Log In
NUVO Mass Ave Criterium • Aug 6 2016
Partly Cloudy, 80 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alek Minkis Team Upland Brewing
2 Shawn Aker VeloScience
3 Andrew Beckman Clarksville Schwinn powered by Whay
4 Robert Frangi Dash Racing
5 Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
6 Andrew Truemper Team Upland Brewing Teammate Win: Alek Minkis
7 Scott Baumer Team Upland Brewing Teammate Win: Alek Minkis
8 Andrew Dewar EGO p/b Sammys Bikes
9 Justin Kirk Phoenix Fitness & Training
10 Jordan Fleming BIKE LINE INDIANA
11 Jeremy Wilson ROLLFAST
12 Erik Schwedland Cutters Cycling
13 Trevor Miller Velo Science Racing p/b Lion's Den
14 Will Murray Kreitler Racing Team
15 Andrew Chandler United States Military Endurance Sp
16 Trevor Jahn Purdue Cycling
17 Michael Lorentz ZWS / Popsicle
18 Thomas Svenstrup Zone-6 / Motion Cycling
19 Rob Bruyer ZWS / Popsicle
20 Brian Sullivan Spin Zone Racing
21 John Collier ATHLETE OCTANE
22 Ben Souders Mercy Kuat
23 Evan Zehr Fort Wayne Outfitters
24 James Book Clarksville Schwinn powered by Whay Teammate Top 5: Andrew Beckman
25 Christopher Grisvard Krykisports Audi
26 Andrew Boyd Clarksville Schwinn powered by Whay Teammate Top 5: Andrew Beckman
27 Lewis Henrickson Team Upland Brewery Teammate Win: Alek Minkis
28 Rhys Edwards Team Upland Brewing Teammate Win: Alek Minkis
29 Tyler Conant Dash Racing Teammate Top 5: Robert Frangi
30 Zach Deitch Team Upland Brewing Teammate Win: Alek Minkis
31 Spencer Miller ROLLFAST
32 Doug Robinson Phoenix Fitness and Training
33 Michael Cook Spin Zone Racing p/b Evil Czech Bre
34 Charles Dell Team Upland Brewing Teammate Win: Alek Minkis
35 Dustin Jones Team Indiebike p/b Angie's List
36 John Yandl Team Upland Brewing Teammate Win: Alek Minkis
37 Adam Downs None
38 Adam Mahomed Indiebike p/b IU Health
39 Ben Freas Zone-6/Motion Cycling
40 Terry Mcdonald Dash Racing Teammate Top 5: Robert Frangi
41 Marc Jurewicz ZWS / Popsicle
42 Aaron Yancey Speedway Wheelman
43 Troy Stratford Dash Racing Teammate Top 5: Robert Frangi
44 Brad Bailey Indiana University
45 Matthew Lester Team Dayton Cycling
46 Abel Barrera duran Four2One Sports
47 Ray Smith Clarksville Schwinn powered by Whay Teammate Top 5: Andrew Beckman
48 Glen Schoenung Zypher
49 Eli House Veloworks Urban Cyclery
50 Ryan Bredemeyer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
51 Freddy Bernabe TEAM PAWS
52 Stephen Claiborne Hearts Racing Club
53 Tobias Holsman None
54 Josiah Longenecker Midwest Devo
55 Lavelle Hatcher Kreitler Racing Team
DNF Kyle Strait Team Heroes
DNF Mark Danniballe Back room coffee roasters/Trek
DNF Blake Fahl Team Heroes
DNF Jacob Hoggard Zone 6/ Motion Cycling
DNF Joseph Hunt Scholar's Inn Bakehouse - Team Tort
DNF James Jones Mirage Cycling Team
DNF Luke Neubauer Clarksville Schwinn powered by Whay Teammate Top 5: Andrew Beckman
DNF Craig Stokan Clarksville Schwinn powered by Whay Teammate Top 5: Andrew Beckman
DNF Nicholas Untch Wild Card Cycling
DNF Garrett Weiler Bike MS
DNF Ross Williams OAM/NOW
DNF Louis Brown
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 55   Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Coleman Team Nebo Ridge
2 Shelby Gibbs Dash Racing
3 Reid Wilson 3PH Cycling
4 George Morrison iv Bishops Bicycles
5 John Rodgers None
6 Bryan Downs World Bicycle Relief
7 John Reidy None Teammate Top 5: John Rodgers
8 Sokha Bun Heathy and happy racing
9 Blake Fahl Team Heroes
10 Marc O'leary Team Bicycle Outfitters Indy
11 Simon Book CLARKSVILLE SCHWINN
12 Dakota Watkins none Teammate Top 5: John Rodgers
13 Mark Hoffman Team indiebike p/b Angie's List
14 James Frazier
15 Kyle Goris Nebo Ridge
16 Levi Limburg Scarlet Fire Racing
17 Nate Lake Dash Racing Teammate Top 5: Shelby Gibbs
18 Nathaniel Ganger Midwest Development Cycling
19 Jae Walters North Star
20 Michael Emerson UNIV OF CINCINNATI
21 Kyle Strait Team Heroes
22 Terry Mcdonald Dash Racing Teammate Top 5: Shelby Gibbs
23 Ryan Bredemeyer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
24 Matthew Weaver Cure Chasers
25 Joseph Hatley Dash Racing Indy
26 Eliot Toumey Purdue Cycling Club
27 Donald Schumaker J's Bikes/Popeye's
28 Jake Hreha Midwest Devo
29 Frank Kenney Team Bicycle Outfitters Indy
30 Matt Jones Dash Racing Teammate Top 5: Shelby Gibbs
31 Don Mckenzie Queen City Wheels
32 Bryan Ryder None Teammate Top 5: John Rodgers
33 Tyler Hardin None Teammate Top 5: John Rodgers
34 Mark Illingworth Queen City Wheels
35 Dylan Curtis Team Neighborlink
36 Craig Helmreich Team Heroes - MOB
37 Garrett Mcnear Papa John's Racing Team
39 Cary Smith T3 Cycling
40 Ryan Coddington None Teammate Top 5: John Rodgers
41 Elliot Englert Team Adventures
42 Eric Augustus None Teammate Top 5: John Rodgers
43 Robert Beck Team Phoenix Fitness
44 Ed Schuster Region Racing p/b Strack and VanTil
45 William Mears None Teammate Top 5: John Rodgers
46 Rick Walters NorthStar Development
47 Nathan Villiger None Teammate Top 5: John Rodgers
48 Brad Taylor None Teammate Top 5: John Rodgers
DNF Eli Knight None Teammate Top 5: John Rodgers
DNF Christopher Hill None Teammate Top 5: John Rodgers
DNF Ryan Bauer No Limit Racing
DNF Edwin Green Team Nebo Ridge Teammate Win: Will Coleman
DNF Olvin Lopez None Teammate Top 5: John Rodgers
DNF Kevin Strawbridge None Teammate Top 5: John Rodgers
DNF Adam Taylor Team Velocause Centraal
DNF Andrew Zakel Team Louisville
DNF Riley Figg INDIANA HOOSIERS
Finishers: Cat 4: 39   Cat 5: 14   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Baker Team Heroes
2 Daniel Bartholomew
3 Jt Turner None
4 Brian Friend None
5 Dakota Watkins none
6 Frank Kenney Team Bicycle Outfitters Indy
7 Sean Robert Team Conner fine painting
8 Ed Schuster Region Racing p/b Strack and VanTil
9 Gabriel Lopez None Teammate Top 5: Jt Turner
10 Ryan Bauer No Limit Racing
11 Eric Augustus None Teammate Top 5: Jt Turner
12 Mark Illingworth Queen City Wheels
13 Timothy Bober None Teammate Top 5: Jt Turner
14 Rodolfo Villalvir None Teammate Top 5: Jt Turner
15 Olvin Lopez None Teammate Top 5: Jt Turner
16 Lowell Engelking Team Heroes Teammate Win: Michael Baker
17 Nicholas Kappas None Teammate Top 5: Jt Turner
18 Marshall Lachecki None Teammate Top 5: Jt Turner
19 Jaron Walling None Teammate Top 5: Jt Turner
20 Elijah Hasper Newhall Bicycle Company
21 Jason Wilber Columbus Cycling and Fitness
22 David Bradway None Teammate Top 5: Jt Turner
24 Mason Aguilar None Teammate Top 5: Jt Turner
25 Paul Miller None Teammate Top 5: Jt Turner
26 Sam Moan None Teammate Top 5: Jt Turner
27 Mark Borcherding None Teammate Top 5: Jt Turner
28 Nick Simpson None Teammate Top 5: Jt Turner
29 David Wood None Teammate Top 5: Jt Turner
30 Bradley Claypool None Teammate Top 5: Jt Turner
31 Nicholas Ekstrom Nebo
32 Braeden Leidy None Teammate Top 5: Jt Turner
33 Mitchell Hansen None Teammate Top 5: Jt Turner
34 Sam Albrecht None Teammate Top 5: Jt Turner
35 Justin Floyd None Teammate Top 5: Jt Turner
36 Kevin Miles None Teammate Top 5: Jt Turner
37 Ivan Delgado None Teammate Top 5: Jt Turner
DNF James Zachary Team Dream
DNF Eli Knight None Teammate Top 5: Jt Turner
DNF Trevor Taubershmidt None Teammate Top 5: Jt Turner
DNF Mark Borcherding none Teammate Top 5: Jt Turner
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 23   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Labecki Intelligentsia Coffee
2 Eli House Veloworks Urban Cyclery
3 Daniel Breuer Comrade Cycles Racing
4 Jafet Torres Spoked Bikes
5 Harry Clark Team Heroes - First Internet Bank C
6 Dakota Mitchell None
7 Brad Dunn Cornfed
8 Mauricio Acosta None
9 Trapper Mize JIMMY JOHNS
10 Timothy Bober None
11 Sabastian Garcia
12 Caylan Lanning Cornfed
13 Lake Daily None
14 Wyatt Newman Loke Bicycles
15 Anthony Carranza None
17 Nate Chappelle None
18 Austin Barlow None
DNF Scott Harris Cornfed
DNF Kevin Pease None
DNF Trevor Taubershmidt None
DNF Jeffrey Whitehurst None
DNF David Williams Scurvy Dogs
DNF Joshua Lowery None
DNF Brennan Kreiman
DNF Caleb Hasper
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackson Mcnear Papa John's Racing Team
2 Nathaniel Ganger Midwest Development Cycling
3 Jake Hreha Midwest Devo
4 Samuel Hagedorn Team Neighborlink
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jae Walters North Star
2 Aaron Banks Midwest Devo
3 Marek Hayes J's Bikes / Popeye's
4 Garrett Mcnear Papa John's Racing Team
5 Max Palmer Midwest Devo
6 Henry Conaway
7 Calvin Conaway Midwest Devo Teammate Top 5: Aaron Banks
9 Broden Kelly Midwest Devo Teammate Top 5: Aaron Banks
10 Charlie Prust Midwest Devo Teammate Top 5: Aaron Banks
11 Alex Corby Mdwst DEVO/Corby Concepts
12 Jack Palmer None
13 Dane Campbell Midwest Devo Teammate Top 5: Aaron Banks
14 Finan Doyle Midwest Devo Teammate Top 5: Aaron Banks
15 J Gibson helmreich Team Heroes
16 Gideon Nelson none
DNF Ellis Olinger
DNF Lunden Olinger Midwest Devo Teammate Top 5: Aaron Banks
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 10   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corurt Maple Heroes Foundation - M.O.B.
2 Chris Richter Zone-6 Cycling
3 Andrzej Banaszkiewicz Zipp Masters Team
4 Felipe Cardenas Indiebike P/b IU Health
5 Matt Bole Team Dayton Cycling
6 Craig Baker Team Indiebike p/b IU Health
7 George Boren None
8 Stephen Spanbauer Texas Roadhouse
9 Benjamin Weaver ZIPP MASTERS TEAM Teammate Top 5: Andrzej Banaszkiewicz
10 Henry Swinty Fort Wayne Outfitters
11 Mike Sherman Zipp Masters Team Teammate Top 5: Andrzej Banaszkiewicz
12 David Lewis Fort wayne outfitters
13 Marc Jurewicz ZWS / Popsicle
14 Harry Clark Team Heroes - First Internet Bank C
15 Sean O'donnell Scarletfire Racing
16 Ryan Tragesser Heroes Foundation/First Internet Ba
17 James Jones Mirage Cycling Team
18 Andrew Mclaughlin Phoenix Training and Fitness
19 Eric Anderson ZIPP Masters Team Teammate Top 5: Andrzej Banaszkiewicz
20 Bryan Boggs Zipp Masters Team Teammate Top 5: Andrzej Banaszkiewicz
21 Don Birch Team Heroes
22 Jason Mygrant Team Heroes
23 Ken Billeter Team Heroes
24 William Prann Midwest Trek
DNF Bradley Hayes J's Bikes / Popeye's
DNF Kevin Gambill None
DNF Chris Bowman grey goat sports
DNF Rodney Roof ZWS/Bertoli
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 14   Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Sherman Zipp Masters Team
2 Don Birch Team Heroes
3 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Pb Stradall
4 Patrick Hirschfeld Team Indiebike p/b IU Health
5 Dean Peterson ZIPP MASTERS TEAM Teammate Win: Mike Sherman
6 Chris Kroll Texas Roadhouse Cycling
7 Christopher Grisvard Krykisports Audi
8 Bryan Boggs Zipp Masters Team Teammate Win: Mike Sherman
9 Jim Creamer Team Heroes / First Internet Bank C
10 Joe Fox Gray Goat Sports
11 Gene James ROLLFAST
12 Darin Marhanka Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Top 5: Curtis Tolson
13 Brian Hansen None
14 David Lewis Fort wayne outfitters
15 Henry Swinty Fort Wayne Outfitters
16 Damianos Maggos Team Heroes - First Internet Bankin
17 Kevin Gambill None
18 Tom Burridge Schellers Racing Team
19 Stephen Spanbauer Texas Roadhouse Teammate Top 5: Curtis Tolson
20 Gregory Miller Friends Great Smokies FGS Cycling
21 Jeff Kucic Heroes Foundation Cycling Team Teammate Top 5: Don Birch
22 Russell Wiseman Team Heroes-MOB Teammate Top 5: Don Birch
23 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health Teammate Top 5: Patrick Hirschfeld
24 Rick Vavul
25 Thomas Hawley Schellers Evansville Racing
26 Roger Heldman None
27 Donald Schumaker J's Bikes/Popeye's
DNF Joel Harbaugh J's Bikes/Popeyes
DNF Peter Nye Team Priority Health
DNF Brad Demott Gray Goat Sports
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Beebe BISSELL-ABG-GIANT
2 Joshua Johnson Bissell-ABG-Giant Teammate Win: Aaron Beebe
3 Ryan Aitcheson Astellas Cycling Team
4 Alex Voitik EGO p/b Sammy's Bikes
5 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Cycling
6 Doug Fagan Team Upland Brewing-Soma Coffee
7 Paul Martin Panther p/b Competitive Cyclist
8 Chad Burdzilauskas TEXAS ROADHOUSE Teammate Top 5: Matthew Salpietro
9 Andrew Dillman Think Green Toyota of Lexington
10 Jonathan Jacob Bissell ABG Giant Teammate Win: Aaron Beebe
11 Hogan Sills Bissell-ABG-Giant Teammate Win: Aaron Beebe
12 Michael Keller Bissell ABG Giant Teammate Win: Aaron Beebe
13 Zachary Carlson Marian University Cycling Team
14 Matt Green Astellas Pro Cycling Teammate Top 5: Ryan Aitcheson
15 Andrew Giniat EGO p/b Sammys Bikes Teammate Top 5: Alex Voitik
16 Kirk Albers First Internet Bank Cycling
17 Michael Dutczak EGO P/B SAMMYS BIKES Teammate Top 5: Alex Voitik
18 John Woods First Internet Bank Cycling
19 Andrew Messer Team Upland Brewing
20 Ian Mcshane ITC BISSELL ABG GIANT
21 Jacob Henningsen Team Hungry
22 Ben Schmutte First Internet Bank Cycling
23 Ruben Bacon Papa John's Cycling
24 Jacob Rytlewski Bissell ABG Giant Teammate Win: Aaron Beebe
25 Ryan Shean Texas Roadhouse Teammate Top 5: Matthew Salpietro
26 Thomas Revard Bissell ABG Giant Teammate Win: Aaron Beebe
27 Jedidiah Fritzinger Papa Johns Racing Team
28 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling Teammate Top 5: Matthew Salpietro
29 Shane Feehery Summit Wealth Strategies
30 Kyle Thomas PRIMAL-AUDI DENVER
31 Martin Vecchio Netherland Rubber p/b MVP
32 David Rose Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
33 Joshua Kush Clarksville Schwinn powered by Whay
34 Sam Winters Marian University Cycling Team
35 Jarret Oldham Clarksville Schwinn powered by Whay
36 Samuel Kieffer Think Green- Pedal The Planet
37 Kevin Attkisson Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Top 5: Matthew Salpietro
38 Marco Aledia Cleveland Clinic/RGF Sports p/b Fel
39 William Burton Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
40 John Becker * First Internet Bank Cycling
41 Ryan Knapp First Internet Bank Cycling
42 Jeffrey Pendlebury ride on wooster
43 John Leach Bissel ABG Giant
44 Matt Bole Team Dayton Cycling
45 Edward Fritzinger Papa Johns Racing Team
46 John Balmer Century Road Club of America
47 Julian Toumey Great Dane Velo Club p/b Capital Br
48 Justin Bird Papa John's Jr Cycling
49 Seth Worthington None
50 Jackson Mcnear Papa John's Racing Team
51 Jason Blodgett RideBiker p/b Sho-Air
52 Charles Crouse INDIEBIKE
53 Luke Mullis Andrie/Machine Star Jnr Devt
54 Luke Manning Kreitler racing team
55 Sam Stone Team Upland Brewing
56 Dustyn Smith Team Hungry
DNF Adam Leibovitz HOT ROUTE RACING
DNF David Morse Above and Beyond Cancer p/b Scheels
DNF Bryce Nuiver Eps Cycling
DNF Benjamin Richardson HOOSIER DADDY
DNF Robert Bush Texas Roadhouse Teammate Top 5: Matthew Salpietro
DNF Jordan Marhanka Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Top 5: Matthew Salpietro
DNF Nathan Labecki Intelligentsia Coffee
Finishers: Cat 1: 42   Cat 2: 19   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Briana Kovac First Internet Bank Cycling Team
2 Sierra Siebenlist WRP
3 Rachel Langdon First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Briana Kovac
4 Kristen Arnold CRCA/ Velo Classic p/b Stan's NoTub
5 Tabitha Sherwood Women's Project Pedal p/b VO2
6 Elizabeth Engwis Scarlet Fire Racing P/b Matthews Bi
7 Zoe Frazier Marian University Cycling Team
8 Julie Sanchez Women's Project Pedal p/b VO2 Teammate Top 5: Tabitha Sherwood
9 Krystal Mcnutt Team Dayton
10 Jane Vanni-noone First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Briana Kovac
11 Cj Karas Women's Project Pedal p/b VO2 Teammate Top 5: Tabitha Sherwood
12 Mary Penta Women's Project Pedal p/b VO2 Teammate Top 5: Tabitha Sherwood
13 Kelsey Devereaux Womens Project Pedal p/b VO2 Teammate Top 5: Tabitha Sherwood
14 Riley Missel Marian University Cycling Team
15 Rachel Metherd First Internet Bank
16 Jenna Blandford Women's Project Pedal p/b VO2 Teammate Top 5: Tabitha Sherwood
17 Sarah Demerly First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Briana Kovac
18 Danielle Nye TEAM OAM NOW / ATHLETIC MENTORS
DNF Erika Howard Women's Project Pedal p/b VO2 Teammate Top 5: Tabitha Sherwood
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 11   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Faith Montreuil Team Louisville
2 Sarah Schuetter Schellers Evansville Racing
3 Andrea Lehr Spin Zone Racing
4 Stacey Hughes Team Nebo Ridge
5 Ashley King Naked Womens Racing
6 Marissa Doner Phoenix Fitness and Training
7 Rachael Delguanto Spin Zone Racing Teammate Top 5: Andrea Lehr
8 Caron Leader Team Evansville Music Academy
9 Bonnie Yoder Spin Zone Racing Teammate Top 5: Andrea Lehr
10 Heather Pickey Phoenix
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marley Bartrom Anderson Speed Team
2 Emily Williams None
3 Teagan Hatley Midwest Devo
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Charlotte Kumler Charlotte Kumler
DNF ? Dnp Audrey Baker
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1