Log In
Hotter'N Hell Hundred - Sunday Crit • Aug 26 2012
Partly Cloudy, 81 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Helmig ELBOWZ RACING 1:14:23
1
2 Eric Marcotte ELBOWZ RACING
2
Teammate Win: Christian Helmig
3 Augusto Sanchez Park Place Dealerships/Sun & Ski
3
4 Heath Blackgrove ELBOWZ RACING
4
Teammate Win: Christian Helmig
5 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity Sol
5
6 Chris Carlson Matrix/RBM
6
7 Tyler Jewell ELBOWZ RACING
7
Teammate Win: Christian Helmig
8 Jacob White Tulsa Tough Elite pb ICEdot
8
9 Michael Sheehan Jack & Adams Racing Team
9
10 Andrew Gonzales ELBOWZ RACING
10
Teammate Win: Christian Helmig
11 Cory Scott Cutaway/3Sports
11
12 Brian Wyrick Matrix/RBM
12
13 Logan Hutchings Team Hotel San Jose/BONESHAKER
13
14 Mat Stephens ELBOWZ RACING
14
Teammate Win: Christian Helmig
15 Nick Torraca Mad Duck
15
16 Paul Bonds OKC Velo Club
16
17 Ryan Wills Team Hotel San Jose/BONESHAKER
17
18 Nathaniel Beams Dallas Racing p/b Park Place Dealer
18
19 ? Bret ELBOWZ RACING
19
Teammate Win: Christian Helmig
20 Evan Bybee DNA Racing
20
21 Collin Davis PACC/Watt Posse
21
22 Stefan Rothe Tulsa Tough
22
23 Peter Brown Team Clover
23
24 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrity Sol
24
Teammate Top 5: David Wenger
25 Gabriel Baca Hotter'N Hell Hundred
25
26 Shawn Small Texas A&M Cycling Team
26
27 Unknown Rider
27
28 Stephen Borski PACC/WattPosse
28
29 Bob Cummings Dallas / Park Place
29
30 Kyle Anderson Park Place Dealership
30
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Biwan Wichita Falls Bicycling Club 0:43:59
1
2 Stewart Ericson Bicycles Inc.
2
3 Michael Wert FCS Cycling/Mr Restore
3
4 Jonathan Barnes DNA Racing
4
5 James Fowler Bicycle Sport Shop pb Integrity Sol
5
6 Jason Davis GS Tenzing
6
7 Ryan Culp Dallas Racing
7
8 Jay Myers Team Red Racing
8
9 Luis Galaviz (blank)
9
10 Jorge Alvarez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
10
11 Mark Rawlings GS Tenzing
11
12 Sebastian York Matrix / RBM
12
13 Sawyer Currie Rad Racing
13
14 Gilberto Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
14
15 John Cowan Mirage
15
16 Mike Mitcham TBI/DRT
16
17 Cole Parker Jack and Adam's Racing Team
17
18 Mathew York Matrix/RBM
18
19 Ramon Galindo Nick Lopez Tailoring Cycling Team
19
Finishers: Cat 3: 18   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Centofonti Sun & Ski/Champion Core Racing 0:34:12
1
2 Edward Dominguez
2
3 Enoc Ishida Cowboys Racing
3
4 Joseph Bacala Team Geaux Race
4
5 Ben Williams Team undiscovered
5
6 Matthew Armstrong The Wheel Racing
6
7 John Madden Tile Roofs of Texas/Bike Barn
7
8 Daniel Burross Hotter'N Hell Hundred
8
9 Titan Miller (blank)
9
10 Evan Mcmanus (blank)
10
11 Logan Trimm Jolly Roger Cycling
11
12 Anthony Sequera 2Quik Carbon Technology
12
13 Viet Hoang Specs Racing
13
14 Alex Bumpers Arkansas Cycling and Fitness
14
15 Rogan Prachyl Rockwall Cycling
15
16 Frederick Wild OU Cycling
16
17 Toby Russell Park Place/Sun and Ski
17
18 John Witt Wheel Cycling Club
18
19 Frank Velazquez
19
20 Manuel Alba FCS cycling/Mr Restore
20
21 Robert Link VeloBrew Cycling Club
21
22 Michael Yeager Team Bicycles Inc.
22
23 Joel Saldana Sun & Ski/Champion Core Racing
23
Teammate Win: Matt Centofonti
24 Michael Mitchell Rockwall Cycling
24
25 Kris Bates Voodoo Racing
25
26 Charles Mills PACC
26
27 Willem Van der gryp Sun & Ski/Champion Core Racing
27
Teammate Win: Matt Centofonti
28 David Barrett Hotter'N Hell Hundred
28
29 Patrick Shahan Texas Tech Cycling
29
30 Zach Smith Dallas Racing
30
31 Bradford Gildon Team Type 1
31
32 Rob Sandusky Matrix/Richardson Bike Mart
32
33 Mark Baerd
33
34 Paul Gerhardt Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
34
35 Eric Hinton Sun & Ski/Champion Core Racing
35
Teammate Win: Matt Centofonti
36 Jose Aguilar (blank)
36
37 Robert Hopkins (blank)
37
38 Paul Barnes 360 SPORTS
38
DNF Grant Hayes DNA RACING
DNF Steve Sprinkle UNATTACHED
DNF James Dowhin BICYCLES PLUS
DNF Russell Terry UNATTACHED
DNF Nicholas Mclane KING RACING GROUP
DNF Erick Goytia HOTTER N HELL HUNDRED
DNF Charles Allen NEW YORK UNIVERSITY
DNF Eduardo Juarez HOTTER N HELL HUNDRED
DNF Beau Lee DNA RACING
DNF Edward Barnett TOYOTA/GCCA
DNF Austin Smith MSU
DNF James Snodgrass TEAM UNDISCOVERED Teammate Top 5: Ben Williams
DNF Dave Mccarthy VOODOO
DNF Johnpaul Blanton MATRIX
DNF Dwayne Otto TACO CASA/BICYCLES PLUS
DNF Heath Lambert SUN
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 52   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Brown Bike Barn (Texas) 0:34:45
1
2 Brian Riecker
2
3 Alexander Cheatham Northwestern University
3
4 Will Hughes Fresh racing
4
5 Jeff Westerheide Rockwall Cycling
5
6 Robert Mcdonald Voodoo
6
7 Thomas Baert Matrix Cycling Club
7
8 Jacob Asay Sun and Ski Sports
8
9 Lee Keeling
9
10 Christopher Kellogg MBBC Racing
10
11 Eric Gomez Air Assurance pb Tulsa Connect
11
12 Larry Crowson FRESH RACE TEAM
12
Teammate Top 5: Will Hughes
13 Mark Fiegel 360 sports
13
14 Jefferey May Dallas Racing
14
15 Jeff Scarella FCS
15
16 Trent Daulton Off Camber
16
17 Michael King
17
18 ? Renyer
18
19 Bernave Velasquez
19
20 Darryl Rosenfeld Bike Barn
20
21 John Clem Bike Barn Texas
21
Teammate Win: Mark Brown
22 Rod Avila PJ 13
22
23 Cody Taylor Team LaS'port
23
24 Brian Fairless Team PG13
24
25 Johnpaul Blanton Matrix
25
26 Jason Amezquita
26
27 David Atkinson 360 sports
27
28 Zachary Linhardt Team Semper Fi
28
29 Doug Merriman Park Place/Sun and Ski
29
30 Nathan Scaggs MBBC Racing
30
31 Matthew Michaels
31
32 Jeff Martin
32
33 Steve Chism Bicycles Plus / State Farm
33
34 Paul Gerhardt Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
34
35 Andrew Nolan Matrix Cycle Club
35
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Gonzalez T3 Multisports Elite junior cycling 0:30:06
1
2 Jefferey May Dallas Racing
2
3 Bryan Boydstun Wichita Falls Heat
3
4 Isaac Porterfield T3 Elite Jr Cycling
4
5 Jordan May WF Heat
5
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Singer Matrix/RBM
2 Jacob Howitt Mckinney Velo
3 Estefy Gonzalez T3Multisports Elite Junior Cycling
4 Ben Watkins
5 Anthony Phillips Matrix/RBM Teammate Win: Andrew Singer
6 Unknown Rider
7 Preston Buell Presto-Hotter'N Hell-Racer's
8 Hayden Otto Taco Casa / Bicycles Plus
9 Gabriel Porterfield T3Multisports Elite Junior Cycling Teammate Top 5: Estefy Gonzalez
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Allen Matrix/RBM 0:30:06
1
2 Robby Ketterhagen Voodoo Racing
2
3 Unknown Rider
3
4 Tice Porterfield T3 Elite Junior Cyling
4
5 Unknown Rider
5
6 Connor Herrington King Racing Group
6
7 James Ryan TBI
7
8 Jack Ryan TBI
8
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Hetrick OKC Velo
2 Spencer Jewell Geri Atrix
3 Miguel Rivera Carolina TRI
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Cobb 0:35:04
1
2 Chris Lowry PROACTIVE
2
3 Bob Cummings Dallas Racing
3
4 Troy Reynolds PSIMET/Zilla Racing
4
5 Joel Hawks Bicycles Plus Racing
5
6 Scot Pemberton VooDoo Racing
6
7 Cole Gober Austinbikes/Revenant
7
8 Scott Gurganus Team LaS'port
8
9 Michael Gacki Bicycles Plus Racing
9
Teammate Top 5: Joel Hawks
10 Wallace Groda Bike Barn (Texas)
10
11 Michael Braden Bicycles Plus Racing
11
Teammate Top 5: Joel Hawks
12 Corey White Team Soundpony
12
13 Marc Parlette Bicycles Plus Racing
13
Teammate Top 5: Joel Hawks
14 Dwayne Otto
14
15 Dan Chapman Oklahoma City Velo Club
15
16 Jimmy Olsen Dallas Racing
16
Teammate Top 5: Bob Cummings
17 Andrew Boone Bicycles Plus Racing
17
Teammate Top 5: Joel Hawks
DNF Charles Dixon Austinbikes/Revenant
DNF John Lasorsa Oklahoma City Velo Club
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jorge Merle Dallas Racing 0:35:04
1
2 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club
2
3 Stanton Kruse FCS Cycling
3
4 Quintin Boehmisch Team Bicycles Inc.
4
5 Kenneth Smith Oklahoma City Velo Club
5
6 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
6
7 Rickey Wilson Team Bicycles Inc.
7
Teammate Top 5: Quintin Boehmisch
DNF Bob Brown Oklahoma City Velo Club Teammate Top 5: Peter Erdoes
DNF Rick Thur Oklahoma City Velo Club Teammate Top 5: Peter Erdoes
DNF Geoffrey Maguire VooDoo Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Brady Mckinney Velo 0:30:08
1
2 Johnny Cox Tuneros Racing
2
3 W Kent snead ATC Racing
3
4 Michael Jung Rockwall Cycling
4
5 Rick Francis Mirage
5
6 James Jones Mirage Cycling Team
6
7 Jeff Grant Shama Cycles
7
8 Scott Giancola Mckinney Velo
8
Teammate Win: Matt Brady
9 John Harding IC3
9
10 Matthew Looney McKinney Velo Club
10
11 Jeff Harvick Dallas Racing p/b Park Place Dealer
11
12 James Gillum Central Arkansas Velo / CARVE
12
13 Scott Mcmanus Jolly Roger Cycling
13
14 Rhett Mckeller McKinney Velo Club
14
15 Bryan Roberts Team Bikes Inc/drt
15
16 Michael Baker TBI/DRT
16
17 Scott Taylor Cowboys Racing
17
18 Andrew Powell Northwest Cycling Club
18
19 Unknown Rider
19
20 Patrick Mahan Mckinney Velo
20
Teammate Win: Matt Brady
21 Brad Jay Southern Elite/Sun & Ski Sports
21
22 Greg Allen
22
23 Mark Michael Team United Regional
23
24 Dan Joy Team air Assurance
24
25 Robert Ortiz Plano Bicycle Association
25
26 Kent Mcquade Frisco Cycling Club
26
27 David Dederichs Mckinney Velo
27
Teammate Win: Matt Brady
28 Delton Richey Jolly Roger Cycling
28
29 Clint Richardson Crest/RBM Cycling
29
30 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
30
31 Albert Sweany Team Bicycles Inc.
31
32 Danny Finlan Crest / RBM Cycling
32
33 Erik Parkey Bicycles of Tulsa
33
34 William Cearley tuneros turbo
34
35 Nathan Montague SMU Mustang Cycling
35
36 James Man Team undiscovered
36
37 Godfrey Ortiz
37
38 Kai Dussling Northwest Cycling Club
38
39 Brian Riecker
39
40 Eddie Cadena McKinney Velo Club
40
41 Michael Winders Mckinney Velo
41
Teammate Win: Matt Brady
42 Ron Bradshaw
42
43 Jacob Levy Desperados
43
44 Darrin Teeter None
44
45 James Mcculloch Northwest Cycling Club
45
46 Bill Boyle Northwest Cycling Club
46
47 Allen Herrington King Racing Group
47
48 Lawrence Hein Hotter'N Hell Hundred
48
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 34   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Stephens FCS/Rouse PB Mr. Restore 0:42:01
1
2 Kim Jennings Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
2
3 Christina Smith Now / Novatis for MS
3
4 Kayla Sterling Exergy TWENTY12
4
5 Alexia Muffat FCS/Rouse p/b Mr.Restore
5
Teammate Win: Lauren Stephens
6 Kathleen Hattaway Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
6
7 Amber Vredenburg Team TIBCO II
7
8 Jessica Prinner ABD
8
9 Sheri Rothe Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
9
Teammate Top 5: Kim Jennings
10 Caryn Montague Think Finance Racing
10
11 Solymar Rivera Park Place Dealerships
11
12 Dori Hornbaker Athlete Forward/Fayetteville Wheelm
12
13 Michelle Montoya Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
13
Teammate Top 5: Kim Jennings
14 Michelle Lewis sirianni gacki ThinkFinance Racing
14
15 Nadia Barrera Team Seton Brain and Spine Cycling
15
16 Claire Mckenna Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
16
Teammate Top 5: Kim Jennings
17 Allison Floyd Team Seton Brain and Spine Cycling
17
18 Camilla Schmitz ThinkFinance Racing
18
19 Melissa Spooner The Wheel Cyclery
19
20 Tiffany Stewart Threshold Endurance
20
21 Shannon Gaffney Bicycle Heaven
21
22 Kim Ciolli Team Seton Brain and Spine Cycling
22
23 Mari Hunter Team Clover
23
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Bennett Sun & Ski/Champion Core Racing 0:30:22
1
2 Lacy Thomas Fresh Race Team
2
3 Melissa Spooner The Wheel Cyclery
3
4 Angela Barnes 360 sports
4
5 Penny Tucker Dallas Bike Works
5
6 Sabrina Jones Matrix/RBM
6
7 Tonya Atkinson 360 sports
7
Teammate Top 5: Angela Barnes
8 Natiividad Torres Carolina TRI
8
9 Amy Clark (blank)
9
10 Christina Harvick Dallas Racing
10
11 Haley Porterfield T3Multisports Elite Junior Cycling
11
12 Myrna Merle Park Place Dealerships /SUN AND SKI
12
13 Nicole Dorholt Tom's Bicycles
13
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 2