Log In
Topsport Stage Race - Circuit Race • Apr 7 2013
Clear, 64 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters 34:26.0
1
2 Gregg Betonte ZIPZ CYCLING TEAM 34:26.0
2
3 Shane Calkins Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 34:26.0
3
4 Joel Vowell CoreTechs Cycling 34:26.0
4
5 Christopher Baker Folsom Bike/VW/Raleys 34:26.0
5
6 Rodney Spradlin Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 34:26.0
6
7 Joseph Staron Lange Twins Winery Racing Team 34:26.0
7
8 Jeffrey Galland ZIPZ CYCLING TEAM 34:26.0
8
Teammate Top 5: Gregg Betonte
9 Michael Buckley Folsom Bike/VW/Raley's 34:26.0
9
Teammate Top 5: Christopher Baker
10 Jeremy Barnes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 34:26.0
10
Teammate Top 5: Shane Calkins
11 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 34:26.0
11
Teammate Top 5: Shane Calkins
12 Trevor White SquadraSF 34:26.0
12
13 Joseph Foster ZIPZ CYCLING TEAM 34:26.0
13
Teammate Top 5: Gregg Betonte
14 Sean Smith SquadraSF 34:26.0
14
15 Jason Smith SquadraSF 34:26.0
15
16 Jason Grefrath LangeTwins Winery Racing Team 34:26.0
16
17 Roger Martin Cushman & Wakefield Racing 34:26.0
17
18 Markham Connolly Touchstone Climbing 34:26.0
18
19 Marcel Appelman Team Mike's Bikes p/b Incase 34:26.0
19
20 Scott Herring Team Specialized Racing Masters 34:26.0
20
Teammate Win: Craig Roemer
21 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Incase 34:26.0
21
22 Jacob Berkman Team Mike's Bikes p/b Incase 34:26.0
22
23 Michael Kopp Team Mike's Bikes p/b Incase 34:26.0
23
24 Toby Long Squadra SF 34:26.0
24
25 David Mayer Third Pillar 34:38.0
26 Robert Sorenson Coretech Cycling Teammate Top 5: Joel Vowell
27 Timothy Zsoka Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Shane Calkins
28 Kirk Evans Chico Corsa Cycling Club
29 Alex Holtz Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Christopher Baker
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 16   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Castaldo Chico Masters Cycling Team 11:55.0
2 Jerome Nadel Cortechs Cycling Team 11:58.0
1
3 Kevin Klein Prime Time Cycling Team 11:58.0
2
4 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team 11:58.0
3
5 Joseph Oliveri Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 11:58.0
4
6 Steve Stewart CoreTechs Cycling Team 11:58.0
5
7 Jeff Mitchell Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 11:58.0
6
Teammate Top 5: Joseph Oliveri
8 Chris Courtney SJBC 11:58.0
7
9 Jan Elsbach VOS Raching 11:58.0
8
10 Sean Mcdonald Michael David Winery Cycling Team 11:58.0
9
11 Jeremy Wire CoreTechs Cycling Team 11:58.0
10
Teammate Top 5: Andrew Adelman
12 Scott Fairman CoreTechs Cycling 12:10.0 Teammate Top 5: Andrew Adelman
13 Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team 12:12.0 Teammate Top 5: Andrew Adelman
14 Nicholas Carlevato Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso 13:07.0
Off The Back
15 Vincent Gee Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Joseph Oliveri
16 Kurt Bickel Hammer Nutrition/Charity of Choice
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Shields Team Hammer Nutrition 15:30.0
Off The Front
2 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 15:30.0
Off The Front
3 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 16:21.0
1
4 Mike Trowbridge Chico Masters Cycling Team 16:21.0
2
5 Larry Wolff Team Hammer Nutrition 16:21.0
3
Teammate Win: Richard Shields
6 Keith Hartstein Cushman & Wakefield Racing 16:21.0
4
7 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 16:21.0
5
Teammate Top 5: Douglas Gonda
8 Scott Hennessy vos racing 16:21.0
6
9 John Witkowicki Red Peloton 16:21.0
7
10 Gilbert Tarin Cushman & Wakefield Racing 16:21.0
8
11 Roland Freund Davis Bike Club 16:21.0
9
12 Jay Kinney hammer nutrition 16:21.0
10
13 David Montgomery Team Bicycles Plus/ Sierra Nevada 16:21.0
11
Teammate Top 5: Douglas Gonda
14 Philip Weintraub Chico Masters Racing Team 22:31.0
Off The Back
15 Robert Lenker
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cody Kaiser California Giant/Specialized 27:24.0
1
2 Matthew Abdalah SquadraSF 27:24.0
2
3 Bryan Duke Bear Development Team 27:24.0
3
4 Christopher Dudley TEAM CLIF BAR Cycling 27:24.0
4
5 Aj Kennedy VuMedi p/b Lombardi Sports 27:24.0
5
6 Matthew Valencia Team Specialized Racing Juniors 27:24.0
6
7 Dan Shore Fun Sport Bikes Cycling Team 27:24.0
7
8 Russell White VuMedi p/b Lombardi Sports 27:24.0
8
Teammate Top 5: Aj Kennedy
9 Ron Castia ThirstyBear Cycling 27:24.0
9
10 Reese Levine Tieni Duro 27:24.0
10
11 Mark Manning DODOcase 27:24.0
11
12 Mark Marquez VuMedi p/b Lombardi Sports 27:24.0
12
Teammate Top 5: Aj Kennedy
13 Peter Nicholson TRUE Communications 27:24.0
13
14 Andrew Tight Ritte Racing 27:24.0
14
15 Brian Kappus Big Orange Cycling 27:24.0
15
16 Tim Aiken Bear Development Team 27:24.0
16
Teammate Top 5: Bryan Duke
17 Nole Studley Metromint Cycling 27:24.0
17
18 Ken Hill Davis Bike Club Race Team 27:24.0
18
19 Scot Ferguson Team Cliff Bar 27:24.0
19
Teammate Top 5: Christopher Dudley
20 Luciano Sponza VuMedi p/b Lombardi Sports 27:24.0
20
Teammate Top 5: Aj Kennedy
21 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team 27:24.0
21
22 Kenny Strickland Metromint Cycling 27:24.0
22
23 Rob Dahl Metromint Cycling 27:24.0
23
24 Tobin Ortenblad Bear Development Team 27:24.0
24
Teammate Top 5: Bryan Duke
25 Isaac Sparling SquadraSF 27:24.0
25
Teammate Top 5: Matthew Abdalah
26 Alton Dunnigan VuMedi p/b Lombardi Sports 27:24.0
26
Teammate Top 5: Aj Kennedy
27 Lee Peters SquadraSF 27:24.0
27
Teammate Top 5: Matthew Abdalah
28 Brian Funk Metromint Cycling 27:24.0
28
29 Matt Schaupp Bear Development Team 27:30.0 Teammate Top 5: Bryan Duke
30 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 28:09.0
Off The Back
31 Trevor Gomes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 28:09.0
Off The Back
32 Carmi Schulman SquadraSF 29:43.0
Off The Back
Teammate Top 5: Matthew Abdalah
33 Naveen Molloy GigaOM-ARO Pistachios
34 Erik Nelson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
35 Ben Palmer Davis Bike Club Race Team
36 Michael Brunelle Davos Bike Club Race Team
37 Adam Bry DODOCase
38 Mat Gordon Fusion Sport
Finishers: Cat 2: 34   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Cerruti BEAR DEVELOPMENT TEAM 31:43.0
1
2 Jared Hudson SquadraSF 31:43.0
2
3 David Bangor Giga OM-ARO Pistachios 31:43.0
3
4 David Quiros Rio Strada Racing 31:43.0
4
5 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team 31:43.0
5
6 Scott Cole Squadra SF 31:43.0
6
7 Sergio Iniguez BRECycling 31:43.0
7
8 Alex Lockwood Fusion Sport 31:43.0
8
9 Jeffrey Clause 31:43.0
9
10 Henry Nelson Tieni Duro 31:43.0
10
11 Michael Miller Metromint 31:43.0
11
12 Red Felix Leopard-Sapporo Team 34:06.0 Teammate Top 5: Erik Camacho
13 Curt Mills Data Driven Athlete Racing 34:06.0
14 Paul Ngo Club Fuji p/b Gimetime 34:09.0
1
15 Stephen Jayanathan Metromint Cycling 34:09.0
2
16 Michael Watts SquadraSF 34:09.0
3
Teammate Top 5: Jared Hudson
17 Ryan Oakes Chico Corsa Cycling Club 34:10.0
18 Tom Edwards Gerard's Paella/Portobello Hats 34:10.0
19 Eliot Logan Metromint Cycling 34:10.0
20 Jonathan Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 34:10.0
21 Robert Lander Team City Sacramento 34:10.0
22 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo Team 34:10.0 Teammate Top 5: Erik Camacho
23 Jared Prince Giga-Om Aro Pistachios 34:10.0 Teammate Top 5: David Bangor
24 Mitch Boehs Topsport 34:10.0
25 Dan Adkins Metromint Cycling 44:10.0
Off The Back
26 Michael White Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
27 David Doll TopSport
28 Andrew Berg Sacramento Golden Wheelmen
Finishers: Cat 3: 26   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Kesselring Art's Cyclery 13:00.0
1
2 Matthew Johnston Team Mason Thomas p/b Pure Water Te 13:00.0
2
3 Dennis Baker Sacramento Golden Wheelmen 13:00.0
3
4 Wyatt Garcia Topsport 13:00.0
4
5 Ron Meskis Michael David Winery 13:00.0
5
6 Jay Newton Victory Velo Racing 13:00.0
6
7 Kevin Miller Victory Velo Racing 13:00.0
7
8 Sean Brandt Dolce Vita Cycling 13:00.0
8
9 Chris Becker Barclay's Racing 13:00.0
9
10 Todd Allington Victory Velo Racing 13:00.0
10
11 Vincent Hoffart Victory Velo Racing 13:00.0
11
12 Ronnie Leavitt Victory Velo Racing 13:00.0
12
13 Alan Nevin ThirstyBear Cycling 13:00.0
13
14 Kieran Sherlock VOS Racing 13:00.0
14
15 Jason Benford Giga OM-ARO Pistachios 13:00.0
15
16 Bob Ehardt Folsom Bike/VW/Raley's 13:00.0
16
17 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling 13:00.0
17
18 Scott Cox Barclay's Racing 13:00.0
18
19 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC) 13:00.0
19
20 Lance Loveday Victory Velo Racing 13:02.0
20
21 Joseph Sullivan SJBC 13:06.0
22 Rich Tabuso Bicycles Plus / Sierra Nevada
23 R Todd marshall Davis Bike Club Race Team
24 Lance Newey Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
25 Santiago Bolon Christian Cycling - Hammer Nutritio
26 John Collins Folsom Bike/VW/Raley's
Finishers: Cat 3: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Thomson Knight Riders Racing 10:46.0
1
2 Miles Frank Team Hammer Nutrition 10:46.0
2
3 Matthew Cox Knight Riders Racing 10:48.0
3
Teammate Win: Andrew Thomson
4 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling 10:48.0
4
5 Sunil Jagadish Audi/Kryki Sports 10:48.0
5
6 Matthew Lucero Knight Riders Racing 10:48.0
6
Teammate Win: Andrew Thomson
7 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo 10:48.0
7
8 Vitaly Gashpar SquadraSF 10:48.0
8
9 Chris Sontag Michael David Winery Cycling Team 10:48.0
9
10 Justin Widlund Topsport 10:52.0
11 Weston Rieland Micheal David Winery/ Delta Velo 12:32.0
Off The Back
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martin Szwarc Stuzio.com 14:23.0
1
2 Brett Stewart Cushman & Wakefield Racing 14:23.0
2
3 Robert Bell BRECycling 14:24.0
3
4 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team 14:25.0
4
5 Mitch Karno Polli Veloce 14:25.0
5
6 Robert Zirkle team oakland cycling 16:25.0
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Williamsstevenw Chico Masters Cycling Team 11:47.0
1
2 Kristopher Blee Chico Masters Cycling Team 11:47.0
2
Teammate Win: Steven Williamsstevenw
3 Ken Doyle Polli Veloce 11:47.0
3
4 Steven Gibson Chico Masters Cycling Team 11:47.0
4
Teammate Win: Steven Williamsstevenw
5 Paul Ryan Cushman Wakefield Racing 11:47.0
5
6 Brent Christian Folsom Bike/VW/Raley's 11:47.0
6
7 Keith Reed Cushman & Wakefield 11:47.0
7
8 John Hawkins SLO Nexus-Gym One 11:47.0
8
9 Alexander Komlik SJBC 11:47.0
9
10 John Gates Polli Veloce 11:47.0
10
Teammate Top 5: Ken Doyle
11 Peter Gemmell Body Concepts 11:47.0
11
12 Douglas Mckenzie Fightin' Bobas 11:47.0
12
13 Stephen Mason Los Gatos Bicycle Racing Club 11:47.0
13
14 Chuck Thompson Polli Veloce 11:47.0
14
Teammate Top 5: Ken Doyle
15 Matt Conidaris Body Concepts 11:47.0
15
16 Alex Blease Chico Masters Cycling Team 11:47.0
16
Teammate Win: Steven Williamsstevenw
17 Harold Reimer Suffolk-SunPower Racing 11:47.0
17
18 Sargon Nona fun sport bikes cycling team 11:47.0
18
19 Mark Dames Coretechs 11:47.0
19
20 Kevin Odonnell Cushman Wakefield Racing 11:47.0
20
Teammate Top 5: Paul Ryan
21 Robert Montague Bicycle Trip/Symantec 11:47.0
21
22 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 11:47.0
22
23 Jim Rademann Folsom Bike/VW/Raley's 11:47.0
23
24 Paul Wren Team Polli Veloce 11:56.0
25 Douglas Weseman Chico Masters Cycling Team 11:58.0 Teammate Win: Steven Williamsstevenw
26 Mike Thorpe Chico Masters Cycling Team Teammate Win: Steven Williamsstevenw
27 David Mehl Team Kinetic Cycles
Finishers: Cat 4: 26   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Gellert Hydro-Logic Racing 15:25.0
1
2 Michael Betts Dolce Vita Cycling 15:25.0
2
3 Barry Obrien Peninsula Velo Racing 15:25.0
3
4 Kenneth Jung Stanford University 15:25.0
4
5 Stuart Collett Cushman & Wakefield Racing 15:25.0
5
6 Daniel Brown 15:25.0
6
7 Harrison Shih Dolce Vita Cycling 15:25.0
7
Teammate Top 5: Michael Betts
8 Chris Joy-webb Team Oregon 15:25.0
8
9 Scott Eberhardt 15:25.0
9
10 Emile Goguely Suffolk Sunpower 15:25.0
10
11 Zachary Mccutchen Delta Velo 15:25.0
11
12 Ryan Fleming Metromint Cycling 15:25.0
12
13 Garin Moore Victory Velo 15:57.0
Off The Back
14 Corey Nunez NCVC/UnitedHealthcare 17:16.0
Off The Back
15 Kendall Bennett Chico Masters Cycling Team 17:43.0
Off The Back
16 Evan Billman Chico masters cycling team 17:43.0
Off The Back
17 Joseph Holt Chico Corsa Cycling Club
18 Jose Deltoro Topsport
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Carling Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 27:24.0
1
2 Charlie Schneider The Hive 27:24.0
2
3 Ariel Herrmann Metromint Cycling 27:24.0
3
4 Philip Mooney Jamis - Hagens Berman p/b Sutter Ho 27:24.0
4
5 Kurt Wolfgang SquadraSF 27:24.0
5
6 Byron Anson Davis Bike Club Race Team 27:24.0
6
7 Troy Porter Herring Gas 27:24.0
7
8 Connor Spencer Giga OM-ARO Pistachios 27:24.0
8
9 Christopher Phipps ThirstyBearCycling 27:24.0
9
10 James Enright SquadraSF 27:24.0
10
Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
11 Eric Sammuli Big Orange Cycling 27:24.0
11
12 Nathanael Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 27:37.0 Teammate Win: Joshua Carling
13 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports 48:00.0
Off The Back
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juliette Olson Pinnacle p/b Argon 18 14:12.0
2 Lisa Mueller Metromint Cycling 14:12.0
3 Ivy Wang RED Racing 14:12.0
4 Jennifer Zierke Pinnacle p/b Argon 18 14:12.0 Teammate Win: Juliette Olson
5 Amy Thornquist Pinnacle p/b Argon 18 14:22.0 Teammate Win: Juliette Olson
6 Molly Van houweling Metromint Cycling 14:24.0
7 Sara Clafferty Pinnacle p/b Argon 18 14:29.0 Teammate Win: Juliette Olson
8 Joanna Dahl???? Metromint Cycling 15:17.0 Teammate Top 5: Lisa Mueller
9 Kim Wik Mellow Motors Racing 15:36.0
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nina Brandt Southbay Wheelmen 14:54.0
1
2 Shannon Mitchell Red Peloton 14:54.0
2
3 Heather Mcdonald Metromint Cycling 14:54.0
3
4 Ann Stuart Metromint Cycling 14:54.0
4
5 Elise Hazlewood RED Racing 14:54.0
5
6 Megan Modenos Cushman & Wakefield Racing 14:54.0
6
7 Yuko Soneoka Metromint Cycling 14:54.0
7
Teammate Top 5: Heather Mcdonald
8 Katharine Hall Metromint Cycling 14:54.0
8
Teammate Top 5: Heather Mcdonald
9 Megan Alderete ThirstyBear Cycling 14:54.0
9
10 Karen Hutchins Leadoutracing.com 14:54.0
10
11 Nicole Slaton Metromint Cycling 14:54.0
11
Teammate Top 5: Heather Mcdonald
12 Monica Harris Fun Sport Bikes Cycling Team 14:54.0
12
13 Jennifer Kruger Red Peloton 14:54.0
13
Teammate Top 5: Shannon Mitchell
14 Eileen Mazzochette Metromint Cycling 14:54.0
14
Teammate Top 5: Heather Mcdonald
15 Page Robertson Team TIBCO II 14:54.0
15
16 Ashley Drum Metromint Cycling 14:54.0
16
Teammate Top 5: Heather Mcdonald
17 Kathryn Hicks Metromint Cycling 15:25.0
Off The Back
Teammate Top 5: Heather Mcdonald
18 Lauren Rignel Red Peloton 15:45.0
Off The Back
Teammate Top 5: Shannon Mitchell
19 Deanna Mckenzie Fightin' Bobas 28:25.0
Off The Back
20 Kim Ladd Delore Grotta 28:25.0
Off The Back
21 Claire Morgan Folsom Bike/Cervelo
22 Kelli Badillo Red Peloton Teammate Top 5: Shannon Mitchell
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Audrey Biehle Rio Strada Racing 14:54.0
1
2 Amy Bruski 14:54.0
2
3 Chelsea Brown Delta Velo 14:54.0
3
4 Janine Rood Chico Masters Cycling Team 14:54.0
4
5 Gale Derosa Metromint Cycling 14:54.0
5
6 Sandra King Team Fremont/FFBC p/b Chipotle 14:54.0
6
7 Melissa Flick 17:24.0
Off The Back
8 Robin Young Metromint Cycling 18:45.0
Off The Back
Teammate Top 5: Gale Derosa
9 Remy Hitt Metromint Cycling 18:45.0
Off The Back
Teammate Top 5: Gale Derosa
10 Katie Boerner Chico Masters Cycling Team 28:25.0
Off The Back
Teammate Top 5: Janine Rood
11 Anne Findlay Team Novo Nordisk 28:25.0
Off The Back
12 Emily Setzer Rio Strada Racing Teammate Win: Audrey Biehle
Finishers: Cat 4: 12