Log In
GDVC Spring Crit #1 • Apr 10 2016
Mostly Cloudy, 45 degrees, wind 16 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chase Wark Birchwood/GIS
2 Jack Niewold Brazen Dropouts Cycling Team
3 Caleb Kitzerow Great Dane Velo Club p/b Capital Br
4 Gaben Moore MadCity Racing
5 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
6 Tyler Giese Great Dane Velo Club p/b Capital Br
7 Michael Swart Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Top 5: Caleb Kitzerow
8 Ryan Durepo Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Jack Niewold
9 Kevin Whitford xXx Racing
10 Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Jack Niewold
11 Brian Turany MadCity Racing Teammate Top 5: Gaben Moore
12 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
13 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team
14 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Jack Niewold
15 Tim Hartung Trek Midwest Team
16 Tyler Stein Janesville Velo Club
17 Raymond Pitzka Team Velocause
18 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
19 Jereme Noffke
20 Michael Mcnulty Lakes Area Physical Therapy
21 Andrew Perez Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Jack Niewold
22 Peter Armstrong
23 Quentin Gniot Gryphon Velo Racing
24 Ryan Schmeling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
25 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
26 Wayne Sletten Lakes Area Physical Therapy
27 Noah Kirchner ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
28 Kenny Peterson Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
29 Richard Guidry L5 Racing
30 Zachary Redding MadCity Racing Teammate Top 5: Gaben Moore
31 Otley Freymiller
DNF Ryan Foley
DNF Tristin Suhonen US Military Endurance Sports
DNF Mason Baran
DNF Kia Namin Team Velocause
DNF Peter Lanzel Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Jero Bean Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Jack Niewold
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Garcia
2 Kia Namin Team Velocause
3 William Benton Great Dane Velo Club p/b Capital Br
4 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Aaron Weiford Great Dane Velo Club (GDVC)
6 Andrew Perez Brazen Dropouts Cycling Team
7 Casey Griesemer
8 Ryan Schmeling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Henry Lutz
9 Simon Fallai
10 Timothy Reinhardt
11 Phillip Van asten
12 Michael Mcnulty Lakes Area Physical Therapy
13 Wayne Sletten Lakes Area Physical Therapy
14 Eric Staats
15 Bryce Haws
16 Joe Garni
17 Tristin Suhonen US Military Endurance Sports
18 Noah Kirchner ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Henry Lutz
19 Michael Kernan Brazen Dropouts Cycling Team
20 Jim Toombs Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
21 John Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Henry Lutz
22 Larry Gausmann Brazen Dropouts
23 Sean Bayer
24 Kohl Adamson
25 Michael Warne Brone's Bike Shop
26 Ryan Riehm
27 Bill Putnam MadCity Velo Club
29 Philip Peterson Brazen Dropouts Cycling Team
30 Ralph Rufo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Henry Lutz
31 Jesus Lopez MadCity Velo Club
32 Daniel Krutzik
33 Scott Levengood UW-Whitewater Cycling
34 Eli Keyes Team Velocause Teammate Top 5: Kia Namin
35 Otley Freymiller
36 Peter Ackermann
37 Torey Lenoch Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Ryan Foley
38 Mike Kahl Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Thomas Kabacinski MSN Pro Coaching
DNF Chris Stout Georgia Institute of Technology
DNF Jeff Siedschlag
DNF Christopher Stotesbery
DNF Andrew Einspanier Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Adam Taylor Team Velocause Teammate Top 5: Kia Namin
DNF Leigh Olszewski L5 Racing
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phillip Van asten
2 Bryson Mcdougall ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Ralph Rufo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Andrew Einspanier Brazen Dropouts Cycling Team
5 Michael Kernan Brazen Dropouts Cycling Team
6 Jeff Siedschlag
7 Simon Fallai
8 Jim Toombs Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
9 Timothy Reinhardt
10 Joe Garni
11 Eli Keyes Team Velocause
12 Ryan Riehm
13 Daniel Krutzik
14 Eric Staats
15 Jesus Lopez MadCity Velo Club
16 Craig Haydock US Military Endurance Sports
17 Sam Naggatz Junior Dropouts
18 Torey Lenoch Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Einspanier
DNF David Hill
DNF Andrew Murphy
DNF Christopher Stotesbery
Finishers: Cat 5: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie Team Velocause
2 Skyler Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Lucas Lenoch Junior Dropouts
4 Tyler Peterson Brazen Dropouts
5 Austin Peterson Junior Dropouts
6 Gabriel Skalsky Junior Dropouts
7 Landon Nelson
8 Lukas Weinhold Junior Dropouts Teammate Top 5: Lucas Lenoch
9 Jacob Eccles Junior Dropouts Teammate Top 5: Lucas Lenoch
10 Lance Mikkelsen
11 Marie Outlay Junior Dropouts Teammate Top 5: Lucas Lenoch
DNF Anselm Neville-rhody
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
3 Brian Turany MadCity Racing
4 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Jason Landretti Great Dane Velo Club
6 Michael Meteyer Trek Midwest Team
7 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion
8 Ryan Fandre CZ Velo
9 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
10 Kent Mcdaniel
11 Paul Kiedrowski Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Anderson Bortoletto
12 Kenneth Haines Team Wheel & Sprocket
13 Kevin Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Barney Sheafor Trek Midwest Team
DNF Chad Hartley Giant Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Nelson Brone's Bike Shop
2 Shane Meakim Lakes Area Physical Therapy
3 Jeffrey Elam Team Velocause
4 John Riley Trek Midwest Team
5 Jared Sheppard Scarlet Fire Racing
6 Michael Daws Team Velocause
7 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
8 Jason Kayzar ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
9 David Blomme Trek Midwest Team Teammate Top 5: John Riley
10 Jarred Cassady Trek Midwest Team Teammate Top 5: John Riley
11 Quentin Gniot Gryphon Velo Racing
12 Otley Freymiller
DNF Bill Putnam MadCity Velo Club
DNF Brian Turany MadCity Racing
DNF Jay Gullixson Great Dane Velo Club p/b Capital Br
DNF Michael Swart Great Dane Velo Club p/b Capital Br
DNF Daniel Valenza Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Mark Elsdon Great Dane Velo Club p/b Capital Br
DNF Craig Hulce Team Velocause Teammate Top 5: Jeffrey Elam
DNF Mike Kahl Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Robert Kenneke
DNF Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Meteyer Trek Midwest Team
2 Dean Lazenby Great Dane Velo Club p/b Capital Br
3 Kenneth Haines Team Wheel & Sprocket
4 Kent Mcdaniel
5 Barney Sheafor Trek Midwest Team Teammate Win: Michael Meteyer
6 Gregory Ferguson Trek Midwest Team Teammate Win: Michael Meteyer
7 John Riley Trek Midwest Team Teammate Win: Michael Meteyer
8 James Merrifield Trek Midwest Team Teammate Win: Michael Meteyer
DNF John Coyle Brazen Dropouts
DNF Michael Daws Team Velocause
DNF Paul Kiedrowski Lakes Area Physical Therapy
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy
2 Andrew Giniat EGO p/b Sammys Bikes
3 David Blodgett Great Dane Velo Club p/b Capital Br
4 Bryan Fosler 801 W. Madison
5 Maxwell Anderson Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Eric Hill
6 Joseph Tarnowski True Veterinary Care Cycling p/b Gr
7 Trevor Rolette EGO p/b Sammys Bikes Teammate Top 5: Andrew Giniat
8 Leif Byrge-liebig Avant Cycling p/b Precision Plus
9 Jay Maas 801 W. Madison Teammate Top 5: Bryan Fosler
10 Seth Eckert 801 W. Madison Teammate Top 5: Bryan Fosler
11 Julian Toumey Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Top 5: David Blodgett
12 Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Eric Hill
13 David Kay Great Dane Velo Club (GDVC)
15 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
16 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Eric Hill
17 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
18 Kevin Whitford xXx Racing
19 Micah Moran 801 W. Madison Teammate Top 5: Bryan Fosler
20 Ryan Bodge Team Bike Doctor
21 Isaac Neff 5Nines/Motorless Motion
22 Bill Mulligan Brazen Dropouts
DNF Steven Downs Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Top 5: David Blodgett
24 Royce Breckon 801 W. Madison Teammate Top 5: Bryan Fosler
25 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Eric Hill
26 Tristan Petsch-horvath Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Eric Hill
DNF Benjamin Senkerik Team Extreme
DNF Clayton Monahan Bolthouse Farms Cycling Team
DNF Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Chad Hartley Giant Racing
DNF Peter Bock ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 14   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ralph Rufo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Ralph Rufo
3 Bryson Mcdougall ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Ralph Rufo
4 Ian Tweedie Team Velocause
5 Eli Keyes Team Velocause
6 Matthew Katz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Ralph Rufo
7 Joey Godiska Brazen Dropouts
8 Sam Naggatz Junior Dropouts
9 Elijah Skalsky Brazen Dropouts Cycling Team
10 Skyler Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Ralph Rufo
11 Andrew Statz Junior Dropouts
12 Jakob Statz Junior Dropouts
13 Austin Peterson Junior Dropouts
DNF Noah Wolfe ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Ralph Rufo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Mathews ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Jane Landretti Brazen Dropouts Cycling Team
3 Katherine Klausing Great Dane Velo Club p/b Capital Br
4 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
5 Meredith Peterson MadCity Velo Club
6 Heidi Ploeg Trek Midwest Team
7 Lisa Johns Trek Midwest
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kellee Colvard Great Dane Velo Club p/b Capital Br
2 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
3 Stacey Henkel
4 Erin Serrault Great Dane Velo Club (GDVC)
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martina Walling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 4: 1