Log In
Tour of Corsicana - RR • Mar 12 2017
Mostly Cloudy, 46 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beckett Tooley Merritt Hawkins AMN / Sun and Ski 1:56:20
1
2 Ruben Lundgren Fresh Racing 1:56:20
2
3 Christian Deschamps NWCC 1:56:20
3
4 Brian Luciano NorthWest Cycling Club 1:56:20
4
5 Seth Inurrigarro Rockwall Racing 1:56:20
5
6 Evan Roberts 0 1:56:20
6
7 Matthew Kirtman Violet Crown 1:56:26
8 Andrew Ibarra Nick Lopez Tailoring Cycling Team 1:56:29
9 Jack Makohon Rockwall Racing 1:56:29 Teammate Top 5: Seth Inurrigarro
10 Jacob Lundgren Fresh Racing 1:56:31 Teammate Top 5: Ruben Lundgren
11 Devin Williams PlayTri 1:56:31
12 Maximiliano Alvarez Merritt Hawkins AMN / Sun & Ski 1:56:39
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Hopkins MBBC Racing 1:01:14
Off The Front
2 Todd Finley Crest / RBM Racing 1:01:14
Off The Front
3 Paul Waller Crest/RBM Racing 1:01:14
1
4 Russell Carawan Mirage 1:01:14
2
5 David Luplow Bicycle Sports Shop Road 1:01:14
3
6 Israel Velasquez Hilltop Racing 1:01:14
4
7 Joel Shewry TBI/DRT 1:01:14
5
8 William Lewis FRESH Racing team Tyler Texas 1:01:14
6
9 Michael Todd Crest/RBM Racing 1:01:14
7
Teammate Top 5: Todd Finley
10 Michael baker Tbi - dedicated race team 0 1:01:14
8
11 David Roberts Northwest Cycling Club 1:01:14
9
12 Mike Goppert Crest/RBM Racing 1:01:14
10
Teammate Top 5: Todd Finley
13 Jeff Delavega Hilltop Bicycle Center 1:01:14
11
14 Patrick Twomey 0 1:01:14
12
15 Jonathan Read South West Cycling Club 1:01:14
13
16 Christopher Dedera MBBC Racing 1:01:14
14
Teammate Win: Tony Hopkins
17 Jim Timberlake DNA Racing 1:01:14
15
18 Francis Oliver 0 1:01:14
16
19 Jason Bradberry Mirage 1:01:14 Teammate Top 5: Russell Carawan
20 Chadley Wallace Fresh Racing 1:01:14
21 Jesse Danner Hilltop Bicycle Center 1:01:21
22 Jeffrey Waller Crest RBM Frisco 1:01:38
23 Casey Gourley B&B Trek Racing 1:01:41
24 Kevin Franklin Northwest Cycling Club Race Team 1:05:24
25 Paul Konrad Crest / RBM Cycling 1:10:59
26 Pat Luciano Northwest Cycling Club 1:11:05
Off The Back
27 Stephen Davidson McKinney Velo 1:27:29
Off The Back
28 Ryan Lindberg Hilltop Racing 1:32:40
Off The Back
29 Kevin Duncan Northwest Cycling Club 1:34:50
Off The Back
DNF Wayde Klein none DNF
Off The Back
DNF Bill Viering mbbc racing DNF
Off The Back
Teammate Win: Tony Hopkins
DNF Waqid Janjua 0 DNF
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesus Chaparro Windsor Door Racing p/b Bicycle Plu 2:57:47
2 Joel Hawks Windsor Door Racing p/b Bicycles Pl 2:57:52
1
3 Robert Plaskota Crest/RBM Racing 2:57:52
2
4 Tim Granshaw DNA Cycling p/b Onion Creek Volkswa 2:57:52
3
5 Norman Bradsher Tulsa Tough 2:57:52
4
6 John Dugas Windsor Door Racing 2:57:52
5
7 Craig Keane Rockwall Racing 2:57:52
6
8 John Murazak Crest/RBM Racing 2:57:52
7
Teammate Top 5: Robert Plaskota
9 Daniel Larson 0 2:57:52
8
10 Steve Dodge PACC 2:57:52
9
11 Lin Waters PACC 2:57:52
10
12 Albert Koszarek Corinth / Hardin 2:57:52
11
13 Derek Whisenhunt Corinth Cycling/Harden Dental 2:57:52
12
14 Sam Findlater Windsor Door Racing p/b Bicycles Pl 2:57:52
13
Teammate Top 5: Joel Hawks
15 Douglas Pedersen Harden Racing/Corinth Cycling 2:57:52
14
16 John Chu Windsor Door Racing p/b Bicycles Pl 2:57:52
15
Teammate Top 5: Joel Hawks
17 Jeff Makohon Rockwall Racing 2:57:52
16
18 Adam Wilk Team Plano Cyclicng 2:57:52
17
19 Jason Guzak DNA Cycling p/b Onion Creek Volkswa 2:57:52
18
Teammate Top 5: Tim Granshaw
20 Bradley Herle Windsor Door p/b Bicycles Plus 2:58:05
21 Lawrence Gibson Rockwall Racing 2:58:13
22 Stephen Borski PACC Racing 2:58:15
23 Todd Mitchell Bike Barn 3:00:38
Off The Back
24 Raul Varela Merritt Hawkins AMN/Sun and Ski 3:00:53
Off The Back
25 Luis E rosero Harden Racing / Corinth Cycling 3:08:20
Off The Back
26 John Ehinger PACC 3:14:59
Off The Back
DNF Ramon Galindo 0 NF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 11   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregg Goodwin McKinney Velo 2:55:42
Off The Front
2 Rich Dotson Windsor Door Racing p/b Bicycles Pl 2:55:42
Off The Front
3 Emiliano Herran Nashville Local Cycling 2:55:47
Off The Front
4 Jorge Merle Merritt Hawkins AMN / Sun & Ski 2:58:18
1
5 Tom Lattig dallas bike works 2:58:18
2
6 Jeffry Fene McKinney Velo 2:58:18
3
Teammate Win: Gregg Goodwin
7 Jonathan Garrett Windsor Door Racing p/b Bicycles Pl 2:58:18
4
Teammate Top 5: Rich Dotson
8 Darrell Hull A' Bloc 2:58:18
5
9 Hugo Scala Matrix/RBM 2:58:18
6
10 Todd Lafleur Windsor Door p/b Bicycles Plus 2:58:18
7
11 Christopher Schmiedeke 0 2:58:18
8
12 Marcos Ferreyra McKinney Velo 2:58:18
9
Teammate Win: Gregg Goodwin
13 Mike Faber A Bloc 2:58:24
14 Mike Herrick McKinney Velo 2:58:32 Teammate Win: Gregg Goodwin
DNF Jonathan Snow A Bloc Training DNF
DNF Scott Munroe A' Bloc NF
DNF Michael Braden Windsor Door Racing p/b Bicycles Pl NF Teammate Top 5: Rich Dotson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 11   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Harrison McKinney Velo 2:58:18
1
2 Thomas Bain Geri Atrix 2:58:18
2
3 Val Lincecum Southwest Cycling Club 2:58:18
3
4 Doug Schwegel A'Bloc 2:58:18
4
5 George Heagerty Geri Atrix 2:58:18
5
6 Charlie Johnson Southwest Cycling Club Racing 2:58:18
6
DNF Whitney Fanning Geri Atrix DNF Teammate Top 5: Thomas Bain
DNF Brent Napier Windsor Door Racing p/b Bicycles Pl DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rafael Santiago TULSA Wheelmen 2:53:46
1
2 Eames Bennett 0 2:53:46
2
3 Justin Maxwell Violet Crown 2:53:46
3
4 Aston Haswell Cadence Cyclery 2:53:46
4
5 Brandon Mckinney 0 2:53:46
5
6 Colt Clemens Rockwall Racing 2:53:46
6
7 Will Sharp Northwest Cycling Club 2:53:46
7
8 Brandon Wold DNA Racing 2:53:46
8
9 Franz Elliott Bike Barn 2:53:46
9
10 Jerry Willis Oklahoma Bicycle Project 2:53:46
10
11 Donald bergman ? Violet Crown 2:53:46
11
Teammate Top 5: Justin Maxwell
12 Max Tucker 0 2:53:46
12
Teammate Top 5: Eames Bennett
13 Drew Yoder Shama Cycles 2:53:46
13
14 Carlos Torres R&M Cycling 2:53:46
14
15 Jonathan Spangle Shama Cycles 2:53:46
15
16 Martial Trigeaud carve 2:53:46
16
17 Trevor Fine Tulsa Wheelmen 2:54:03 Teammate Win: Rafael Santiago
18 Robert Mcdonald 787 Racing 3:15:26
Off The Back
DNF Christopher Sims Texas Pro Health Racing DNF
DNF Whit Somerall 0 DNF Teammate Top 5: Eames Bennett
DNF Joseph laochaloenvanich River city market racing Voodoo Racing DNF
DNF Bryan Sunday Wal-Mart GPP cycling DNF
DNF Tom Warren A Bloc DNF
DNF Andrew Townsend CARVE DNF
DNF Gabriel Ortiz 0 NF Teammate Top 5: Eames Bennett
DNF Charles Krouse Ride Away Cycling Club NF
DNF Rodolfo Arredondo 0 NF Teammate Top 5: Eames Bennett
DNF Patrick Davis Anata Racing NF
Finishers: Cat 3: 27   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Vitale
2 Dennis Krilic
3 Tomer Tzafrir
4 Albert Sweany
5 Scott Boldt
6 Shawn Bentley
7 Paul Gerhardt
8 Emery Snider
9 Chad Harvey
10 Chelsea Gorbet
11 Charles Ingram
DNF Randall Courtney
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Perkins 2:05:33
1
2 Zachary Saathoff 2:05:33
2
3 Pedro Rodriguez 2:05:33
3
4 Drew Cardoza 2:05:33
4
5 Bryce Billing 2:05:33
5
6 Tyrel Fuchs 2:05:33
6
7 Seth Norton 2:05:33
7
8 Brandon Copley 2:05:38
9 Samir Shingala 2:05:40
10 Steven Wolfe 2:05:41
11 Donald Gwartney 2:15:25
Off The Back
12 Gregory Lastrapes 2:15:25
Off The Back
13 Dylan Goosen 2:21:08
Off The Back
14 Luke Neafus 2:35:12
Off The Back
DNF Clint Bradford DNF
DNF Alan Barrows DNF
DNF Brett Ross DNF
DNF Harrison Petre DNF
DNF Taylor Pruet DNF
DNF Stephen Mccoy DNF
DNF Ian Scott DNF
Finishers: Cat 4: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jines Feliciano 0:52:16
1
2 Layne French 0:52:16
2
3 Justin Hryckowian 0:52:16
3
4 Aaron Carpenter 0:52:16
4
5 Cody Melton 0:52:16
5
6 Bryan Haring 0:52:16
6
7 Steven Rivard 0:52:16
7
8 Daniel Hart 0:53:45
Off The Back
9 Joseph Matta 0:53:45
Off The Back
10 Chris Cooper 0:53:45
Off The Back
11 Gerry Douglas 0:53:52
Off The Back
12 Daniel Neice 0:54:00
Off The Back
13 Steve Conry 0:54:07
Off The Back
14 Ronnie Thompson 0:55:30
Off The Back
15 Paul Porterfield 0:55:30
Off The Back
16 Stan Hodges 0:55:49
Off The Back
17 Michael Wing 0:55:49
Off The Back
18 Morgan Ballesteros 0:55:49
Off The Back
19 Robert Stubbs 1:14:26
Off The Back
Finishers: Cat 5: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? Bret BICYCLES PLUS RACING 3:33:52
Off The Front
2 Erin Elliott Oklahoma Bicycle Project/ Oklahoma 3:33:52
Off The Front
3 Mario Arroyave Elevate/KHS 3:35:52
Off The Front
4 David Tolley Super Squadra p/b Eliel Cycling 3:36:30
1
5 Justin Stanley ELBOWZ Racing p/b Synergy.O 3:36:30
2
6 Michael sheehan Elbowz racing Jelly Belly p/b Maxxis 3:36:30
3
7 Connor Sallee Bicycles Plus Racing 3:36:30
4
Teammate Win: ? Bret
8 Andy Jobin Team Yacht Club 3:36:30
5
9 Grant Koontz Team Arapahoe Resources 3:36:30
6
10 Adam Koble Oklahoma Bicycle Project/ Oklahoma 3:36:30
7
Teammate Top 5: Erin Elliott
11 Grayson Keppler Giant_Lakeside p.b. Mini of Plano 3:36:30
8
12 Preston Glace Super Squadra pb Eliel Cycling 3:36:30
9
Teammate Top 5: David Tolley
13 Skyler Mackey Oklahoma Bicycle Project/ Oklahoma 3:36:30
10
Teammate Top 5: Erin Elliott
14 Omar Nunez Strike Cycling 3:36:30
11
15 Davis Dombrowski Matrix/RBM 3:36:30
12
16 Fred Vincent Mad Duck Cyclery 3:36:30
13
17 Stefan Rothe ELBOWZ Racing p/b Synergy.O 3:36:30
14
Teammate Top 5: Justin Stanley
18 Randy Lee Bicycles Plus Racing 3:36:30
15
Teammate Win: ? Bret
19 Tanner Ward Oklahoma Bicycle Project/ Oklahoma 3:36:30
16
Teammate Top 5: Erin Elliott
20 Andrew Evans Tyson Foods Cycling Team 3:36:30
17
21 Adam Mccullough Blue Agave Racing p/b Wholesome Swe 3:36:30
18
22 Cesar Serna 0 3:36:30
19
23 Jacob White Oklahoma Bicycle Project/ Oklahoma 3:36:30
20
Teammate Top 5: Erin Elliott
24 Bryan Burpee Matrix/RBM 3:36:30
21
25 Kyle Sigl Elevate/KHS 3:36:30
22
Teammate Top 5: Mario Arroyave
26 Alex Carmona 3:36:30
23
27 Jacob Ingram Matrix/RBM 3:36:30
24
28 Ben Gramling Tyson Food Cycling 3:36:30
25
29 Jonathan Brown Axeon Hagens Berman 3:36:30
26
30 Paul Papin DNA Racing/Garneau 3:36:30
31 Collin Davis Bicycles Plus Racing 3:36:50 Teammate Win: ? Bret
32 Kyle anderson Park place dealerships Team CCR Roofing 3:36:50
33 Gabriel Porterfield Strike Cycling 3:37:00
34 Ricky Randall Team Arapahoe Resources 3:37:22
Off The Back
35 Jake Lanoux Super Squadra p/b Eliel 3:37:26
Off The Back
36 Alex Garcia 0 3:38:30
Off The Back
37 Tyler stewart Dallas bike works Giant Lakeside pb MINI of Plano 3:40:26
Off The Back
38 Tice Porterfield Strike Cycling 3:40:28
Off The Back
39 Zach Stein Team Yacht Club 3:41:03
Off The Back
DNF John Ryan Matrix/RBM DNF
DNF Brant Speed ELBOWZ Racing p/b Synergy.O DNF Teammate Top 5: Justin Stanley
DNF Andrew Farmer DNA Racing DNF
DNF Joseph Emmons Merritt Hawkins AMN / Sun & Ski DNF
DNF Alexander Gibson Elevate/KHS DNF Teammate Top 5: Mario Arroyave
DNF Kyle Swanson Matrix/RBM NF
DNF Eduardo Guzman 0 NF
DNF Kent Myers Giant Lakeside p.b. Mini of Plano NF
DNF Andrew Armstrong Matrix/RBM NF
DNF Kyle Walker Giant Lakeside p.b. MINI of Plano NF
DNF Ben Watkins Oklahoma Bicycle Project/ Oklahoma NF Teammate Top 5: Erin Elliott
DNF Braxton Mundell Oklahoma Bicycle Project/ Oklahoma DNF Teammate Top 5: Erin Elliott
DNF John Purvis Oklahoma Bicycle Project/ Oklahoma DNF Teammate Top 5: Erin Elliott
DNF Kevin Solomon Tyson Foods Cycling Team DNF
DNF Frank Sutton Giant Lakeside pb MINI of Plano DNF
DNF Mark Baerd Elevate-KHS DNF Teammate Top 5: Mario Arroyave
DNF Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling Strike Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 29   Cat 2: 21   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mya Duncan Northwest Cycling Club 1:17:04
2 Giana Bertagnoli Merritt Hawkins AMN / Sun & Ski 1:17:10
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sri Johnson HAUTE WHEELS RACING 17:52:22
1
2 Laurie Poe NWCC Race Team 17:52:22
2
3 Kathy Garrett Northwest Cycling Club Racing 17:52:22
3
4 Nicole Hart Rockwall Racing 17:52:22
4
5 Kim Murphy FCS|Visit Dallas DNA Cycling Region 17:52:22
5
6 Deann Munter B&B Trek Racing 17:52:28
7 Kate Makohon Rockwall Racing 17:52:34 Teammate Top 5: Nicole Hart
8 Rhonda Green MBBC Racing 18:00:26
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bridget Tooley Merritt Hawkins AMN / Sun and Ski 17:52:20
1
2 Noni Bertagnoli Merritt Hawkins AMN / Sun & Ski 17:52:20
2
3 Christina Rigsby 0 17:52:20
3
4 Jaime Larmer 0 17:52:20
4
5 Aubrey Drummond DNA Racing/Garneau 17:52:20
5
6 Kimber Tedro Violet Crown Sports Association 17:52:20
6
7 Angelica Rigsby 0 17:52:20
7
Teammate Top 5: Christina Rigsby
8 Rebecca French DNA Racing 17:52:20
8
9 Theresea-anne Sklar LAS'PORT 17:52:20
9
10 Madison Gramling Experience Fayetteville Cycling Tea 17:52:20
10
11 Emily Trahan Violet Crown Sports Association 17:52:32
12 Ruth Seaman TNWCTeam 17:55:17
Off The Back
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Vandyken Team Elevate Racing 2:58:52
Off The Front
2 Solymar Rivera Merritt Hawkins AMN / Sun & Ski 3:14:17
1
3 Cynthia Covarrubias STRADALLI CYCLING TEAM 3:14:17
2
4 Emily Beaudoin PHENOM p/b Phobio 3:14:17
3
5 Amber smolik Shama cycles Team Elevate 3:14:17
4
6 Maddie Woolley Mad Duck Cyclery 3:14:17
5
7 Christie Tracy ATC Racing 3:14:18
6
8 Heather Laufer DNA 3:14:18
7
9 Kendall Jackson Team Yacht Club 3:14:18
8
10 Ash Duban RCM Hitsquad p/b CRUSH Fitness 3:14:18
9
11 Monica Merced PHENOM p/b Phobio 3:14:18
10
Teammate Top 5: Emily Beaudoin
12 Caroline Poole Yoga Box Racing p/b Transitions Lif 3:14:18
11
13 Becky Lowe Yoga Box Racing p/b Transitions Lif 3:14:18
12
14 Samantha Wipff PHENOM p/b Phobio 3:14:18
13
Teammate Top 5: Emily Beaudoin
15 Sheree Benavides Matrix/RBM 3:14:18
14
16 Belen Garza Merritt Hawkins AMN / Sun & Ski 3:14:25 Teammate Top 5: Solymar Rivera
17 Flora Yan Merritt Hawkins AMN / Sun & Ski 3:14:28 Teammate Top 5: Solymar Rivera
18 Allison Atkinson RCM Hitsquad p/b CRUSH Fitness 3:14:57
Off The Back
DNF Katy Simmons Yoga Box Racing p/b Transitions Lif DNF
DNF Maddie Willis Yoga Box Racing p/b Transitions Lif DNF
DNF Kellie Nelson Crest/RBM NF
DNF Laura Sarkis 0 NF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 2