Log In
Mt. Hood Cycling Classic: Three Summits Road Race • Jun 5 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Miller Pacific Power Blue Sky
2 Luis Rodriguez NewHope360/Trek/GS Boulder
3 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood
4 Mark Vergari Hutch's/Bend Dental/Lowes
5 Peter Christoff Therapeutic Associates Cycling/Sage
6 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions
7 Bruce Cole-baker Silverado Gallery/Sunnyside
8 Jeffrey Pollock Portland Velo
9 Brian Dagnon Fanatik Bike Co.
10 Jeremy Teela
11 Erik Peterson
12 Rusty Dodge Fanatik Bike Co.
13 Michael Rugama
14 David Morrissey
15 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sage Teammate Top 5: Peter Christoff
16 Brian Postlethwaite
17 Matt Lyons
18 Jason Brooks
19 Bryan Gallant
20 Stephen Henry Team Bobs-bicycles.com
21 Evan Siroky Guinness Cycling Team
22 Phelan Kostur Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Zac Strode
23 Jed Barden FareStart p/b Cobalt Mortgage
24 Andy Redden
25 Shane Fletcher Veloce Racing
26 Matthew Jeffries RMCC Express
27 Jeff Perron RMCC Express
28 Simon Sterling
29 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky Teammate Win: Ryan Miller
30 Daniel Penner Ironclad Performance Wear
31 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
32 Ron Sines Pacific Power Blue Sky Teammate Win: Ryan Miller
33 Marvin Campos
34 Ben Horan Northern Rockies Orthopedic
35 Federico Soto
36 Robert Warren
37 Luis Villanea
38 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling
39 Scotty Carlile WebCyclery.com
40 Erik Jacobson Therapeutic Associates Cycling/Sage Teammate Top 5: Peter Christoff
41 David Neubeck Fanatik Bike Co.
42 Brian Parker
43 Joseph Wasikowski Hagens-Berman LLP Cycling
44 Zachary Utz Ruckus Test Team
45 Daniel Muniz
46 Travis Caldwell Garage Racing
47 David Broemeling
DNF Todd Meier
DNF Bennett Shane Portland State University
DNF Niels Thogersen iii
DNF Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Zac Strode
DNF Timothy Lang
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 18   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellen Sherrill
2 Johanna Trueblood
3 Jennifer Barbour NewHope360/Trek/GS Boulder
4 Rhonda Morin Sorella Forte
5 Jessica Sterner Team Rep
6 Emily Charbonneau Sorella Forte
7 Jennica Rodriguez NewHope360/Trek/GS Boulder Teammate Top 5: Jennifer Barbour
8 Lorna Pomeroy adley New Hope 360/GS Boulder/Trek Store
9 Monica Nelson
10 Tannille Stickley
11 Anna Clark Ironclad Performance Wear
12 Lori Emerson New Hope 360/GS Boulder Trek
13 Karen Appleby-krieg
14 Emily Paxson
15 Virginia Pedersen
16 Ivy Audrain Norther Rockies Orthopedic
17 Beth Kobza Bob's Bicycles
18 Sarah Hunter Green Submarine Records
19 Sandra Clark
20 Natasha Danko NewHope 360 / GS Boulder / Studio O
21 Shoshana Foxwell
22 Leigh Lewis Sorella Forte Teammate Top 5: Rhonda Morin
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elliot Salmon
2 Bjorn carl Kjellstrand
3 Nic Sells
4 Brian Cadman
5 Adam Artner
6 Greg Sanders Ironclad Performance Wear
7 Mark Sherman
8 Jeff Spaulding
9 Andy Barczak Team Bike Tires Direct
10 Randy Opp
11 Normand Richard
12 Chad Kowalenko
13 Calon Russell Bridgetown Velo
14 Ken James Half Fast Velo
15 Keegan Rowe
16 Dustin Ransom
17 Andrew Neill Team Oregon presented by Laurelwood
18 Nick Maslen
19 Owen Paulus
20 David Nelson
21 Garrett Charlson
22 Jason Glover
23 Mark Portin
24 Patrick Dean
25 Robert Letson
26 Darrel Brown
27 Richard Ensworth Sunset Cycles
28 Eddie Wang River City Bicycles
29 Ronnie Boutte
DNF David Hachey
DNF Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 15   Cat 5: 3   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Krieg
2 Daniel Martin
3 Ryan Carlson Cyclepath Racing
4 Ben Thompson
5 Andrew Scott Marc Pro - Strava
6 Thurlow Rogers
7 Robert Nunes
8 Michael Larsen BendBroadband/WebCyclery.com
9 Jonathan Eropkin
10 Nick Theobald
11 Conrad Snover Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Andrew Scott
12 Doug Reid Veloce Racing
13 Daniel Castro
14 Jason Boynton
15 Kyle Glerum
16 Aaron Wise Ritte Van Vlaanderen
17 Michael Benno Veloce Racing
18 Nils Johnson
19 David Zimbelman Salmon Cyclery
20 Tim Doelman
21 Matthew Slater West End Bikes/Specialized
22 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
23 Roger Worthington
24 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com
25 Shawn Daly
26 Eric Sheagley Veloce Racing
27 Hunter Ziesing
28 Jason Walker Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Andrew Scott
29 Kevin Klein Yahoo! Cycling Team
30 Paul Berry
31 Todd Gallaher United Finance
32 Richard Albrow Hutch's/Bend Dental/Lowes
33 Tim Root
34 Aaron Sander Cyclepath Racing Teammate Top 5: Ryan Carlson
35 Jeffrey Hoppert Bridgetown Velo
36 Gregory Gambetta
37 Michael Jones
38 Peter Sullivan
39 Brian Zimny
40 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com
41 Jerry Long
42 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Rac
43 Janne Hamalainen
44 Cale Reeder
45 Scott Browning West End Bikes/Specialized
46 Trey Hendricks Mountain View Cycles
47 Francis Bruderer
48 Tim Butler West End Bikes/Specialized
49 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness
50 Jens Hillen
51 Jan Weissenberger
52 Alan Zarembo Ritte Van Vlaanderen
53 Alex Osborne
54 Scott Powell Veloce Racing
55 David Mackintosh Mountain View Cycles
56 Greg Berlind
57 Alex Telitsine FareStart p/b Cobalt Mortgage
58 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com
59 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com
60 Mark Mccavik
61 David Jackson
62 John Hewson
63 Greg Campi
64 Rigoberto Zuniga
65 Karsten Hagen West End Bikes/Specialized
66 Bruce Copeland
67 Mark Walker Rideokanagan.com pb Norco
68 William Zale
69 Mark Krause
70 John Kenney Mountain View Cycles
71 Bill Cochran
72 James Kendal Rundle Mountain Cycling Club
73 Bernie Bogard
74 Tony Dirks Mountain View Cycles
75 Eric Moody Mountain View Cycles
76 Corey Anderson
DNF Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen
DNF Steven r Holland United Finance
DNF Roger Joys Upper Echelon Fitness
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 28   Cat 3: 11   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel English Yahoo! Cycling Team
2 Sebastian Salas TEAM H&R BLOCK
3 Stefano Barberi Team STEFANO BARBERI P/B Barberi
4 Lang Reynolds Hagens-Berman Elite Team
5 Trevor Connor Team Rio Grande
6 James Mattis California Giant Berry Farms/Specia
7 Jesse Moore California Giant Berry Farms/Specia
8 Garrett Mcleod TEAM H&R BLOCK Teammate Top 5: Sebastian Salas
9 Coulton Hartrich Chemstar p/b United Healthcare
10 Jesse Miller-smith Marc Pro - Strava
11 David Glick Rideclean p/b PatenIt.com
12 Carl Decker Giant MTB
13 Louis Crosby Pure Black Racing
14 Jason Thompson Garneau Evolution
15 Ian Boswell Trek-LIIVESTRONG U23
16 Justin Rossi Marc Pro - Strava
17 Travis Mccabe Landis/Trek
18 Dave Vukets Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes
19 Mark Langlands Pure Black Racing
20 Shane Braley Chemstar p/b United Healthcare
21 Jared Gilard Rideclean p/b PatenIt.com
22 Kennett Peterson Hagens-Berman Elite Team Teammate Top 5: Lang Reynolds
23 Sean Passage ByrneInvent
24 Chris Aten Landis/Trek
25 Art Rand Marc Pro - Strava
26 Craig Logan Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes
27 Mike Olheiser Juwi Solar/First Solar
28 Michael Mathis Rideclean p/b PatenIt.com
29 Shannon Maris Bikesale.com
30 Julian Martinez Fremont Bank
31 Chad Haga Team Rio Grande Teammate Top 5: Trevor Connor
32 Michael Lanham Globalbike presented by Catoma
33 Scott Tietzel Team Rio Grande Teammate Top 5: Trevor Connor
34 Chris Gruber Kallisto/Wheels of Bloor
35 Tim Abercombie Garneau Evolution
36 James Mccoy Pure Black Racing
37 Frank Spiteri Marc Pro - Strava
38 Dan Bechtold Hagens-Berman Elite Team Teammate Top 5: Lang Reynolds
39 Keith Hillier Marc Pro - Strava
40 Andrew Goessling Firefighters Cycling Team
41 Adam Thuss Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes
42 Orion Berryman Team Oregon presented by Laurelwood
43 Michael Margraf Webcor Alto Velo
44 Cody Canning Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes
45 Christopher Stastny California Giant Berry Farms/Specia
46 Nathan Wilson California Giant Berry Farms/Specia
47 Evan Hyde RealCyclist.com
48 Kris Lunning Marc Pro - Strava
49 Sean Babcock
50 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
51 Gordon Jewett RMCC Express
52 Jason Kilmartin Rideokanagan.com pb Norco
53 Jason Anderson NewHope360/Trek/GS Boulder
54 Spencer Smitheman Hagens-Berman Elite Team Teammate Top 5: Lang Reynolds
55 Zack Garland TEAM H&R BLOCK Teammate Top 5: Sebastian Salas
56 Jonathan Moskowitz Taleo Racing
57 Matthew Karre River City Bicycles
58 Brian Bailey Primal Racing p/b 1st Bank
59 Nate Geoffrion Firefighters Cycling Team
60 Josh Howard Bob's-Bicycles.com
61 Sean Crooks Rundle Mountain Cycling Club
62 Colter Young Rideokanagan.com pb Norco
63 Dustin Andrews TEAM H&R BLOCK Teammate Top 5: Sebastian Salas
64 James Wingert Yahoo! Cycling Team Teammate Win: Nathaniel English
65 Michael Jasinski Fremont Bank
66 Drew Christopher Team Rio Grande Teammate Top 5: Trevor Connor
67 John Phillips Team Rio Grande Teammate Top 5: Trevor Connor
68 Pelle Clapp
69 Chris Hillier Team Rio Grande Teammate Top 5: Trevor Connor
70 Stephen Ushy Balance Point Racing
71 Jonathan Mccoy Ironclad Performance Wear
72 Eric Riggs Yahoo! Cycling Team Teammate Win: Nathaniel English
73 Gabe Varela Yahoo! Cycling Team Teammate Win: Nathaniel English
74 Cameron Mackinnon TEAM H&R BLOCK Teammate Top 5: Sebastian Salas
75 Michael Booth Ski Utah-MarketStar
76 Bailey Mcknight Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes
77 Dan Macdonald Rideokanagan.com pb Norco
78 Logan Owen Hagens-Berman Elite Team Teammate Top 5: Lang Reynolds
79 Ben Rathkamp Fanatik Bike Co.
80 Tyler Brandt California Giant Berry Farms/Specia
81 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood
82 Justin Kerr TEAM H&R BLOCK Teammate Top 5: Sebastian Salas
83 Aaron Schooler TEAM H&R BLOCK Teammate Top 5: Sebastian Salas
84 John Salskov Primal Racing p/b 1st Bank
85 Brad Winn
86 Nathan Freed Marc Pro - Strava
87 David Albrecht Chico corsa/sierra Nevada
88 Brian Buchholz Webcor Alto Velo
89 James Larmer westwood/cannondale pb vision sport
90 Will Hansen Revolution Café Rio
91 Chistian Parrett Chemstar p/b United Healthcare
92 Spencer Paxson Kona Factory Team
93 Brian Hitchcock Garage Racing
94 Brandon Troufton California Giant Berry Farms/Specia
95 Benny Swedberg California Giant Berry Farms/Specia
96 Connor Mccutcheon Team Oregon presented by Laurelwood
97 Marvin Guzman westwood cannondale
98 Jake Hansen Word-RCB
99 Adam Wisseman Team Rio Grande Teammate Top 5: Trevor Connor
100 Jeffrey Galland Chico corsa/sierra Nevada
101 Michael Painter Chico corsa/sierra Nevada
102 Jacob Turner Team Bobs-bicycles.com
103 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
104 Daniel Harm Keller Rohrback Cycling Team
105 Anthony Ferretti Chico corsa/sierra Nevada
DNF Ian Crane Hagens-Berman Elite Team Teammate Top 5: Lang Reynolds
DNF Colin Gibson Hagens-Berman Elite Team Teammate Top 5: Lang Reynolds
DNF Ian Moir Yahoo! Cycling Team Teammate Win: Nathaniel English
DNF Bryson Bowers Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes
DNF Dan Skinner Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes
DNF Nathan King Canyon Bicycles
DNF Joe Waters Canyon Bicycles
DNF Daniel Farinha Firefighters Cycling Team
DNF Zachary Jones Garage Racing
DNF Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Chris Carr NewHope360/Trek/GS Boulder
DNF Josh Tack Northern Rockies Orthopaedic
DNF Brian Williams Northern Rockies Orthopaedic
DNF Taylor Gunman Pure Black Racing
DNF Michael Cordova Chico corsa/sierra Nevada
DNF Alex Brookhouse echelon racing development
DNF Jonathan Teeter echelon racing development
DNF David Stephens Garneau Evolution
DNF Patrick Means Fanatik Bike Co.
DNF Steven Beardsley Gentle Lovers
DNF Garrett Mcallister GrandStay Hotels
DNF Luis-alejandro Zamudio Herbalife LaGrange
DNF Mark Mcconnell Synergy Racing
Finishers: Cat 1: 51   Cat 2: 28   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Armstrong Peanut Butter & Co. TWENTY
2 Clara Hughes Pactimo Cycling Team
3 Kristin Mcgrath Peanut Butter & Co. TWENTY Teammate Win: Kristen Armstrong
4 Rhae Shaw Keller Rohrback Cycling Team
5 Alisha Welsh Peanut Butter & Co. TWENTY Teammate Win: Kristen Armstrong
6 Alison Starnes Peanut Butter & Co. TWENTY Teammate Win: Kristen Armstrong
7 Ashley Koch Trisports Cycling/Eclipse Racing
8 Jade Wilcoxson Pactimo Cycling Team Teammate Top 5: Clara Hughes
9 Elizabeth Newell Metromint Cycling
10 Molly s. Vanhouweling Metromint Cycling
11 Kristine Brynjolfson Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Ho
12 Nik Vogler Westwood Cycle Cannondale/PB sport
13 Hilary Billington Pactimo Cycling Team Teammate Top 5: Clara Hughes
14 Tricia Bailey Keller Rohrback Cycling Team Teammate Top 5: Rhae Shaw
15 Kaitie Antonneau Peanut Butter & Co. TWENTY Teammate Win: Kristen Armstrong
16 Jane Robertson Metromint Cycling
17 Rebecca Rising Metromint Cycling
18 Mindy Simmons Guinness Cycling Team
19 Anona Whitley Ironclad Performance Wear
20 Alice Pennington Upper Echelon Fitness
21 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear
22 Lindsay Fox
23 Katy Curtis CMC/Bow Cycle
24 Pepper Harlton Juventus
25 Melanie Wong New Hope/GS Boulder/Trek
26 Joy Duerksen Pactimo Cycling Team Teammate Top 5: Clara Hughes
27 Brianna Walle Ironclad Performance Wear
28 Kelly Crowley Metromint Cycling
29 Melissa Barker New Hope/GS Boulder/Trek
30 Sara Fletcher Therapuetic Associates & Sa
31 Jennie Phillips Wells Fargo Racing Team
32 Jennifer Schulz Balance Point Racing/Fresh Air Conc
33 Cathy Varland Keller Rohrback Cycling Team Teammate Top 5: Rhae Shaw
34 Natalie Koch New Hope/GS Boulder/Trek
DNF Giana Roberge Peanut Butter & Co. TWENTY Teammate Win: Kristen Armstrong
DNF Anne Fulton Metromint Cycling
DNF Lina Martensson Metromint Cycling
DNF Karlee Gendron Trek Red Truck
DNF Anne Usher davis Upper Echelon Fitness
DNF Amy Frykman Gas/Intrinsik
DNF Lisa Turnbull REP Gym/Riverstone
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 14   Cat 3: 1   Cat ?: 14