Log In
Tour of Washington County - RR • Jun 20 2015 • Smithsburg, MD
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dwayne Clinton Thru-It-All Cycling 1:45:43
Off The Front
2 Mark Austin EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG 6
1
3 Ramon Benitez ARTEMIS same time
2
4 Brad Ober Thru-It-All Cycling same time
3
Teammate Win: Dwayne Clinton
5 Fred Reidenbach HYDROMAX CYCLING T.E.A.M. same time
4
6 Jeffrey Griffin QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES same time
5
7 Michael King SAROFF RACING TEAM same time
6
8 Kurt Dodds CS VELO 9.5
1
9 Bob Gillespie same time
2
10 Ronald Barry SPORTIF COACHING GRP/PATAPSCO B same time
3
11 John Nelmes INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B same time
4
12 Mario Zometa same time
5
13 Dean Pierson OCEAN VELO CLUB/CULVER & PIERSO same time
6
14 Thomas Godfrey NCVC/UNITEDHEALTHCARE 12.7
15 Jeffrey Sanders AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON 16.2
16 James Johnson NCVC/UNITEDHEALTHCARE 18.5
17 Neil Markus TEAM BEYER AUTO 22.8
18 Mitch Hunt U.S. MILITARY CYCLING TEAM same time
19 William Luecke NCVC/UNITEDHEALTHCARE 24.8
20 Raymond Trentini NCVC/UNITEDHEALTHCARE 56.3
21 Christopher Woltemade AVC / TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTO 02:44.0
Off The Front
22 John Sylvester NCVC/UNITEDHEALTHCARE 04:21.9
Off The Front
23 Frank Ramos BIKE DOCTOR P/B NORTH TEK 06:03.4
Off The Front
24 Phil Falconer EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG same time
Off The Front
Teammate Top 5: Mark Austin
24 Brook Edinger NCVC/UNITEDHEALTHCARE 22:05.5
Off The Front
26 Robb Lee RTE. 1 VELO/ARROW BIKES 24:50.5
Off The Front
27 Carlos Goncalves CRGAUTOBODY.COM 27:47.5
Off The Front
28 Michael Spinnler AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON same time
Off The Front
29 Charles Kyle US Military Cycling Team 34:09.5
Off The Front
30 Phil Steinschneider EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG 39:47.5
Off The Front
Teammate Top 5: Mark Austin
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 14   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:52:41
Off The Front
2 Richard Fries UNATTACHED 01:11.4
Off The Front
3 David Wilson SQUADRA COPPI P/B VAPIANO 04:48.0
1
4 Victor Siegfried EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG same time
2
5 Clifton Gray Artemis Racing same time
3
6 Ad Bax DC VELO same time
4
7 Mark Scott NCVC/UNITEDHEALTHCARE same time
5
Teammate Win: Curtis Southern
8 Shawn Downing C3-TWENTY20 CYCLING CO. same time
6
9 Craig Guensch EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG same time
7
Teammate Top 5: Victor Siegfried
10 Lauriston Marshall DC Velo Limited same time
8
11 Rick Tucker KELLY BENFITS STRATEGIES/L S V same time
9
12 Ted Harris OCEAN VELO CLUB/CULVER&PIERSON 04:53.3
10
13 Randy Thrasher TEAM BEYER AUTO same time
11
14 Tuck Masker 47:18.7
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stuart Ross TEAM BEYER AUTO 1:57:25
2 William Neumann ANNAPOLIS BICYCLE RACING TEAM 51:54.2
3 James Wagner TEAM BEYER AUTO same time Teammate Win: Stuart Ross
4 Myron Segal ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE 52:54.2
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Myles Matteson NCVC/UNITEDHEALTHCARE 3:01:17
1
2 Sean Burger CS VELO same time
2
3 Adam Northup same time
3
4 Samuel Boardman BIG ORANGE CYCLING same time
4
5 Thomas Simchak DISTRICT VELOCITY RACING P/B BI same time
5
6 Bart Forsyth same time
6
7 Paul Rades THE NOVEMBER BICYCLES ROAD TRIP same time
7
8 Philip Sousa INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B 5.1
9 Scott Mcgill same time
10 Robert Wasch SPINTECK P/B BLUE BELL PRIVATE same time
11 Steve Patterson CELERITY CYCLING P/B BROOKS SYS 7.6
12 Thomas Humphreys ROCK CREEK VELO 22.6
1
13 Stokely Samuel ARTEMIS RACING 01:02.6
2
14 Logan Breed NCVC/UNITEDHEALTHCARE 01:04.7
3
Teammate Win: Myles Matteson
15 Kristopher Macalinao C3-TWENTY20 CYCLING CO. same time
4
16 Chris Crane ABRT 01:06.0
5
17 Wes Watkinson BLUE RIDGE DEVELOPMENT same time
6
18 Anwar Gorham ARTEMIS 01:08.2
7
19 Dallas Siok BIKE DOCTOR ARNOLD same time
8
20 Richard Holzworth LA PRIMA ESPRESSO CO. RACING same time
9
21 Francisco Covas NCVC/UNITEDHEALTHCARE same time
10
Teammate Win: Myles Matteson
22 Collin Magnetti ARTEMIS RACING same time
11
23 Rhandie Thompson US MILITARY ENDURANCE SPORT 01:12.6
12
24 Mykel Nahorniak DISTRICT VELOCITY RACING P/B BI same time
13
Teammate Top 5: Thomas Simchak
25 Ryan Collins INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B same time
14
26 Michele Lisi SEAVS/HAYMARKET 01:15.2
15
27 Nathan Graham INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B 01:19.2
28 Brian Shields TEAM CARYTOWN BICYCLE COMPANY same time
29 Tony Goncalves CRGAUTOBODY.COM 01:24.8
30 Lee Sobotkin SPINTECK P/B BLUE BELL PRIVATE 01:35.7
31 Patrick Franz BLUE RIDGE DEVELOPMENT 01:37.9
32 Douglas Plowman 01:56.3
33 Anthony Wheeler TEAM CARYTOWN BICYCLE COMPANY 01:59.7
34 Christopher M. jones ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE 02:14.5
35 Justin Onusko HPC P/B BICYCLE OUTFITTERS 13:35.0
36 Willem Deboer UPMC/ PRO BIKES 18:35.1
37 Tyler Waldron TEAM INTEGRITY same time
38 Scott Wisseman FOREIGN AUTO SERVICES CYCLING 19:37.7
39 Thomas Carey FAT FROGS RACING/OCEANA PAWN 22:10.8
39 Patrick Arnold BARBASOL same time
39 Steve Fife BIKE DOCTOR P/B NORTH TEK same time
42 Caleb Smith LA PRIMA ESPRESSO CO. RACING 22:33.9
43 Eric Dempster BICYCLE OUTFITTERS RACING TEAM 24:33.6
44 David Miller HPC 25:33.8
45 Ezra Kahn TEAM BBC P/B BALTIMORE BICYCLE same time
45 Anthony Bramante TEAM BBC P/B BALTIMORE BICYCLE 28:29.9
47 Khang Le FOREIGN AUTO SERVICES CYCLING 33:34.0
48 Ryan Mcgiboney BLUE RIDGE DEVELOPMENT 37:01.3
49 Michael Kirby VELOWORKS-SPOKES ETC 37:35.3
50 Christopher Burns TEAM INTEGRITY P/B INSIGHT AV 38:20.3
51 Ryan Jenkins THE BIKE LANE 41:47.3
52 Birk Mcgilvrey LA PRIMA ESPRESSO CO. RACING 42:52.3
53 Jason Ray THE BIKE LANE 46:01.3
54 Geoffrey Tiblin INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B same time
54 David Stryffeler INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B 48:12.3
56 Ryan Hobbs CRCA/WYLD STALLYNS 51:12.3
57 Sean Chisham VELOWORKS-SPOKES ETC 58:11.3
58 Aaron Mongeau TEAM BBC P/B BALTIMORE BICYCLE same time
58 Joshua Spokes TEAM BBC P/B BALTIMORE BIKE WOR same time
58 Mark Anthony sanchez U.S. MILITARY CYCLING 06:20.3
58 Guy Tawney C3 TWENTY20 CYCLING CO. same time
58 Jake Nahorniak FOREIGN AUTO SERVICES CYCLING same time
58 Oliver Harris INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B same time
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 53   Cat 4: 9  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kris Stein TEAM BEYER AUTO 2:42:24
Off The Front
2 Nicholas Taylor BIKE DOCTOR P/B NORTH TEK 15
1
3 Mattison Brady DISTRICT VELOCITY RACING P/B BI same time
2
4 Craig Nichols TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL same time
3
5 Jason Meidhof TEAM BEYER AUTO same time
4
Teammate Win: Kris Stein
6 Timothy Weigelt CS VELO same time
5
7 Jose Escobar BATTLEY H-D/SPOKES ETC P/B DIST same time
6
8 Alex Carmona Grinta Cycling Team same time
7
9 Bruno Neto BIKE DOCTOR P/B NORTH TEK same time
8
Teammate Top 5: Nicholas Taylor
10 Taylor Pearman INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B same time
9
11 Steven Kusy DISTRICT VELOCITY RACING P/B BI same time
10
Teammate Top 5: Mattison Brady
12 Ranjodh Gill US MILITARY CYCLING TEAM same time
11
13 Sam Winters CELERITY CYCLING P/B BROOKS SYS same time
12
14 Kai Wiggins CCB RACING same time
13
15 Paul Lengermann NCVC/UNITEDHEALTHCARE same time
14
16 Ian Spivack BIKE DOCTOR P/B NORTH TEK same time
15
Teammate Top 5: Nicholas Taylor
17 Sean Barrie BATTLEY H-D/SPOKES ETC P/B DIST same time
16
18 Lucas Mccollum BIKE DOCTOR P/B NORTH TEK same time
17
Teammate Top 5: Nicholas Taylor
19 Sean Gardner INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B same time
18
20 Samuel Lear C3 TWENTY20 CYCLING CO. same time
19
21 Baris Aytan CRCA / E2VALUE same time
20
22 Eric Serantoni KEN'S BIKE SHOP-HEARTS RACING same time
21
23 Stephen Vogel HEARTS RACING - KEN'S BIKE SHOP same time
22
24 Brett Grieve U.S. FORCES same time
23
25 Peter Warner BIKE DOCTOR P/B NORTH TEK same time
24
Teammate Top 5: Nicholas Taylor
26 Payne Griffin NCVC/UNITEDHEALTHCARE same time
25
27 Maxwell Godbey GRINTA! P/B BEST BUDDIES CHALLE 23.6
28 Allen Carr CRCA/E2VALUE 27.4
29 Ross Marklein QCW BREAKAWAYBIKES.COM P/B FELT same time
30 Morgan Baker NOVACARE CYCLING 30.5
31 Donald Brew TEAM BEYER AUTO 35.6 Teammate Win: Kris Stein
32 Christopher Hair NCVC/UNITEDHEALTHCARE 38.9
33 Karl Nelson QCW BREAKAWAYBIKES.COM P/B FELT same time
34 Alex Driscoll US MILITARY CYCLING TEAM 41.7
35 Paul Mica TEAM BEYER AUTO 01:02.0
Off The Front
Teammate Win: Kris Stein
36 Pierce Schmerge THE BIKE LANE 03:07.4
Off The Front
37 Ryan Mckinney TEAM BEYER AUTO same time
Off The Front
Teammate Win: Kris Stein
38 Mark Hyatt TEAM BEYER AUTO 03:28.0
Off The Front
Teammate Win: Kris Stein
39 Steven Wentworth TRI-STATE VELO / AMOROSO'S RACI 04:32.6
Off The Front
40 Dimitri Lemus TEAM BEYER AUTO 05:41.1
Off The Front
Teammate Win: Kris Stein
41 Allan Wallace BIKE DOCTOR P/B NORTH TEK 06:19.8
Off The Front
Teammate Top 5: Nicholas Taylor
42 Sean Pantellere GRINTA! P/B BEST BUDDIES CHALLE 06:46.6
Off The Front
43 Nessim Mezrahi DISTRICT VELOCITY RACING P/B BI 07:48.2
Off The Front
Teammate Top 5: Mattison Brady
44 Connor Ryan BATTLEY H-D/SPOKES ETC P/B DIST 10:21.6
Off The Front
45 David Bozak TEAM BEYER AUTO 15:35.1
Off The Front
Teammate Win: Kris Stein
46 Matias Palavecino BIKE DOCTOR P/B NORTH TEK 16:04.1
Off The Front
Teammate Top 5: Nicholas Taylor
47 Frank Cundiff INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B 18:28.2
Off The Front
48 Daniel Villaflor-drumwright NCVC/UNITEDHEALTHCARE 19:03.3
Off The Front
48 George Ganoung US MILITARY ENDURANCE SPORTS same time
Off The Front
50 Cory Hartman GRINTA! P/B BEST BUDDIES CHALLE 29:11.2
Off The Front
51 Michael Russo INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B 34:40.1
Off The Front
52 Jason Barella GRINTA! P/B BEST BUDDIES CHALLE 35:40.2
Off The Front
53 Peter Custer BIKE DOCTOR P/B NORTH TEK 37:08.1
Off The Front
Teammate Top 5: Nicholas Taylor
54 Matthew Neigh ABRT same time
Off The Front
55 Andrew Shelby BIKE DOCTOR P/B NORTH TEK 43:56.2
Off The Front
Teammate Top 5: Nicholas Taylor
56 John Bowsher UNATTACHED 48:04.3
Off The Front
57 Cam Mancuso ALLY'S BAR 53:05.1
Off The Front
58 James Defilippi EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG same time
Off The Front
59 Aaron Hotaling DISTRICT VELOCITY RACING P/B BI same time
Off The Front
Teammate Top 5: Mattison Brady
59 Bryan Mcgill GRINTA! P/B BEST BUDDIES CHALLE same time
Off The Front
DNF Jose Avila BATTLEY H-D/SPOKES ETC P/B DIST
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 38   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Burnett BIKE DOCTOR/BAYSIDE VELO 1:56:24
1
2 Will Mitchell DISTRICT TACO CYCLING P/B BICYC same time
2
3 William Mikolajczak NCVC/UnitedHealthcare same time
3
4 Sam Guzman INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B same time
4
5 Aaron Isom SEAVS/HAYMARKET same time
5
6 Jason Luttrell BICYCLE OUTFITTERS RACING TEAM same time
6
7 Tom Bavin same time
7
8 Dennis Short CRFP/POWER same time
8
9 Jeff Money ALL AMERICAN BICYCLE CLUB same time
9
10 Robert Webb same time
10
11 Zachary Berkow ROCK CREEK VELO 4.3
1
12 Richard Furchtgott ROCK CREEK VELO same time
2
13 Scott Coblentz same time
3
14 Nathaniel Hall same time
4
15 Casey Fulton ROGUE VELO RACING same time
5
16 Tom Neumann VELOWORKS-SPOKES ETC same time
6
17 Kevin Toups ABRT same time
7
18 Tyler Lulich VDAY same time
8
19 John Gay BIKE DOCTOR/VISIT FREDERICK 8.9 Teammate Win: Patrick Burnett
20 Kenneth Rowe ALL AMERICAN BICYCLE CLUB 10.2
21 Spencer Seibert BIKE DOCTOR/ BAYSIDE VELO 16.4 Teammate Win: Patrick Burnett
22 Iain Poole CS VELO 42.8
23 Timothy Berg CS VELO 01:16.2
24 James Stroud EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG 01:20.1
25 Eric Brooks DISTRICT TACO CYCLING P/B BICYC 01:36.4 Teammate Top 5: Will Mitchell
26 Peter Steyaert INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B 01:40.2 Teammate Top 5: Sam Guzman
27 Berhane Kahsay Artemis Racing 01:56.0
28 Matthew Mcdonald BICYCLE OUTFITTERS RACING TEAM 04:09.5
29 Gentry Jefferson AVC/TEAM HAGERSTOWN-MERITUS HEA 04:51.5
30 Jordan Steelman DISTRICT TACO P/B BICYCLESPACE 11:43.5
31 Marc Koblentz NCVC/UNITEDHEALTHCARE 12:10.5 Teammate Top 5: William Mikolajczak
32 John Churan WWVC RACING 12:44.5
33 Joshua Woodson WWVC RACING 12:55.5
34 Luke Osborn CHARM CITY CYCLING 14:46.5
35 Travis Forney DOYLESTOWN BIKEWORKS P/B FRED B 24:46.5
36 Daniel Schnur DISTRICT VELOCITY RACING P/B BI same time
Finishers: Cat 4: 35   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Chiamulera 2:04:05
2 Rachel Jordan RICHMOND BICYCLE STUDIO 14.7
3 Michelle Neff NCVC/UNITEDHEALTHCARE 02:55.2
4 Joanna Gomez ABRT 05:05.2
5 Hannah Newcombe ROCK CREEK VELO 05:55.2
6 Teresa Amundson NCVC/UNITEDHEALTHCARE 06:55.2
7 Cinnamon Rogers VELOWORKS 07:55.2
8 Amanda Zayas UNITED STATES MILITARY ENDURANC 08:55.2
9 Tina Pai VELOWORKS-SPOKES ETC 10:55.2
10 Jetaun Washington CELERITY CYCLING P/B BROOKS 11:55.2
11 Gisela Bell CELERITY CYCLING 12:55.2
12 Anna Scialli RIVER CITY WOMEN'S RACING 14:55.2
13 Karen Richards NCVC/UNITEDHEALTHCARE 06:55.2 Teammate Top 5: Michelle Neff
Finishers: Cat 4: 13  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Wetzel MIDATLANTIC COLAVITA WOMEN'S TE 2:03:57
Off The Front
2 Ainhoa Perez-diez ABRT same time
Off The Front
3 Alexis Zink NCVC/UNITEDHEALTHCARE same time
Off The Front
4 Michelle Miller ARTEMIS 3.8
1
5 Michele Damiani BIKE STOP VELO FEMMES P/B BMC same time
2
6 Samantha Fox QCW CYCLING same time
3
7 Alexandra Campbellforte BIKE STOP same time
4
8 Stefanie Sydlik QCW BREAKAWAYBIKES.COM P/B FELT same time
5
9 Laura Cathers MID-ATLANTIC COLAVITA WOMEN same time
6
10 Mary Breed NCVC/UNITEDHEALTHCARE same time
7
Teammate Top 5: Alexis Zink
11 Janelle Hubbard MID ATLANTIC COLAVITA WOMEN'S T same time
8
12 Melissa Hiller QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES same time
9
13 Sue Mcquiston ABRT same time
10
Teammate Top 5: Ainhoa Perez-diez
14 Dana Stryk EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG 8
15 Andrea Bozak TEAM BEYER AUTO same time
16 Dori Buckethal ABRT 11.5 Teammate Top 5: Ainhoa Perez-diez
17 Tiffany Wise ARTEMIS RACING 15.7 Teammate Top 5: Michelle Miller
18 Amanda Watson ABRT 19.4 Teammate Top 5: Ainhoa Perez-diez
19 Deborah Dudas 47.8
20 Heather Cunningham JEFF'S BIKE SHOP 49.3
21 Jenette Williams MID ATLANTIC COLAVITA 01:23.6
Off The Front
22 Diana Chang ARTEMIS RACING 14:18.5
Off The Front
Teammate Top 5: Michelle Miller
23 Kaitlyn Mittan VELOWORKS-SPOKES ETC 15:18.8
Off The Front
24 Joanne Neukirchen NCVC/UNITEDHEALTHCARE 16:06.9
Off The Front
Teammate Top 5: Alexis Zink
25 Tania Steinschneider EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG 43:04.9
Off The Front
26 Christian Gillette SQUADRA COPPI 43:14.0
Off The Front
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 11