Log In
Mike's Bikes 45th Cat's Hill Classic • Apr 28 2018
Mostly Cloudy, 60 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Lamperti Team Swift
2 Robert Skinner
3 Zachary Gottesman Mellow Motors
4 Scott Cohen Davis Bike Club Race Team
5 Marcus Beltramo Dolce Vita Freewheel p/b SL2
6 Isaiah Chass Team Swift Teammate Win: Luke Lamperti
7 Richie Vos SunPower Racing
8 Madden Titus SunPower Racing
9 Gianni Lamperti Team Swift Teammate Win: Luke Lamperti
10 Kevin Tufts Oak Valley Community Bank Elite Cyc
11 Sergei Volkov Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Teammate Top 5: Marcus Beltramo
DNF Erik Schiller SunPower Racing
DNF Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees
DNF Riley Marmesh Low// Factory Racing
DNF Dennis Kwon
DNF Morgan Cole SunPower Racing
DNF Adriano Castro Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Teammate Top 5: Marcus Beltramo
DNF Mark Severy
DNF Mark Alford LOW//Factory Racing
DNF Justin Maxwell Violet Crown
DNF Emmett Smith SquadraSF p/b Terun
DNF Chris Cain Terun Elite
Finishers: Cat 2: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Davis Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Eric Fischer Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Kenneth Tsuda TB143
4 Ingmar Jungnickel TMB Development p/b Equator Coffees
5 Creighton Gruber Team Swift
6 Aidan Mcneil Team Swift
7 Alfonse Le duc Team Mikes Bikes Development
8 Javier Acosta Jakroo p/b Chrome Industries
9 Alex Akins Don Chapmen Racing
10 Matthew Hepworth SunPower Racing
11 Donald Lee
12 Daniel Regua TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Ingmar Jungnickel
13 Benjamin Dodge SunPower Racing
14 Kyle Beikirch??? Dolce Vita p/b SL2
15 Shane Mcguire??? SunPower Racing
16 Trevor Gilmore Dolce Vita Freewheel p/b SL2
17 Aaron Gouw Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Eric Fischer
18 Alexander Winter Jakroo p/b Chrome Industries
19 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles
20 Matt Carvell SunPower Racing
21 Julien Schaller SunPower Racing
22 Brian Roehrich Davis Bike Club Race Team
23 Kurt Brown Dolce Vita p/b SL2
24 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Eric Fischer
25 Uri Friedman Swell Bicycles
DNF Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Raymond Lee Team Simple Green/Rock N' Road Cycl
DNF Kieth Strong Team Fremont/FFBC
DNF Eddy Bach
DNF Matthew Swartwout TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Ingmar Jungnickel
DNF Ross Kelly Davis Bike Club Race Team
DNF Aidan Malmberg Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Eric Fischer
DNF Peter Feng Dolce Vita
DNF Alexi Gabuyo
DNF Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Sean Davis
Finishers: Cat 3: 35   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefan K miller Tieni Duro Junior Cycling
2 Andrew Mathiesen Team Swift
3 David Michael sweet Sunpower Racing
4 Alex Wang
5 Stuart Grosser Dolce Vita Freewheel p/b SL2
6 Andrew Esler JAKROO
7 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 Ian Fernihough SJBC
9 Evan Paschke
10 Anthony Yasuda SunPower Racing Teammate Top 5: David Michael sweet
11 Cam Juarez Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Teammate Top 5: Stuart Grosser
12 Peter Ambiel SunPower Racing Teammate Top 5: David Michael sweet
13 Alex Rusoff SunPower Racing Teammate Top 5: David Michael sweet
14 Christian Griffith SquadraSF p/b Terun
15 Shinnosuke Hasegawa
16 Matthew Maurer SunPower Racing Teammate Top 5: David Michael sweet
17 John Janetzko SunPower Racing Teammate Top 5: David Michael sweet
18 John Wasserman SunPower Racing Teammate Top 5: David Michael sweet
19 John Grube Team Swift Teammate Top 5: Andrew Mathiesen
20 Christopher Li Lost Dog Cycling
21 Benjamin Orven zamora SJBC
22 Daniel Feinberg Davis Bike Club Race Team
23 Si Wong SJBC
24 Eric Hardrath
25 Cory Vogel SunPower Racing Teammate Top 5: David Michael sweet
26 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Aaron Garcia TMB Development p/b Equator Coffees
DNF Rafael Garcia
Finishers: Cat 4: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Drew Fagerlin TMB Development p/b Equator Coffees
2 Ryan Mackintosh
3 Michael Gilson The Olympic Club
4 Rich Duff Louie Racing
5 Malte Doerper Tokyo Cycling Club
6 Joshua Wang
7 Matt Johnson Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 Graham Smith
9 Francisco Gonzalez Dolce Vita Freewheel p/b SL2
10 Kaan Badir
11 Will Gibby ORNOT
12 Johannes Santen
DNF Brian Mignosa San Jose Bicycle Club
DNF Vignesh Shanmuganathan
DNF Wes Fornes
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Stewart Don Chapin Jr. Development
2 Adin Jose Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
3 Finn Thomsen Davis Bike Club
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Esler JAKROO
2 Mckay Kinsey Academy Cycling
3 Dante Lobue Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
4 Andrew Mathiesen Team Swift
5 Micah Ancell
6 Nick Archer Academy Development
7 Artun Duransoy Tieni Duro Jumior Cycling
8 Stefan K miller Tieni Duro Junior Cycling
9 Jason Shevach
10 Kenneth Oei
11 Matthew Amara Academy Cycling Development
12 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling
13 Toby Bodden Tieni Duro Junior
14 Brandon Rapp SJBC
15 Henry Chadwick Team City Sacramento
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Williams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Chris Coble The Olympic Club
3 Jeromy Cottell Touchstone Racing
4 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
5 Sam Benedict Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
6 Chris Cain Terun Elite
7 Jonathan Baker Chico Cycling Team
8 Robert Amatelli Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
9 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Dana Williams
10 Mark Howard SunPower Racing
11 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
12 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
13 Will Riffelmacher THE OLYMPIC CLUB Teammate Top 5: Chris Coble
14 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing
15 Joshua Dapice Touchstone Racing Teammate Top 5: Jeromy Cottell
16 Benjamin Dodge SunPower Racing
17 Craig Roemer Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
DNF Greg Davis CoreTechs Cycling Team
DNF Sergei Badeka CoreTechs Elite
DNF Matthew Adams
DNF Zachary Walker
DNF Russell White
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 9   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Stroup Squadra SF p/b Terun
2 Bernardo Tapia SunPower Racing
3 Gregoire Denis Sunpower racing / Alto Velo Racing
4 Kurt Kuckein CBRE Racing
5 Randy Shelton OrNot
6 David Shih SunPower Racing
7 Anthony Armerino Berkeley Bike Club
8 Edward Dean
9 Matthew Johnson Dolce Vita Freewheel p/b SL2
10 Zachary Hilton SJBC
DNF Ward Covert Michael David Winery
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Reinhardt Folsom Bike/Trek
2 Richard Del valle Funsport Bikes Cycling Team
3 Scott Fonseca AUDI RENO-TAHOE
4 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
5 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
6 Chris Ott Peet's Coffee Racing
7 Scott Bromstead R4R - Make-A-Wish
8 Raymond Rodriguez Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
9 Sean Smith R4R Make-A-Wish
10 Joseph Sullivan SJBC
11 Michael Hernandez JAKROO
12 Jason Cruser R4R - Make A Wish
13 Yutch Cowhie Delta Velo/ Michael David Winery Cy
14 Andrew Nevitt Performance Techniques
15 Rick Lawton R4R - Make-A-Wish
DNF Jeong Kim
DNF Philip Taupier C360R Cycling Team
DNF Ryan Wong SJBC
DNF Dennis Hopp SJBC
DNF Mark Fleishman Divine Electric Norcal
DNF Martin Kozera??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing
2 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing
3 Tim Davis TeamCyclesport - Specialized p/b Mu
4 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Duncan Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 Garrett Hankins Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Joshua Carling Oak Valley Community Bank Elite Cyc
4 Justin Thompson Terun Elite
5 Jason Saltzman UCI CT: Aevolo
6 Timmy Bauer Oak Valley Community Bank Elite Cyc
7 Robert Pearce Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Jack Duncan
8 Sam Bassetti
9 Chris Coble The Olympic Club
10 Jeff Linder Terun Elite Teammate Top 5: Justin Thompson
11 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Jack Duncan
12 Cameron Bronstein Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Garrett Hankins
13 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Freewheel p/b SL2
14 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Garrett Hankins
15 Dominik Cinka Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Jack Duncan
16 Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Garrett Hankins
17 Brian Funk Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Jack Duncan
18 Christopher Beall Terun Elite Teammate Top 5: Justin Thompson
19 Robert Terra
20 Bryan Larsen
21 Leo Yip Team California - Storck
DNF Jason Fernschuss Form Fitness Racing
DNF Andrew Shimizu Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Garrett Hankins
DNF Chaz Turmon Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Jack Duncan
DNF Russell White
DNF Stephen Vogel Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Garrett Hankins
Finishers: Cat 1: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hanna Muegge
2 Amy Cameron Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Melanie *wong Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
4 Jennifer Schwarz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
5 Jaimee Erickson
6 Megan Ruble Cycle Sport-Specialized p/b Muscle
7 Sara Bird Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Amy Cameron
8 Marissa Axell JL Velo Cycling Team
9 Sara Liebert Cycle Sport-Specialized p/b Muscle
10 Casey Myers Chico Cycling Team
11 Diana Cedeno Team Mike's Bike p/b Equator Coffee
12 Beverly Chaney SJBC
DNF Samantha Quijano JAKROO
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kortney Parman Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Anelle Little SunPower Racing
3 Jennifer Wilson RAZZLE DAZZLE
4 Maureen Murphy JAKROO
5 Haley Nielsen SheSpoke Racing
6 Johanna Fogolin SJBC
7 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team
8 Jessica Parteno JLVelo Cycling Team
9 April Willoughby JLVelo Cycling Team
10 Amber Pearson Sunpower Teammate Top 5: Anelle Little
DNF Jaimee Erickson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arianna Pascarella
2 Carla Richard
3 Teddie Vidolova
4 Laura Van den bosch Shespoke Racing
5 Andrea Tyson SJBC
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Minjares SJBC
Finishers: Cat 5: 1