Log In
UMD Club Cycling/ Route 1 Velo - Route 1 Rampage • Apr 7 2024 • College Park, MD
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Rohler Meta Normal CC
2 Oliver Harris Formerly Faster
3 Bryan Berman Rothman Institute - Verder Cycling
4 Noah Shumskas Verge racing
5 Farren Morrell Team Vitesse
6 Timothy Herman Bike Doctor/Richardson Bike Fit
7 Elijah Gunther VeloJawn Racing
8 Jordan Thompson DistrictTaco Racing
9 Michael Nedd I Ride 4 David / ECE
10 Cole Lewis Virginia Independent
11 Joshua Spokes District Velocity Racing
12 Matthew Briggs Cumberland Valley Collective
13 Daniel Baysinger Kelly Benefits Strategies Cycling
14 Adam Swetlow Equip racing Buna bicycle works Swe
15 Ting Shen DistrictTaco Racing
16 Jacob Mason Squadra Coppi
17 Dmitry Rossoshansky DC Velo Racing
18 Michael Waller National neuropathy center
19 Alexander Perrin Meta Normal CC Teammate Win: Devin Rohler
20 William Beardell Smooth Bottoms Ski Shop
21 Brian Phipps Meta Normal CC Teammate Win: Devin Rohler
22 Roberto Rivera-greenwood Equip Racing p/b Conduit Road
23 Isaac Edmundson
24 Matthew Mason Squadra Coppi
25 Ian Borres Kelly Benefits Strategies Cycling
26 Claiborne Pride Artemis Racing
27 Alexander Mason
28 Luke Litrenta UMD Cycling
29 Kevin Gallo Squadra Coppi
30 George Tryfiates
31 Robert Allen
32 Brent Hinckley Atlantic Collegiate Conference
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 12   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Farren Morrell Team Vitesse
2 Jacob Hines dcdevo Racing Academy
3 Emir Crnovic Bike Doctor/Richardson Bike Fit
4 Anthony Trueheart Getting It In Cyclists
5 Matthew Briggs Cumberland Valley Collective
6 Ernesto Aviles Route 1 Velo
7 Ian Borres Kelly Benefits Strategies Cycling
8 James Evans Kelly Benefits Strategies Cycling L
9 Drew Sander National Capital Velo Club
10 John Dausch Rock Creek Velo
11 David Oriente
12 Carlos Marks Bike DoctorRichardson Bike Fit Teammate Top 5: Emir Crnovic
13 Jose Velez
14 James Hinckley
15 Irvin Green DMV Caribbean Ridazz
16 Daryle Barnett Bike Doctor/Richardson Bike Fit Teammate Top 5: Emir Crnovic
17 Claiborne Pride Artemis Racing
18 Ian Marks Baltimore Youth Cycling
19 Nils Martin
20 Garrett Churchey Antietam Velo Club
21 Henry Zellers 717Cycling
22 David Ramirez Route 1 Velo
23 Fiachra Reaney Unattached
24 Matthew Hourihan Route 1 Velo
25 Darius Hartsfield Artemis Racing
26 George Tryfiates
27 Junior Alvarado Equip Racing
28 Amilcar Mendez DMV Caribbean Ridazz
29 Hillius Ettinoffe Equip Racing p/b Conduit Road
30 Carson Cikovic PaxVelo
31 Derrick Wettstein Greenleaf Construction
32 Bryce Gonder Pennsylvania State University
33 Daniel Mccarthy AUTOMATIC Lonely Hearts Racing
34 Benjamin Smith
35 Axel Cimino Baltimore Youth Cycling
36 Lincoln Baumgartner Kelly Benefits Strategies / Lateral
37 Wesley Reed AUTOMATIC Lonely Hearts Racing
38 Sherlock Suehang DMV Caribbean Ridazz
39 Mario Hoo DMV Caribbean Ridazz
40 Bishmi Bradshaw Route 1 Velo
41 Brennan Ross
42 Jeremie Mathurin DMV Caribbean Ridazz
43 Marc Perks Artemis Racing
44 Nic Roman Baltimore Bicycle Works Racing
45 Jeffery Marks
46 Philip Suggs Artemis
DNF Paul Chase Equip Racing
DNF Nick Stavely Crosshairs Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 29   Cat 5: 12   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mack Dorf UVA Cycling
2 Ian Burt US Naval Academy
3 Landon Thomas UMD Cycling
4 Boden Gentile UVA Cycling Teammate Win: Mack Dorf
5 Alex Bobroff Tufts University
6 Luke Flaxman UVA Cycling Teammate Win: Mack Dorf
7 Gavin Blair UMD Cycling Teammate Top 5: Landon Thomas
8 Oliver Hunt Pennsylvania State University
9 James Povolny Liberty University
10 Patrick Dicus Hamilton College
11 Etka Ayhan US Naval Academy Teammate Top 5: Ian Burt
12 Eyan Hudson US Naval Academy Teammate Top 5: Ian Burt
13 Andre Gates Roanoke College
DNF Garrett Chrisman Army West Point
DNF Grant Carter Army West Point
DNF Jack Gazard New York University
DNF Sebastian Silberman Princeton University
DNF Ben St. pierre Pennsylvania State University
DNF Zachary Atala Wake Forest University
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelby Hanson Roanoke College
2 Henry Eastburn Tufts University
3 Jensen Cervati Roanoke College Teammate Win: Kelby Hanson
4 Dylan Treece Army West Point
5 Samuel Lasher Bucknell University
6 Ian Schwing Mount St. Mary's University
7 Ruben Gonzalez Army West Point Teammate Top 5: Dylan Treece
8 Aiden Burt Pennsylvania State University
9 Riley Haugen US Naval Academy
10 Ethan Gamble US Naval Academy
DNF Jack Burton Tufts University Teammate Top 5: Henry Eastburn
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Stuck WVU Cycling
2 Ben Meister Pennsylvania State University
3 Jack Glennon Bucknell University
4 Quinton Egger WVU Cycling Teammate Win: Michael Stuck
5 Alexander Denton Appalachian State University
6 Aiden Herron Virginia Tech
7 Jude Borchers Liberty University
8 Archit Sharma New York University
9 Weston Muoio College of William and Mary
10 Christian Henriksen Liberty University
11 Adam Michailov Virginia Tech
12 Kerry Bennett US Naval Academy
13 Ben Small Princeton University
14 Michael Menapace Army West Point
15 Connor Monahan US Naval Academy
16 Marvin Stewart UVA Cycling
17 Brendan Archer Princeton University
18 Joseph Oster US Naval Academy
19 Unknown Rider
20 Seth Kelley Tufts University
21 Akash Bhave UMD Cycling
22 Luke Litrenta UMD Cycling
23 Jack Begin US Naval Academy
24 Kyle Welch Army West Point
25 Peter Connelly Army West Point
26 Liam Mccarthy Army West Point
27 William Schabacker US Naval Academy
28 Jacob Jarvis Appalachian State University Teammate Top 5: Alexander Denton
29 Trevor Canto US Naval Academy
30 Anuj Sirsikar US Naval Academy
31 Justin Mcnamara New York University
32 John Beggs Army West Point
33 Jay Barreto US Naval Academy
DNF Ben Cerkovnik Roanoke College
DNF Brent Hinckley Atlantic Collegiate Conference
DNF Michael Williams Army West Point
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Buchanan Army West Point
2 Lewis Kopchak Shippensburg University of PA
3 Grant Mcalister Wake Forest University
4 Michael Stefanosky Army West Point Teammate Win: Charles Buchanan
5 Mark Walter Shippensburg University of PA
6 Caleb Leach Liberty University
7 Jialing Gao New York University
8 Vance Boyd Tufts University
9 Antoine Tran New York University
10 Curran Vaccaro US Naval Academy
11 Ben Cabalu US Naval Academy
12 Jerry Gui UMD Cycling
13 Alec Crouthamel Pennsylvania State University
14 John Treadwell Northeastern University
15 Augustin Langlet New York University
16 Nathan Garber Shippensburg University of PA Teammate Top 5: Lewis Kopchak
17 Eric Bennett Pennsylvania State University
18 Jakob Harmon Army West Point Teammate Win: Charles Buchanan
19 Nick Dohr Tufts University
20 Matthew Palmer Northeastern University
21 Chengyu Huang New York University
22 Noah Hampton Liberty University
23 Samuel Kohl US Naval Academy
24 Connor Donigian Wake Forest University Teammate Top 5: Grant Mcalister
25 Matthew Deangelo Army West Point Teammate Win: Charles Buchanan
26 Nicholas Reyes US Naval Academy
27 Jeffrey Bzdill Bucknell University
28 George Scully Army West Point Teammate Win: Charles Buchanan
29 Arvi Gjoka New York University
30 Tianwei Zhang New York University
31 Alan Becker Hamilton College
32 Andrew John Wake Forest University Teammate Top 5: Grant Mcalister
33 Dak Cheng Princeton University
34 Spencer Stovall Army West Point Teammate Win: Charles Buchanan
35 Alex Conway US Naval Academy
36 Matthew Slivka Army West Point Teammate Win: Charles Buchanan
37 Saatvik Vadlapatla UMD Cycling
38 Anson Man Hamilton College
39 Yazan Hasan UMD Cycling
40 Thomas Li Hamilton College
DNF Ben Schaffer Bucknell University
DNF Unknown Rider
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 24   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Barrie Total Civil Construction
2 Daniel Schoeff National Capital Velo Club
3 Trimane Goddard Getting It In Cyclists
4 Blake Herbold DC Velo Limited
5 Ari Giovenco RedShift Racing
6 Donald Brew
7 Andrew Friend DC Velo Limited Teammate Top 5: Blake Herbold
8 Derick Martin Getting It In Cyclists Teammate Top 5: Trimane Goddard
9 Bishmi Bradshaw Route 1 Velo
DNF Jamar Jefferson
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Frommer Total Civil Construction
2 Zachary Racine Total Civil Construction Teammate Win: Andrew Frommer
3 Adrian Groman dcdevo Racing Academy
4 Gavin Blair UMD Cycling
5 Tofik Beshir 0
6 Dimitri Lemus Equip Racing p/b Conduit Road
7 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing p/b Bicycl
8 Alexander Hedrick Meta Normal CC
9 Brook Ballard DistrictTaco Racing
10 Cian Connolly DcDevo Racing Academy Teammate Top 5: Adrian Groman
11 Donald Brew
12 Daniel Schoeff National Capital Velo Club
13 Oliver Harris Formerly Faster
14 Andre Souza Green lizard cycling
15 Peter Warner Bike DoctorRichardson Bike Fit
16 Frank Tiburzi Meta Normal CC
17 Geraldo Peralta WWVC Racing
18 Lukas Brandt Kelly Benefits Cycling
19 Paul Petrie Bike Doctor/Richardson Bike Fit
20 Ziad Lien DistrictTaco Racing
21 Timothy Herman Bike Doctor/Richardson Bike Fit
22 Dan Henry District Velocity Racing
23 Bryan Roeper District Velocity Racing p/b Bicycl
24 Cole Lewis Virginia Independent
25 Luke Kikstra Kelly Benefits Strategies Cycling
26 Ari Giovenco RedShift Racing
27 Michael Nedd I Ride 4 David / ECE
28 Chris Brennan Unattached
29 Sean Mccarthy Meta Normal CC
30 Michael Waller National neuropathy center
DNF Victor Choi Unattached
DNF John Churan Total Civil Construction Teammate Win: Andrew Frommer
DNF Trimane Goddard Getting It In Cyclists
DNF Megan Sybeldon Atlanta Rise CC
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 11   Cat 3: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cora Cusack Rock Creek Velo
2 Janet Santos DMV Caribbean Ridazz
3 Desiree Peterkin Artemis Racing
4 Keshia Roberson Artemis Racing
5 Brenda Taylor DMV Caribbean Ridazz
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Gallagher UVA Cycling
2 Mia Lisanti US Naval Academy
3 Sadie Skinner US Naval Academy
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophia Degenova Army West Point
2 Zoe Canafax Army West Point Teammate Win: Sophia Degenova
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maya Harbison US Naval Academy
2 Leyla Herrera Wake Forest University
3 Sarah Duggan US Naval Academy Teammate Win: Maya Harbison
4 Marisa Jacknewitz Army West Point
5 Sophie Fernandez Army West Point
6 Kate Curran Army West Point
7 Jayla Harris Virginia Tech
8 Zhiyi Lu New York University
DNF Feiyang Ren New York University
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Silliman Sweet Spot Cycling
2 Megan Sybeldon Atlanta Rise CC
3 Annie Gilbert 1KFlips Racing
4 Dominique Koethe Green Lizard Cycling
5 Grace Nottingham 1KFlips Racing
6 Margherita Cinà 1KFlips Racing
7 Lisa Martin Route 1 Velo
DNF Azyra Franklin
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 3