Log In
Subway Pensacola Cycling Classic - TT • Sep 11 2016
Mostly Cloudy, 85 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Piercey Lift Center Racing 0:08:01
2 Michael Garrison Team Mission Source / NGCA 0:08:11
3 James Harter Team Juggernaut 0:08:26
4 Davis Adams 0:08:26
5 William Hudgens Team Truly Spokin 0:08:34
6 Patton Sims Team LaS'port 0:08:38
7 Christopher Williams Team Foxy Moxie 0:08:38
8 Ian Gonder Naples Cyclery p/b Airport Kia 0:08:40
9 Jacob Florence Ride More Bicycles 0:08:44
10 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club 0:08:45
11 Jason Brandt Team Juggernaut 0:08:46 Teammate Top 5: James Harter
12 Conner Reinhardt L5Flyers Cycling Team 0:08:46
13 Nicholas Patterson Team Truly Spokin 0:08:49 Teammate Top 5: William Hudgens
14 Hunter Smith WERXX Jr Development 0:08:57
15 Sid Law DART fueled by The Collins Quarter 0:08:59
16 Benjamin Spain 4D Racing 0:09:00
17 Jack White Team Bike Crossing 0:09:09
18 Justin Biehl Team Truly Spokin 0:09:10 Teammate Top 5: William Hudgens
19 Jacob Smith 0:09:17
20 Lawrence Monks 0:09:17
21 Robert Swift 0:09:18
22 Gene Mcbrien 0:09:18
23 Shawn Faynik Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:09:20
24 Micaiah Rockwell 1:10:00
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Felix Chen Team Loblolly Cycling 0:08:31
2 Daniel Vu 0:08:32
3 Eric Nelson Indian Cycle 0:08:44
4 Bryan Harrington 0:08:50
5 Chris Davis 0:08:54
6 Eric Larson Ride More Bicycles 0:08:54
7 Joserobert Sevilla Monster Media/Spy Racing p/b Fight 0:09:03
8 Michael Lambert Velocity Pro Cycle 0:09:05
9 Nathan Pierce Birmingham Velo 0:09:13
10 Jacob Gallagher Team Truly Spokin 0:09:22
11 James Stuart Team Mission Source / NGCA 0:09:22
12 Christopher Rayburn Team Truly Spokin 0:09:26
13 Troy Alexander Acadiana Bicycle Racing 0:09:29
14 Gatlin Holland 0:09:30
15 Steve Johnson Apolline Racing 0:09:31
16 Brady Irwin 0:09:42
17 Anthony Borrego 0:09:42
18 Cody Brooke Ride More Bicycles 0:09:44
19 Luke Groom 0:09:46
20 Chris Alexander Acadiana Bicycle Racing 0:10:00
21 Giovanni Mercado USF Cycling 0:10:33
22 Bilal Manzoor Ride More Bicycles 0:10:48
23 John Oconnell University of Illinois at Urbana-Ch 0:12:00
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Winfree 0:08:11
2 Aaron Widman 0:08:31
3 Logan Roberts 0:08:38
4 Anthony Mond Team Loblolly Cycling 0:08:43
5 Brandon Lawrence 0:08:44
6 Dylon Turner 0:08:51
7 Keith Brown 0:08:57
8 Brandon Hartley 0:09:00
9 Jonathan Roberts 0:09:01
10 Dominick Zambrand 0:09:03
11 Jeffrey Lucy 0:09:03
12 Luis Berrios Ride More Bicycles 0:09:07
13 Adrine Fontenot Acadiana Bicycle Racing 0:09:08
14 Jon Plummer 0:09:09
15 Adam Harder 0:09:10
16 Phillip Dugger 0:09:13
17 Gabriel Hoegnaes Team Novo Nordisk Development 0:09:15
18 Will Jessup Team Kyles Bike Shop 0:09:15
19 Chris Kruggel 0:09:19
20 Haison Cao 0:09:21
21 Casey Rogers 0:09:27
22 Bradley Veillon 0:09:28
23 Martin Ortiz 0:09:33
24 James Murphy Team Truly Spokin 0:09:35
25 Anthony Scott 0:09:36
26 Brian Carmack 0:09:41
27 Cole Sims Vantage Health Plan/Team Colvin 0:09:43
28 Aaron Foote 0:09:44
29 John Sims 0:09:48
30 Phillip King 0:09:51
31 William Seitz GS Montagna Rossa 0:09:54
32 Jeremy Davidson 0:09:56
33 Kurt Champey 0:10:00
34 Daniel Boudreaux 0:10:09
35 Willard Kirste 0:10:16
36 Jerry Lagos 0:10:45
37 Tom Johnson 0:10:50
38 Mark Hammond 0:11:03
39 Mike Stout 0:11:04
40 Kent Williamson 0:11:42
41 Kevin Wells 0:11:57
42 Artie Mathis 0:14:13
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 19   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Dubose 0:17:16
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Muscarella 0:12:16
2 Gregory Taylor 0:13:07
3 Gerald Cuzick Paralyzed Veterans Racing 0:14:00
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenny Herriot 0:09:13
2 Kenneth Bestine 0:09:58
3 Josh Sharpe Paralyzed Veterans Racing 0:10:07
4 David Mayo West Florida Wheelmen 0:10:35
5 Craig Cornwall Paralyzed Veterans Racing 0:10:38
6 Ryan Kelling Cascade/Major Taylor Project Racing 0:10:49
7 Joe Maher 0:10:54
8 Matthew Robinson Paralyzed Veterans Racing 0:11:53 Teammate Top 5: Josh Sharpe
9 Wesley Bergin Paralyzed Veterans Racing 0:12:06 Teammate Top 5: Josh Sharpe
10 Johnny Ragland 0:12:08
Finishers: Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerard Ahfook Paralyzed Veterans Racing 0:10:13
2 James Williams 0:10:57
3 David Neumer Paralyzed Veterans Racing 0:11:24 Teammate Win: Gerard Ahfook
4 David Cunningham 0:12:14
5 Dennis Clark Paralyzed Veterans Racing 0:12:15 Teammate Win: Gerard Ahfook
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dane Pilon TLC for Bikes 0:10:04
2 Adam Allen Paralyzed Veterans Racing 0:10:45
3 Carl Morgan Paralyzed Veterans Racing 0:12:15
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Matzke Paralyzed Veterans Racing 0:11:32
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mcaben Prince Hammer Nutrition 0:09:33
2 Tyler Griffin RedEye Velo 0:10:22
3 Beau Melancon Nth Degree Racing LLC 0:10:39
4 Blake Sparkman RedEye Velo 0:11:36
5 Joseph Stuart Team Mission Source / NGCA 0:11:36
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryce Leblanc ii Nth Degree Racing LLC 0:10:04
2 Joseph Johnson 0:10:45
3 Joseph Middleton Nth Degree Racing LLC 0:10:47 Teammate Win: Bryce Leblanc ii
4 Gus Grow 0:11:07
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Sharrit Orlando Road Club 0:11:21
2 Logan Sparkman RedEye Velo 0:12:13
3 Noah Smith Nth Degree Racing LLC 0:12:37
4 John Morgan davidson 0:13:26
5 Spencer Griffin RedEye Velo 0:14:11
7 Aiden Allen RedEye Velo 0:17:41
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Moak Team Bike Crossing 0:07:58
2 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:08:18
3 Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 0:08:30
4 Ethan Ensley Compass Research Cycling Team 0:08:33
5 Marco Raymond VeloBrew Cycling Club 0:08:34
6 Ryan Boudreaux The Bike Crossing 0:08:37
7 Lazaro Mencia Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:08:39 Teammate Top 5: Pedro Medina
8 Aaron Guyer RedEye Velo 0:08:40
9 Ryan Saylor GearLink Racing INC. 0:08:43
10 Stephen Borski Plano Athletic Cycling Club/PACC 0:08:50
11 Kenneth Poole Velosports Racing 0:08:54
12 Davis Bell RedEye Velo 0:08:56
13 Jason Davis RedEye Velo 0:08:58
14 Brian Heneghan SJBC 0:09:00
15 Don Autore RedEye Velo 0:09:07
16 Peter Stephens Antique Woods/JimStone 0:09:11
17 Mike Esmonde Ride More Bicycles 0:09:19
18 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:09:30 Teammate Top 5: Pedro Medina
19 Guy Preston VeloBrew Cycling Club 0:09:34 Teammate Top 5: Marco Raymond
20 Brent Bell Compass Research Cycling Team 0:09:53 Teammate Top 5: Ethan Ensley
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Mishtawy JC's Bike Shop's Blue Hammers 0:08:34
2 Tom Redpath US Military Endurance Sports 0:08:34
3 Russ Thomas VeloBrew Cycling Club 0:08:53
4 Andy Hale VeloBrew Cycling Club 0:08:54
5 Mark Mcnees RedEye Velo 0:08:59
6 Rob Murray Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:09:18
7 William Davis Team Truly Spokin 0:09:20
8 John Doyle VeloBrew Cycling Club 0:09:25 Teammate Top 5: Russ Thomas
9 Michael Macgown Team Bike Crossing 0:09:28
10 Ian Lintner Ride More Bicycles 0:09:54
11 Sean Hudson RedEye Velo 0:09:56 Teammate Top 5: Mark Mcnees
12 Jay Dahl 0:09:59
13 Dion Stapleton 0:10:01
14 Brett Kaetzel 0:10:06
15 Erick Hauser 0:10:12
16 Mike Milligan 0:10:14
17 Sean Mulhall VeloBrew Cycling Club 0:10:23 Teammate Top 5: Russ Thomas
18 Gregg Schieffelbein 0:10:27
19 Michael Osborne VeloBrew Cycling Club 0:10:37 Teammate Top 5: Russ Thomas
20 Brent Sparkman RedEye Velo 0:13:52 Teammate Top 5: Mark Mcnees
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Clark Winter Springs Cycling 0:08:10
2 Chris Daffin MOAB Masters Racing 0:08:14
3 Keith Johnson Rock 'N' Roll Lubrication 0:08:15
4 Jim Whitehead Team Mission Source / NGCA 0:08:16
5 Paskal Brooks Mellow Mushroom Pizza Bakers 0:08:18
6 Brian Brown JC's Bike Shop's Blue Hammers 0:08:21
7 Chris Antia West Coast Cycling 0:08:32
8 Chuck Holstein FloridaVelo 0:08:33
9 Roger Whitlock Southern Performance 0:08:37
10 Martin Bates West Coast Cycling 0:08:38
11 H Montoya VeloBrew Cycling Club 0:08:42
12 Didier Fresne West Coast Cycling 0:08:46
13 Timothy Taylor Lift Center Racing 0:08:58
14 Tony Esposito Mellow Mushroom Pizza Bakers 0:09:09 Teammate Top 5: Paskal Brooks
15 Randal Crow 0:09:26
16 Roy Borrego 0:09:33
17 Thomas Moore Squadra Coppi 0:09:44
18 David Hiatt 0:09:58
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Bordas Treasure Coast Racing 0:08:24
2 Michael Radford 0:08:26
3 Joseph Fritz Team Loblolly Cycling 0:08:44
4 Steve Waterhouse 0:08:49
5 Steve Reker RedEye Velo 0:08:55
6 Jack Evans Southern Performance 0:08:58
7 Jeff Blevins Southern Performance 0:09:05
8 Fred Carlson 0:09:30
9 Hector Torres Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:09:32
10 Bobby Cooley Ride More Bicycles 0:10:54
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Olheiser UCI CT: Lupus Racing Team 0:07:21
Off The Front
2 Brock Mason Prima Tappa Cycling 0:07:25
Off The Front
3 Ian Garrison Holowesko | Citadel pb Hincapie Rac 0:07:31
Off The Front
4 Jason Brasel I AM Racing p/b Escadrille 0:07:41
Off The Front
5 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) 0:07:48
Off The Front
6 Steven Perezluha Support Clean Sport / SeaSucker / G 0:07:49
Off The Front
7 Igor Rudalev Century Road Club Assoc 0:07:53
Off The Front
8 Frank Travieso UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain 0:07:56
Off The Front
9 Sam Brand 0:07:56
Off The Front
10 Oleg Tanovitsky Lupus Racing Team 0:07:57
Off The Front
Teammate Win: Michael Olheiser
11 Lucas Muniz Palmer Cycling 0:07:59
Off The Front
12 Chris Tricoli Support Clean Sport / SeaSucker / G 0:08:03
Off The Front
13 John C mooney Team Foxy Moxie 0:08:09
14 John Brizzard iii Palmer Cycling 0:08:09
15 Adam Morris Palmer Cycling 0:08:12
16 Phillip Dobbs US Military Endurance Sports 0:08:15
1
17 Brian Toone Friends Great Smokies (FGS Cycling) 0:08:16
2
Teammate Top 5: John Hart
18 Travis Dorman Team Truly Spokin 0:08:18
3
19 Daniel Holt UCI PCT: Team Novo Nordisk 0:08:19
4
20 Emile Abraham Team United Healthcare Georgia/706P 0:08:19
5
21 Chad Conley Snyder Factory Racing 0:08:20
6
22 Michael Gearren ii Steen Wear/The Chain Stay 0:08:20
7
23 Dustin Brody Performance Team by Rossetti 0:08:22
8
24 Rasmus Ulstrup kunosson 0:08:27
25 Marc Boults LaRocco & Associates Final Touch Cy 0:08:27
26 RL Hesson I AM Racing p/b Escadrille 0:08:27 Teammate Top 5: Jason Brasel
27 Jackson Griffin RedEye Velo 0:08:31
28 Franklin Deese Cyclus Sports 0:08:32
29 Alex Winnicki Cyclus Sports 0:08:32
30 James Thompson RedEye Velo 0:08:33
31 Chad Hale RedEye Velo 0:08:36
32 Michael Dalterio 0:08:36
33 Dmitriy Ponkratov 0:08:40
34 Austin Ulich Team United Healthcare Georgia/706P 0:08:42
35 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club 0:08:43
36 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development 0:08:43
37 Andrew Hammond Palmer Cycling 0:08:49
38 Eric Mcnees RedEye Velo 0:08:49
39 Bruno Moreira LaRocco & Associates Final Touch Cy 0:08:51
40 David Nickels 0:08:51
41 Alisher Vokhobov 0:09:02
Off The Back
42 Fletcher Lydick Finish Strong Elite Cycling Team p/ 0:09:03
Off The Back
43 Tim Spackman Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 0:09:05
Off The Back
Teammate Top 5: Brock Mason
44 Juan Gonzalez 0:09:14
Off The Back
45 Zvonimir Jeliniä‡ 0:09:21
Off The Back
46 Rodney Rios Bike Barn Texas 0:09:30
Off The Back
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 15   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hilary Joyner RedEye Velo 0:08:46
2 Carly George LaRocco & Associates Final Touch Cy 0:08:57
3 Emma Cavendish Frazier Cycling 0:09:14
4 Elizabeth Schuster 0:09:29
5 Heather Nelson Indian Cycle 0:09:38
6 Christi Sparkman RedEye Velo 0:09:50 Teammate Win: Hilary Joyner
7 Maria Hyde DelaFina 0:10:01
8 Rebekah Gleason-hope 0:10:03
9 Michelle Wood Cycletherapy 0:10:23
Finishers: Cat 3: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Macy Williams 0:09:26
2 Nancy Raimo West Coast Cycling 0:09:41
3 Jody Alexander R & M 0:09:49
4 Kerstin Rew Florida State University 0:10:05
5 Caroline Tison 0:10:35
6 Sara Bailey 0:10:48
7 Lorri Daland 0:10:48
8 Ursula Humayun RedEye Velo 0:11:03
9 Maureen Fitzgerald 0:11:31
10 Amanda Hudson RedEye Velo 0:11:40
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Felker Nth Degree Racing LLC 0:14:29
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Thompson RedEye Velo 0:08:58
2 Alecia Webster Indian Cycle 0:09:07
3 Tara Smith West Coast Cycling 0:09:21
4 Kimberly Vaughan West Coast Cycling 0:09:23
5 Magdalena Cichon DelaFina 0:09:35
6 Lauren Dodge 0:09:44
7 Mary Emily davidson Indian Cycle 0:10:28 Teammate Top 5: Alecia Webster
Finishers: Cat 2: 7