Log In
Tour of the Valley - TT • Jul 13 2012
Partly Cloudy, 81 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Mower Young Medalists / Team Rothrock 20:50.th
2 Liam Panero Rock Creek Velo 20:58.th
3 Ian Baun UPMC Cycling Performance 21:23.th
4 Ryan Munko Young Medalists 21:27.th Teammate Win: Tyler Mower
5 Willem Deboer Team Citius 21:50.th
6 John Sternen Team Spin 22:56.th
7 Caleb Barris Team Citius 26:08.th Teammate Top 5: Willem Deboer
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ted Michaels Evolution Cycling Club p/b Long & F 18:40.th
2 Craig Cozza UPMC Cycling Performance/Pro Bikes 18:56.th
3 Eric Hodos UPMC Cycling Performance 19:31.th
4 Jeffrey Koontz UPMC Cycling Performance 19:40.th
5 David Thornton Team Competitive Gear 19:50.th
6 Brent Evans Team Spin 19:57.th
7 Dave Garrett pista elite 20:05.th
8 Sebastian Byers ABRT 20:12.th
9 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F 20:15.th Teammate Win: Ted Michaels
10 Michael Lavengood ChamRakh Cycling 20:39.th
11 Frankie Ross Sette Nove 20:41.th
12 Derron Dart Evolution Cycling Club p/b Long & F 20:52.th Teammate Win: Ted Michaels
13 John Crawford Pro Bikes 20:57.th
14 Chris Riccardi Lake Effect Racing 21:14.th
15 Aaron Campbell Spin Bike Club 22:01.th
16 Ted Pablo Ride On Wooster 22:29.th
17 Fritz Kessler Breakaway Velo 23:28.th
18 Jeff Moore Tri-State Velo 24:00.th
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 12   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skip Rogers UPMC / Probikes 20:02.th
2 Richard Wiley Ride On 20:16.th
3 Raymond Russell ACA Sette Nove 20:19.th
4 Jim Yankush 0 20:31.th
5 Gunnar Shogren Team Pathfinder of WV 20:31.th
6 David Linden Merrill Lynch Cycling 20:37.th
7 Janusz Kossek Merrill Lynch Cycling 20:39.th
8 Jeff Kompa Spin 20:44.th
9 Chris Mcelhinny MVC 20:56.th
10 David Benner Team Dayton 21:06.th
11 William Ehler UPMC Cycling Performance 21:19.th
12 Richard Toler Merrill Lynch Cycling 21:29.th
13 Russell Romocean Summit Freewheelers 21:36.th
14 Paul Rouse Merrill Lynch Cycling 21:42.th
15 Michael Ellis UPMC Cycling Performance 22:18.th
16 Frank Corbett ChamRakh Cycling 22:26.th
17 Jeffrey Nunes east end cycling 25:14.th
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Polston TBS Racing p/b Plan2Peak 19:12.th
2 Jack Mccann 0 19:29.th
3 Brent Goetz Maumee Valley Wheelmen 19:30.th
4 Jake Buescher XXX Racing-AthletiCo 19:31.th
5 Mark Gori Team Spin 19:33.th
6 Vinnie Depalma CAT p/b Pgh Elite Velo 19:40.th
7 Richard Scaduto TBS Racing p/b Plan2Peak 19:42.th Teammate Win: Craig Polston
8 Tom Senkevich DPS Penn / Complete Title Solutions 19:47.th
9 Matt Celek Ride On Wooster 19:52.th
10 Chase Howard carbon racing 19:53.th
11 Tim Collins Queen City Wheels 19:56.th
12 Ben Barnhardt TBS Racing p/b Plan2Peak 19:56.th Teammate Win: Craig Polston
13 Scott Lempka Spin / RR Donnelley 19:58.th
14 John Proppe Lake Effect Racing 20:05.th
15 Kyle Kukieza About Time Cycling 20:10.th
16 Logan Leland National Engineering 20:12.th
17 Billy Campbell Olympus Homes Cycling Team 20:16.th
18 Brian Rohr TBS Racing p/b Plan2Peak 20:19.th Teammate Win: Craig Polston
19 Chad Clemons ZWS/Bertolli 20:23.th
20 Timothy Bouchard TBS Racing p/b Plan2Peak 20:24.th Teammate Win: Craig Polston
21 William Slutz Dynamic Physical Therapy Cycling Te 20:34.th
22 Carl Flink Steel City Endurance 20:39.th
23 Ben Hay Iron City Bikes 20:42.th
24 Benjamin Kuhlman Dynamic Physical Therapy Cycling Te 20:42.th
25 John Hoffman jr. Team Spin / RR Donnelly 20:47.th
26 Weston Flickinger 0 20:58.th Teammate Top 5: Jack Mccann
27 Nathaniel Veselenak SPIN 21:02.th
28 Donald Splitstone DPS Penn/Complete Title Solutions 21:05.th
29 Jacob Yundt Iron City Bikes 21:05.th
30 Michael Appel Iron City Bikes 21:23.th
31 Corey Knowles Team ROG 21:31.th
32 Devin Corboy unattached 21:37.th
33 Andrew Anderson xXx Racing-Athletico 21:37.th Teammate Top 5: Jake Buescher
34 Brian Decann Dynamic Physical Therapy Cycling Te 21:43.th
35 James Mock Charlottesville Racing Club 21:48.th
36 Gary Burkholder SnakeBite Racing 22:09.th
37 E Hubstenberger iii DPS Penn/Complete Title Solutions 22:39.th
Finishers: Cat 3: 36   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Duecker Team Lake Effect 19:18.th
2 Adam Trost TBS Racing p/b Plan2Peak/EARC 19:35.th
3 Ryan Joyce Buffalo Velo 19:40.th
4 Ryan Fogle Merrill Lynch Cycling 19:54.th
5 Samuel Wright 0 20:02.th
6 Jonathan Bocina liberty Cycle 20:03.th
7 Michael Minard Stark Velo 20:07.th
8 Dylan Hayda Waslabs cycling 20:13.th
9 Zachary Lewis ZWS/Bertolli 20:13.th
10 Matthew Bockbrader Team Spin 20:15.th
11 Scott Lanzer MERRILL LYNCH CYCLING 20:23.th Teammate Top 5: Ryan Fogle
12 Thomas Weichmann TBS Racing p/b Plan2Peak 20:26.th Teammate Top 5: Adam Trost
13 Alex Borsuk TBS Racing p/b Plan2Peak 20:27.th Teammate Top 5: Adam Trost
14 Brian Ray Ohio CycleWorks / Summit Freewheele 20:33.th
15 Jeff Gernert Dynamic Physical Therapy Cycling Te 20:40.th
16 Christopher Nicula Chagrin River Cycling 20:45.th
17 Birk Mcgilvrey Beaver Valley Velo 20:47.th
18 Jason Indorf WAS LABS 20:50.th
19 Erik Rauterkus Team Citius 20:52.th
20 Jim Rauck Cyclist Connection 20:53.th
21 Jared Preston merryl Lynch 20:56.th
22 Michael Vanderberg Dynamic Physical Therapy Cycling Te 20:57.th
23 Patrick Green Bicycle Outfitters Racing Team 21:01.th
24 Adam Downs Team Dayton/Merryl Lynch 21:04.th
25 Daniel Diem Bicycle Outfitters Racing Team 21:18.th
26 Fritz Hoffmann Stark Velo 21:20.th
27 Robert Brnilovich Stark Velo 21:25.th
28 John Scaduto Tbs Racing p/b Plan2Peak 21:29.th Teammate Top 5: Adam Trost
29 Gerald Audet Dynamic Physical Therapy Cycling Te 21:31.th
30 Emilio Poggio Team Lake Effect 21:33.th Teammate Win: David Duecker
31 Tad Hughes Summit Freewheelera 21:36.th
32 Michael Adams WAS Labs Cycling 21:38.th
33 Peter Gray ProForm Racing 21:40.th
34 Craig Hannibal Team Lake Effect 21:40.th Teammate Win: David Duecker
35 Scott Kuboff Snakebite Racing Men 21:40.th
36 Christian Staneluis Snakebite Racing Men 21:40.th
37 Matthew Evans Merrill Lynch Cycling 21:44.th Teammate Top 5: Ryan Fogle
38 Chas Mcfarland Wheelcraft/WVU 21:47.th
39 Mike Janeiro Steel City Endurance 21:50.th
40 William Neidinger SnakeBite Racing 21:50.th
41 Matt Schneider Was Labs 22:01.th
42 Brent Bachman Eddy's Bike Shop 22:02.th
43 John Kavouris Pitt Cycling/HVT Development 22:02.th
44 Bryan Bonn TBS Racing p/b Plan2Peak 22:04.th Teammate Top 5: Adam Trost
45 Joshuah Tatro Team Towpath p/b Monroe SOLE 22:09.th
46 Ian Broadhead Waslabs Cycling 22:10.th
47 Jason Yoakum Bethel cycle 22:10.th
48 Brandon France Ohio Cycleworks / Summit Freewheele 22:14.th
49 Dave Bartels Ohio Cycle Works / Summit Freewheel 22:18.th
50 Todd Hauber 0 22:21.th Teammate Top 5: Samuel Wright
51 David Stryffeler Bicycle Outfitters Race Team 22:27.th
52 Matt Narel Bethel Cycle 22:30.th
53 Doug Carraway Team SixOneFour 22:47.th
54 Edward Doughty Beaver Valley Velo 22:48.th
55 Jonathan Geair West Liberty Cycles 22:53.th
56 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy Cycling Te 22:53.th
57 Ivan Mwiruki 0 23:00.th Teammate Top 5: Samuel Wright
58 Kyle Mihalik Beaver Valley Velo 23:00.th
59 Aaron Bovalino Beaver Valley Velo 23:07.th
60 Benjamin Bachman Team Eddy's Bike Shop 23:16.th
61 Mark Farmer Team SixOneFour 23:17.th
62 Caleb Smith Steel City Endurance 23:19.th
63 Daniel Lausin 0 23:22.th Teammate Top 5: Samuel Wright
64 Kristian Graham Team Six One Four 23:24.th
65 Derek Silkwood Team Spin 23:26.th
66 Chris Huck Snakebite Racing Men 23:30.th
Finishers: Cat 4: 64   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vincent Francis Team Athens/Madcow Ramble 19:51.th
2 Bill Volchko 0 20:39.th
3 Ken Hagan SnakeBite Racing (SBR) 20:44.th
4 Clifton Kimbrough 0 20:56.th
5 Claude Lawrence 0 21:01.th
6 Matthew Geis Ohio Cycleworks / Summit FreeWheele 21:13.th
7 Joshua Sayre 0 21:28.th Teammate Top 5: Bill Volchko
8 Michael Seiser Shade River Farm 21:33.th
9 Daniel Antoon Team Jeni's 21:53.th
10 Mark Durno Snakebite Racing 21:55.th
11 Mark Chapman Ohio Indoor cycling/Summi Freewheel 21:56.th
12 Anthony Jones Ohio Cycle Works / Summit Freewheel 22:06.th
13 Eric Gibb Snakebite Racing 22:07.th
14 Garrick Joseph WAS Labs Cycling 22:18.th
15 Peter Steyaert Bicycle Outfitters Racing Team 22:26.th
16 Ross Silvis 0 22:34.th Teammate Top 5: Bill Volchko
17 Michael Feichter Ohio Cycleworks Summit Freewheelers 22:37.th
18 Len Pagon Peaks Coaching Group 22:55.th
19 Brian Gealy Waslab 22:55.th
20 Brian Maras 0 22:56.th Teammate Top 5: Bill Volchko
21 Zachary Chappell Snakebite Racing 22:59.th
22 David Messina Merrill Lynch Cycling 23:03.th
23 Brian Zupancic Ohio Cycleworks/Summit Freewheelers 23:06.th
24 Ian Hilt 0 23:22.th Teammate Top 5: Bill Volchko
25 Nathan Cebula 0 23:25.th Teammate Top 5: Bill Volchko
26 Jimmy Feudale East End Cycling 23:29.th
27 Christopher Tress Rev-A-Shelf 23:31.th
28 Stephen Flora Frankford bike 23:31.th
29 Matthew Libbey 0 23:34.th Teammate Top 5: Bill Volchko
30 William Russell Frankford Cycle 23:40.th
31 Matthew Andring 0 23:47.th Teammate Top 5: Bill Volchko
32 Joshua Hoblet 0 23:50.th Teammate Top 5: Bill Volchko
33 Kelley Clem Team SixOneFour 24:25.th
34 Brian Luther 0 24:29.th Teammate Top 5: Bill Volchko
35 William Barker Merrill Lynch Cycling 26:16.th
36 Carl Frost 0 26:54.th Teammate Top 5: Bill Volchko
37 David Semanik Akron Bike Club 28:00.th
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 31   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Martin Panther p/b Competitive Cyclist 18:02.th
2 Brian Batke Carbon Racing 18:22.th
3 Jonathan Atwell United HealthCare of Georgia p/b 70 18:29.th
4 Brian Sacawa Integrated Sports Medicine p/b Pyra 18:29.th
5 Andrew Clarke Panther pb Competitive Cyclist 18:29.th Teammate Win: Paul Martin
6 Matthew Weeks Carbon Racing 18:30.th
7 Jonathan Card TEAM CARD 18:37.th
8 Travis Livermon Team Mountain Khakis/SmartStop 18:39.th
9 Andrew Seitz Panther pb Competitive Cyclist 18:41.th Teammate Win: Paul Martin
10 Robert Stumpf Panther pb Competitive Cyclist 18:43.th Teammate Win: Paul Martin
11 Edward Grystar Freddie Fu Cycling Team 18:46.th
12 Daniel Quinlan Carbon Racing 18:47.th Teammate Top 5: Brian Batke
13 Stephan Hirsch United Healthcare of Georgia p/b Th 18:50.th
14 Aaron Cruikshank Carbon Racing 18:52.th Teammate Top 5: Brian Batke
15 Matt Bole Merrill Lynch Cycling 18:56.th
16 Christopher Monteleone Team Mountain Khakis/SmartStop 19:00.th
17 Ryan Aitcheson Panther pb Competitive Cyclist 19:00.th Teammate Win: Paul Martin
18 John Heffner Iron City Bikes 19:07.th
19 Kip Spaude ISCorp 19:10.th
20 Patrick Raines Team Mountain Khakis/SmartStop 19:14.th
21 Rob Thompson Team Spin 19:14.th
22 Kirk Albers Panther pb Competitive Cyclist 19:25.th Teammate Win: Paul Martin
23 Jared Bonecutter 0 19:33.th
24 David Goodman United Health Care Ga 19:36.th
25 James Bird ISCorp 19:44.th
26 Matt Brooks team Type 1 19:48.th
27 Oneil Samuels United Healthcare of Georgia p/b Th 19:52.th
28 Cameron Jackson carbon racing 19:58.th Teammate Top 5: Brian Batke
29 Andrew Scarano United Healthcare of GA p/b The 706 20:14.th
30 Ruud Cremers Team Type 1 20:17.th
31 Brenden Siekman Army Cycling 20:27.th
32 John Tomlinson 0 20:29.th
33 Gabriel Moss masaquiza Panther pb Competitive Cyclist 20:48.th Teammate Win: Paul Martin
34 ? David Carbon Racing 21:00.th Teammate Top 5: Brian Batke
35 Chris Wood DRT Racing 21:07.th
36 Andy Prickett Merrill Lynch Cycling 55:15.th
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 13   Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Frost 21:51.th
2 Jane Geisse 21:54.th
3 Kellie Strang 22:02.th
4 Traci Cummings 22:19.th
5 Heather Eaglen 22:47.th
6 Marie Rote 22:49.th
7 Christina Gross 22:58.th
8 Sherri Cozza 23:17.th
9 Ellie Burke 23:29.th
10 Rebecca Erb 23:55.th
11 Pamela Semanik 23:58.th
12 Lorena Brown 24:02.th
13 Meredith Gabriel 24:08.th
14 Rachel Weaver 24:13.th
15 Carolyn Mccann 24:19.th
16 Tiffany Kert 24:21.th
17 Lauren Kraft 24:24.th
18 Angela Ridgel 24:27.th
19 Kamden Hoffmann 24:31.th
20 Patricia Betcher 24:36.th
21 Gwennyth Davis 24:39.th
22 Kennedy Adams 24:54.th
23 Kristen Arnold 25:07.th
24 Kelly Baker 25:50.th
25 Barb Mcelhinny 26:42.th
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Schryver Full Moon Vista/GVCC 20:02.th
2 Allison Nuovo Team SixOneFour 21:05.th
3 Stephanie Swan Pro Bikes - Pittsburgh Racing Team 21:09.th
4 Erin Quinlan Cleveland Clinic Sports Health/RGF 21:20.th
5 Samantha Brode Cleveland Clinic - Carbon Racing 21:21.th
6 Casey Kelly MVP Health Care Cycling 21:44.th
7 Sally Price 0 21:49.th
8 Yvette Labombard Full Moon Vista 21:50.th Teammate Win: Christine Schryver
9 Erika Howard Secret Cycling 22:14.th
10 Kayla Starr Mama Mimi's 23:00.th
11 Mary Wienholts Secret Cycling 23:05.th
12 Sarah Demerly Fusion benefitting Livestrong 23:09.th
13 Sarah Haight Army Cycling 23:23.th
14 Allyson Beach Cleveland Clinic Sports Health/RGF 23:52.th Teammate Top 5: Erin Quinlan
15 Katherine Kakis graham Team Six One Four 24:30.th Teammate Top 5: Allison Nuovo
16 Angie Sexton Bishop's 24:36.th
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 8