Log In
Philadelphia Navy Yard Criterium • Apr 23 2016
Partly Cloudy, 62 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Skrip Young Medalists
2 Alec Ratzell Young Medalists Teammate Win: Jacob Skrip
3 Andrew Wiedwald??? Young Medalists Teammate Win: Jacob Skrip
4 Samuel Margolis Young Medalist Teammate Win: Jacob Skrip
5 Aaron Temple ActiveYards
6 Brandon Staub Young Medalist Teammate Win: Jacob Skrip
7 Joseph Clay Young Medalists Teammate Win: Jacob Skrip
8 Austin Banks Young Medalists Teammate Win: Jacob Skrip
9 Landon Garcia Young Medalists Teammate Win: Jacob Skrip
10 Saras Perry-anderson??? Young Medalists Teammate Win: Jacob Skrip
11 William Walton Young Medalists Teammate Win: Jacob Skrip
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Dewald Team Skyline
2 Andy Cicero Rise Above Cycles
3 John Heffner Fort Pitt Velo
4 Jared Babik Fort Pitt Velo
5 Michael Black QCW Breakaway P/B JL Velo Felt Bike
6 Gale Hess Thru It All Body Shop
7 Colin Sandberg Team GPOA
8 Nathan Coleman Catoctin Cycling Club/HydroMonkey N
9 Jamie Clinton Team Wheelhouse
10 John Rachfal CS Velo
11 Brent Hinkle Active Yards
12 Ken Murphy PA Masters
13 Sean Gaughan Tuckahoe bike shop
14 Dean Pierson Ocean Velo Club/Culver & Pierson Ho
15 Erik Post CRCA/The Weather Channel Giant Cycl
16 Joshua West B I C Y C L E T H E R A P Y
17 Anthony Taylor Century Road Club Assoc
18 David Ebling Team Skyline Teammate Win: Ryan Dewald
19 Jason Lindemuth Swashbuckler Brewing Co
20 Jack Drummond Arrow Racing
21 Aaron Ritz QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com Teammate Top 5: Michael Black
22 Owen Lee CS Velo
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 9   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Steinberg Brauer / Mick Management
2 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / D&Q
3 David Margolin High Gear / Trek / WW
4 David Grant Active Yards Racing - Chester Count
5 Ramon Benitez HydroMonkey
6 Scott Farmer TorcUp / Cycle Fitters
7 John Spittal Thru It All Body Shop inc.
8 Robert Grimwood World Cup Ski & Cycle Racing Team
9 Paul Drees Morgan Stanley Cycling Team
10 Frederick Billet Tri State Velo/Amoroso
11 Paul Hoyle Morgan Stanley/ Market Edge
12 David Lowe Philadelphia Ciclismo
13 Edward Krasnai classiccycling.com
14 Wasyel Danysh US Military Endurance Sports
15 Anthony Shumskas Pure Energy Racing
16 Paul Coluccio CRCA/Team Houlihan Lokey
17 Scott Gamble Active Yards - CCV Teammate Top 5: David Grant
18 Ned Bement
19 Richard Pickup Pure Energy Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 8   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Oreilly Guys Racing
2 Keith Davies Mambo Kings Racing/D&Q
3 Ed Slaughter Morgan Stanley
4 Joseph Manacchio PA Masters RC
5 Stephen Cochrane MAMBO KINGS
6 Christopher Rassekh QCW Cycling p.b.Breakaway Bikes.com
7 Brian Gristick Team Cycle Solutions
8 Bob Kehl Guy's Racing Club Teammate Win: Sean Oreilly
9 Mark Hastings QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
10 Bryan Patton Cecil County Cycling Club
11 Angry Ric steele Active Yards - Chester County Velo
12 Jerry Jacobs QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
13 Darren Hartman World Cup Ski & Cycle Racing Team
14 Michael Speranza QCW Cycling p.b Breakawaybikes.com
15 Kevin Saint clair Team SKYLINE
16 Christian Sell QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
17 John Hamilton Main Line Cycling-BiKyle
18 Darrell Vreugdenhil Morgan Stanley/Smith Barney/Market
19 Joseph Kenas Guy's Racing Club Teammate Win: Sean Oreilly
20 Robert Vaccarino H and H Racing
21 John Chaki G4
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 15   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Dewald Team Skyline
2 Stephen Hall PA Lightning
3 Daniel Holloway Giant Racing
4 Calvin Hoops Tri-State Velo / Amoroso's Racing T
5 Thomas Detwiler PA Masters RC p/b Piscitello Law
6 Karl Nelson QCW Breakawaybikes.com p/b Felt Bic
7 Geron Williams CRCA/FOUNDATION
8 Cesar Marte dope Karma Racing Team
9 Gerald Adasavage CRCA/The Weather Channel Giant Cycl
10 Colin Sandberg Team GPOA
11 Phillip Truppelli PushWorks pb Van Dessel
12 Daniel Chabanov Van Dessel Factory Team
13 Donovan Clarke CRCA/The Weather Channel Giant Cycl
14 David Dawson Team Skyline Teammate Win: Ryan Dewald
15 Jason Wood Tri State Velo Teammate Top 5: Calvin Hoops
16 Keith Hatton Tri-State Velo Teammate Top 5: Calvin Hoops
17 William Cooper QCW Breakawaybikes.com p/b Felt Bic
18 Jacob Skrip Young Medalists
19 Jason Roth SwashBuckler Brewing Co Cycling
20 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club
21 Andrew Walsh
22 Robert Mecea Brauer/Mick Management
23 Andre Simon Team Integrity
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 9   Cat 3: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derrick Butler next-bmb
2 Wanya Cave Tri-State Velo / Amoroso's Racing T
3 Greg Maccarty
4 David Balli QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
5 Tim Willis CRCA/Team Health Warrior
6 Woody Baum CRCA/Foundation
7 Anwar Gorham Kelly Benefit Strategies / LSV
8 Cesar Gallego Kindhuman-Pactimo NYC
9 Unknown Rider
10 Benjamin Strine Thru It All Body Shop
11 Carl Jacob
12 Jason Hammond Atomic Energy Squad
13 Chris Pino The 5th Floor NYC
14 Brett Houser Tri State Velo Teammate Top 5: Wanya Cave
15 Peter Sotherland Kelly Benefit Strategies/LSV
16 Brad Green Team Vortex
17 Justin Dipalma The Performance Lab p/b Caffeinated
18 Michael Green Arrow Racing
19 David Hall The 5th Floor NYC
20 Eric Thorek Pro Pedals P/B Viking Racing
21 Brandon Staub Young Medalist
22 Scott Farmer TorcUp / Cycle Fitters
23 Bryan Berman Tri-State Velo Teammate Top 5: Wanya Cave
24 Philip Bennett daniels
25 Christopher Chong-tenn CRCA - Diehard
26 Dimetra Cooper
27 Trevor Raab
28 Andrew Dudle South Mountain Cycle and Cafe
29 Mark Steffen King Kog
30 Nicholas Calcagni Independence Cycling
31 Paul Coluccio CRCA/Team Houlihan Lokey
32 Mark Lewis Ocean Velo Club/Culver & Pierson Ho
33 Chris Eck
34 Ken Murphy PA Masters
35 Justin Thompson Tri-State Velo Teammate Top 5: Wanya Cave
36 Bryan Banducci King Kog
37 Kristofer Moore TorcUP / Cycle Fitters
38 Unknown Rider
39 Andrew Dapper Vortex Cycling Club
40 Randy Liu Healthy and Happy Racing
41 Alex Binkley CRCA/Breakaway Courier/Boomer Esias
42 Aubrey Gordon Liberty Cycle
43 Brett Halpern Century Road Club Assoc
44 Samuel Santos Independence Cycling
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laurent Rivard
2 Brent Vollrath Blue Bell Private Wealth Management
3 Tom Reeb Bicycle Therapy
4 Mark Steffen King Kog
5 Timothy Berg CS Velo
6 Weldon Hill Delta Racing/Raising Canes Racing
7 Eric Augenbraun CS Velo Teammate Top 5: Timothy Berg
8 Casey Gonzalez
9 Fred Grafe Wilco Cycleworks
10 Adriano Hauck Riders of Rohan
11 Kyle Clifford
12 Dan Ciabattoni Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B
13 Andrew Dudle South Mountain Cycle and Cafe
14 Eugene Gallagher Mason-Dixon Velo/The Cycle Works
15 Juan Henriquez
16 Dennis Cross
17 Michael Schweizer Long Tail Creative
18 Shea Devine
19 Eric Schopf Kelly Benefit Strategies/LSV
20 Peter Steyaert Integrated Sports Medicine p/b Brow
21 Clint Guerra Route 1 Velo/Arrow Bicycle
22 Saras Perry-anderson??? Young Medalists
23 William Walton Young Medalists
24 Juan Constanza PHASE Cycling
25 Rocco Trapani Tuckahoe Bike Shop
26 Julius Erwin quito CRCA/Dave Jordan Racing
27 Michael Anderson Phase Cycling
28 Eric Williams Bicycle Therapy Teammate Top 5: Tom Reeb
29 Mike Edwards Phase Cycling
30 John Barkley Delaware Valley Racing/ Team Skylin
31 Jacob Clark
32 Ryan Beck Riders of Rohan
33 Arnaud Demoncheaux
34 Jin Hwang University of Pennsylvania Cycling
35 Michael Fuller
DQ Michael Edwards Phase Cycling
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 13   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laurent Rivard
2 Kyle Clifford
3 Dan Williams Team FEC p/b Trek Bikes
4 Ryan Lee
5 Ryan Beck
6 Philip Fava
7 Nik Weidenbacher
8 Christopher Tully
9 Robert Szymczak
10 Ben Savoie CNYC/NYCM INSURANCE
11 Arnaud Demoncheaux
12 Fred Worthington
13 Michael Fuller
14 John Rais
15 Stephen King
16 Venkat Subramanian
17 Sean Smith
18 Todd Deutsch 2 Lap
19 Benjamin Hahn
20 Edward O'mara 3 Lap
21 William Jackson 4 Lap
Finishers: Cat 5: 19   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Mundy Fearless Femme Racing
2 Laura Van gilder Mellow Mushroom Pizza Bakers p/b Va
3 Lauren Dagostino H+H Racing
4 Colleen Hayduck
5 Deborah Leedalebrown Team EPS/CSSp/b Shebell & Shebell
6 Dori Buckethal ABRT
7 Emily Underwood Team EPS/CSSp/b Shebell & Shebell Teammate Top 5: Deborah Leedalebrown
8 Ainhoa Perez-diez ABRT
9 Emily Spence H+H Racing Teammate Top 5: Lauren Dagostino
10 Chelsea Knapp Healthy and Happy Racing
11 Arley Kemmerer Level Eleven Racing p/b PB2
12 Sarah Iepson Team EPS/CSSp/b Shebell & Shebell Teammate Top 5: Deborah Leedalebrown
13 Amy Cutler Fearless Femme Racing Teammate Win: Jessica Mundy
14 Paige Shumskas Fearless Femme Racing Teammate Win: Jessica Mundy
15 Rachel Rubino Level Eleven Racing p/b PB2
16 Aimee Layton CRCA / CityMD Racing
17 Elspeth Huyett QCW pb Breakawaybikes.com
18 Meredith Ehn Team EPS/CSSp/b Shebell & Shebell Teammate Top 5: Deborah Leedalebrown
19 Rebecca Chan ABRT
20 Jacqueline Paull Team ProPower Coaching
21 Becca Schepps
22 Valerie Hopkins Riverside Racing
23 Carol-lynn Mills Babylon Bike/ 4 Kidz Velo
24 Michelle Lee Arrow Racing
25 Michaela Albanese Laser Cats Feline All Stars
26 Sophia Lee Laser Cats Feline All Stars
27 Gabrielle Longchamp Team EPS/CSSp/b Shebell & Shebell Teammate Top 5: Deborah Leedalebrown
28 Jennifer Rhodes Team Skyline
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 9   Cat 3: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taryn Mudge Laser Cats Feline All Stars
2 Taylor Tommasino QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
3 Allison Mccabe Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
4 Christine Desrochers Action Wheels Bike Shop
5 Marielle Ritchie World Cup Ski & Cycle Racing Team
6 Phoebe Simonds Phase cycling
7 Jenna Latour-nichols Bicycle Revolutions Racing/Rutgers
8 Kelli Wright Guy's Racing Club
9 Denise Matheny Trolley Racing
10 Maria Dziembowska Riptide/Cawes p/b Trek
11 Mary Weston Women Bike PHL
12 Kristen Turpin WomenBike PHL Racing
13 Lauren Chesnutt Kelpius Cycling
14 Michelle Ritondo Women Bike PHL Racing
15 Hillary Macbain Women Bike PHL Racing
16 Christina Peters Women Bike PHL Racing
17 Kelly O'brien Team FEC p/b Trek Bikes
18 Ann Leaming Action Wheels Bicycle Shop Teammate Top 5: Christine Desrochers
19 Linda Wolfe Women Bike PHL
20 Chandra Little Phase Cycling Team
21 Katie Vanvliet Women Bike PHL Racing
22 Isabella Siegel Women Bike PHL Devo
23 Stacy Grimes WBPHL Racing
24 Katie Edwards Women Bike PHL
25 Erika Reinhard
26 Theresa Hall Phase Cycling
27 Ixsa Gollihur
Finishers: Cat 4: 26   Cat ?: 1