Log In
Foothill College Circuit Race: The Learning Curve • Jul 1 2012
Clear, 81 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Hankins Team Bicycles Plus/Sierra Neva 00:00.0
1
2 Bobby Abuyen SJBC 00:00.0
2
3 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing 00:00.0
3
4 Matt Kramer LangeTwins Winery p/b Great Ba 00:00.0
4
5 Steven Sperling 00:00.0
5
6 Jacob Gerhardt Dolce Vita Cycling 00:00.0
6
7 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:00.0
7
8 Chris Isley unattached 00:00.0
8
9 Yutch Cowhie Team Bicycles Plus/Sierra Neva 00:00.0
9
Teammate Win: Garrett Hankins
10 Michael Miller Metromint 00:00.0
10
11 Naveen Molloy Freewheel-BRITEsport 00:00.0
11
12 Remy Cantoadams Team Swift 00:00.0
12
13 Eric Davis SquadraSf 00:00.0
13
14 Bill Quach Berkeley Bike Club (BBC) 00:00.0
14
15 Ian Leibert 00:00.0
15
16 Carlos Vargas Unattached 00:00.0
16
17 Nathan Shaw Fusion Sport USA 00:00.0
17
18 Jonathan Barbus San Jose Bicycle Club 00:00.0
18
19 Murat Ozgur Squadra SF 00:00.0
19
20 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing 00:00.0
20
Teammate Top 5: Don Chapin
21 Daniel Vigil Squadra SF 00:00.0
21
22 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:00.0
22
23 Daniel Burns Third Pillar 00:00.0
23
24 Stephen Langone Sierra Pacific Racing 00:00.0
24
25 Scott Cole SquadraSF 00:00.0
25
26 Michael Vella Webcor / Alto Velo 00:00.0
26
27 Zachary Scott Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:00.0
27
28 Ivan Poddubnyy Webcor/Alto Velo 00:00.0
28
29 Richard Reffner Unattached 00:00.0
29
30 Benjamin Liu Alliance Cycling 00:00.0
30
31 Chris Callahan Contra Costa Cycling Club 00:00.0
31
32 Sergio Iniguez Fun Sport Bikes 00:00.0
32
33 Jarret St aubin 00:00.0
33
34 Markus Roccaro Peninsula Velo Racing 00:00.0
34
35 K Benjamin knipe Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:00.0
35
36 Jason Cruser Kovarus/Wells Fargo Racing Tea 00:00.0
36
37 Curtis Hong SJBC 00:00.0
37
Teammate Top 5: Bobby Abuyen
38 Colby Weber 00:00.0
38
39 Ramon Alarcon SJBC 00:00.0
39
Teammate Top 5: Bobby Abuyen
40 David Rossow Webcor/Alto Velo 00:00.0
40
41 Ian Swinson Squadra SF 00:00.0
41
42 Oscar Nunez SquadraSF 00:00.0
42
43 John Wilde CoreTechs Cycling Team 00:00.0
43
44 Francisco Padilla taleo racing 00:00.0
44
45 Lee Millon Davis Bike Club Race Team 00:00.0
45
46 Jonathan Copsey U.S> Paralympic National Team 00:00.0
47 Denin Sahovic Squadra SF 00:00.0
48 David Bangor Chica Sexy 00:00.0
49 Todd Norwood Stanford University 00:00.0
50 Greg Tsutaoka Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:00.0
51 Dan Adkins Metromint Cycling 00:00.0
Finishers: Cat 3: 50   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Patterson SJBC 00:00.0
1
2 Brian Acord Folsom Bike/Mercedes Benz 00:00.0
2
3 Thuy Nguyen Garden City Cyclists 00:00.0
3
4 Richard Hill Los Gatos 00:00.0
4
5 Alon Golan 00:00.0
5
6 Frank Peavey Windsor Bicycle Center 00:00.0
6
7 Matthew Batz Webcor/Alto Velo 00:00.0
7
8 Terrence Langeman Pen Velo Racing 00:00.0
8
9 Michel Nabti Century Road Club Assoc 00:00.0
9
10 John Lenoach SJBC 00:00.0
10
Teammate Win: Aaron Patterson
11 Brandon Tyler Peninsula Velo Racing 00:00.0
11
12 Scott Hayes SJBC 00:00.0
12
Teammate Win: Aaron Patterson
13 Jeong Kim Willow Glen Bicycles 00:00.0
13
14 Mike Reed Webcor/Alto Velo 00:00.0
14
15 Chris Menicou Team Fremont/FFBC powered by C 00:00.0
15
16 Michael Coppolino Unattached 00:00.0
16
17 Robbie Halvorson Unattached 00:00.0
17
18 Daniel Lee Windsor Bicycle Center 00:00.0
18
19 Ludovic Legrand Peninsula Velo Racing 00:00.0
19
20 Tony Lopes Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:00.0
20
21 Mark Davis Sterling Sports Group 00:00.0
21
22 Joe Brennan Lake Washington Velo 00:00.0
22
23 Scott smith Peninsula velo racing Peninsula Velo Racing 00:00.0
23
24 Michael Miu Team Fremont/FFBC powered by C 00:00.0
24
25 Charles Himes Windsor Bicycle Center 00:00.0
25
26 John Tsamasfyros Coretechs Cycling Team 00:00.0
26
27 Rolland Jurgens 00:00.0
27
28 Amin Tamariz Webcor/Alto Velo 00:00.0
28
29 Len Tabor Don Chapin/ monterey bay racin 00:00.0
29
30 Mark Powers Peninsula Velo Racing 00:00.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 28   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Roldan Webcor/Alto Velo 00:00.0
1
2 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team 00:00.0
2
3 Jesse Berkowitz Berkeley Bicycle Club 00:00.0
3
4 Aaron Patterson SJBC 00:00.0
4
5 Justin Leong SJBC 00:00.0
5
6 Alexander Yermolovich 00:00.0
6
7 Aaron Alino 00:00.0
7
8 Justin Balderston 00:00.0
8
9 Joseph Walker 00:00.0
9
10 Nicholas Hack Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:00.0
10
11 Franco Campilongo SquadraSF 00:00.0
11
12 Daniel Lee Windsor Bicycle Center 00:00.0
12
13 Christopher White Don Chapin Monterey Bay Racing 00:00.0
13
14 Geno Uliana Team Fremont/FFBC Powered by C 00:00.0
14
15 Matthew Mckenzie Don Chapin Monterey Bay Racing 00:00.0
15
16 Micah Lerner Cornell Cycling 00:00.0
16
17 Richard Della maggiore 00:00.0
17
18 John Lenoach SJBC 00:00.0
18
Teammate Top 5: Aaron Patterson
19 Timothy Mualchin 00:00.0
19
20 Chris Evans Peninsula Velo Racing 00:00.0
20
21 Matthew Batz Webcor/Alto Velo 00:00.0
21
Teammate Win: Jon Roldan
22 Magnus Gille Webcor/Alto Velo 00:00.0
22
Teammate Win: Jon Roldan
23 Nicholas Tudoni 00:00.0
23
24 Jeremy Dossetter 00:00.0
24
25 Jeffrey Buscheck Team Hammer/Norcal 00:00.0
25
26 Steven Noriega 00:00.0
26
27 Donald Lee Peninsula Velo Racing 00:00.0
27
28 John Tsamasfyros Coretechs Cycling Team 00:00.0
28
29 Vitaly Gashpar SquadraSF 00:00.0
29
30 Giles Douglas Webcor/Alto Velo 00:00.0
30
Teammate Win: Jon Roldan
31 James Copsey Don Chapin Monterey Bay Racing 00:00.0
31
32 Paul Wilson Zeitgeist Racing 00:00.0
32
33 Mike Reed Webcor/Alto Velo 00:00.0
33
Teammate Win: Jon Roldan
34 Frank Yang Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:00.0
34
35 Justin Widlund 00:00.0
35
36 Michael Leung Team Fremont/FFBC powered by C 00:00.0
36
37 Eric Chi Webcor/Alto Velo 00:00.0
37
Teammate Win: Jon Roldan
38 Arthur Heredia University of California Santa 00:00.0
38
39 Rupert Cox SJBC 00:00.0
39
Teammate Top 5: Aaron Patterson
40 Frank Peavey Windsor Bicycle Center Cycling 00:00.0
40
41 Christopher Rippey CoreTechs cycling team 00:00.0
41
42 Ansel Mills Sports Basement 00:00.0
42
43 Brandon Iles Peninsula Velo 00:00.0
43
44 Scott Hoppe SquadraSF 00:00.0
44
45 Jason Milliron Webcor/Alto Velo 00:00.0
45
Teammate Win: Jon Roldan
46 Seth Leidy Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:00.0
46
47 Andre Swart Los Gatos Bicycle Racing Club 00:00.0
47
48 Gabriel Morford FreewheelBRITEsport 00:00.0
48
49 Scott Hayes SJBC 00:00.0
49
Teammate Top 5: Aaron Patterson
50 Tony Lopes Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:00.0
50
51 Charles Himes Windsor Bicycle Center 00:00.0
51
52 Gabriel Gandara Team City Sacramento 00:00.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 51  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcus Beltramo 00:00.0
1
2 Don Jarvis Webcor/Alto Velo 00:00.0
2
3 Kyle Iufer Webcor/Alto Velo 00:00.0
3
4 Raul Arias j.r. SJBC 00:00.0
4
5 Kevin Tharp 00:00.0
5
6 J.d. Daniels Eden Bicycles Racing Team 00:00.0
6
7 Tom Ferreira EDEN BICYCLES RACING CLUB 00:00.0
7
8 Peter Simon Los Gatos Bike Racing Club 00:00.0
8
9 Saul Flores SLO Nexus-Gym One 00:00.0
9
10 Mark Saeturn eden racing club 00:00.0
10
11 Doug Hawk SJBC 00:00.0
11
Teammate Top 5: Raul Arias j.r.
12 Bernard Cushing Webcor/Alto Velo 00:00.0
12
Teammate Top 5: Don Jarvis
13 Alexander Reimers 00:00.0
13
14 Christopher Barrett SJBC 00:00.0
14
Teammate Top 5: Raul Arias j.r.
15 Jason Covey Windsor Bicycle Center 00:00.0
15
16 Luis Jevons San Jose Bicycle Club 00:00.0
16
17 Takanobu Seimiya Nikon Cycling Club 00:00.0
17
18 Adam Prink Penvelo 00:00.0
18
19 Keith Jones Webcor/Alto Velo 00:00.0
19
Teammate Top 5: Don Jarvis
20 Paul Mc kenna Third Pillar 00:00.0
20
21 Todd Freiermuth Coretechs Cycling Team 00:00.0
21
22 Kevin Mchugh unattached 00:00.0
22
23 Eric Blackburn windsor bicycle center 00:00.0
23
24 Harish Narayanaswamy 00:00.0
24
25 Ethan Smith 00:00.0
25
26 Garcia Matthew 00:00.0
26
27 Gideon Glass 00:00.0
27
28 Peter Gresh 00:00.0
28
29 Paul Correa San Jose Bicycle Club 00:00.0
29
30 Mark Blanton Team Oakland 00:00.0
30
31 Jose Rodriguez 00:00.0
31
32 Erik Smart 00:00.0
32
33 Mike Betley Unattached 00:00.0
33
34 Ivan Tarasov Webcor/Alto Velo 00:00.0
34
Teammate Top 5: Don Jarvis
35 Chris Sontag Michael David Winery/Delta Vel 00:00.0
35
36 Sunil Jagadish San Jose Bicycle Club 00:00.0
36
37 Kaan Badir 00:00.0
37
38 Peter Cathcart San Jose Bicycle Club (SJBC) 00:00.0
38
39 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling 00:00.0
39
40 Leo Robinton Team Mikes Bikes 00:00.0
40
41 Matvey Brantveyn 00:00.0
42 Nicholas Leland 00:00.0
43 Julian Sunn Unattached 00:00.0
44 Nat Green 00:00.0
45 Benjamin Parkin 00:00.0
46 Stephen Bartnikowski SJBC 00:00.0 Teammate Top 5: Raul Arias j.r.
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 40   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Quann SquadraSF 00:00.0
1
2 Nick Theobald SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles 00:00.0
2
3 Daniel De mos Squadra SF 00:00.0
3
Teammate Win: Matt Quann
4 Keith Szolusha TBZ p/b B&K Bike Fit 00:00.0
4
5 John Cavanaugh HDR Racing p/b Lombardi Sports 00:00.0
5
6 Chris Ott HDR Racing p/b Lombardi Sports 00:00.0
6
7 Toby Long Squadra SF 00:00.0
7
Teammate Win: Matt Quann
8 Sean Smith SquadraSF 00:00.0
8
Teammate Win: Matt Quann
9 Dominic Giampaolo Webcor/AltoVelo 00:00.0
9
10 Joseph Oliveri Team Bicycles Plus/Sierra Neva 00:00.0
10
11 Peter Nicholson TRUE Communications 00:00.0
11
12 Ryan Wong San Jose Bicycle Club 00:00.0
12
13 Dennis Hopp SJBC 00:00.0
13
14 Keith Defiebre Cycles Fanatic 00:00.0
14
15 Kyle Glerum SAFEWAY/GA-PRC Group/Bicycles 00:00.0
15
Teammate Top 5: Nick Theobald
16 Denin Sahovic Squadra SF 00:00.0
16
Teammate Win: Matt Quann
17 Robert Sorenson Millcreek Bicycles 00:00.0
17
18 Mark Foster CoreTechs Cycling Team 00:00.0
18
19 Raffi Jilizian FORM Fitness Racing 00:00.0
19
20 Stephen Langone Sierra Pacific Racing 00:00.0
20
21 Angelo Digiovine SquadraSF 00:00.0
21
Teammate Win: Matt Quann
22 Greg Mcquaid IronDataThirstyBearCycling.com 00:00.0
22
23 Peter Brown Team Clover 00:00.0
23
24 Jason Cruser Kovarus/Wells Fargo Racing Tea 00:00.0
24
25 Scott Leahy SJBC 00:00.0
25
26 James Hardy SquadraSF 00:00.0
26
Teammate Win: Matt Quann
27 Marcel Appelman Dolce Vita Cycling 00:00.0
27
28 Trevor White SquadraSF 00:00.0
28
Teammate Win: Matt Quann
29 Murat Ozgur SquadraSF 00:00.0
29
Teammate Win: Matt Quann
30 Nick Hanni Fusion sport 00:00.0
30
31 Ronald Reade SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles 00:00.0
31
Teammate Top 5: Nick Theobald
32 Matthew Carlson 00:00.0
32
33 Chris Callahan Contra Costa Cycling Club 00:00.0
33
34 Philip Roberts CyclesFANATIC.com 00:00.0
34
35 Sean Tompkins SJBC 00:00.0
35
36 Stephen Mccaw Team Bicycles Plus/Sierra Neva 00:00.0
36
37 Brian Heneghan SJBC 00:00.0
37
38 Greg Juneau Los Gatos 00:00.0
38
39 Thomas Mcdonough Fightin' Bobas 00:00.0
40 German Villa Kovarus/Wells Fargo Racing Tea 00:00.0
41 Charles Pockell-wilson HDR Racing p/b Lombardi Sports 00:00.0 Teammate Top 5: John Cavanaugh
42 Michael Vella Webcor / Alto Velo 00:00.0
43 Rodney Spradlin Team Bicycles Plus/Sierra Neva 00:00.0
44 Kevin Klein HDR Racing p/b Lombardi Sports 00:00.0 Teammate Top 5: John Cavanaugh
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 27   Cat 3: 9   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Hargrove Davis Bike Club Junior Race Te 00:00.0
1
2 Terrance Van tuyl 00:00.0
2
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team 00:00.0
1
2 Rupert Cox SJBC 00:00.0
2
3 Justin Leong SJBC 00:00.0
3
4 David Kleiman SJBC 00:00.0
4
5 Zachary Gottesman 00:00.0
5
6 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling 00:00.0
6
Teammate Win: Andrew Levitt
7 Matthew Dailey Davis Bike Club Race Team 00:00.0
7
8 Samuel Hill Davis Bike Club Race Team 00:00.0
8
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fernando Padilla tieni duro 00:00.0
1
2 Jordan Wolfe SJBC 00:00.0
2
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raul Arias j.r. SJBC 00:00.0
1
2 Remy Cantoadams Team Swift 00:00.0
2
3 Ross Kelly Davis Bike Club Race Team 00:00.0
3
4 Artur Ho Team Fremont 00:00.0
4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Klein HDR Racing p/b Lombardi Sports 00:00.0
1
2 Joseph Oliveri Team Bicycles Plus/Sierra Neva 00:00.0
2
3 Eric Saltzman SJBC 00:00.0
3
4 Scott Leahy SJBC 00:00.0
4
5 Brian Mulroe Form Fitness 00:00.0
5
6 Mark Foster CoreTechs Cycling Team 00:00.0
6
7 Daryl Spano SJBC 00:00.0
7
Teammate Top 5: Eric Saltzman
8 David Acri SquadraSF 00:00.0
8
9 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Tea 00:00.0
9
10 Charles Pockell-wilson HDR Racing p/b Lombardi Sports 00:00.0
10
Teammate Win: Kevin Klein
11 Richard Reffner Unattached 00:00.0
11
12 Paul Debacker Webcor/Alto Velo 00:00.0
12
13 Rodney Spradlin Team Bicycles Plus/Sierra Neva 00:00.0
13
Teammate Top 5: Joseph Oliveri
14 Ludovic Legrand Peninsula Velo Racing 00:00.0
14
15 Ian Swinson Squadra SF 00:00.0
15
16 Dirk Himley Echelon/Charity of Choice 00:00.0
16
17 Lee Millon Davis Bike Club Race Team 00:00.0
17
18 Timothy Noakes 00:00.0
18
19 Luis Jevons San Jose Bicycle Club 00:00.0
19
20 Michael Woodburn Kovarus - Wells Fargo Racing T 00:00.0
20
21 Shin Umeda Webcor/Alto Velo 00:00.0
21
22 Scott Riddle SJBC 00:00.0
22
Teammate Top 5: Eric Saltzman
23 John Cavanaugh Lombardi 00:00.0
23
24 Paul Mc kenna Third Pillar 00:00.0
24
25 Warrick Taylor Peninsula Velo Racing 00:00.0
25
26 Yutch Cowhie Team Bicycles Plus/Sierra Neva 00:00.0 Teammate Top 5: Joseph Oliveri
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 10   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Hyman 00:00.0
1
2 Stan Urban morgan stanley/specialized 00:00.0
2
3 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Neva 00:00.0
3
4 Dan Scrivner SixFifty Racing 00:00.0
4
5 George Smith WEBCOR/ALTO VELO 00:00.0
5
6 Brian Fessenden Morgan Stanley/SPECIALIZED 00:00.0
6
7 Mark Powers Peninsula Velo Racing 00:00.0
7
8 Keith Hartstein 545 Velo 00:00.0
8
9 John Richardson Webcor/Alto Velo 00:00.0
9
Teammate Top 5: George Smith
10 Alfred Kerr Fightin' Bobas 00:00.0
10
11 Thomas Mcdonough Fightin' Bobas 00:00.0
11
12 Donald Melosh Peninsula Velo 00:00.0
12
13 Jonathan Sek SJBC 00:00.0
13
14 David Puglia CoreTechs Cycling Team 00:00.0
14
15 Don Grijalva SJBC 00:00.0
15
16 Curtis Lee SJBC 00:00.0
16
17 Brendan Leary 650 Racing 00:00.0
17
18 Alex Lappe 00:00.0
18
19 Keith Simon Los Gatos Bike Racing Club 00:00.0
20 Kevin Torbett Kovarus/Wells Fargo Racing Tea 00:00.0
21 David Amador Kovarus/Wells Fargo Racing Tea 00:00.0
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava 00:00.0
1
2 Shane Braley Team Athletix Benefitting Glob 00:00.0
2
3 Keith Hillier Marc Pro - Strava 00:00.0
3
Teammate Win: Charles Hutcheson
4 James Wingert Team Mike's Bikes 00:00.0
4
5 Kurt Wolfgang SquadraSF 00:00.0
5
6 Matthew Abdalah Unattached 00:00.0
6
7 Sergei Badeka McGuire 00:00.0
7
8 Griffin Easter Ritte Van Vlaanderen 00:00.0
8
9 David Mesa Chica Sexy 00:00.0
9
10 Neil Bartley SquadraSF 00:00.0
10
Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
11 Mackenzie Kelly Ritte Elite U23 Development Te 00:00.0
11
12 David Benkoski Webcor/Alto Velo 00:00.0
12
13 James Schurman Team Athletix 00:00.0
13
14 Colin Daw Fremont Bank Cycling Team 00:00.0
14
15 Mark Marquez Fremont Bank Cycling Team 00:00.0
15
16 Ryan Ramos Metromint Cycling 00:00.0
16
17 Jordan Kestler Metromint Cycling 00:00.0
17
18 Carmi Schulman 00:00.0
18
19 Nicholas Newcomb Whole Athlete-Specialized 00:00.0
19
20 Micah Herman Lange Twins GBI 00:00.0
20
21 Elliot Hawkes Metromint Cycling 00:00.0
21
22 David Passmore Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:00.0
22
23 Toby Long Squadra SF 00:00.0
23
Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
24 Keith Szolusha 00:00.0
24
25 Dirk Himley Echelon/Charity of Choice 00:00.0
25
26 Mark Manning 00:00.0
26
27 Stephen Mccaw Team Bicycles Plus/Sierra Neva 00:00.0
27
28 Connor Spencer Freewheel - BRITEsport 00:00.0
28
29 Sean Smith SquadraSF 00:00.0
29
Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
30 Charlie Avis 00:00.0
30
31 Branton Curt SJBC 00:00.0
31
32 Rand Miller California Giant/Specialized 00:00.0
32
33 Peter Nicholson TRUE Communications 00:00.0
33
34 Glen Seitz-varnhagen 5 rings 00:00.0
34
35 Daniel De mos Squadra SF 00:00.0
35
Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
36 Russell White Davis Bike Club Race Team 00:00.0
36
37 Gregory White Davis Bike Club Race Team 00:00.0
37
38 Ronald Reade SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles 00:00.0
38
39 Trevor White SquadraSF 00:00.0 Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
40 Eric Losak TEAM CLIF BAR Cycling 00:00.0
41 Chris Ott HDR Racing p/b Lombardi Sports 00:00.0
42 Jesse Chebot Squadra SF 00:00.0 Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
43 Keith Wong Metromint Cycling 00:00.0
44 Joseph Ison Freewheel-BRITEsport 00:00.0
45 Raffi Jilizian FORM Fitness Racing 00:00.0
46 Justin Fraga Webcor / Alto Velo 00:00.0
47 Justin Lucke Los Gatos Bicycle Racing Club 00:00.0
48 Sean Tompkins SJBC 00:00.0
49 Nole Studley Davis Bike Club 00:00.0
50 Angelo Digiovine SquadraSF 00:00.0 Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
51 David Mccook McGuire 00:00.0
52 James Hardy SquadraSF 00:00.0 Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonja Klein Sycomp Racing 00:00.0
1
2 Lindsay Mcalpine Metromint Cycling 00:00.0
2
3 Sofia Marin Pacific Crush Racing 00:00.0
3
4 Michele Heaton HC3 Coaching 00:00.0
4
5 Sabrina David Metromint Cycling 00:00.0
5
6 Elise Hazlewood Red Racing 00:00.0
6
7 Kerry Stivaletti Team TIBCO II 00:00.0
7
8 Leila Cavanaugh IronDataThirstyBearCycling.com 00:00.0
8
9 Maya Bacon Early Bird Women's Development 00:00.0
9
10 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo Racing 00:00.0
10
11 Ann Stuart Touchstone Climbing 00:00.0
11
12 Brett Ortiz Pacific Crush Racing 00:00.0
12
Teammate Top 5: Sofia Marin
13 Norma Hilton Peninsula Velo Racing 00:00.0
13
Finishers: Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fiona Winder HDR p/b Lombardi's Sports 00:00.0
1
2 Lauren Ashley galbreath Wally's Bicycles 00:00.0
2
3 Brooke Roberts Metromint Cycling 00:00.0
3
4 Natalee Violilni Don Chapin 00:00.0
4
5 Jill Eyres Team TIBCO II 00:00.0
5
6 Sara Bird Stanford University 00:00.0
6
7 Margaret Winder Pacific Crush Racing 00:00.0
7
8 Chelsea Brown Michael David Winery/Delta Vel 00:00.0
8
9 Karen Wiggan Peninsula Velo Racing 00:00.0
9
10 Emilie Cole Early Bird Women's Development 00:00.0
10
11 Elisabeth Johnson Metromint Cycling 00:00.0
11
Teammate Top 5: Brooke Roberts
12 Emily Anderson-merritt Tieni Duro Junior Cycling Team 00:00.0
12
13 Jan Reed 00:00.0
13
14 Michelle Swarovski 00:00.0
14
15 Lori Walsh 00:00.0
15
16 Serena F early bird women 00:00.0
16
17 Selena Galaviz Pacific Crush Racing 00:00.0
17
18 Lindsay Kageyama Team Fremont/FFBC powered by C 00:00.0
18
Finishers: Cat 4: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kennedy Hill Davis Bike Club Race Team 00:00.0
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Wolfe SJBC 00:00.0
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pooja Bhatia Team TIBCO II 00:00.0
1
2 Brooke Wenig Early Bird Women's Cycling Tea 00:00.0
2
3 Rebecca Hill Los Gatos 00:00.0
3
4 Michelle Swarovski 00:00.0
4
5 Lindsay Kageyama Team Fremont/FFBC powered by C 00:00.0
5
6 Annie Darst Davis Bike Club Race Team Jr 00:00.0
6
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Finegan Building Champion Squad 00:00.0
1
2 Elle Anderson Touchstone Climbing 00:00.0
2
3 Kimberly White Red Racing 00:00.0
3
4 Janelle Kellman Red Racing 00:00.0
4
5 Lisa Mueller Metromint Cycling 00:00.0
5
6 Amy Russo Sycomp Racing 00:00.0
6
7 Heather Nielson Touchstone Climbing 00:00.0
7
Teammate Top 5: Elle Anderson
8 Jennifer Kalich Los Gatos Bicycle Racing Club 00:00.0
8
9 Michelle Melka RED Racing 00:00.0
9
Teammate Top 5: Kimberly White
10 Kelly Crowley 00:00.0
10
11 Kate Ligler Red Racing 00:00.0
11
Teammate Top 5: Kimberly White
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat ?: 1