Log In
Modern Market Criterium • May 5 2019 • Littleton, CO
Race uploaded by Jacob Read csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Edwards Avout Racing 23:40.6
2 Ty Anderson Avout Racing @ 1 Lap Teammate Win: Ian Edwards
Finishers: Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Toren Knepper Melton Design Build/Cari Higgins Re 23:27.4
2 Jude Schafer Boulder Junior Cycling 25:26.1
3 Iskandar Ocampo @ 1 Lap
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF William Stanford Avout Racing DNF
1
Finishers: Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leobardo Ocampo 23:53.5
2 Burton Henry Palmares Racing 24:12.0
Finishers: Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Laurie 23:08.7
2 Asha Tubis Front Rangers Cycling Club - Denver 26:42.3
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Warner Stages Cycling 50:31.0
Off The Front
2 Shawn Betz Stages Cycling 50:32.5
Off The Front
Teammate Win: Patrick Warner
3 Justin Little Black Swift / Cycleton Cycling Team 50:33.8
Off The Front
4 Greg Scanlan NCCP/ Remote Geo-Matador Team 52:04.9
1
5 Daniel Reback Groove Subaru Excel Sports 52:05.1
2
6 James Dunkleberger Groove Subaru Excel Sports 52:05.4
3
7 Simon Phuah Stages Cycling 52:05.5
4
Teammate Win: Patrick Warner
8 Brian Hart Groove Subaru Excel Sports 52:05.6
5
Teammate Top 5: Daniel Reback
9 Fredd Corpuz Full Send Racing p/b Elevation Cycl 52:05.8
6
10 Chris Skinner Black Swift / Cycleton Cycling Team 52:06.9
7
Teammate Top 5: Justin Little
11 Erin Witter Old School Industries 52:07.0
8
12 Jared Thaut Modern Market and GR Capital Partne 52:07.2
9
13 Shane Orr Groove Subaru Excel Sports 52:08.5
10
Teammate Top 5: Daniel Reback
14 Bennett Hug Modern Market and GR Capital Partne 52:09.6
11
15 Nathan Miller Modern Market and GR Capital Partne 52:09.8
12
16 Brian Wenham Groove Subaru Excel Sports 52:10.3
13
Teammate Top 5: Daniel Reback
17 Michael Catterall Stages Cycling 52:11.9
14
Teammate Win: Patrick Warner
18 James R stevens Modern Market and GR Capital Partne 52:13.2
15
19 Lanny Dunham Modern Market and GR Capital Partne 52:15.8
16
20 Ryan Koonce Modern Market and GR Capital Partne 52:21.9
21 Scott Raymond 52:26.2
22 Lance Sulzen Groove Subaru Excel Sports 52:26.3 Teammate Top 5: Daniel Reback
23 David Ortiz Modern Market and GR Capital Partne 53:14.2
24 Gary Lancaster Modern Market and GR Capital Partne @ 1 Lap
25 Richard Klusman Modern Market and GR Capital Partne @ 2 Laps
DNF Dave Ratcliff Modern Market and GR Capital Partne DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 14   Cat 3: 10   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Groves Palmares Racing 40:06.7
1
2 Brandon Dyksterhouse Great Divide Brewing Company 40:07.2
2
3 William Raatz Sonic Boom Racing 40:07.5
3
4 Scott Kurban Groove Subaru Excel Sports 40:07.5
4
5 Damon Brandt Palmares Racing 40:07.7
5
Teammate Win: Kirk Groves
6 Michael Pastore Agility PT p/b Beyond Category Coac 40:08.2
6
7 Peter Benkowski Sonic Boom Racing 40:08.3
7
Teammate Top 5: William Raatz
8 Nathan Miller Modern Market and GR Capital Partne 40:08.6
8
9 Alessandro Carollo Groove Subaru Excel Sports 40:08.6
9
Teammate Top 5: Scott Kurban
10 Kevin Bains 40:08.8
10
11 Ryan Koonce Modern Market and GR Capital Partne 40:08.9
11
12 Robert Cope Shrunken Head Racing 40:08.9
12
13 Richard Grabarits Primal-Audi Denver 40:09.0
13
14 Al Stoltz Natural Grocers by Vitamin Cottage 40:09.1
14
15 Bill Manning Sklar Masters Racing 40:09.2
15
16 Doug Gordon Modern Market and GR Capital Partne 40:09.3
16
17 Jason Heider Primal-Audi Denver 40:09.4
17
18 Daniel Berger Black Swift / Cycleton Cycling Team 40:09.5
18
19 Faron Ryan Groove Subaru Excel Sports 40:09.5
19
Teammate Top 5: Scott Kurban
20 Dave Ratcliff Modern Market and GR Capital Partne 40:09.6
20
21 Steve Rademacher Palmares Racing 40:09.7
21
Teammate Win: Kirk Groves
22 Adam Lorenz Sonic Boom Racing 40:09.8
22
Teammate Top 5: William Raatz
23 Jared Thaut Modern Market and GR Capital Partne 40:09.8
23
24 Jason Glenn Groove Subaru Excel Sports 40:10.1
24
Teammate Top 5: Scott Kurban
25 David Kendall Panache Houndstooth 40:10.3
25
26 Derek Shipley Palmares Racing 40:10.4
26
Teammate Win: Kirk Groves
27 Jeff Krause Groove Subaru Excel Sports 40:10.4
27
Teammate Top 5: Scott Kurban
28 David Ortiz Modern Market and GR Capital Partne 40:10.7
28
29 Gary Wiese Primal-Audi Denver 40:11.0
29
30 David Mead Palmares Racing 40:11.3
30
Teammate Win: Kirk Groves
31 Ryan Korzyniowski NCCP/ 1st City Cycling Team 40:11.4
31
32 Scott Carlson Palmares Racing 40:11.6
32
Teammate Win: Kirk Groves
33 Bennett Hug Modern Market and GR Capital Partne 40:11.7
33
34 Tyler Peterson Old School Industries 40:12.2
34
35 Robert Dwyer Modern Market and GR Capital Partne 40:12.5
35
36 Robert Jacobs Panache Houndstooth 40:12.8
36
37 Jim Castagneri Modern Market and GR Capital Partne 40:13.7
37
38 Bryan Cook Modern Market and GR Capital Partne 40:15.2
38
39 Broc Thompson Great Divide Brewing Company 40:15.6
39
Teammate Top 5: Brandon Dyksterhouse
40 Gary Lancaster Modern Market and GR Capital Partne 40:17.5
40
41 Richard Klusman Modern Market and GR Capital Partne 40:20.1
41
42 Birt Stem Modern Market and GR Capital Partne 40:37.4
43 Garrick Mitchell Palmares Racing 40:45.4 Teammate Win: Kirk Groves
44 James R stevens Modern Market and GR Capital Partne 41:17.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 41   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Meadows pedal RACING 45:31.1
1
2 Matthew Knoedler Old School Industries 45:31.5
2
3 Greg Bjorkquist pedal RACING 45:32.5
3
Teammate Win: Mark Meadows
4 Hugh Maceachran Full Send Racing p/b Elevation Cycl 45:32.8
4
5 Eric Shuemake Shrunken Head Racing 45:32.9
5
6 Tom Lawlor pedal RACING 45:33.0
6
Teammate Win: Mark Meadows
7 Tom Leahy Modern Market and GR Capital Partne 45:33.2
7
8 Brian Coleman Shrunken Head Racing 45:33.2
8
Teammate Top 5: Eric Shuemake
9 Mike Swanson Primal-Audi Denver 45:33.3
9
10 John Mattingly Chalet/Celebrity Home Loans 45:33.4
10
11 Brian Hemstreet Modern Market and GR Capital Partne 45:33.6
11
12 Matthew Hemstreet Modern Market and GR Capital Partne 45:33.7
12
13 Alistar Jordan NCCP/ 1st City Cycling Team 45:33.8
13
14 Brian Claytor Black Swift / Cycleton Cycling Team 45:34.0
14
15 Shane Meakim Modern Market and GR Capital Partne 45:34.1
15
16 Joseph Shepherd Palmares Racing 45:34.4
16
17 Antony Fraij Sklar Masters Racing 45:34.5
17
18 Louis Rodriguez Modern Market and GR Capital Partne 45:34.5
18
19 Tom O'malley Shrunken Head Racing 45:35.8
19
Teammate Top 5: Eric Shuemake
20 Stephen Douglas pedal RACING 45:37.4
20
Teammate Win: Mark Meadows
21 Michael Barsch Sklar Masters Racing 45:37.6
21
22 Dan Gray Shrunken Head Racing 45:43.0 Teammate Top 5: Eric Shuemake
23 Peter Gee Palmares Racing 45:44.9
24 Michael Welker Primal-Audi Denver 45:49.7
25 Matthew Roeder Primal-Audi Denver @ 1 Lap
26 Robert Shoemaker pedal RACING @ 1 Lap Teammate Win: Mark Meadows
27 Brian Miller Shrunken Head Racing @ 2 Laps Teammate Top 5: Eric Shuemake
Finishers: Cat 4: 24   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Fallon Chalet/Celebrity Home Loans 42:34.5
Off The Front
2 Richard Guillery Rocky Mountain Cancer Centers 42:38.1
Off The Front
3 Jeff Martin Groove Subaru Excel Sports 44:23.4
1
4 Adam Asnes Rocky Mountain Cancer Centers 44:23.5
2
5 Robert Arena Groove Subaru Excel Sports 44:23.9
3
6 William Soden Great Divide Brewing Company 44:24.5
4
7 Chip Krauss Chalet/Celebrity Home Loans 44:24.7
5
Teammate Win: John Fallon
8 Gregory Auld Sonic Boom Racing 44:24.8
6
9 John Steward Old School Industries 44:25.0
7
10 Daniel Berger Black Swift / Cycleton Cycling Team 44:26.2
8
11 Corey Cope BoulderCentre for Orthopedics 44:26.4
9
12 Thom Lieurance Feedback Sports Racing 44:26.9
10
13 Greg Langer BoulderCentre for Orthopedics 44:32.8
14 Craig Hofer Groove Subaru Excel Sports 44:40.3 Teammate Top 5: Jeff Martin
15 Jorge Fernandez Sonic Boom Racing 44:48.9
16 Marcel Van garderen Rocky Mountain Cancer Centers 46:26.6 Teammate Top 5: Richard Guillery
DNF Norman Alvis Chalet/Celebrity Home Loans DNF Teammate Win: John Fallon
DNF Joseph Paulson BoulderCentre for Orthopedics DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 5   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Still Primal-Audi Denver 45:31.9
1
2 Jeff Kahler Modern Market and GR Capital Partne 45:32.9
2
3 Troy Westergren Primal-Audi Denver 45:33.0
3
Teammate Win: Michael Still
4 Michael Smith Reynolds Roofing Racing 45:33.3
4
5 Richard Giniewski Racer X Cycling / ColoBikeLaw 45:33.4
5
6 Thomas Panton Modern Market and GR Capital Partne 45:33.7
6
7 Ethan Lovell Shrunken Head Racing 45:33.8
7
8 Chris Lucas ChristianCycling Colorado 45:34.2
8
9 Ray Berry Modern Market and GR Capital Partne 45:34.3
9
Teammate Top 5: Jeff Kahler
10 Darrel Schultz pedal RACING 45:34.5
10
11 Howard Stevenson ChristianCycling Colorado 45:34.6
11
12 Philippe Capraro Modern Market and GR Capital Partne 45:34.7
12
Teammate Top 5: Jeff Kahler
13 David Fitzpatrick Shrunken Head Racing 45:35.9
13
14 D'arcy Straub Racer X Cycling / ColoBikeLaw @ 1 Lap Teammate Top 5: Richard Giniewski
15 Douglas Robison Modern Market and GR Capital Partne @ 1 Lap Teammate Top 5: Jeff Kahler
16 Kevin Mcnamara Modern Market and GR Capital Partne @ 2 Laps Teammate Top 5: Jeff Kahler
17 Eric Rutter Racer X Cycling / ColoBikeLaw @ 2 Laps Teammate Top 5: Richard Giniewski
18 Robert Zedaker Shrunken Head Racing @ 2 Laps
19 Cory Shaddox Modern Market and GR Capital Partne @ 2 Laps Teammate Top 5: Jeff Kahler
20 Eric Miller pedal RACING @ 2 Laps
21 Steven Morgan Front Rangers Cycling Club - Denver @ 2 Laps
DNF Russ Miears Racer X Cycling / ColoBikeLaw DNF Teammate Top 5: Richard Giniewski
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 19   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Dickerson Great Divide Brewing Company 42:47.3
2 Robert Pinkerton Great Divide Brewing Company 44:24.3 Teammate Win: James Dickerson
3 Patrick Naylor Sklar Masters Racing 44:25.6
4 Shannon Fox BoulderCentre for Orthopedics 44:26.6
5 Jeff Ray Natural Grocers by Vitamin Cottage 44:27.1
6 Lloyd Jones Old School Industries 44:28.7
7 Bruce Dickinson Sklar Masters Racing 44:35.0 Teammate Top 5: Patrick Naylor
8 Jim Bruskewitz Sklar Masters Racing 44:41.9 Teammate Top 5: Patrick Naylor
9 Murray s. Willis Sklar Masters Racing @ 1 Lap Teammate Top 5: Patrick Naylor
10 Ken Rodriguez BoulderCentre for Orthopedics @ 1 Lap Teammate Top 5: Shannon Fox
11 Doug Hill Green Mountain Sports Velo @ 2 Laps
DNF Jack Croom DNF
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Haywood Local Velo 43:28.9
2 Carl Reed Team Rio Grande 43:32.4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cindy Hintgen Racer X Cycling / ColoBikeLaw 44:38.8
1
2 Roberta Smith Colorado Women's Cycling Project 44:39.6
2
3 Lanier Allen Sonic Boom Racing 44:40.0
3
4 Lisa Fountain pedal RACING 44:40.7
4
5 Michelle Patton Racer X Cycling / ColoBikeLaw 44:41.1
5
Teammate Win: Cindy Hintgen
6 Lyndsey o Larson ALP Cycles Racing 44:43.9
6
7 Jenna Danser pedal RACING @ 1 Lap Teammate Top 5: Lisa Fountain
8 Jill Mattingly Racer X Cycling / ColoBikeLaw @ 2 Laps Teammate Win: Cindy Hintgen
9 Chris Vanpatten Spradley Barr Wind Chill Cycling @ 2 Laps
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracey Jacobs Excel Sports -Insight Designs 38:04.1
2 Jennifer Cubillas Old School Industries 38:08.4
3 Robin Waterman ALP Cycles Racing 40:47.4
4 Lanier Allen Sonic Boom Racing 41:07.0
5 Erica Brann ALP Cycles Racing @ 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Tyrrel 32:36.4
2 Scott Piercefield Full Send Racing p/b Elevation Cycl 32:36.7
3 Adam Pochon Reynolds Roofing Racing 32:42.4
4 Adam Lorenz Sonic Boom Racing 34:34.0
5 Christopher Dolan Primal-Audi Denver 34:34.8
6 Adam Vannoy 34:41.9
7 Carlos Perez @ 1 Lap
8 Daniel Spira Denver Bicycle Cafe @ 1 Lap
9 Noah Perea @ 1 Lap
10 Gary Lancaster Modern Market and GR Capital Partne @ 3 Laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Koontz UCI PCT: Holowesko | Citadel p/b Ar 1:03:45
Off The Front
2 Riley Sheehan UCI CT: Aevolo Cycling Inc. 1:03:45
Off The Front
3 Andrew Dewar FAVE 1:03:45
Off The Front
4 Maxlimilian Freeman Team Rio Grande 1:03:46
Off The Front
5 Luis Rodriguez Denver Fit Loft/Pinarello 1:03:46
Off The Front
6 Jameson Ribbens Team Rio Grande 1:03:49
Off The Front
7 Jayson Jacobs FAVE 1:03:58 Teammate Top 5: Andrew Dewar
8 Matthew Kotarbinski FAVE 1:04:01
1
Teammate Top 5: Andrew Dewar
9 Lucas Marshall 1:04:02
2
10 Daryl Thomas Full Send Racing p/b Elevation Cycl 1:04:03
3
11 Tim Speciale Primal-Audi Denver 1:04:03
4
12 Brandon Babiracki FAVE 1:04:04
5
Teammate Top 5: Andrew Dewar
13 Justin Barber Primal-Audi Denver 1:04:04
6
14 Tony Monteferrante Full Send Racing p/b Elevation Cycl 1:04:05
7
15 Travis Furman Team Rio Grande 1:04:07
8
Teammate Top 5: Maxlimilian Freeman
16 Taylor Schmidt COGA Elite Cycling Team 1:04:08
9
17 ? Max Full Send Racing p/b Elevation Cycl 1:04:09
18 Anuthee Korder COGA Elite Cycling Team 1:04:09
19 Juan Cortes Groove Subaru Excel Sports 1:04:10
20 Keith Harper Davis Phinney Foundation Masters Cy 1:04:11
21 Macen Vanallen 1:05:10
22 Margot Clyne @ 1 Lap
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 10   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Bartels pedal RACING 50:07.6
1
2 Jason Weeber Groove Subaru Excel Sports 50:08.4
2
3 Matthew Brady COS Racing 50:08.6
3
4 Christopher Dolan Primal-Audi Denver 50:08.9
4
5 Eduardo Colon 50:09.0
5
6 Scott Kurban Groove Subaru Excel Sports 50:09.1
6
7 Alex Fleming Palmares Racing 50:09.2
7
8 Terry Rice Full Send Racing p/b Elevation Cycl 50:09.3
8
9 Ian Wilson Palmares Racing 50:09.3
9
10 Caleb Schroder Avout Racing 50:09.4
10
11 Brett Henry Palmares Racing 50:09.5
11
12 Michael Comer Groove Subaru Excel Sports 50:10.0
12
Teammate Top 5: Jason Weeber
13 Tim Foltz Primal-Audi Denver 50:10.9
13
Teammate Top 5: Christopher Dolan
14 George Jordan Primal-Audi Denver 50:12.1
14
Teammate Top 5: Christopher Dolan
15 David Mcneill pedal RACING 50:13.2
15
Teammate Win: Stephen Bartels
16 Sanjin Obhodas Primal-Audi Denver 50:15.6
16
Teammate Top 5: Christopher Dolan
17 Shane Garland NCCP/ 1st City Cycling Team 50:15.6
17
18 Graham Outlaw The Endurance Collective 50:19.9
19 Michelle Henry Palmares Racing 50:22.2
20 Nicholas Tabares Natural Grocers by Vitamin Cottage 50:25.1
21 Ethan Dunham Avout Racing 50:25.5
22 Will Pirkey pedal RACING 50:27.5 Teammate Win: Stephen Bartels
23 Rory Devin 51:03.3
24 Christian Culpepper Full Send Racing p/b Elevation Cycl 51:26.8
25 Deniz Warraich 53:09.7
DNF Ociel Borjas Boulder Junior Cycling DNF
DNF Steven Truesdale Boulder Junior Cycling DNF
DNF George Robles DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 24   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Knisely 38:09.3
1
2 Drew Sotebeer 38:09.5
2
3 Jabez Meulemans Primal-Audi Denver 38:09.6
3
4 Paul Hesselgrave pedal RACING 38:09.7
4
5 Adam Kremers Groove Subaru Excel Sports 38:09.8
5
6 Michael Worrell Groove Subaru Excel Sports 38:09.9
6
7 Alfred Querubin NCCP/ 1st City Cycling Team 38:10.1
7
8 Charlie Barsch Boulder Junior Cycling 38:10.3
8
9 Andrew Lydic Boulder Junior Cycling 38:10.5
9
10 Andrew Tsoi Groove Subaru Excel Sports 38:10.6
10
Teammate Top 5: Adam Kremers
11 Marco Capraro Groove Subaru Excel Sports 38:10.7
11
Teammate Top 5: Adam Kremers
12 Mike Swanson Primal-Audi Denver 38:10.8
12
Teammate Top 5: Jabez Meulemans
13 Lakota Cheek 38:11.0
13
14 Philip Gresock pedal RACING 38:11.6
14
Teammate Top 5: Paul Hesselgrave
15 Chris Smith NCCP/ 1st City Cycling Team 38:11.9
15
16 James Davis Groove Subaru Excel Sports 38:11.9
16
Teammate Top 5: Adam Kremers
17 Justin Stepchuk Full Send Racing p/b Elevation Cycl 38:12.0
17
18 Michael Margolis Primal-Audi Denver 38:12.0
18
Teammate Top 5: Jabez Meulemans
19 Greg Bjorkquist pedal RACING 38:12.0
19
Teammate Top 5: Paul Hesselgrave
20 Matthew Shannon Reynolds Roofing Racing 38:12.2
20
21 Michael Still Primal-Audi Denver 38:12.3
21
Teammate Top 5: Jabez Meulemans
22 Ben Stevenson Rage Cycling Team 38:12.8
22
23 Parker Lindley 38:12.8
23
24 Travis Johnson 38:12.9
24
25 Brian Oliver Groove Subaru Excel Sports 38:13.0
25
Teammate Top 5: Adam Kremers
26 Kylen Solvik 38:14.5
26
27 Andrew Simons Melton Design Build/Cari Higgins Re 38:14.8
27
28 Clayton Leon Primal-Audi Denver 38:14.9
28
Teammate Top 5: Jabez Meulemans
29 Dakota Troudt 38:15.8
29
30 Jeremy Jacobs Primal-Audi Denver 38:17.6
30
Teammate Top 5: Jabez Meulemans
31 Aaron Buechter 38:18.0
31
32 Peter Gee Palmares Racing 38:20.9
32
33 Matthew Roeder Primal-Audi Denver 38:26.2 Teammate Top 5: Jabez Meulemans
34 Geoffrey Quinter Hammer Racing Team p/b Thorne 38:44.9
35 Devon Baummer CU Cycling-Boulder 39:17.6
36 Michael Welker Primal-Audi Denver 40:02.4 Teammate Top 5: Jabez Meulemans
37 Darren Riethmiller Primal-Audi Denver 40:02.5 Teammate Top 5: Jabez Meulemans
38 Justin Andrews pedal RACING @ 1 Lap Teammate Top 5: Paul Hesselgrave
39 Robert Lydic Sklar Masters Racing @ 1 Lap
DNF James Mccreery Primal-Audi Denver DNF Teammate Top 5: Jabez Meulemans
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 36   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eduardo Colon 29:40.3
1
2 Jason Kosena pedal RACING 29:42.7
2
3 Matt Phippen pedal RACING 29:43.4
3
4 Martin Osorio 29:43.7
4
5 Maxwell Kempe 29:44.2
5
6 Adam Vannoy 29:44.8
6
7 Terry Patton Racer X Cycling / ColoBikeLaw 29:45.9
7
8 Jacob Golberg Denver Bicycle Cafe 29:46.4
8
9 Daniel Burke Racer X Cycling / ColoBikeLaw 29:46.7
9
10 Mark Leenheer COS Racing 29:47.0
10
11 Dan Petrykowski 29:47.7
11
12 Jair Ocampo 29:48.2
12
13 Connor Miller 29:48.4
13
14 Sterling Wilson Peloton-Specialized Cycling Team 29:48.6
14
15 Ross Meyer 29:51.1
15
16 Hanson Finley 30:02.2
17 David Buchan 30:07.3
18 Jonathan Knisely Palmares Racing 30:14.5
19 Peter Mccarty 30:16.7
20 David Broome 30:32.3
21 Alfonso Martinez 30:39.7
22 Ryan Turbyfill 30:51.8
23 Connor Finley 31:43.1
24 Steve Masted 31:49.5
25 Mason Child The Phoenix Cyclery-Orbea 32:12.9
26 Todd Stevenson Rage Cycling Team 32:20.9
27 Jeremy Schupbach Old School Industries 32:49.6
28 Jon Romenesko SQUARE1 Cycling @ 1 Lap
29 Gary Robinson @ 1 Lap
30 Andrew Mccarron pedal RACING @ 1 Lap Teammate Top 5: Jason Kosena
31 James Garside @ 2 Laps
DNF Alexander Navarro DNF
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 28   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia G cummins Melton Design Build/Cari Higgins Re 42:44.6
2 Michelle Henry Palmares Racing 42:45.4
3 Gwen Inglis Stages Cycling 42:45.4
4 Ashley Zoerner Groove Subaru Excel Sports 44:36.2
5 Ashley King Orion Racing 44:36.7
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassidy Hickey 42:46.0
2 Jessica Mcwhirt pedal RACING 42:46.0
3 Olivia Maurey 42:48.1
4 Lauren Zoerner Alpha Bicycle Co.- Groove Subaru 44:35.0
5 Katie Arehart-rose Colorado Women's Cycling Project 44:39.3
Finishers: Cat 3: 4   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zuzana Birova pedal RACING 38:44.0
2 Marjorie Goodyear Palmares Racing 38:44.2
3 Lyndsey o Larson ALP Cycles Racing 39:47.0
4 Makala Jaramillo Rage Cycling Team 40:23.2
5 Alexis Jaramillo Rage Cycling Team 40:40.6
6 Angela Pitzer pedal RACING 40:45.2 Teammate Win: Zuzana Birova
7 Carly Wegran 40:57.9
8 Taylor Johnson Melton Design Build/Cari Higgins Re 41:07.1
9 Wendy Segrest pedal RACING 41:23.3 Teammate Win: Zuzana Birova
10 Kristina Krause DNA Womens Masters @ 1 Lap
11 Michele Blackburn ALP Cycles Racing @ 1 Lap Teammate Top 5: Lyndsey o Larson
12 Hallie Larson Palmares Racing @ 1 Lap Teammate Top 5: Marjorie Goodyear
13 Jasmine Kemble @ 2 Laps
14 Sarah Bearden Southern Colorado Velo @ 2 Laps
DNF Jenna Koval Old School Industries DNF
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leslie Scarpino ALP Cycles Racing 31:43.7
2 Alexandra Coulter @ 1 Lap
Finishers: Cat 5: 2