Log In
SRAM Tour of the Gila - Stage 1 • May 2 2012
Clear, 78 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louis Meintjes Simple Green / Bike Religion pb Can 3:52:50
2 Coulton Hartrich Athletix p/b Globalbike 3:53:12
3 Christian Varley Simple Green / Bike Religion pb Can 3:53:37 Teammate Win: Louis Meintjes
4 Rudolph Napolitano Marc Pro - Strava 3:53:52
5 Cory Greenberg Get Crackin-MS SOCIETY 3:54:50
6 Colby Ricker Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie Piz 3:55:54
7 Marco Escarcega Crazy Cat Cyclery 3:56:25
8 James Peterman Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie Piz 3:57:27
9 Jos Leroux Simple Green / Bike Religion pb Can 3:59:45 Teammate Win: Louis Meintjes
10 Joe Waters Canyon Bicycles 4:00:20
11 Fortunato Ferrara Bike 'n' Sport 4:02:35
12 Garrett Suydam Primal Racing p/b 1st Bank 4:05:17
13 Jacob Stocking revolution cafe rio 4:05:19
14 Shane Buysse Spy-Swami's DET 4:06:13
15 Daniel Harm Astellas Oncology p/b ABD 4:06:26
16 Simon Bennett Athletix Cycling Team Benefiting Gl 4:06:33
17 Kris Lunning Marc Pro - Strava 4:06:57 Teammate Top 5: Rudolph Napolitano
18 Mark Aasmundstad Flagstaff Cycling 4:07:19
19 Scot Ferguson Team Clif Bar 4:07:57
20 Kempton Jackson ZiaVelo 4:08:12
21 Erik Broo Happy Tooth Racing 4:08:29
22 Justin Laue Sport Systems MountainTop Cycling 4:08:36
23 Travis Woodruff TriSports Cycling/Eclipse Racing 4:08:40
24 Manuel Salas Crazy Cat Cyclery 4:08:44
25 Damian Calvert Sport Systems MountainTop Cycling 4:09:04
26 Robert Pasco SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus 4:09:15
27 Winston David Athletix Cycling Team Benefiting Gl 4:09:37
28 Chris Zieman Happy Tooth Racing 4:09:41
29 Christopher Putt Canyon Bicycles 4:09:50
30 Orion Berryman Spy-Swamis DET 4:09:51
31 Mino Giunta Slipstream-Craddock Junior Developm 4:09:56
32 Jonathan Petrillo Sport Systems MountainTop Cycling 4:10:06
33 Arthur Rand Marc Pro - Strava 4:10:17 Teammate Top 5: Rudolph Napolitano
34 David Swanson US Paralympic Cycling 4:10:27
35 Joseph Petrowski Primal Racing p/b 1st Bank 4:10:32
36 Tyler Riedesel Canyon Bicycles 4:10:38
37 Jacob Berkman Dolce Vita Cycling 4:10:44
38 Nathan Freed Marc Pro - Strava 4:10:52 Teammate Top 5: Rudolph Napolitano
39 Noah Williams Slipstream-Craddock Junior Developm 4:11:10
40 Morgan Ryan Get Crackin' MS Society Cycling Tea 4:11:10
41 Bryce Young Canyon Bicycles 4:11:24
42 Benny Breck 8thWC/Helens 4:11:31
43 Shawn Daly trisports cycling 4:11:37
44 Zack Gould Slipstream-Craddock Junior Developm 4:11:37
45 Stefan Gomez CU Cycling 4:11:54
46 Jonathon Schilling Slipstream-Craddock Junior Developm 4:11:56
47 Kyle Colavito Bicycle Haus 4:12:33
48 Cory Jay Craftsman Construction 4:12:54
49 Shane Braley Athletix Cycling Team Benefiting Gl 4:13:13
50 Jon Moro 4:13:29
51 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing 4:13:33
52 Craig Magee Natural Grocers 4:13:53
53 Chad Totaro Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie Piz 4:14:21
54 Michael Grundmann Ritte Racing 4:14:35
55 Mark Gyulafia US Paralympic Cycling 4:14:39
56 Gustavo-adolfo Mendez Velo Club LaGrange 4:15:13
57 Jake Silverberg Slipstream-Craddock Junior Developm 4:15:25
58 Jonathan Moskowitz Fremont Bank Cycling Team 4:15:27
59 Paul Warner Bicycle Haus Racing 4:15:31
60 Nicholas Jay Craftsman Construction 4:15:39
61 Justin Mauch HPC/LIST 4:15:51
62 Imari Miller Slipstream-Craddock Junior Developm 4:16:38
63 Ryan Miller Lake Washington Velo 4:18:38
64 Garrett Mcallister Canyon Bicycles 4:18:56
65 Steve Smith Ritte Racing 4:19:52
66 Mahting Putelis Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie Piz 4:19:52
67 Christian Schlabach ZiaVelo 4:19:56
68 Andre Mcnulty TriSports Cycling/Eclipse Racing 4:19:56
69 Ryan Hughes Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie Piz 4:20:01
70 Corey Piscopo Steamboat Velo p/b MOOTS 4:20:48
71 Alan Adams Hagens Berman LLP 4:21:01
72 Justin Orkney TriSports Cycling/Eclipse Racing 4:21:24
73 Christian Maldonado TriSports Cycling/Eclipse Racing 4:23:59
74 Brian Ellis TriSports Cycling/Eclipse Racing 4:23:59
75 Brian Meyer Team 02/Maynards 4:25:47
76 David Josh brockbank Canyon Bicycles 4:25:54
77 Sem Gallegos Crazy Cat Cyclery 4:26:45
78 Michael Martin juwi-Slipstream 4:27:20
79 Connor Mccutcheon Simple Green / Bike Religion pb Can 4:27:35 Teammate Win: Louis Meintjes
80 Bryce Daviess Steamboat Velo p/b MOOTS 4:32:54
81 Kevin Rooney CRCA/Rapha Racing 4:32:56
82 Alejandro Cifuentes-lorenzen CLR- CLRracing.com 4:34:12
83 Lars Finanger SPY-Swami's 4:34:37
84 Andy Prickett Merrill Lynch Cycling 5:01:41
Finishers: Cat 1: 30   Cat 2: 45   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kip Taylor Sport Systems MountainTop Cycling 3:17:04
2 Christofer Keeling Slipstream-Craddock Junior Developm 3:18:04
3 Aaron Trent US Paralympic Cycling 3:18:19
4 Timothy Lang Trailhead Coffee Racing 3:18:20
5 Adrien Costa Slipstream-Craddock Junior Developm 3:18:26
6 Brady Kiss Team Redlands 3:18:27
7 Dustin Andrews CA Pools/CFS Mortgage 3:18:33
8 Zeke Mostov Slipstream-Craddock Junior Developm 3:18:36 Teammate Top 5: Christofer Keeling
9 Daniel Cobley big orange 3:18:39
10 Nathan Franklin Northern Arizona University 3:18:46
11 Nate Taggatz Ronin Racing 3:18:51
12 Daniel Appelo Scalo Veloce 3:19:04
13 Logan Phippen Ogden One 3:19:09
14 Nicholas Lemke SCALO Veloce 3:19:13
15 Jeff Block Team Ritte Racing 3:19:23
16 Jonathan Copsey US Paralympic Cycling 3:19:23 Teammate Top 5: Aaron Trent
17 Nicholas Kempin Alpine Orthopaedics 3:19:33
18 Dan Maher White Mountain Road Club 3:19:37
19 Wade Newsom Honey Stinger Bontrager 3:19:40
20 Carlo Villarreal Slipstream-Craddock Junior Developm 3:19:45 Teammate Top 5: Christofer Keeling
21 Ethan Passant Alpine Orthopaedics 3:19:56
22 Jonathan Triplett Team O2/Maynards 3:20:21
23 Dana Skriver Ritte Racing 3:20:24
24 Scott Warren Rocky Mounts ~ Izze 3:20:36
25 Richard Hurst El Grupo Youth Cycling Club 3:20:36
26 Joshua Smith TriSports Cycling/Eclipse Racing 3:20:53
27 Jonath Bearden Fli Bye Racing 3:20:54
28 Jason Tso Big Orange Cycling 3:21:06
29 Sam Kavanagh US Paralympic Cycling 3:21:35 Teammate Top 5: Aaron Trent
30 Branson Bartlett Ronin Racing 3:21:46
31 Christopher Bosch 3:22:01
32 Bart Abriol Sonic Boom Racing 3:22:14
33 Chris Abbott Scalo Veloce 3:22:21
34 Alex Strickland El Grupo Youth Cycling Club 3:22:41
35 Matthew Jones Team O2/Maynards 3:23:04
36 Mark Hyatt NCVC/UnitedHealthcare 3:23:13
37 Michael Steeves PACC 3:23:13
38 Avery Wilson HPC/List 3:23:20
39 Shawn Betz ROCKY MOUNTAIN HEALTH PLANS 3:23:23
40 Jonah Tannos Slipstream-Craddock Junior Developm 3:23:47 Teammate Top 5: Christofer Keeling
41 Nick Pollack Get Crackin' / Rudyfit.com 3:23:47
42 Terence Traughber Ritte Racing 3:24:15
43 Brandon Lundell Rally Sport 3:24:20
44 Steve Riddle 3:24:28
45 Landon Beauchamp Matrix Cycling Team 3:24:36
46 James Davis Trisports cycling/eclispe racing 3:24:49
47 Mark Franks Herriott Sports Performance 3:24:53
48 Nathan Dugan Merrill Lynch Cycling 3:25:03
49 Sean Hampton Team Rocky Mountain Health Plans 3:25:10
50 Lucas Elms Colorado State University 3:25:22
51 Josephus Le roux BIGGSKOFFORD P.C. 3:25:29
52 Luis Flores CatUp Coaching 3:26:16
53 John Klish Unattached 3:26:24
54 Bryan Kagel Velossimo 3:27:05
55 Patrick Mcnamee Team Rocky Mountain Health Plans 3:27:16
56 Robert Kantor Colorado Bike Law 3:27:18
57 Gregory Foster Scalo Veloce 3:27:40
58 Sean Perry Big Orange Cycling 3:28:07
59 James Kennedy Bicycles Plus 3:28:42
60 Tyler Cutbirth Austin Bikes/Revenant 3:29:06
61 Jimmy Montreuil Austin Bikes/Revenant 3:29:19
62 Dane Emde Team Rio Grande 3:31:01
63 Wristen Paschich Scalo veloce 3:31:52
64 Brian Hart Team Rocky Mountain Health Plans 3:32:16
65 Chris Eckstein Sport Systems MountainTop Cycling 3:32:48 Teammate Win: Kip Taylor
66 Timothy Schoeny Rio Grande Racing Team/Concrete Sys 3:34:14
67 Nathan Shay Unattached 3:36:49
68 Chris Lundberg RMRC 3:39:41
69 Julian Georg Harvard University Cycling Associat 3:42:06
70 Kevin Abraham Ronin Racing 3:45:43
71 John Gardiner Velossimo Racing 3:47:17
72 Hannon Haggard Ritte Racing 4:25:18
Finishers: Cat 3: 68   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Dixon Tokyo Joes's - Whole Foods - Primal 3:18:53
2 Frank Zoldak Tokyo Joes/Whole Foods 3:19:17
3 Ken Gallardo IronDataThirstyBearCycling.com 3:19:21
4 Todd Sanders Treasure Coast Cycle Werks 3:19:24
5 Mauricio Prado Allegiant Airlines/Pain MD's.com 3:20:25
6 Mark Schaefer HarmonyHomes.com 3:21:14
7 David Zimbelman Salmon Cyclery 3:21:25
8 Jim Silverman GST Racing 3:21:43
9 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 3:21:46
10 Matthew Segur Mix1 3:21:54
11 Brian Todeschini Boulder Orthopedics 3:21:55
12 Kurt Kroese GST Racing 3:22:19
13 Eric Martin Canyon Bicycles Race Team 3:22:30
14 Marc Holbert Mix1 3:22:35
15 Louie Amelburu Harmony Homes.com racing 3:23:22
16 Bryan Antol GST Racing 3:23:27
17 Alex Osborne IronDataThirstyBearCycling.com 3:23:40 Teammate Top 5: Ken Gallardo
18 Thomas Fiorillo Team Evergreen Racing 3:23:42
19 John Verheul Nob Hill Velo 3:23:44
20 Tim Wetherill colavita southwest 3:24:38
21 Scott Biaggi GST Racing 3:25:21
22 Cris Williams Giant Cycling World - Jumex - Skull 3:25:28
23 Matthew Pobloske GST Racing 3:25:37
24 Chris Poole FASTER Performance Center 3:25:54
25 Todd Gallaher Guinness Cycling 3:26:46
26 Greg Cousins Morgan Stanley Specialized 3:26:50
27 Warren Woodbury Bicycle-Heaven 3:26:59
28 Luke Dale jetset Racing 3:27:21
29 Keith Brodhagen FASTER performance center 3:27:34
30 Stephen Ferretti Allegiant Airlines/Pain MD's.com 3:27:36 Teammate Top 5: Mauricio Prado
31 Tony Bettini Cafe Giuseppe 3:27:44
32 Ron Castia IronDataThirstyBearCycling.com 3:28:02 Teammate Top 5: Ken Gallardo
33 Ken Germond Austin Nationals Cycling 3:28:23
34 Christopher Mosora Scarlet Fire Racing 3:29:08
35 Eric Burkhart Team Delirium 3:29:27
36 David Binkowski unattached 3:29:33
37 Frank Kurzawa Violet Crown Sports Association 3:30:13
38 Mitchell Hyra Tokyo Joes/Wholes Foods 3:30:36
39 John Arnold 3:31:18
40 Daniel Bennett Landis/Trek 3:31:32
41 Thomas Bain Geri Atrix 3:32:44
42 Mark Sherman 3:35:43
43 George Heagerty Geri Atrix 3:35:59
44 James Slauson Bicycle-Heaven 3:36:00
45 Doug Foxworth Bicycle Heaven 3:37:30
46 Wes Mundy Bicycle-Heaven 3:37:52
47 Thomas Kachelmeyer WOLVERINE/ACFSTORES.COM 3:43:50
48 John Bonnet Team Bicycle Trip 3:48:15
49 Rory Lewis So-Co-Velo 4:36:07
50 Franco Panveno Alberto's 4:40:16
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 30   Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rory Sutherland United Health Care Pro Cycling Team 3:45:43
Off The Front
2 Joseph Dombrowski Bontrager-Livestrong Team 3:45:55
Off The Front
3 Chad Beyer Competitive Cyclist Racing Team 3:45:57
Off The Front
4 Sebastian Salas Team Optum presented by Kelly Benef 3:45:57
Off The Front
5 Christopher Baldwin Bissell Cycling 3:46:16
Off The Front
6 Marc De maar United Health Care Pro Cycling Team 3:46:22
Off The Front
Teammate Win: Rory Sutherland
7 Francisco Mancebo Competitive Cyclist Racing Team 3:46:35
Off The Front
Teammate Top 5: Chad Beyer
8 Cesar Grajales Competitive Cyclist Racing Team 3:46:45
Off The Front
Teammate Top 5: Chad Beyer
9 Luis Enrique lemus Mexican National Team 3:46:45
Off The Front
10 Phillip Gaimon Kenda 5 Hour Energy Cycling Team 3:46:57
Off The Front
11 Carlos Lopez Mexican National Team 3:46:57
Off The Front
12 Rubens Bertogliati Team Type 1- SANOFI 3:47:05
Off The Front
13 Chris Butler Champion System Pro Cycling Team 3:47:05
Off The Front
14 Maxim Jenkins Competitive Cyclist Racing Team 3:47:10
Off The Front
Teammate Top 5: Chad Beyer
15 Nathaniel Wilson California Giant Cycling Team 3:47:10
Off The Front
16 Tyler Wren Jamis-Sutter Home 3:47:16
Off The Front
17 Matthew Cooke Team Exergy 3:47:27
Off The Front
18 Nathaniel English Kenda 5 Hour Energy Cycling Team 3:47:33
Off The Front
19 Chris Winn Juwi Solar 3:47:45
Off The Front
20 Andrew Bajadali Team Optum presented by Kelly Benef 3:47:45
Off The Front
Teammate Top 5: Sebastian Salas
21 Evan Huffman California Giant Cycling Team 3:47:51
Off The Front
22 Andy Jacques-maynes Kenda 5 Hour Energy Cycling Team 3:47:52
Off The Front
23 Jonathan Hornbeck Hagens Berman Cycling Team 3:48:05
Off The Front
24 Morgan Schmitt Team Exergy 3:48:11
Off The Front
25 Hector Rangel Mexican National Team 3:48:11
Off The Front
26 Tom Zirbel Team Optum presented by Kelly Benef 3:48:11
Off The Front
Teammate Top 5: Sebastian Salas
27 Michael Creed Team Optum presented by Kelly Benef 3:48:11
Off The Front
Teammate Top 5: Sebastian Salas
28 Craig Lewis Champion System Pro Cycling Team 3:48:25
Off The Front
29 Jose Edmundo robledo Mexican National Team 3:48:25
Off The Front
30 Ignacio Sarabia Mexican National Team 3:48:25
Off The Front
31 Luis Alberto romero amaran Jamis-Sutter Home 3:48:38
1
32 Freddie Rodriguez Team Exergy 3:48:39
2
33 Peter Van dyk Jamis-Sutter Home 3:48:39
3
34 Christopher Parrish Team Optum presented by Kelly Benef 3:48:39
4
Teammate Top 5: Sebastian Salas
35 Julien El fares Team Type 1- SANOFI 3:48:39
5
36 Ian Holt Juwi Solar 3:48:39
6
37 Torey Philipp California Giant Cycling Team 3:48:39
7
38 Jeff Louder United Health Care Pro Cycling Team 3:48:39
8
Teammate Win: Rory Sutherland
39 Benjamin Jacques-maynes Bissell Cycling 3:48:39
9
Teammate Top 5: Christopher Baldwin
40 Cameron Wurf Champion System Pro Cycling Team 3:48:48
1
41 Jonathan Clarke United Health Care Pro Cycling Team 3:48:48
2
Teammate Win: Rory Sutherland
42 Travis Mccabe Team Landis Cyclery 3:48:48
3
43 Michael Olheiser Competitive Cyclist Racing Team 3:48:48
4
Teammate Top 5: Chad Beyer
44 Weimar Roldan Colombian National Team 3:48:48
5
45 Juan Esteban arango Colombian National Team 3:48:48
6
46 Arles Castro Colombian National Team 3:48:48
7
47 Benjamin Day United Health Care Pro Cycling Team 3:48:48
8
Teammate Win: Rory Sutherland
48 Marsh Cooper Team Optum presented by Kelly Benef 3:48:54 Teammate Top 5: Sebastian Salas
49 Stefan Rothe Team Rio Grande 3:49:00
50 Joshua Atkins Bontrager-Livestrong Team 3:49:01 Teammate Top 5: Joseph Dombrowski
51 Thomas Rabou Competitive Cyclist Racing Team 3:49:01 Teammate Top 5: Chad Beyer
52 Georg Preidler Team Type 1- SANOFI 3:49:04
53 Robert Britton Team Rio Grande 3:49:12
54 Scott Tietzel Juwi Solar 3:49:16
55 Lawson Craddock Bontrager-Livestrong Team 3:49:22 Teammate Top 5: Joseph Dombrowski
56 Nathan Brown Bontrager-Livestrong Team 3:49:22 Teammate Top 5: Joseph Dombrowski
57 Jason Mccartney United Health Care Pro Cycling Team 3:49:26 Teammate Win: Rory Sutherland
58 Tanner Putt BMC - Hincapie Sportswear Developme 3:49:35
59 Don Colin Team Landis Cyclery 3:49:55
1
60 Vegard Laengen Team Type 1- SANOFI 3:49:57
2
61 James Stemper Kenda 5 Hour Energy Cycling Team 3:49:57
3
62 Mathieu Roy Ekoi.com- GASPESIEN 3:49:57
4
63 James Mattis California Giant Cycling Team 3:49:57
5
64 Greg Krause Juwi Solar 3:49:57
6
65 Stephen Leece California Giant Cycling Team 3:49:57
7
66 Noe Gianetti Team Exergy 3:50:03
67 Luis-alejandro Zamudio Jetfuel Cycling Team 3:50:03
68 Julian Kyer Juwi Solar 3:50:17
69 Carson Miller Jamis-Sutter Home 3:50:29
70 Jordan Brochu Ekoi.com- GASPESIEN 3:50:39
1
71 Andres Diaz corrales Team Exergy 3:50:41
2
72 Flavio De luna Mexican National Team 3:50:43
73 Eder Frayre Mexican National Team 3:50:43
74 Javier Megias Team Type 1- SANOFI 3:50:43
75 Sam Johnson Team Exergy 3:50:43
76 Robin Eckmann California Giant Cycling Team 3:51:04
77 Gabe Varela Hagens Berman Cycling Team 3:51:06
78 Erik Slack Jetfuel Cycling Team 3:51:06
79 Bobby Sweeting Kenda 5 Hour Energy Cycling Team 3:51:06
80 Jonathan Mumford Team Optum presented by Kelly Benef 3:51:12 Teammate Top 5: Sebastian Salas
81 Chad Haga Team Optum presented by Kelly Benef 3:51:15 Teammate Top 5: Sebastian Salas
82 Kennett Peterson Hagens Berman Cycling Team 3:51:16
83 Chase Pinkham Bissell Cycling 3:51:20 Teammate Top 5: Christopher Baldwin
84 Chris Aten Team Landis Cyclery 3:51:20
85 Pierrick Naud Ekoi.com- GASPESIEN 3:51:29
86 David Glick Team Landis Cyclery 3:51:29
87 Antoine Matteau Ekoi.com- GASPESIEN 3:51:29
88 Jovan Zekavica BMC - Hincapie Sportswear Developme 3:51:43
89 Edwin Avila Colombian National Team 3:51:52
90 Thomas Jondall Team Landis Cyclery 3:51:52
91 James Oram Bontrager-Livestrong Team 3:52:07 Teammate Top 5: Joseph Dombrowski
92 John Philips Team Rio Grande 3:52:07
93 Ian Boswell Bontrager-Livestrong Team 3:52:07 Teammate Top 5: Joseph Dombrowski
94 Serghei Tvetcov Team Exergy 3:52:07
95 Jean-samuel Deshaies Ekoi.com- GASPESIEN 3:52:16
96 Carter Jones Bissell Cycling 3:52:24 Teammate Top 5: Christopher Baldwin
97 Justin Kerr Team Rio Grande 3:52:26
98 Zachary Hughes Jetfuel Cycling Team 3:52:32
99 Jesse Goodrich Juwi Solar 3:52:39
100 Ian Burnett Competitive Cyclist Racing Team 3:52:39 Teammate Top 5: Chad Beyer
101 Taylor Shelden Competitive Cyclist Racing Team 3:52:39 Teammate Top 5: Chad Beyer
102 Jeremy Vennell Bissell Cycling 3:52:39 Teammate Top 5: Christopher Baldwin
103 James Driscoll Jamis-Sutter Home 3:52:39
104 Frank Pipp Bissell Cycling 3:52:39 Teammate Top 5: Christopher Baldwin
105 Andrew Dahlheim Bissell Cycling 3:52:39 Teammate Top 5: Christopher Baldwin
106 Marlon Perez Colombian National Team 3:52:39
107 Andrew Meyer BMC - Hincapie Sportswear Developme 3:52:39
108 George Cyrus Team Landis Cyclery 3:53:02
109 Anibal Borrajo Jamis-Sutter Home 3:53:29
110 Gang Xu Champion System Pro Cycling Team 3:53:37
111 Shawn Milne Kenda 5 Hour Energy Cycling Team 3:53:37
112 Garrett Mcleod Team Rio Grande 3:53:45
113 Gavin Mannion Bontrager-Livestrong Team 3:53:45 Teammate Top 5: Joseph Dombrowski
114 Ryan Eastman Bontrager-Livestrong Team 3:54:10 Teammate Top 5: Joseph Dombrowski
115 Parker Kyzer BMC - Hincapie Sportswear Developme 3:54:18
116 Jesse Reams Hagens Berman Cycling Team 3:54:27
117 Charles Bryer Ekoi.com- GASPESIEN 3:54:35
118 Eric Young Bissell Cycling 3:54:45 Teammate Top 5: Christopher Baldwin
119 Anton Varabei Jetfuel Cycling Team 3:54:55
120 Daniel Bechtold Hagens Berman Cycling Team 3:55:11
121 Alejandro Borrajo Jamis-Sutter Home 3:55:20
122 Kyle Wamsley Jamis-Sutter Home 3:55:20
123 Chris Stastny California Giant Cycling Team 3:55:43
124 Isaac Enderline BMC - Hincapie Sportswear Developme 3:55:55
125 Luca Damiani Kenda 5 Hour Energy Cycling Team 3:57:07
126 Michael Dziedzic Team Landis Cyclery 3:57:07
127 Colin Gibson Hagens Berman Cycling Team 3:57:07
128 Chris Jones United Health Care Pro Cycling Team 3:57:07 Teammate Win: Rory Sutherland
129 Mike Stone BMC - Hincapie Sportswear Developme 3:57:07
130 Logan Loader dope Team Exergy 3:57:07
131 Christopher Wingfield Hagens Berman Cycling Team 3:57:07
132 Jamie Riggs Jetfuel Cycling Team 3:57:07
133 Davide Frattini United Health Care Pro Cycling Team 3:57:07 Teammate Win: Rory Sutherland
134 Tyler Karnes BMC - Hincapie Sportswear Developme 3:57:07
135 Paul Mach Kenda 5 Hour Energy Cycling Team 3:57:23
136 Evan Mundy Jetfuel Cycling Team 3:57:59
Off The Back
137 Adam Carr Ekoi.com- GASPESIEN 3:59:30
Off The Back
138 Ty Magner BMC - Hincapie Sportswear Developme 4:02:11
Off The Back
139 Charles Matte Ekoi.com- GASPESIEN 4:04:47
Off The Back
140 William Dugan Team Type 1- SANOFI 4:11:28
Off The Back
141 Trevor Connor Team Rio Grande 4:12:45
Off The Back
Finishers: Cat 1: 69   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 55  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Armstrong savola Exergy TWENTY12 3:15:39
2 Carmen Small Optum p/b Kelly Benefit Strategies 3:17:57
3 Jade Wilcoxson Optum p/b Kelly Benefit Strategies 3:18:21
4 Alison Powers NOW and Novartis for MS 3:18:27
5 Janel Holcomb Optum p/b Kelly Benefit Strategies 3:19:14
6 Robin Farina NOW and Novartis for MS 3:19:18
7 Emily Kachorek Primal/MapMyRide Women's racing 3:19:22
8 Tayler Wiles Exergy TWENTY12 3:19:33 Teammate Win: Kristin Armstrong savola
9 Catherine Johnson Panache 3:19:39
10 Olivia Dillon NOW and Novartis for MS 3:19:55 Teammate Top 5: Alison Powers
11 Jessica Cutler Primal/MapMyRide Women's racing 3:19:57
12 Maria Calle williams Columbian National Team 3:19:58
13 Andrea Dvorak Exergy TWENTY12 3:20:08 Teammate Win: Kristin Armstrong savola
14 Kathryn Donovan FCS|ROUSE p/b Mr. Restore 3:20:15
15 Anna Sanders FCS|ROUSE p/b Mr. Restore 3:20:30
16 Lindsay Myers Team TIBCO 3:20:45
17 Jasmin Glaisser Colavita-espnW Pro Cycling 3:20:53
18 Leah Guloien Colavita-espnW Pro Cycling 3:20:58
19 Jennifer Weinbrecht Primal/MapMyRide Women's racing 3:21:16
20 Kathryn Hunter Landis/Trek 3:21:43
21 Veronique Fortin Team TIBCO 3:22:01
22 Emma Grant Optum p/b Kelly Benefit Strategies 3:22:06 Teammate Top 5: Carmen Small
23 Alison Starnes Exergy TWENTY12 3:22:07 Teammate Win: Kristin Armstrong savola
24 Moriah Macgregor Colavita-espnW Pro Cycling 3:22:10
25 Anna Barensfeld Optum p/b Kelly Benefit Strategies 3:22:11 Teammate Top 5: Carmen Small
26 Julie Emmerman Landis/Trek 3:22:12
27 Mary Zider Colavita-espnW Pro Cycling 3:22:17
28 Melanie Colavito Landis/Trek 3:22:43
29 Courteney Lowe Optum p/b Kelly Benefit Strategies 3:22:47 Teammate Top 5: Carmen Small
30 Alisha Welsh Primal/MapMyRide Women's racing 3:22:53
31 Heather Logan springer Exergy TWENTY12 3:22:55 Teammate Win: Kristin Armstrong savola
32 Jamie Dinkins Colavita-espnW Pro Cycling 3:22:55
33 Rachel Cieslewicz Canyon Bicycles 3:22:55
34 Devon Gorry NOW and Novartis for MS 3:23:13 Teammate Top 5: Alison Powers
35 Elizabeth Newell NOW and Novartis for MS 3:23:13 Teammate Top 5: Alison Powers
36 Anne samplonius Now and novartis for ms NOW and Novartis for MS 3:23:13 Teammate Top 5: Alison Powers
37 Lex Albrecht Optum p/b Kelly Benefit Strategies 3:23:32 Teammate Top 5: Carmen Small
38 Kathryn Bertine Colavita-espnW Pro Cycling 3:24:00
39 Kaelly Simpson FCS|ROUSE p/b Mr. Restore 3:24:00
40 Loren Rowney FCS|ROUSE p/b Mr. Restore 3:24:26
41 Natalie Koch Landis/Trek 3:24:58
42 Jacquelyn Crowell Exergy TWENTY12 3:25:10 Teammate Win: Kristin Armstrong savola
43 Kasey Clark Primal/MapMyRide Women's racing 3:25:18
44 Kimberley Turner Naked Women's Racing 3:25:22
45 Amy Charity Steamboat Velo p/b MOOTS 3:25:56
46 Liza Rachetto Primal/MapMyRide Women's racing 3:26:05
47 Pascale Schnider Exergy TWENTY12 3:26:55 Teammate Win: Kristin Armstrong savola
48 Amy Mcguire FCS|ROUSE p/b Mr. Restore 3:26:56
49 Joanie Caron Colavita-espnW Pro Cycling 3:26:56
50 Amanda Miller Team TIBCO 3:28:23
51 Amy Dombroski FCS|ROUSE p/b Mr. Restore 3:28:23
52 Stacy Appelwick Scarlet Fire Racing 3:28:46
53 Christina Smith NOW and Novartis for MS 3:28:57 Teammate Top 5: Alison Powers
54 Caitlin Laroche Landis/Trek 3:29:14
55 Mary Elizabeth maroon FCS|ROUSE p/b Mr. Restore 3:29:51
56 Julie Cutts FCS|ROUSE p/b Mr. Restore 3:30:38
57 Sheila Cousins Morgan Stanley Specialized 3:31:02
58 Rachel Scott Naked Women's Racing pb TriBella 3:31:52
59 Megan Guarnier Team TIBCO 3:32:16
60 Tara Whitten Team TIBCO 3:32:16
61 Lauren Hall Team TIBCO 3:36:33
62 Kimberly Gialdini Psimet Racing Team 3:42:27
Finishers: Cat 1: 39   Cat 2: 11   Cat ?: 12