Log In
Tour de 'Toona - Road Race • Jul 10 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Staffo Handlebars cycling c 03:29:01
Off The Front
2 Andrew Lytwynec MVP Health Care Cycl 03:29:14
Off The Front
3 Matthew Buckley Boston Bicycle Schoo 03:29:50
1
4 Robert Abramo Breakawaybikes.com-I 03:29:50
2
5 Evan Huff J.A.M. Fund / NCC 03:29:50
3
6 Reid Beloni Hincapie Green Creat 03:29:50
4
7 Thomas Blonkowski NCVC/UnitedHealthcar 03:29:50
5
8 Isaac Enderline hincapie development 03:29:50
6
9 Jeffrey Salvitti Dynaflo Racing 03:29:50
7
10 Edward Grystar Freddie Fu Cycling T 03:29:50
8
11 Micah Engle Young Medalists / Te 03:29:50
9
12 Jeffrey Ingraham CRCA/ Jonathan Adler 03:29:50
10
13 Benjamin Foltz Round Here Racing 03:29:50
11
14 Jonathan Baggett Saroff Racing Team 03:29:50
12
15 Jameson Ribbens C3 - Athletes Servin 03:29:50
13
16 Daniel Barney Mt. Borah Custom App 03:31:18
17 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcar 03:31:18
18 Matthew Furlow Breakawaybikes.com-I 03:31:41 Teammate Top 5: Robert Abramo
19 Nicholas Taylor North Tek-Aria 03:31:41
20 Joseph Ruggery Freddie Fu Cycling T 03:31:41
21 Ryan Smolko Chester County Velo 03:31:41
22 Justin Kanter Pittsburgh Elite Vel 03:31:50
23 Aaron Ritz Breakawaybikes.com-I 03:32:23 Teammate Top 5: Robert Abramo
24 Matt Waller Tri-State Velo/Amoro 03:32:25
25 Evan Murphy FGX Racing 03:33:59
26 Taylor Warren Florida Velo 03:35:24
27 Craig Nichols MVP Health Care Cycl 03:35:24 Teammate Top 5: Andrew Lytwynec
28 Russell Weber Kelly Benefit Strate 03:36:02
29 Greg Wittwer HAYMARKET BICYCLES 03:38:25
30 Ross Marklein Breakawaybikes.com-I 03:39:40 Teammate Top 5: Robert Abramo
31 Andrew Melnychenko Maxpowercycling.com 03:39:45
32 David Novak Mid-Atlantic Cycling 03:40:21
33 Ranjodh Gill BIKE DOCTOR Racing T 03:40:21
34 Matt Cuttler CRCA/ Jonathan Adler 03:40:35
35 Christopher Chaput CRCA/Jonathan Adler 03:40:38
36 Drew Scoles Mt. Borah Custom App 03:40:38
37 James Guardino Breakawaybikes.com-I 03:40:38 Teammate Top 5: Robert Abramo
38 Evan Thomas Target Training 03:40:38
39 Kevin Rooney CRCA/ JONATHAN ADLER 03:40:38
40 Kyle Bruley Breakawaybikes.com-I 03:40:38 Teammate Top 5: Robert Abramo
41 Jeremy Wickham corning /notubes rac 03:40:38
42 Kyle Centrella Dynaflo Racing 03:40:38
43 Gregoire Faber NCVC/UnitedHealthcar 03:40:47
44 Ryan Leech Hilton Head Cycling 03:40:50
45 Tyler Bauer Breakawaybikes.com-I 03:41:05 Teammate Top 5: Robert Abramo
46 Andrew Armstrong NCVC/UnitedHealthcar 03:41:38
Off The Back
47 John Cotter Freddie Fu Cycling T 03:41:42
Off The Back
48 Ariel Mendez-penate CRCA/ Jonathan Adler 03:42:37
Off The Back
49 Peter Custer North Tek-Aria 03:44:23
Off The Back
50 Todd Gosselaar 03:44:26
Off The Back
51 Steven Kurpiewski Iron City Bikes 03:45:30
Off The Back
52 Samson Mchugh Pittsburgh Elite Vel 03:48:14
Off The Back
53 Michael Rea BikeReg.com 03:48:19
Off The Back
54 Nathan Miller ABRT 04:00:50
Off The Back
55 Rhys Rathbun Chipotle Junior Deve 04:00:55
Off The Back
56 Joshua Lehmann Boston Bicycle Schoo 04:00:55
Off The Back
Teammate Top 5: Matthew Buckley
57 William Richter hincapie development 04:01:14
Off The Back
58 Parker Kyzer hincapie development 04:01:14
Off The Back
59 Eric Salzer Chester County Velo 04:11:13
Off The Back
60 Brad Warren J.A.M FUND / NCC 04:14:27
Off The Back
Teammate Top 5: Evan Huff
DNF Mitchell Jacaruso CRCA/Jonathan Adler
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 60  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Johnson ABRT 03:31:52
Off The Front
2 Jonathan D'alba Schuylkill Navy Raci 03:33:05
Off The Front
3 Dan Netzer Celerity Cycling p/b 03:33:14
Off The Front
4 Paul Low Team Traveller 03:34:49
Off The Front
5 Brian Sjoberg Bike Doctor 03:38:20
1
6 Jacob Yundt Iron City Bikes 03:38:20
2
7 Kevin Westover spokes n skis 03:38:20
3
8 Jared Fenstermacher Spokes Bike Shop 03:38:20
4
9 Darion Fleming HAYMARKET BICYCLES 03:38:20
5
10 Wei Chen CRCA/Jonathan Adler 03:38:20
6
11 David Brookes HPC 03:38:20
7
12 Zeb King Charlottesville Raci 03:38:24
13 Phil Penman CRCA / BH/Garneau 03:38:39
14 Ben Hay Iron City Bikes 03:39:43
15 Andrew Clerico CRCA/BH Garneau 03:39:50
16 Christopher Meacham YOUNG MEDALISTS/TEAM 03:40:56
1
17 John Anthony CRCA/Eastern Mountai 03:40:57
2
18 Avery Wilson HPC/List 03:40:57
3
19 Alan Royek Hollyloft/Alfies 03:40:57
4
20 Patrick Mckeegan HPC/List 03:40:57
5
21 Nathan Goates Mountainside p/b Cit 03:40:57
6
22 Zachary Kephart Altoona Bicycle Club 03:41:14
23 Tomas Quijano AM Racing 03:43:41
Off The Back
24 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b 03:43:41
Off The Back
Teammate Top 5: Dan Netzer
25 Luke Bateman Young Medalists/Team 03:43:41
Off The Back
26 Todd Whitescarver Appalachian State Un 03:43:41
Off The Back
27 Sheila Vibert Sunapee Racing Team 03:43:44
Off The Back
28 Daniel Rossi Franklin and Marshal 03:43:44
Off The Back
29 David Anthony dope CRCA/BH Garneau 03:46:22
Off The Back
30 Andrew Shelby WWVC Racing 03:46:26
Off The Back
31 Devin Corboy Pgh Elite Velo/CAT R 03:50:51
Off The Back
32 Todd Mann Spokes-N-Skis/Altoon 03:50:53
Off The Back
33 Joseph Lydic Steel City Endurance 03:55:23
Off The Back
34 Alexander Roberts Mountainside Racing 03:56:57
Off The Back
35 Jacob Aber Bike Stop Pro Team 03:59:45
Off The Back
36 Andrew Steele The Bike Lane 03:59:45
Off The Back
37 Raul Galliano GS Gotham TOGA! 03:59:45
Off The Back
38 Mike Breitenbach Bike Stop Pro Team 03:59:49
Off The Back
39 Mariano Garay 04:03:51
Off The Back
40 John Larson Squadra Coppi 04:03:51
Off The Back
41 Matthew Albanese ABRT 04:09:09
Off The Back
Teammate Win: James Johnson
42 Justin Mauch HPC/LIST 04:10:23
Off The Back
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 40   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Frederick 00:53:38
2 Benjamin Fogle Hilltop Dynamics 00:54:27
3 Christopher Dougherty NCVC/United Healthca 00:55:08
4 Nikolay Eremin Team Type One (devel 00:55:08
5 James Wolf 00:55:08
6 Nicholas Tempest TriPower 00:55:08
7 Joshua Kasumovic Watts Up 00:55:08
8 Adam Capatch Pennsylvania State U 00:55:11
9 Chris Flegal Mountainside p/b Cit 00:56:52
10 David Hansen Rogue Race Team 00:57:18
11 Matthew Mosca Franklin and Marshal 00:57:24
12 Jason Butler Altoona Bicycle Club 00:58:29
13 Brandyn Pryce Altoona Bicycle Club 00:59:09
14 Robert Espinal Rockstar Racing / Si 00:59:12
15 Nicholas Tham ming qiang MIT 00:59:28
16 Bryan Caporuscio Altoona Bicycle Club 01:01:11
17 Andy Godish Penn State Cycling 01:02:14
18 Michael Moist Woodlands Cycling Cl 01:07:19
19 Daniel Lauritzen Young Medalists/Team 01:08:12
Finishers: Cat 4: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Campbell Spokes -n- Skis 00:55:08
2 Michael Garretson 00:57:08
3 Tyler Waldron Panhandle Pedalers 00:57:38
4 Nicholas Fiolo 00:58:29
5 Michael Long Altoona Bicycle Club 00:59:12
6 Thomas Rathbun None 00:59:12
7 Matthew Mcdonald Veloworks-Spokes Et 00:59:12
8 Peter Ruppert Panhandle Pedalers R 00:59:28
9 Mike Janeiro Clarks on Mc Night 01:01:01
10 Daniel Diem POWER - Prince Willi 01:02:14
11 Jr Richard f fiore Spokes -n- Skis 01:02:51 Teammate Win: Kevin Campbell
12 Matthew Stuckey Altoona Bicycle Club 01:03:12 Teammate Top 5: Michael Long
13 Matthew Bunting EPBC 01:03:12
14 Jordan Holloway Millersville Univ 01:03:33
15 Iii Nichulas padula Spokes -n- Skies 01:04:03
16 Zach Gile 01:05:42
17 Todd Gile 01:05:44
18 Shane Rauch Panhandle Pedalers R 01:13:55
19 Michael Lehman 01:15:08
20 Robert Berkebile 01:17:10
21 John Houben 01:17:27
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 11   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Cerkey Team Traveller 00:58:37
2 Casey Kelly Pearl Street Cycling 01:01:02
3 Catherine Freck Syn-Fit Racing Team 01:01:06
4 Amy Kendall ABRT 01:02:29
5 Gaetane Perreault MaxPowerCycling.com 01:02:29
6 Andrea Bozak DC Velo Limited 01:06:12
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Gauriloff Spokes -n- Skis 01:01:34
2 Jackie Mckay Team Competitive Gea 01:02:33
3 Diedre Ribbens C3 - Athletes Servin 01:04:45
4 Unknown Rider National Capital Vel 01:09:59
5 Beni Hawkins EPBC 01:13:29
6 Lisa Jancy Syn-Fit Race Team 01:14:23
7 Birgit Reeves Finkraft Cycling Tea 01:15:57
8 Iris Ford Artemis 01:16:04
9 Claire Cramer Artemis 01:19:06
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 2