Log In
San Ardo Road Race • Aug 17 2019
Clear, 77 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chaz Turmon SP2 Life Elite Cycling Team
2 Bradley Wiggs Cycles Veloce/Simple Green
3 Rex Roberts Semper Porro
4 Nick Baird SP2 Life Elite Cycling Team Teammate Win: Chaz Turmon
5 Leo Bugtai Union Sport
6 Sergei Volkov Dolce Vita Cycling p/b SL2
7 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees
8 Christopher Beall Terun Elite
9 Tyler Pearce SP2 Life Elite Cycling Team Teammate Win: Chaz Turmon
10 Colin Patterson Marc Pro Cycling
11 Stuart Watson Dolce Vita Cycling p/b SL2
12 Miles Lamon Team Clif Bar Cycling
13 Russell White SP2 Life Elite Cycling Team Teammate Win: Chaz Turmon
DNF Aidan Mcneil Team Swift
DNF Gregory White SP2 Life Elite Cycling Team Teammate Win: Chaz Turmon
DNF Ford Murphy
DNF Colby Farrell
DNF Jimmy Miller Cognition Racing Road
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Cycling p/b SL2
2 Yuri Gonzaga SquadraSF p/b Terun
3 Quinn Felton PenVelo Racing/Summit Bicycles
4 Stephan Hofmann SJBC
5 Cam Juarez
6 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Carl Parker FIG MTN BREW RACING
8 Jose Rivas
9 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Quinn Felton
10 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Quinn Felton
11 Matt Carvell SunPower Racing
12 Peadar O'mochain TMB Development p/b Equator
13 Giles Douglas SJBC Teammate Top 5: Stephan Hofmann
14 Jimmy Winne Team Factory Cycles
15 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Win: Jonatan Jatombliansky
16 Elenor Wiseman SheSpoke Racing
17 Murat Ozgur Monterey Bay Racing Team
18 Luis Jevons SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Yuri Gonzaga
19 Vasileios Raptakis SunPower Racing
20 Arielle Little SunPower Racing
21 Thuy Nguyen SunPower Racing
DNF Brian Bailey Revolution Racing p/b Jakroo
DNF Ryan Gielow Fig Mtn Brew Racing
DNF Gregory Kennedy KaiVelo
DNF Shane Mcguire??? SunPower Racing
DNF Madeline Frechette SheSpoke Racing
DNF Mike Gonzales Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Quinn Felton
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 24   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Mati
2 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Steve Hindman Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Colin Harrop
5 Juan Rodriguez
6 Michael Osorio SquadraSF p/b Terun
7 Marco Lei TMB Development p/b Equator Coffees
8 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Hernan Gatpandan
DNF Scott Kuhlke
DNF Matthew Pyke SJBC
Finishers: Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nash Honodel
2 Andrew Frommer
3 Michael Gibbs
4 Ben Crandall Vivid Cycling Club
5 Max Halpern
6 Ismael Rocha
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
2 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Win: Mark Tucker
3 Seth Huggins HSR Racing p/b Birdworx
4 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Win: Mark Tucker
5 James Enright ThirstyBear Cycling
6 Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
7 Patrick O'rourke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Win: Mark Tucker
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Stroup
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Glerum Peet's Coffee Racing
2 Lucas Paz KaiVelo Racing
3 Nick Steel Coretechs TwT
4 Kathleen Giles Rock Solid Cycling
5 Matthew Sloan Cognition Racing Road
6 Phil Tercero Coretechs Cycling Team
7 Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Win: Kyle Glerum
8 David Allen Cognition Racing Road Teammate Top 5: Matthew Sloan
9 Michael Holt Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
10 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Win: Kyle Glerum
11 Rick Morgan CoreTechs TwT Cycling Team
12 Herman Johnson Fsb / pb echelon cryo
13 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT
14 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
15 Jordi Conrado Cannondale Capo p/b Incycles
16 Scott Giles Rock Solid Cycling Teammate Top 5: Kathleen Giles
17 Joseph Sullivan SJBC
18 John Hatchitt Cannondale/CAPO pb-Incycles Masters
19 Steve D'alencon??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles
20 Rick Lawton R4R - Make-A-Wish
21 Robert Wotring
22 Charles Pockell-wilson AUDI RENO-TAHOE
23 Philip Malaspina CoreTechs Cycling Team
24 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team
25 Darryl Smith R4R-Make A Wish
26 Daryl Hemenway CoreTechs Cycling Team
27 Kevin Baker R4R-Make A Wish
28 James Pappe Cannondale Capo p/b Incycle Bicycle
DNF Dennis King Central Coast Tire CCT
DNF Cameron Mclaughlin CoreTechs Cycling Team
DNF Andrew Mcclure Cannondale Capo p/b Incycle
DNF Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
DNF Sean Smith R4R Make-A-Wish
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 18   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Castonguay
2 Chhis Weiler
3 Manuel Paz
4 Paul Marshall SJBC
5 Gabriel Beddingfield CCCX Cycling
6 John Murphy
7 Russ Freeman Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
8 Jonathan Orban
9 Casildo Romero
10 Mike Mccray Action Sports
11 Morten Nissov SJBC Teammate Top 5: Paul Marshall
12 Alan Brake Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Mel Alvarez
DNF John Hawkins Vivid Cycling Club - VCC
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerald Finken NorthStar Mentors
2 Josef Lemire ThirstyBear Cycling
3 Gilbert Tarin Splunk Race Team
4 Marc Kirberg Hammer/53x11
5 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
6 Tim Davis Hammer Nutrition/53x11
7 Rob Maheu SJBC
8 Robert Knock Carefast-Storck
9 Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Quentin Sims Hammer Nutrition/53x11
11 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA
12 Hunter Ziesing Hammer/53x11 Teammate Top 5: Marc Kirberg
13 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles
14 Rex Moar Body Concepts
15 Lance Haag ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Josef Lemire
16 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA
17 John Sullivan Body Concepts
18 Jon Ornstil Hammer Nutrition/53x11
19 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
20 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA
21 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Bowen Doxsee City Bicycle Works
DNF George Tomasich Canyon Velo
DNF Eric Zook Serious Cycling
DNF David Tu CoreTechs Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Wiggs Team Simple Green/ Cycles Veloce
2 Matthew Peters Body Concepts
3 Laurence Oertel
4 William Mcbride Polli Veloce
5 David Bryant Body Concepts
6 Matt Conidaris Body Concepts
7 Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA
8 Erin Simmons Body Concepts Teammate Top 5: Matthew Peters
9 James Prange
DNF Jeff Buich
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Fessenden
2 Bob Gorman Splunk Race Team
3 Michael Shasberger Echelon Santa Barbara
4 Bruce Coffey
5 Fred Garcy Yield Engineering Systems
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juliette Olson Revolution Racing p/b Jakroo
2 Kerry Stivaletti
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team
2 Rebekah Potter Big Orange Cycling p/b Beach Body P
3 Rebecca Van bussel Revolution Racing p/b Jakroo
4 Brigid Hedlund 0
5 Wendy Jacobsen SunPower Racing
6 Sarah Flamm SheSpoke
7 Sara Malm 0 Teammate Top 5: Brigid Hedlund
8 Sabrina Santos 0 Teammate Top 5: Brigid Hedlund
DNF Kristen Johannes SheSpoke Racing
DNF Danielle Audino
DNF Kat Calderala 0 Teammate Top 5: Brigid Hedlund
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Gaffney Kovarus C4 racing
2 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA
3 Beverly Chaney SJBC
4 Susi Lamoutte B4T9 Women's Cycling Team
5 Ivy Wang Revolution Racing p/b Jakroo
6 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Rachelle Ortega JLVelo Cycling Team
8 Kim Nielsen B4T9 Women's Cycling
9 Michelle Nightengale Splunk Race Team
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 2