anson VuMedi Cycling Team
DNF Jacob Albrecht California Giant / Specialized Teammate Top 5: Colin Joyce
DNF Nick Baird Integrity racing
DNF Thorsten Askervold Hagens Berman U-23
DNF Mario Arroyave Elevate Cycling Team
DNF Joseph Griffith Rio Strada Racing
DNF Nathan Freed Herbalife p/b Marc Pro - Strava
DNF Anthony Ferretti Amain.com Cycling Team
DNF Daniel Kosykh Davis Bike Club Elite Team
DNF Max Korus Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Nathaniel English
DNF Thibault Jeann??s CoreTechs Elite Cycling Team
DNF Nathanael Christensen CoreTechs Elite Cycling Team
DNF Samuel Cerruti Herbalife P/B Marc Pro Strava
DNF Will Brickler Data Driven Athlete
DNF Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Nathaniel English
DNF Ansel Dickey California Giant / Specialized Teammate Top 5: Colin Joyce
DNF Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone Racing
Finishers: Cat 1: 53   Cat 2: 23   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hailey Edgar Team City Sacramento
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Abraham Team Swift
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cierra Hancock Chico Masters Cycling Team
2 Madeline Finch Rio Strada Racing
3 Meghan Gilroy Rio Strada Racing
4 Makenzie Delaughder 0
5 Megan Ruble Funsport Bikes Cycling Team
6 Ashley Litts Team City Racing
7 Amber Pearson Rio Strada Racing Teammate Top 5: Madeline Finch
8 Megan Brinkmeyer Team City Racing
9 Loran Vilas Chico Masters Cycling Team Teammate Win: Cierra Hancock
10 Sawyer Taylor Team Swift
DNF Crystal Harpstreit Dolce Vita/Freewheel
DNF Nancy Fairbanks Rio Strada Racing Teammate Top 5: Madeline Finch
DNF Emily Abraham Team Swift
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shelley Evans
2 Chloe Dygert TWENTY16
3 Liza Rachetto BMWHappyTooth
4 Leah Thomas Metromint Cycling P/B The Freewheel
5 Katerina Nash
6 Diane Moug Folsom Bike/Trek Women's Racing
7 Robin Farina
8 Kathryn Donovan Colavita/Bianchi p/b Fine Cooking
9 Clarice Sayle ZOCA-Colnago p/b Novatec
10 Amy Cameron Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
11 Joanna Dahl???? Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Leah Thomas
12 Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
13 Samantha Vroomen Red Peloton
14 Jennifer Wong Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
15 Chelsea Brown Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Payton Maness Mad Duck Racing
DNF Heather Nielson Monster Media Elite Women
DNF Hannah Swan Finish Strong Elite Cycling Team p/
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 8   Cat ?: 1