Log In
16th Annual Tidewater Cycling Classic • Feb 19 2022 • Williamsburg, VA
Clear, 50 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Surowiec Kelly Benefits Strategies Elite Cyc
2 Spencer Moavenzadeh ButcherBox Cycling
3 Christopher Hardee Kelly Benefits Strategies Elite Cyc Teammate Win: Nathan Surowiec
4 Maximus Anderson Kelly Benefit Strategies Elite Cycl Teammate Win: Nathan Surowiec
5 Spencer Miller Kelly Benefits Strategies Elite Cyc Teammate Win: Nathan Surowiec
6 Jeffrey Watts Blue Bell Wealth Management p/b Can
7 Glenn Ferreira Cycles 54 / Thrive Spine & Sport
8 John Kruegler Cutaway One South Realty
9 Liam Flanagan Kelly Benefits Strategies Elite Cyc Teammate Win: Nathan Surowiec
10 William Longwell Otterhaus/K&F Construction
11 Sebastian Silberman Kelly Benefits Strategies
12 Daniel Soltan CB Racing
13 Amir Danel Kelly Benefits Strategies Elite Cyc Teammate Win: Nathan Surowiec
14 Paul Lengermann DistrictTaco Racing
15 Henry Neff Kelly Benefits Strategies Elite Cyc Teammate Win: Nathan Surowiec
16 Patton Sims Kelly Benefits Strategies Elite Cyc Teammate Win: Nathan Surowiec
17 William Gleason CS Velo Racing
18 Sean Barrie Total Civil Construction p/b Battle
19 Sait Arana Kelly Benefits Strategies Elite Cyc Teammate Win: Nathan Surowiec
20 Greg Capelle Otterhaus/K&F Construction
21 Jose Solis Otterhaus/K&F Construction
22 Ryan Chien DistrictTaco Racing
23 Joshua Friedman Project 412 / Kindred Cycles / ATP
24 Jon Balatbat OrthoVirginia Racing
25 Taylor Hayek Total Civil Construction pb/ Battle
26 Michael Reidenbach OrthoVirginia Racing
27 David Davenport Kelly Benefits Strategies Elite Cyc Teammate Win: Nathan Surowiec
28 Noel Medrano DistrictTaco Racing
29 Daniel Kefer Meta.CC
30 Patrick Welch Kelly Benefits Strategies Elite Cyc Teammate Win: Nathan Surowiec
31 Joseph Penley Kelly Benefits Strategies
32 Dimitri Lemus Total Civil Construction p/b Battle
33 Lanier Ash Kelly Benefits Strategies Elite Cyc Teammate Win: Nathan Surowiec
34 Johnny Phan Cutaway One South Realty
35 Logan Jones-wilkins Donkey Boy vs The World p/b Rodeo A
36 Sean Gardner CS Velo Racing
37 Alexander Hedrick Meta.CC
38 Matthew Kitchen Project 412 / Kindred Cycles / ATP
39 Rachel Jordan 3T / Q + M
40 Dan Netzer Celerity/JRVS Racing
DNF Andrea Buttine ButcherBox Cycling Teammate Top 5: Spencer Moavenzadeh
DNF Alex Driscoll Otterhaus Coaching / Otterhaus Raci
DNF Vince Dunne make cycling great again
DNF John Eiler Cutaway One South Realty
DNF Aaron Erb THR Cycling
DNF Max Fryar Fat Frogs Racing
DNF R Cameron holland
DNF Chris Jones* Kelly Benefits Strategies Elite Cyc Teammate Win: Nathan Surowiec
DNF Alex Kasch Total Civil Construction p/b Battle
DNF Todd Roberts Team Rock & Roll Lubrication
DNF Joshua Spokes District Velocity Racing
DNF Jude Szabo Ignite Development
DNF Joel Waters Cutaway One South Realty
DNF Oliver Snydal Kelly Benefit Strategies Elite Devo
DNF Filagot Dinku Buna Bicycle Works
Finishers: Cat 1: 26   Cat 2: 17   Cat 3: 11   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Petrie
2 Frank Tiburzi Meta.CC
3 Josh Moore Atlantic Velo
4 Andre Gates Kelly Benefit Strategies / LSV
5 Joseph Serrano RedShift Racing
6 Josh Strom Otterhaus/K&F Construction
7 Evan Coleman dcdevo Racing Academy
8 Max Byer RedShift Racing Teammate Top 5: Joseph Serrano
9 Christopher Khanoyan D3
10 Otto Wiblishauser
11 Andrew Martinek Sweet Spot Cycling Team
12 Oliver Snydal Kelly Benefit Strategies Elite Devo
13 Ian Hede Miller School of Albemarle
14 Michael Principato META.cc Teammate Top 5: Frank Tiburzi
15 Alex Mcwhorter SweetSpot Cycling
16 Samuel Lang Fat Frogs fueled by Flow Formulas
17 Greg Knabel Team Carytown Bicycle Company
18 Jonathan Flesher Artemis Racing
19 James Martin Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
20 Blake Herbold DC Velo Racing
21 Elijah Culbertson Miller School of Albemarle
22 Adrian Groman dcdevo Racing Academy
23 Brook Ballard
24 Sean Farney Team Carytown Bicycle Company
25 Michael Spadaccia Team Infinit Performance/Mollys Bik
26 Ansel Casper Kelly Benefit Strategies Elite
27 Robert Olney Meta.cc Teammate Top 5: Frank Tiburzi
28 Robert Smithson
29 Unknown Rider
30 Berhane Kahsay Artemis Racing
31 Edgar Buckley DC Velo
32 Phil Lekavich Full Spectrum Racing p/b Coqui Cycl
33 Pietro Sterbini Miller School of Albemarle
34 Ben Sunde Miller School of Albemarle
35 Jordan Tessier Miller School of Albemarle
36 Thomas Hendrickson
37 Brian Phipps Meta.cyclingclub Teammate Top 5: Frank Tiburzi
38 William Foulds Full Spectrum Racing
39 Josh Ott Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
40 Jp Rutledge Team Carytown Bicycle Co.
41 Anthony Carter Getting it in Cyclist
42 Andrew Kenny Sweet Spot
43 Evan Cheney Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
44 Michael Fair Getting It In Cyclists Inc
45 Nicholas Nelson Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
46 Daniel Davidson
47 Andy Bonheyo D3
48 Bradley Harger Full Spectrum Racing p/b Coqui Cycl
49 Daniel Riddle Full Spectrum Racing p/b Coqui Cycl
50 Douglas Hackelton US Military Endurance Sports
51 Ahillan Mani Miller School of Albemarle
52 Christopher Keosian District Velocity Racing p/b Bicycl
DNF Tommy Bunts
DNF Paul Connor NCVC/UnitedHealthcare
DNF Brandon Davis Team Carytown Bicycle Company
DNF Filagot Dinku Buna Bicycle Works
DNF Gunnar Eichler Intensity Triathlon
DNF Simon Eyob Kelly Benefit Strategies
DNF Marcus Fitts DC VELO
DNF Malik Graves-pryor
DNF Joey Greegor D3 Racing
DNF Samir Harris META.CC Teammate Top 5: Frank Tiburzi
DNF William Hart Team Carytown Bicycle Company
DNF Taylor Long META
DNF Chad Muller
DNF Sheridan Norris Team Carytown Bicycle Company
DNF Carl Pinkney DC Velo Racing
DNF Kyle Polak
DNF Travis Pyle Young Blood Racing
DNF Roberto Rivera-greenwood Meta.CC Teammate Top 5: Frank Tiburzi
DNF Aaron Seip META.cc Teammate Top 5: Frank Tiburzi
DNF Joseph Spadafore Meta.cc Teammate Top 5: Frank Tiburzi
DNF Joshua Spokes District Velocity Racing
DNF Drew Wilson GRIT USA
DNF Tyler Yoder Average Pull
DNF Amilcar Samudio Kelly Benefit Strategies Velo
DNF Efren Gonzalez META.cc Teammate Top 5: Frank Tiburzi
DNF Jose Cortez RCC
DNF Pete Doyle Mercury Endurance
DNF Jamar Jefferson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 26   Cat 4: 47   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andre Campbell
2 Andrew Frommer District Velocity Racing p/b Bicycl
3 Maximus Donohue
4 Aaron Myers
5 Brendan Sheehan
6 Malik Graves-pryor
7 Robert Olney
8 Joseph Spadafore
9 Harrison Rodriguez
10 Lincoln Summers
11 Bradley Harger
12 Unknown Rider
13 Roberto Rivera-greenwood
14 Gunnar Eichler
15 Tofik Beshir
16 Jamar Jefferson
17 Marcus Fitts
18 Travis Pyle
19 Matt Hylton
20 Christopher Keosian
21 Gregory Waring
22 Andrew Mcgregor
23 Unknown Rider
24 Drew Wilson
25 Matthew Milnichuk
26 Tyrone Spady
27 Robert Smithson
28 Anton Fitz
29 Mason Bryant
30 Unknown Rider
31 Unknown Rider
32 Unknown Rider
33 Adam Mcconnell
34 Conner Healy
35 Mark Lovejoy
36 Fikre Tekeste
37 Kwame Edwards
38 Isaiah Waring
39 Andrew Thomas
40 ? Rider
41 Taylor Long
42 Michael Morris jr.
43 ? Rider
44 Abe Bayu
45 Brooke Cawley
46 James Powelson
47 Brian Ezzelle
48 Blake Kottlowski
49 Wesley Artis
50 ? Rider
51 Dillon Cosper
52 Mason Baturka
53 Shawn Benjamin
54 Anton Fitz
55 Juan Fuentes vasquez
56 Dillon Cosper
57 Michael Fair
58 Myron Segal
Finishers: Cat 1: 5   Cat 4: 30   Cat 5: 17   Cat ?: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sulley Beck University of Virginia
2 Trent Hohenstreiter Indiana University-Bloomington
3 Brendan Sheehan Indiana University-Bloomington
4 Andrew Frommer University of Maryland-College Park
5 Tyler Anderson U.S. Naval Academy
6 Luke Flaxman University of Virginia Teammate Win: Sulley Beck
DNF Charles Koontz Georgetown University
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frederik Johne University of Virginia
2 Zachary Racine University of Virginia Teammate Win: Frederik Johne
3 Luke Burger University of Maryland-College Park
4 Paul Vrouwenvelder Appalachian State University
5 Samuel Kristy University of Virginia Teammate Win: Frederik Johne
6 Alexander Perrin North Carolina State University
7 Alex Hooker U.S. Naval Academy
8 Sam Hart William and Mary Cycling
9 Drew Watson Appalachian State University Teammate Top 5: Paul Vrouwenvelder
10 Hayes Hegemier University of Virginia Teammate Win: Frederik Johne
11 Ian Burt U.S. Naval Academy
12 Matthew Williams U.S. Naval Academy
13 Che Nunez King University
14 Blake Kottlowski Indiana University-Bloomington
15 Seth Benscoter U.S. Naval Academy
16 Elias Eldadah Georgetown University
17 Colby Simone King University
18 Kerry Bennett U.S. Naval Academy
19 Douglas Ziman University of Virginia Teammate Win: Frederik Johne
20 Graham Bain U.S. Naval Academy
21 Quinton Egger West Virginia University
22 Connor Stibolt U.S. Naval Academy
23 Jesse Stidham King University
24 Jeremy Boaz King University
DNF Alex Campbell King University
DNF Brennan Cherry King University
DNF Eyan Hudson U.S. Naval Academy
DNF Benjamin Lightfoot King University
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Werve U.S. Naval Academy
2 Jack Harrington North Carolina State University
3 Bryan Roeper University of Maryland-College Park
4 Eli Brody Virginia Polytechnic University
5 Isaac Vallecillo rangel University of Maryland-College Park
6 Adam Mcneeley Virginia Polytechnic University
7 Jack Begin U.S. Naval Academy Teammate Win: Ben Werve
8 Joseph Oster U.S. Naval Academy Teammate Win: Ben Werve
9 Brian Quillin University of Virginia
10 William Schabacker U.S. Naval Academy Teammate Win: Ben Werve
11 James Sbertoli U.S. Naval Academy Teammate Win: Ben Werve
12 Andrew Carlos U.S. Naval Academy Teammate Win: Ben Werve
13 Agustin Fiorito Virginia Polytechnic University Teammate Top 5: Eli Brody
14 Adon Goodpaster College of William and Mary
15 Spencer Cathey North Carolina State University Teammate Top 5: Jack Harrington
16 Ryan Warnick University of Virginia
17 Anuj Sirsikar U.S. Naval Academy Teammate Win: Ben Werve
18 Daveen Bavari University of Maryland-College Park Teammate Top 5: Bryan Roeper
19 Caleb New King University
20 William Schabacker U.S. Naval Academy Teammate Win: Ben Werve
21 Smith Mcneill Appalachian State University
22 Kevin Stanhope Clemson University
23 Ethan Zysman West Virginia University
24 Unknown Rider
25 Tate Hanson Virginia Polytechnic University Teammate Top 5: Eli Brody
26 Jacob Levine University of Maryland-College Park Teammate Top 5: Bryan Roeper
27 Jack Keane University of Maryland-College Park Teammate Top 5: Bryan Roeper
28 Caelen Grange College of William and Mary
29 Hongjia Yang University of Virginia
DNF Jacob Leynes University of Virginia
DNF Landon Thomas University of Maryland-College Park Teammate Top 5: Bryan Roeper
DNF Jahiem Williams Shippensburg University of Pennsylv
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 29   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Anderson Rogue Velo Racing
2 Mackenzie Marcinko Blue Bell Wealth Management p/b Can
3 Laura Cook Celerity Cycling/JRVS Racing
4 Sophia Kaounas DistrictTacoRacing
DNF Lisa Martin Route 1 Velo/Arrow Bicycle
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Foxx Fat Frogs Racing
2 Madeline Fisher Miller School of Albemarle
3 Alyssa Sarkisov dcdevo Racing Academy
4 Heather Lang Fat Frogs fueled by Flow Formulas
5 Tarah Romano META CC
6 Bridget Ciambotti Miller School of Albemarle
7 Grace Saccone Bissell-ABG-Giant
8 Zanna Logar Miller School of Albemarle Teammate Top 5: Madeline Fisher
9 Grace Williams Indiana University-Bloomington
10 Lidia Cusack dcdevo Racing Academy Teammate Top 5: Alyssa Sarkisov
11 Talia Smith Fat Frogs Racing Teammate Win: Elizabeth Foxx
12 Liliana Edwards Kelly Benefit Strategies
13 Azyra Franklin Kelly benefits strategies/Lsv
14 Kristi Walker Sweet Spot Cycling
15 Skylar Bovine Kelly Benefits Strategies/LSV
16 Ella Brenneman Kelly Benefits Strategies/LSV
17 Olivia Sandoval Kelly Benefits Strategies/LSV
18 Jessica Conley Sweet Spot Cycling
19 Caddie Alford
20 Mackenzie Marcinko Blue Bell Wealth Management p/b Can
21 Lisa Martin Route 1 Velo/Arrow Bicycle
22 Kimberly Mason Getting It In Cyclists
23 Falecia Stuckey Getting It In Cyclist
24 Chandra Little Shadow Cycling Collective
25 Grace Breitenbeck Fat Frogs
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 15   Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Foxx Fat Frogs Racing
2 Madeline Fisher Miller School of Albemarle
3 Alyssa Sarkisov dcdevo Racing Academy
4 Heather Lang Fat Frogs fueled by Flow Formulas
5 Kai Luigend KSB
6 Tarah Romano META CC
7 Bridget Ciambotti Miller School of Albemarle Teammate Top 5: Madeline Fisher
8 Grace Saccone Bissell-ABG-Giant
9 Zanna Logar Miller School of Albemarle Teammate Top 5: Madeline Fisher
10 Grace Williams Indiana University-Bloomington
11 Lidia Cusack dcdevo Racing Academy Teammate Top 5: Alyssa Sarkisov
12 Talia Smith Fat Frogs Racing Teammate Win: Elizabeth Foxx
13 Liliana Edwards Kelly Benefit Strategies
14 Azyra Franklin Kelly benefits strategies/Lsv
15 Kristi Walker Sweet Spot Cycling
16 Skylar Bovine Kelly Benefits Strategies/LSV
17 Ella Brenneman Kelly Benefits Strategies/LSV
18 Olivia Sandoval Kelly Benefits Strategies/LSV
19 Jessica Conley Sweet Spot Cycling
20 Lisa Vora EFT
21 Mackenzie Marcinko Blue Bell Wealth Management p/b Can
22 Caddie Alford
23 Tamara Arnold Artemis Racing
24 Lisa Martin Route 1 Velo/Arrow Bicycle
25 Kimberly Mason Getting It In Cyclists
26 Falecia Stuckey Getting It In Cyclist
27 Sabine Buccheri Kelly Benefits Strategies/LSV
28 Blair Riley
29 Chandra Little Shadow Cycling Collective
30 Hannah Bedwell
31 Keshia Roberson Artemis Racing
32 Sophie Cosper Joe's Bike Shop Racing Team
DNF Grace Breitenbeck Fat Frogs
DNF Kate Workman Kelly Benefit Strategies Elite Devo
DNF Grace Nottingham
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 20   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kai Luigend KSB
2 Lisa Vora EFT
3 Tamara Arnold Artemis Racing
4 Sabine Buccheri Kelly Benefits Strategies/LSV
5 Blair Riley
6 Hannah Bedwell
7 Keshia Roberson Artemis Racing Teammate Top 5: Tamara Arnold
8 Sophie Cosper Joe's Bike Shop Racing Team
DNF Kate Workman Kelly Benefit Strategies Elite Devo
DNF Grace Nottingham
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace Williams Indiana University-Bloomington
2 Grace Saccone Indiana University-Bloomington Teammate Win: Grace Williams
3 Kiley Krasley King University
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Saucedo U.S. Naval Academy
Finishers: Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zoe Van winckel University of Virginia
2 Madison Gallagher University of Virginia Teammate Win: Zoe Van winckel
3 Catie George Virginia Polytechnic University
4 Mary Brackett U.S. Naval Academy
5 Katherine Hennessy University of Virginia Teammate Win: Zoe Van winckel
6 Anna Baranko University of Maryland-College Park
7 Jordan Detwiler U.S. Naval Academy Teammate Top 5: Mary Brackett
8 Sadie Skinner U.S. Naval Academy Teammate Top 5: Mary Brackett
9 Martina Watson University of Virginia Teammate Win: Zoe Van winckel
10 Rachel Hightman University of Virginia Teammate Win: Zoe Van winckel
11 Rose Kelly University of Virginia Teammate Win: Zoe Van winckel
12 Caroline Eggert U.S. Naval Academy Teammate Top 5: Mary Brackett
13 Charlotte Russell College of William and Mary
14 Kathryn Neuhardt University of Virginia Teammate Win: Zoe Van winckel
15 Abigail Connelly College of William and Mary
16 Azaria Bolton University of Virginia Teammate Win: Zoe Van winckel
17 Liza Gunther University of Maryland-College Park
DNF Danielle Sassin University of Maryland-College Park
DNF Catherine Grossman College of William and Mary
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 15