Log In
Topsport Stage Race - GC • Apr 7 2013
Clear, 64 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Buckley Folsom Bike/VW/Raley's 4:59:41
2 Roger Martin Cushman & Wakefield Racing 4:59:50
3 Christopher Baker Folsom Bike/VW/Raleys 5:00:10 Teammate Win: Michael Buckley
4 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters 5:00:35
5 Jason Grefrath LangeTwins Winery Racing Team 5:00:55
6 Joseph Staron Lange Twins Winery Racing Team 5:01:03
7 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Incase 5:01:57
8 Marcel Appelman Team Mike's Bikes p/b Incase 5:02:02
9 Jacob Berkman Team Mike's Bikes p/b Incase 5:02:03
10 Toby Long Squadra SF 5:02:32
11 Jason Smith SquadraSF 5:02:49
12 Joel Vowell CoreTechs Cycling 5:02:53
13 Rodney Spradlin Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 5:03:29
14 Michael Kopp Team Mike's Bikes p/b Incase 5:05:10
15 Trevor White SquadraSF 5:06:08
16 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 5:06:32
17 Jeffrey Galland ZIPZ CYCLING TEAM 5:07:19
18 Jeremy Barnes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 5:07:29
19 Scott Herring Team Specialized Racing Masters 5:14:56 Teammate Top 5: Craig Roemer
20 Sean Smith SquadraSF 5:28:53
21 Markham Connolly Touchstone Climbing 5:30:10
22 Joseph Foster ZIPZ CYCLING TEAM 5:32:27
23 Shane Calkins Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 5:32:32
24 David Mayer Third Pillar 5:37:15
25 Gregg Betonte ZIPZ CYCLING TEAM 5:38:34
26 Alex Holtz Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Michael Buckley
27 Timothy Zsoka Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
28 Kirk Evans Chico Corsa Cycling Club
29 Robert Sorenson Coretech Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 16   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Klein Prime Time Cycling Team 4:54:02
2 Jan Elsbach VOS Raching 4:55:32
3 Chris Courtney SJBC 4:56:35
4 Sean Mcdonald Michael David Winery Cycling Team 4:56:46
5 Jerome Nadel Cortechs Cycling Team 4:57:27
6 Jeff Mitchell Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 4:58:22
7 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team 4:58:29
8 Mike Castaldo Chico Masters Cycling Team 4:59:50
9 Jeremy Wire CoreTechs Cycling Team 5:07:07
10 Joseph Oliveri Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 5:10:25
11 Steve Stewart CoreTechs Cycling Team 5:11:52
12 Nicholas Carlevato Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso 5:16:35
13 Scott Fairman CoreTechs Cycling 5:26:09
14 Kurt Bickel Hammer Nutrition/Charity of Choice
15 Vincent Gee Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
16 Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roland Freund Davis Bike Club 4:06:09
2 Larry Wolff Team Hammer Nutrition 4:07:00
3 Scott Hennessy vos racing 4:07:20
4 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 4:07:52
5 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 4:08:33
6 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 4:14:18
7 Keith Hartstein Cushman & Wakefield Racing 4:14:59
8 Jay Kinney hammer nutrition 4:15:51
9 Mike Trowbridge Chico Masters Cycling Team 4:16:19
10 Gilbert Tarin Cushman & Wakefield Racing 4:16:25
11 Richard Shields Team Hammer Nutrition 4:18:31 Teammate Top 5: Larry Wolff
12 John Witkowicki Red Peloton 4:18:33
13 David Montgomery Team Bicycles Plus/ Sierra Nevada 4:21:16 Teammate Top 5: Kevin Willitts
14 Philip Weintraub Chico Masters Racing Team 4:35:53
15 Robert Lenker
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tobin Ortenblad Bear Development Team 4:47:41
2 Bryan Duke Bear Development Team 4:48:15 Teammate Win: Tobin Ortenblad
3 Aj Kennedy VuMedi p/b Lombardi Sports 4:48:21
4 Russell White VuMedi p/b Lombardi Sports 4:48:27
5 Lee Peters SquadraSF 4:48:29
6 Luciano Sponza VuMedi p/b Lombardi Sports 4:48:45
7 Scot Ferguson Team Cliff Bar 4:49:00
8 Matthew Valencia Team Specialized Racing Juniors 4:49:05
9 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team 4:49:07
10 Brian Kappus Big Orange Cycling 4:49:07
11 Cody Kaiser California Giant/Specialized 4:49:13
12 Isaac Sparling SquadraSF 4:49:14 Teammate Top 5: Lee Peters
13 Reese Levine Tieni Duro 4:49:18
14 Ken Hill Davis Bike Club Race Team 4:49:28
15 Andrew Tight Ritte Racing 4:49:28
16 Kenny Strickland Metromint Cycling 4:49:46
17 Mark Manning DODOcase 4:49:50
18 Ron Castia ThirstyBear Cycling 4:50:17
19 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 4:50:18
20 Matthew Abdalah SquadraSF 4:50:42 Teammate Top 5: Lee Peters
21 Dan Shore Fun Sport Bikes Cycling Team 4:51:07
22 Brian Funk Metromint Cycling 4:51:10
23 Trevor Gomes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 4:51:11
24 Christopher Dudley TEAM CLIF BAR Cycling 4:51:34
25 Tim Aiken Bear Development Team 4:51:40 Teammate Win: Tobin Ortenblad
26 Mark Marquez VuMedi p/b Lombardi Sports 4:51:52 Teammate Top 5: Aj Kennedy
27 Carmi Schulman SquadraSF 4:52:33 Teammate Top 5: Lee Peters
28 Alton Dunnigan VuMedi p/b Lombardi Sports 5:00:04 Teammate Top 5: Aj Kennedy
29 Peter Nicholson TRUE Communications 5:02:50
30 Nole Studley Metromint Cycling 5:05:38
31 Rob Dahl Metromint Cycling 5:09:17
32 Matt Schaupp Bear Development Team 5:20:37 Teammate Win: Tobin Ortenblad
33 Adam Bry DODOCase
34 Mat Gordon Fusion Sport
35 Naveen Molloy GigaOM-ARO Pistachios
36 Michael Brunelle Davos Bike Club Race Team
37 Erik Nelson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
38 Ben Palmer Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 2: 34   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Bangor Giga OM-ARO Pistachios 4:58:44
2 Samuel Cerruti BEAR DEVELOPMENT TEAM 4:58:52
3 Jared Prince Giga-Om Aro Pistachios 4:59:00 Teammate Win: David Bangor
4 Jared Hudson SquadraSF 4:59:13
5 David Quiros Rio Strada Racing 4:59:29
6 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team 4:59:35
7 Robert Lander Team City Sacramento 4:59:49
8 Jonathan Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 5:00:01
9 Henry Nelson Tieni Duro 5:00:23
10 Tom Edwards Gerard's Paella/Portobello Hats 5:00:48
11 Michael Miller Metromint 5:00:59
12 Alex Lockwood Fusion Sport 5:01:04
13 Mitch Boehs Topsport 5:01:23
14 Eliot Logan Metromint Cycling 5:01:30
15 Scott Cole Squadra SF 5:02:48 Teammate Top 5: Jared Hudson
16 Ryan Oakes Chico Corsa Cycling Club 5:02:50
17 Paul Ngo Club Fuji p/b Gimetime 5:04:00
18 Michael Watts SquadraSF 5:05:11 Teammate Top 5: Jared Hudson
19 Curt Mills Data Driven Athlete Racing 5:07:21
20 Jeffrey Clause 5:07:22
21 Stephen Jayanathan Metromint Cycling 5:07:47
22 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo Team 5:08:02
23 Sergio Iniguez BRECycling 5:12:47
24 Red Felix Leopard-Sapporo Team 5:13:44
25 Dan Adkins Metromint Cycling 5:22:22
26 Michael White Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
27 Andrew Berg Sacramento Golden Wheelmen
28 David Doll TopSport
Finishers: Cat 3: 26   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Allington Victory Velo Racing 4:44:01
2 Jason Benford Giga OM-ARO Pistachios 4:44:16
3 Jay Newton Victory Velo Racing 4:44:28 Teammate Win: Todd Allington
4 Alan Nevin ThirstyBear Cycling 4:44:39
5 Bob Ehardt Folsom Bike/VW/Raley's 4:44:45
6 Scott Cox Barclay's Racing 4:44:49
7 Kevin Miller Victory Velo Racing 4:45:25 Teammate Win: Todd Allington
8 Chris Becker Barclay's Racing 4:45:26
9 Wyatt Garcia Topsport 4:45:39
10 Matthew Johnston Team Mason Thomas p/b Pure Water Te 4:45:53
11 Ronnie Leavitt Victory Velo Racing 4:45:57 Teammate Win: Todd Allington
12 Ron Meskis Michael David Winery 4:46:25
13 Lance Loveday Victory Velo Racing 4:46:44 Teammate Win: Todd Allington
14 Bill Kesselring Art's Cyclery 4:47:24
15 Sean Brandt Dolce Vita Cycling 4:47:37
16 Dennis Baker Sacramento Golden Wheelmen 4:48:03
17 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC) 4:51:26
18 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling 4:52:23
19 Kieran Sherlock VOS Racing 4:59:08
20 Joseph Sullivan SJBC 5:01:30
21 Santiago Bolon Christian Cycling - Hammer Nutritio
22 John Collins Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Bob Ehardt
23 Vincent Hoffart Victory Velo Racing Teammate Win: Todd Allington
24 Lance Newey Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
25 Rich Tabuso Bicycles Plus / Sierra Nevada
26 R Todd marshall Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 3: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Widlund Topsport 4:53:05
2 Sunil Jagadish Audi/Kryki Sports 4:53:47
3 Miles Frank Team Hammer Nutrition 4:56:28
4 Chris Sontag Michael David Winery Cycling Team 4:58:19
5 Andrew Thomson Knight Riders Racing 4:58:25
6 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling 4:58:27
7 Vitaly Gashpar SquadraSF 4:58:31
8 Matthew Lucero Knight Riders Racing 4:58:37 Teammate Top 5: Andrew Thomson
9 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo 4:59:09 Teammate Top 5: Chris Sontag
10 Matthew Cox Knight Riders Racing 4:59:28 Teammate Top 5: Andrew Thomson
11 Weston Rieland Micheal David Winery/ Delta Velo Teammate Top 5: Chris Sontag
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Stewart Cushman & Wakefield Racing 4:19:11
2 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team 4:19:27
3 Martin Szwarc Stuzio.com 4:19:49
4 Robert Bell BRECycling 4:20:40
5 Mitch Karno Polli Veloce 4:21:33
6 Robert Zirkle team oakland cycling 4:22:08
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Doyle Polli Veloce 4:10:07
2 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 4:10:43
3 Kevin Odonnell Cushman Wakefield Racing 4:10:53
4 Kristopher Blee Chico Masters Cycling Team 4:10:58
5 Chuck Thompson Polli Veloce 4:11:22 Teammate Win: Ken Doyle
6 Steven Williamsstevenw Chico Masters Cycling Team 4:11:30
7 Douglas Mckenzie Fightin' Bobas 4:11:41
8 Keith Reed Cushman & Wakefield 4:11:42
9 Brent Christian Folsom Bike/VW/Raley's 4:11:52
10 Peter Gemmell Body Concepts 4:12:08
11 Harold Reimer Suffolk-SunPower Racing 4:12:31
12 Douglas Weseman Chico Masters Cycling Team 4:12:49 Teammate Top 5: Kristopher Blee
13 Alex Blease Chico Masters Cycling Team 4:13:58 Teammate Top 5: Kristopher Blee
14 John Hawkins SLO Nexus-Gym One 4:13:58
15 Paul Ryan Cushman Wakefield Racing 4:14:12 Teammate Top 5: Kevin Odonnell
16 Mark Dames Coretechs 4:14:36
17 Alexander Komlik SJBC 4:15:43
18 Sargon Nona fun sport bikes cycling team 4:16:04
19 Steven Gibson Chico Masters Cycling Team 4:16:45 Teammate Top 5: Kristopher Blee
20 Paul Wren Team Polli Veloce 4:22:16
21 Stephen Mason Los Gatos Bicycle Racing Club 4:23:10
22 John Gates Polli Veloce 4:24:27 Teammate Win: Ken Doyle
23 Jim Rademann Folsom Bike/VW/Raley's 4:24:47
24 Matt Conidaris Body Concepts
25 David Mehl Team Kinetic Cycles
26 Robert Montague Bicycle Trip/Symantec
27 Mike Thorpe Chico Masters Cycling Team Teammate Top 5: Kristopher Blee
Finishers: Cat 4: 26   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Gellert Hydro-Logic Racing 4:15:34
2 Michael Betts Dolce Vita Cycling 4:15:57
3 Zachary Mccutchen Delta Velo 4:16:00
4 Chris Joy-webb Team Oregon 4:16:07
5 Barry Obrien Peninsula Velo Racing 4:16:11
6 Emile Goguely Suffolk Sunpower 4:17:10
7 Harrison Shih Dolce Vita Cycling 4:17:14 Teammate Top 5: Michael Betts
8 Kenneth Jung Stanford University 4:17:43
9 Scott Eberhardt 4:17:54
10 Stuart Collett Cushman & Wakefield Racing 4:18:28
11 Ryan Fleming Metromint Cycling 4:18:34
12 Garin Moore Victory Velo 4:19:01
13 Corey Nunez NCVC/UnitedHealthcare 4:33:01
14 Daniel Brown 4:33:02
15 Kendall Bennett Chico Masters Cycling Team 4:34:20
16 Evan Billman Chico masters cycling team 4:43:43
17 Jose Deltoro Topsport
18 Joseph Holt Chico Corsa Cycling Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Phipps ThirstyBearCycling 4:46:51
2 Byron Anson Davis Bike Club Race Team 4:47:30
3 Kurt Wolfgang SquadraSF 4:47:38
4 Ariel Herrmann Metromint Cycling 4:47:39
5 Joshua Carling Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 4:47:44
6 Connor Spencer Giga OM-ARO Pistachios 4:48:08
7 Troy Porter Herring Gas 4:48:59
8 Philip Mooney Jamis - Hagens Berman p/b Sutter Ho 4:49:26
9 Eric Sammuli Big Orange Cycling 4:50:58
10 Nathanael Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 4:51:40 Teammate Top 5: Joshua Carling
11 Charlie Schneider The Hive 4:54:28
12 James Enright SquadraSF 5:05:02 Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
13 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Thornquist Pinnacle p/b Argon 18 4:08:24
2 Lisa Mueller Metromint Cycling 4:10:24
3 Molly Van houweling Metromint Cycling 4:11:30
4 Joanna Bechtel Metromint Cycling 4:12:30
5 Sara Clafferty Pinnacle p/b Argon 18 4:13:18 Teammate Win: Amy Thornquist
6 Juliette Olson Pinnacle p/b Argon 18 4:14:47 Teammate Win: Amy Thornquist
7 Jennifer Zierke Pinnacle p/b Argon 18 4:15:24 Teammate Win: Amy Thornquist
8 Kim Wik Mellow Motors Racing 4:21:24
9 Ivy Wang RED Racing 4:32:46
10 Marissa Axell Fremont Bank Cycling team
11 Jane Despas Pinnacle p/b Argon 18 Teammate Win: Amy Thornquist
12 Rhonda Serr Pinnacle p/b Argon 18 Teammate Win: Amy Thornquist
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katharine Hall Metromint Cycling 5:09:31
2 Eileen Mazzochette Metromint Cycling 5:10:30 Teammate Win: Katharine Hall
3 Nina Brandt Southbay Wheelmen 5:10:50
4 Ann Stuart Metromint Cycling 5:11:28 Teammate Win: Katharine Hall
5 Page Robertson Team TIBCO II 5:12:01
6 Heather Mcdonald Metromint Cycling 5:12:08 Teammate Win: Katharine Hall
7 Karen Hutchins Leadoutracing.com 5:12:30
8 Jennifer Kruger Red Peloton 5:12:50
9 Megan Modenos Cushman & Wakefield Racing 5:12:54
10 Megan Alderete ThirstyBear Cycling 5:13:35
11 Elise Hazlewood RED Racing 5:13:53
12 Kathryn Hicks Metromint Cycling 5:14:00 Teammate Win: Katharine Hall
13 Shannon Mitchell Red Peloton 5:14:09
14 Monica Harris Fun Sport Bikes Cycling Team 5:14:12
15 Nicole Slaton Metromint Cycling 5:15:38 Teammate Win: Katharine Hall
16 Ashley Drum Metromint Cycling 5:16:47 Teammate Win: Katharine Hall
17 Lauren Rignel Red Peloton 5:17:02
18 Yuko Soneoka Metromint Cycling 5:26:10 Teammate Win: Katharine Hall
19 Deanna Mckenzie Fightin' Bobas 6:14:19
20 Kim Ladd Delore Grotta 6:15:47
21 Claire Morgan Folsom Bike/Cervelo
22 Kelli Badillo Red Peloton
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandra King Team Fremont/FFBC p/b Chipotle 5:12:21
2 Gale Derosa Metromint Cycling 5:13:31
3 Audrey Biehle Rio Strada Racing 5:14:35
4 Amy Bruski 5:14:38
5 Chelsea Brown Delta Velo 5:15:05
6 Janine Rood Chico Masters Cycling Team 5:15:19
7 Robin Young Metromint Cycling 5:30:31 Teammate Top 5: Gale Derosa
8 Melissa Flick 5:31:32
9 Remy Hitt Metromint Cycling 5:31:55 Teammate Top 5: Gale Derosa
10 Katie Boerner Chico Masters Cycling Team 6:14:40
11 Anne Findlay Team Novo Nordisk 6:14:56
12 Emily Setzer Rio Strada Racing Teammate Top 5: Audrey Biehle
Finishers: Cat 4: 12