Log In
USA Cycling Crit Nationals • Apr 17 2016
Clear, 67 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amen Shmidt 32:12
2 Cj Burford Evolution Jr. Devo Team 32:54
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooks Wienke Upstate Junior Cycling/Calder Broth 32:12
2 Ben Mckenzie ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 32:51
3 Reece Latham Team Mission Source / NGCA 32:55
4 Ian Poore Team Mission Source / NGCA 33:45
5 Matthew Montoya Les Amis/Up State Junior Cycling 34:45
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Benson @1Lap
2 Eric Moore @1Lap Teammate Win: Connor Benson
3 Elijah Swan @2Lap
DQ Liam Holowesko 31:25
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Townes RTO National Cycling 32:35
2 Ben Beasley FACT 32:55
3 Mcmillan Fitzgerald FACT 33:45
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Merlo 32:06
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emile Abraham Team United Healthcare Georgia/706P 48:54
1
2 Brian Teipen Ridley Masters p/b Reality Bikes 48:54
2
3 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing 48:55
3
4 Ken Vida VeloBrew Cycling Club 48:55
4
5 Gen Kogure Velosports Racing Asheville 48:55
5
6 Igor Rudalev Century Road Club Assoc 48:56
6
7 Scott Edge Organic Valley - Hiball Energy bene 48:56
7
8 Kirk Corsello Next Moto Champion Cycling p/b Rosw 48:56
8
9 Rodney Dender The Trappe Door Cycling Team 48:56
9
10 Matthew Tebbetts Crosstown Velo 48:57
10
11 Peter Mathern Finish Strong Elite Cycling Team p/ 48:57
11
12 Yuans Halaixt 48:58
12
13 Cliff Kugler Cycle Haus Racing 48:58
13
14 Deane Gauthier Crosstown Velo 48:58
14
15 Darin Marhanka Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal 48:59
15
16 Oleg Tanovitsky Lupus Racing Team 48:59
16
17 Randal Warren Downtown Asheville Racing Club (DAR 48:59
17
18 Hans Halaixt 49:00
18
19 Charlie Putnal Crosstown Velo 49:00
19
20 Luis Flores Happy Tooth Racing 49:00
20
Teammate Top 5: Robert O'gorman jr
21 Tim Tobbe Crosstown Velo 49:02
21
22 Marcus Jones Crosstown Velo 49:03
22
23 Sean Philyaw Ridley Masters p/b Reality Bikes 49:03
23
Teammate Top 5: Brian Teipen
24 Eric Jacobsen Cycle Haus Racing 49:05
24
25 Erik Peterson Finish Strong Elite Cycling Team p/ 49:06
25
26 Billy Jones Intelligentsia Coffee 49:09
27 Todd Muller Nouveau Velo Cycling Team 49:14
28 Chris Zieman The Electric Banana Cycling Project 49:18
29 Andy Lougher Ridley Masters p/b Reality Bikes 50:08
Off The Back
Teammate Top 5: Brian Teipen
30 Stephen Sperry The Trappe Door Cycling Team 50:12
Off The Back
31 Eric Anderson Ridley Masters p/b Reality Bikes 50:32
Off The Back
Teammate Top 5: Brian Teipen
32 Ives Vanheule RTO National Cycling 50:32
Off The Back
33 Brad Reed 50:32
Off The Back
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 17   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Vargas Snyder Factory Racing 50:11
1
2 Raymond Pitzka Team Velocause 50:11
2
3 Huntley Nash 50:12
3
4 Jeffrey Avans 50:13
4
5 Christian Dicenso Snyder Factory Racing 50:13
5
Teammate Win: David Vargas
6 Hugo Schreur Dornier Racing 50:14
6
7 Duncan Oliver QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 50:31
8 Reginald Pineda Team Prowheelbuilder.com 50:31
9 Baker Watts RTO National Cycling 50:35
1
10 Brent Beadles Clemson University 50:37
2
11 Charlie Putnal Crosstown Velo 50:37
3
12 Luke Barnett RTO National Cycling 50:37
4
13 Cal Ford Pull Through Advocacy 50:37
5
14 Robert Thomas TEAM RIZE 50:37
6
15 Jake Thompson PTS Racing 51:06
1
16 Chris Guella Dornier Racing 51:06
2
17 Willie Fowlkes RTO National Cycling 51:06
18 Jeff Mrachek RTO National Cycling 51:06
19 David Villari 51:06
20 Jason Connelly Team Zoom 51:06
21 Kevin Baumann EPS Cycling Team 51:06
22 Kristopher Sally Upstate Junior Cycling/Calder Broth 52:10
Off The Back
Finishers: Cat 3: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Hale Hilton Head Cycling/Robson Forensic 50:08.8
1
2 Nicholas Townes RTO National Cycling 50:09.3
2
3 Justin Ruzicka Cycle Haus Racing 50:09.7
3
4 Chris Sparace Shalom House Cycling 50:10.4
4
5 Eric Moore Upstate Junior Cycling/Calder Broth 50:10.8
5
6 Zachary Parker 50:10.8
6
7 Dana Simmons Giovanni's Tile Design Cycling 50:11.1
7
8 Connor Benson Dornier Racing 50:11.3
8
9 Jerome Grilhot 50:12.0
9
10 Joe Whalley 50:12.9
10
11 Jason Griffin Team Roger C Peace 50:14.1
11
12 David Neri 50:14.4
12
13 Dustin Wambeke Les Amis/Up State Junior Cycling 50:14.5
13
14 Hayden Cox Furman University 50:15.0
14
15 Brad Beadles Cycle Haus Racing 50:15.4
15
Teammate Top 5: Justin Ruzicka
16 Ben Mccall RTO National Cycling 50:15.5
16
Teammate Top 5: Nicholas Townes
17 Brad Yewer Tri Cities Road Club 50:15.5
17
18 Allen Duquette 50:15.5
18
19 Holden Mccullough FACT 50:16.2
19
20 Ajay Jackson US Military Endurance Sports 50:16.3
20
21 Cole Garrett Cycle Haus Racing 50:17.0
21
Teammate Top 5: Justin Ruzicka
22 Andrew Hall 50:18.0
22
23 Edwin Lozano 51:15.6
24 Kenneth Klimkowski Greenville Spinners Bicycle Club 51:17.0
25 Jeff Wienke Villlage Wrench Supported By Gloryc 52:30.1
26 Ian Harding Villlage Wrench Supported By Gloryc 52:30.1
27 James Kuhne Lowcountry Racing 52:30.2
28 Brooks Wienke Upstate Junior Cycling/Calder Broth 52:30.2 Teammate Top 5: Eric Moore
29 Ramon Lopez 52:30.2
30 Kelvin Handy Cycle Haus Racing 52:30.2 Teammate Top 5: Justin Ruzicka
31 Rip Major Greenville Spinners Racing 52:30.2
32 Miren Ivankovic Shalom House Cycling 52:30.2 Teammate Top 5: Chris Sparace
33 Willard Renner Pista Elite 52:30.2
34 Willem Wambeke Les Amis/Up State Junior Cycling 52:30.3
35 Bennett Sansbury Cycle Haus Racing 52:30.3 Teammate Top 5: Justin Ruzicka
DNF John Bauer
DNF Christopher Benson Les Amis/Up State Junior Cycling
DNF Thomas Haedrich Team Greenville Health System
DNF Roy Jones RTO National Cycling Teammate Top 5: Nicholas Townes
DNF Mark Osborn
DNF Daniel Prado
DNF Andy Sherman The Electric Banana Cycling Project
DNF Matthew Sorrells Finish Strong Elite Cycling Team p/
DNF Luis Zapata
Finishers: Cat 4: 27   Cat 5: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hector F. aguilar Stradalli Cycle~Safftti Smart Wear 1:11:41
1
2 Emile Abraham Team United Healthcare Georgia/706P 1:11:41
2
3 James Brookshire NCCF/ Team Specialized Juniors 1:11:41
3
4 David Duquette 1:11:42
4
5 Micah Milne Masters Cycling Systems LLC. 1:11:42
5
6 Shane Braley Support Clean Sport / SeaSucker / G 1:11:42
6
7 Clay Murfet Astellas Cycling Team 1:11:43
7
8 Martin Vecchio 1:11:43
8
9 Gen Kogure Velosports Racing Asheville 1:11:44
9
10 Brian Suto BikeReg Elite Racing 1:11:44
10
11 Chad Conley Snyder Factory Racing 1:11:44
11
12 Isaac Strickland Ridley Masters p/b Reality Bikes 1:11:44
12
13 Kyle Knott Revolve Residential p/b Pre-Reg.com 1:11:44
13
14 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing 1:11:44
14
15 Thomas Gaines 1:11:44
15
16 Brian Teipen Ridley Masters p/b Reality Bikes 1:11:44
16
17 Billy Jones Intelligentsia Coffee 1:11:45
17
18 John Croom Levine Law Group p/b Jakroo 1:11:45
18
19 Spencer Petrov Masters Cycling Systems LLC. 1:11:45
19
Teammate Top 5: Micah Milne
20 Dylan Cantrell Team Mission Source / NGCA 1:11:45
20
21 Nicholas Luther Team Greenville Health System 1:11:46
21
22 Timo Heister Shalom House Cycling 1:11:46
22
23 David Herrera Caldas 1:11:47
23
24 Carlos Norena Finish Strong 1:11:50
25 Luis Flores Happy Tooth Racing 1:11:51
26 Chad Salla Team Greenville Health System 1:11:52
27 David Lee Finish Strong Elite Cycling Team p/ 1:11:53
28 Rich Harper Hearts Racing Club 1:11:53
29 Chris Zieman The Electric Banana Cycling Project 1:11:53
30 Thaddeus Dulin Organic Valley - Hiball Energy bene 1:11:55
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Huff Rally Cycling 1:48:31
1
2 John Murphy UnitedHealthcare 1:48:31
2
3 Luke Keough UnitedHealthcare 1:48:32
3
4 Travis Mccabe Holowesko | Citadel Racing Team 1:48:32
4
5 Ty Magner UnitedHealthcare 1:48:32
5
6 Daniel Holloway Giant Racing 1:48:32
6
7 Justin Williams Cylance-Cannondale Pro Cycling 1:48:33
7
8 Philip O'donnell Axeon Hagens Berman 1:48:33
8
9 Michael Keller ICC BISSELL-ABG-GIANT 1:48:33
9
10 Hogan Sills ICC BISSELL-ABG-GIANT 1:48:36
1
11 Evan Murphy Lupus Racing Team 1:48:36
2
12 Thomas Gibbons Team United Healthcare Georgia/ 1:48:36
3
13 Brandon Feehery Astellas Cycling Team 1:48:37
4
14 Brad Neagos ICC BISSELL-ABG-GIANT 1:48:37
5
15 John Harris Green Line Velo 1:48:37
6
16 Zack Allison Elevate Pro Cycling p/b Bicycle 1:48:38
7
17 Thomas Soladay Rally Cycling 1:48:39
8
Teammate Win: Charles Huff
18 Camilo Zambrano Cylance-Cannondale Pro Cycling 1:48:39
9
19 Robin Carpenter Holowesko | Citadel Racing Team 1:48:42 Teammate Top 5: Travis Mccabe
20 Tim Mitchell CCB Racing 1:48:42
21 Cooper Willsey CCB Racing 1:48:43
22 Noah Granigan CCB Racing 1:48:44
23 Scottie Weiss Support Clean Sport / SeaSucker 1:48:44
24 Chris Uberti Finish Strong Elite Cycling Tea 1:48:49
25 Benjamin Fogle Kelly Benefit Strategies Elite 1:48:52
26 Winston David Lupus Racing Team 1:48:52
27 Brad White UnitedHealthcare 1:48:52 Teammate Top 5: John Murphy
28 Brendan Rhim Holowesko | Citadel Racing Team 1:48:55 Teammate Top 5: Travis Mccabe
29 Mac Brennan Holowesko | Citadel Racing Team 1:48:55 Teammate Top 5: Travis Mccabe
30 Andrew Seitz Kelly Benefit Strategies Elite 1:48:55
31 Joseph Schmalz Elevate Pro Cycling p/b Bicycle 1:48:55
32 Frank Travieso Team United Healthcare Georgia/ 1:48:56
33 Tom Zirbel Rally Cycling 1:48:59 Teammate Win: Charles Huff
34 A.j. Moran Green Line Velo 1:49:08
35 Josh Ruiz Cylance-Cannondale Pro Cycling 1:49:09
36 Michael Stoop Support Clean Sport / SeaSucker 1:49:09
37 Jared Nieters Haymarket/Starlight Custom Appa 1:49:09
38 Willem Kaiser Team United Healthcare Georgia/ 1:49:10
39 Oliver Flautt Lupus Racing Team 1:49:27
40 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/ 1:49:36
41 Parker Kyzer Finish Strong Elite Cycling Tea 1:49:36
42 Jordan Diekema ICC BISSELL-ABG-GIANT 1:49:42
43 Evan Huffman Rally Cycling 1:49:43 Teammate Win: Charles Huff
44 Tanner Putt UnitedHealthcare 1:50:17 Teammate Top 5: John Murphy
45 David Williams Astellas Cycling Team 1:50:20
46 Jesse Anthony Rally Cycling 1:50:31 Teammate Win: Charles Huff
47 Corey Davis Support Clean Sport / SeaSucker 1:50:31
48 Hilton Clarke Cylance-Cannondale Pro Cycling 1:50:31
49 Curtis White Rally Cycling 1:50:31 Teammate Win: Charles Huff
50 Greg Capelle Haymarket/Starlight Custom Appa 1:50:31
51 Steven Perezluha Support Clean Sport / SeaSucker 1:50:31
52 Cory Williams Cylance-Cannondale Pro Cycling 1:50:31
53 Jake Silverberg Astellas Cycling Team 1:50:31
54 Taylor Pearman Kelly Benefit Strategies Elite 1:50:31
55 Jonah Meadvancort Lupus Racing Team 1:50:31
56 Chris Jones* Kelly Benefit Strategies Elite 1:50:31
57 Shane Braley Support Clean Sport / SeaSucker 1:50:31
58 Joshua Friedman Green Line Velo 1:50:31
Finishers: Cat 1: 47   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jet Francis 33:18
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellie Pence 31:43
1
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabella Brookshire TWENTY16 Devo Presented by SHO-AIR 34:57
Off The Front
2 Merrill Thierman Dornier Racing 34:58
Off The Front
3 Lauren Dodge Taco Mamacita 34:58
Off The Front
4 Jennifer Wakeman RTO National Cycling 34:59
Off The Front
5 Madeline Pearce Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 34:59
Off The Front
6 Loren Morgan Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 35:06
Off The Front
7 Maria Carrelli Team United Healthcare Georgia/706P 35:35
Off The Front
8 Pamela Gass SVVC Racing Team 35:52
1
9 Riley Gallagher Evolution Jr. Devo Team 35:52
2
10 Michelle Campbell??? Infinity 35:52
3
11 Allie Wetzel SpokesWomen Syndicate 35:52
4
12 Danielle Dohmen Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 35:52
5
Teammate Top 5: Madeline Pearce
13 Allyson Hurst FACT 35:52
6
14 Valerie Grimshaw GHS Every Woman Cycling Team 35:52
7
15 Kerrigan Sunday FACT 35:52
8
16 Hannah Bauer Evolution Jr. Devo Team 35:52
9
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Tamayo UnitedHealthcare 1:26:54
1
2 Elle Anderson Rally Cycling 1:26:55
2
3 Sara Tussey Visit Dallas DNA Pro Cycling 1:26:57
3
4 Coryn Rivera UnitedHealthcare 1:26:58
4
Teammate Win: Lauren Tamayo
5 Tina Pic Happy Tooth Dental Professional 1:27:00
5
6 Christina Smith Happy Tooth Dental Professional 1:27:00
6
7 Starla Teddergreen KindHuman Pro Cycling Project 1:27:01
7
8 Samantha Schneider ISCorp Cycling p/b SmartChoice 1:27:01
8
9 Tiffany Pezzulo Visit Dallas DNA Pro Cycling 1:27:02
9
Teammate Top 5: Sara Tussey
10 Debbie Milne Stradalli Cycles/Papa John's 1:27:03
10
11 Heather Fischer Rally Cycling 1:27:06
1
Teammate Top 5: Elle Anderson
12 Erica Allar Rally Cycling 1:27:06
2
Teammate Top 5: Elle Anderson
13 Nicole Mertz Hollander Cycling p/b ISCorp 1:27:07
3
14 Mia Loquai Visit Dallas DNA Pro Cycling 1:27:07
4
Teammate Top 5: Sara Tussey
15 Mandy Heintz Visit Dallas DNA Pro Cycling 1:27:09
5
Teammate Top 5: Sara Tussey
16 Madison Kriek Stradalli Cycles/Papa John's 1:27:10
6
17 Anna Sanders Visit Dallas DNA Pro Cycling 1:27:10
7
Teammate Top 5: Sara Tussey
18 Emma White Rally Cycling 1:27:10
8
Teammate Top 5: Elle Anderson
19 Sarah Fader 0 1:27:11
9
20 Anna Christiansen Visit Dallas DNA Pro Cycling 1:27:11
10
Teammate Top 5: Sara Tussey
21 Bethann Orton Visit Dallas DNA Pro Cycling 1:27:11
11
Teammate Top 5: Sara Tussey
22 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew 1:27:17
23 Laura Jorgensen Happy Tooth Dental Professional 1:27:18 Teammate Top 5: Tina Pic
24 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 1:27:25
25 Nina Laughlin Visit Dallas DNA Pro Cycling 1:27:46 Teammate Top 5: Sara Tussey
26 Jessica Prinner Rally Cycling 1:27:46 Teammate Top 5: Elle Anderson
27 Skylar Schneider ISCorp Cycling p/b SmartChoice 1:27:46
28 Amanda Miller Visit Dallas DNA Pro Cycling 1:27:46 Teammate Top 5: Sara Tussey
29 Cari Higgins UnitedHealthcare 1:27:46 Teammate Win: Lauren Tamayo
30 Amy Cutler Fearless Femme Racing 1:27:46
31 Katharine Hall UnitedHealthcare 1:27:46 Teammate Win: Lauren Tamayo
32 Ashlyn Woods Happy Tooth Dental Professional 1:27:46 Teammate Top 5: Tina Pic
33 Stephanie Cucaz Finish Strong Elite Cycling Tea 1:27:46
34 Payton Maness ISCorp Cycling p/b SmartChoice 1:27:46
35 Hannah Arensman TWENTY16 Pro Cycling 1:27:48
36 Julie Hunter Haymarket/Starlight Custom Appa 1:27:48
37 Cinthia Lehner OrthoCarolina Winston Womens 1:27:48
38 Katherine Shields OrthoCarolina Winston Womens 1:27:48
39 Arden Stelly OrthoCarolina Winston Womens 1:27:48
40 Julia Fresne Stradalli Cycles/Papa John's 1:27:48
41 Zoe Mullins OrthoCarolina Winston Womens 1:27:48
42 Tess Senty QCW Cycling 1:27:48
43 Victoria Kanizer OrthoCarolina Winston Womens 1:27:48
Finishers: Cat 1: 30   Cat 2: 12   Cat ?: 1