Log In
University Road Race • Aug 23 2015
Partly Cloudy, 67 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Baird Olympic Club
2 Justin Thompson SunPower Racing
3 Cameron Bronstein
4 Jake Cohen University of California-Santa Barb
5 Brad Butterfield
6 Adriano Castro Dolce Vita Freewheel
7 Cooper Shanks
8 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
9 Leo Yip Limitless Cycling
10 Bright Chipongo
11 Erik Vangsnes SquadraSF p/b Terun
12 Andrew Wilson Southbay Wheelmen
13 Adam Naguib Kissena Cycling Club
14 Mark Rotondi Team Mike's Bikes p/b Equator
15 Blaise Hamel SunPower Racing Teammate Top 5: Justin Thompson
16 Owen Mcgrath Dolce Vita Freewheel
17 Leo Bugtai Tru Cycling
18 Dakota Gracey Pacific Premier Bank Cycling Team
19 Mark Howard SunPower Racing Teammate Top 5: Justin Thompson
20 Thomas Lane Metromint p/b Freewheel
21 Marc Deleon
22 Justin Leong Limitless Cycling
DNF Osvaldo Mora L.A.B.A
DNF Benjamin Monroy los angeles bicycle association
DNF Dave Keefe SunPower Racing Teammate Top 5: Justin Thompson
DNF Doug Ryan michael david winery RACING TEAM
DNF John Barbicas Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Christopher Barker Team BP/Sierra Nevada/Reliable
DNF Woody Sloan Fleming Wealth Strategies
DNF Christopher Beall SquadraSF p/b Terun
DNF Sebouh Bazikian Big Orange Cycling
DNF Lucas Anderson Polli Veloce
DNF Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
DNF Ryan Jones Dolce Vita Freewheel
DNF Steven Fuller Full Circle Cycling
DNF Bob Ehardt Folsom Bike/VW/Raley's
Finishers: Cat 3: 35   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Demaree
2 Matthew Traceycook Bear Development
3 Brandon Nied Velo Reno p/b Western Lithium
4 Adam Beltz
5 Matt Mangen Muscle Milk / Specialized
6 Jeremie Showa UC Davis Triathlon Team
7 Derek Stedman??? Team Fremont p/b Chipotle
8 Ian Stowe
9 Andrew Weitz
10 Alexander Reimers SquadraSF p/b Terun
11 Eric Welsh SunPower Racing
12 Matt Carvell SunPower Racing
13 Justin Sorensen Crooked Beak Cycling
14 Sholom Jaeger Bicycle.net Racing Team
15 Nat Green
16 Tyler Halweg Team Simple Green/Cannondale/Stage2
17 David Keays Polli Veloce
18 Richard Graetz SJBC
19 Timber Weiss Velo Reno
20 Nicholas Wallace
21 Jaden Lombard SJBC
22 Micah Lerner SquadraSF p/b Tern
23 Luke Romero UCSC Cycling Team
24 Eric Bryan Big Orange Cycling
25 Daniel Holt
26 Parker Gara
27 Adrian luis ?
28 Nic Drexler
29 Peter Plackowski
30 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
31 Justin Poulson SJBC
32 Adam Evard
33 Michael Machado
34 Richie Vos SunPower Racing
35 Eric Hardrath
36 Jungho Kim Ass Savers Racing
37 Damian Hii SJBC
38 Jefferey Osarczuk
39 Christopher Wynnyk Crosshairs Cycling
40 Eduardo Martins
41 Michelle Swarovski
DNF Daniel Hii SJBC
DNF Will Wright SJBC
Finishers: Cat 4: 27   Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Berkman ThirstyBear p/b Akamai
2 Jason Siegle
3 Jonathan Baker
4 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Jacob Berkman
5 Brenon Daly ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Jacob Berkman
6 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Schnur Racing
7 Cameron Birky R4R - Make-A-Wish
8 Bill Laddish
9 Bryan Hoadley R4R - Make-A-Wish
10 David Christenson
11 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com/ Schnur Racing
12 Luiggi Zuniga Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
13 Joel Pennington ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Jacob Berkman
14 Jason Benford Team Spokesman Bicycles
15 Joseph Sullivan SJBC
16 John Funke Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
17 John Olsen ArtsCyclery.com/Schnur Racing
18 John Garbo Pacific Premier Bank Cycling Team
19 Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Racing
DNF Derryl Halpern Velo Pasadena Team
DNF Leslie Oglesby Chris Burnham Coaching
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 12   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Markelz
2 Douglas Baker Squadra SF p/b Terun
3 Michael Coughlan Dolce Vita/FreeWheel
4 John Navarro Gene-Solve
5 Philip Weiss Core Cycling Team
6 Uri Friedman
7 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 Alon Golan CoreTechs Cycling TwT
9 James Rainbow Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Renard Ihlenfeld Dolce Vita Freewheel Teammate Top 5: Michael Coughlan
11 Giles Douglas SJBC
12 Zachary Hilton SJBC
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Philip Malaspina SJBC
3 Tom Vanderheiden Kovarus Well Fargo Racing
4 Tom Cesar Off The Front
5 Rafael Ortiz
6 Steve Shores Kovarus/Wells Fargo Racing Team
7 Danny Wood Cushman & Wakefield Racing
8 Kevin Odonnell Lamorinda Cycling Club
9 Markus Roccaro Peninsula Velo / Kondra Systems
10 Iain Russell Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Donald Lee
11 Steven Grusis Off The Front Racing Team Teammate Top 5: Tom Cesar
12 Albert Lehman Delta Velo/Michael David Winery
13 Matthew Trethric Cushman & Wakefield Racing
14 Bill Simmons Kovarus/Wells Fargo Racing
DNF Michael Cochran East Sac Bike Shop
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Archer Morgan Stanley /Specialized
2 Josef Lemire Thristy Bear P/B Akamai
3 Mark Edwards
4 Quentin Sims One Way Cycling
5 Brian Mcandrews PA Masters RC
6 Robin Mckinney Victory Velo Racing
7 Alan Roberts ThirstyBear p/b Akamai
8 Harold Reimer SunPower Racing
9 Chuck Spiteri Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Ken Shiokari CA Technologies Racing
11 Jim Gentes
12 David Ripp
DNF Steven Grusis Off The Front
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Rodrigues
2 Walton Brush MASH SF
3 Kevin Gottlieb
4 Jason Saltzman Bear Development Team
5 Aria Kiani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Keisuke Aso Kinan Cycling Team
7 Robert Pearce Big Orange Cycling
8 Cameron Piper Muscle Milk/Specialized
9 Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Aria Kiani
10 Jacob Albrecht California Giant / Specialized
11 Christopher Wyman Pacific Premier Bank Cycling
12 Erik Muir Bear Development Team Teammate Top 5: Jason Saltzman
13 Alexander Gaidis Cycle Mania
14 Sam Warford SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
15 Benjamin Foster POC + Ritte
16 Jason Gandzjuk VuMedi Cycling Team
17 Luciano Sponza Red Peloton
18 Keith Hillier Herbalife p/b Marc Pro - Strava
19 Takeshi Akashi kyoto sangyo univ.
20 Brian Funk Metromint Cycling p/b The Freewheel
21 Ariel Herrmann Herbalife p/b MarcPro-Strava
22 Jonathan Sandoval ulloa VuMedi Cycling Team
23 Robert Pasco Airgas SAFEWAY Cycling
24 Stefano Profumo SquadraSF p/b Terun
25 Mario Zamora VuMedi Cycling Team
26 Darin Morgan Michael David Winery Cycling Team
27 Bruno Suttles Davis Bike Club Race Team
28 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Freewheel
29 Sean Allen SquadraSF p/b Terun
30 Scott Giles Team Bike Doctor
31 Elliot Hawkes Metromint Cycling p/b The Freewheel
32 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun
33 David Priest One Way Cycling
34 Zachary Morvant Dolce Vita Freewheel
35 Rex Roberts Pacific Premier Bank Cycling Team
36 Aaron Rindy velo reno
37 Chris Bosco Velo Reno
38 Eric Gibbons Metromint Cycling p/b The Freewheel
DNF Samuel Cerruti Herbalife p/b MarcPro-Strava
DNF Eamon Franck
DNF Mackenzie Kelly Bear Development Team Teammate Top 5: Jason Saltzman
DNF Chris Yu Metromint Cycling p/b The Freewheel
DNF Stephen Cabebe VuMedi Cycling Team
DNF Ryan Moore CoreTechs Elite Cycling Team
DNF Kevin Metcalfe Chronos Racing p/b Easton Cycling
DNF Justin Traud VuMedi Elite Cycling Team
DNF Tobin Ortenblad California Giant / Specialized
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 20   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Moug Folsom Bike/Trek Women's Racing
2 Bethany Allen ZOCA-Colnago p/b Novatec
3 Kathleen Giles US Military Endurance Sports
4 Megan Alderete ZOCA p/b Halo Sports
5 Melanie *wong ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing
6 Brianna Baird Roaring Mouse Cycles
7 Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
8 Christina Bonnington Metromint Cycling p/b The Freewheel
9 Sara Liebert Early Bird Women's Cycling Team
10 Zahra Gill Team Fremont/FFBC powered by Chipot
11 Julia Gieschen B4T9
DNF Aliya Traficante
DNF Meredith Stowe christie ThirstyBear p/b Akamai
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 1