Log In
Southeast Regional Series: Event #1 • May 25 2013
Clear, 77 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Long graner law-stradalli racing 48:43:00
2 Andrew Miller Velobrew 48:46:00
3 Ken Vida graner law-stradalli racing 48:51:00
1
Teammate Win: Curtis Long
4 Andy Lougher CRCA/Lupus Racing Team 48:52:00
2
5 Grant Potter graner law-stradalli racing 48:52:00
3
Teammate Win: Curtis Long
6 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Tea 48:52:00
4
7 Chris Emory Beer City Bicycles 48:52:00
5
8 Steven Carrell Peachtree Bikes 48:52:00
6
9 Kent Wheeler Nouveau Velo Cycling Team/ Ridl 48:52:00
7
10 Brad Parkerson Peachtree Bikes?Steel inc. 48:53:00
8
11 Adam Baskin Synergy 48:53:00
9
12 J. Thomas smith Crosstown Velo 48:54:00
10
13 Todd Muller Reality Bikes & Skateboards 48:55:00
11
14 Don Autore Gulf Coast Velo 48:55:00
12
15 Kirk Corsello Century Road Club Assoc 49:15:00
16 Damien Dunn Peachtree Bikes 51:41:00
1
17 Chuck Schmidt Peachtree Bikes 51:41:00
18 Greg Brown Ridley Masters p/b Reality Bike 51:41:00
19 Terry O'toole Peachtree Bikes 51:41:00
20 Jason Spruill Peachtree Bikes 51:43:00
21 Robert Gregory Moab/Middle Tennessee Velo 51:43:00
22 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Tea 51:43:00
23 Pablo Santa cruz FloridaVelo 51:43:00
24 Bryan Lofton VeloBrew Racing 51:44:00
25 Brian Davis Treasure Coast Cycling Associat 51:44:00
26 James G wenzel Velo Voodoo 51:45:00
27 Kurt Phillips BMC/ Walmart 51:45:00
28 Craig Baranowski Hammer Down Racing 51:48:00
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 10   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Davis Treasure Coast Racing 39:21:00
Off The Front
2 James G wenzel Velo Voodoo 39:21:00
Off The Front
3 Jim Palmer Outspokin' Augusta 40:08:00
1
4 Glenn Sandefur Robson Forensic/ Hilton Head Cy 40:09:00
2
5 Scott Forbis Hilton Head Cycling 40:09:00
3
6 Tom Gillis Gulf Coast Velo 40:09:00
4
7 Timothy Goodin 0 40:09:00
5
8 Robert Gregory MOAB Masters Racing / Smoothie 40:09:00
6
9 Terry O'toole Peachtree Bikes 40:09:00
7
10 Robert Link VeloBrew Cycling Club 40:10:00
8
11 Charles Seward Unione Sportiva Italiana 40:10:00
9
12 Dale Hair Global BMW-Mini Masters Team 40:11:00
10
13 Mark Miller PCP Race Team 43:09:00
Off The Back
14 Raymond Fararo PCP Race Team 45:35:00
Off The Back
15 Victor Ephrem VeloBrew Cycling Club 45:46:00
Off The Back
16 Thomas Talley PCP 46:09:00
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Evans High Country Development Team p 49:15:00
1
2 Austin Sholly Ga Neurosurgical Institute 49:15:00
2
3 Modesto Diaz Southern Crescent Cycling 49:15:00
3
4 Gregory Smith Beck Cycling 49:16:00
4
5 Pablo Di marco NGCA Mission Source 49:16:00
5
6 Jonathan Cucaz Frazier Cycling 49:16:00
6
7 Tony Esposito Mellow Mushroom 49:16:00
7
8 Eric Kirk North Georgia Cycling Associati 49:16:00
8
9 Kevin Sigrist Gulf Coast Velo 49:17:00
9
10 Scott Morris Village Volkswagen Elite 49:17:00
10
11 Peter Davis Stan's NoTubes p/b Proferrin 49:17:00
11
12 Tony Sigrist Gulf Coast Velo 49:17:00
12
13 Justin Meschler Big Ring Racing 49:17:00
13
14 Brad Harman Chain Reaction 49:18:00
14
15 Luis Silva southern crescent cycling 49:18:00
15
Teammate Top 5: Modesto Diaz
16 William Sellers Savannah Wheelmen 49:19:00
16
17 Taylor Dunn Soouthern Crescent Cycling 49:19:00
17
18 Kyle Kelly Naples Cyclery pb Airport Kia 49:19:00
18
19 James Thompson Gulf Coast Velo 49:20:00
19
20 Sean Philyaw SkyBlu Smart Fuels Cycling Team 49:20:00
20
21 Jason Bordelon S3 Racing team 49:23:00
22 Robert Monahan Team Desire Title/New Orleans B 49:24:00
23 Ben Rothschild Frazier Cycling 49:25:00
24 Graham Gillis Gulf Coast Velo 49:27:00
25 Aaron Guyer Gulf Coast Velo 49:27:00
26 Chris Stroh Gulf Coast Velo 49:48:00
27 Jeff Ingle Village Volkswagen Elite Cyclin 52:46:00
Off The Back
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 24   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Mojock Gulf Coast Velo 49:13:00
1
2 Scott Crosier Velo Force 49:15:00
2
3 Jake Morman Lifetime Bikes and Loganville F 49:16:00
3
4 Samuel Kophazi Les Amis Calder Brother Dev 49:16:00
4
5 Jason Davis Gulf Coast Velo 49:16:00
5
Teammate Win: Chris Mojock
6 Lino Asiatico Team Mission Source/ NGCA 49:16:00
6
7 Daniel Vu 49:16:00
7
8 John Hensz Hammer Down Multisport 49:16:00
8
9 Jim Campbell Finish Strong Endurance Team 49:17:00
9
10 Charlie Putnal Big Ring Racing Inc. 49:17:00
10
11 Jose Avila 49:17:00
11
12 Joshua Detwiler Colavita 49:17:00
12
13 Kelly Edwards Outspokin Augusta 49:19:00
13
14 Nathan Hatfield PCP Race Team 49:21:00
14
15 Heber Cristino southern crescent cycling 49:55:00
16 Chris Withers Chain Reaction Bicycles/ Mighty 52:46:00
1
17 Jason Davis Hoover's Market Cycling 52:46:00
18 Greg Latham Team Mission Source/NGCA 52:46:00
19 Prithvi Gummadi Junior Flyers 52:46:00
20 Jorge Collado SCC SOUTHERN CRESCENT CYCLING 52:46:00
21 Selby Holler Pcp 52:46:00
22 Tate Harper Colavita Racing Inc. 52:46:00
Finishers: Cat 4: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Perry Melneciuc unattached 38:49:00
1
2 Mikkel Jensen HammerDown 38:49:00
2
3 Joe Fritz PCP Race Team 38:49:00
3
4 Chip Carter PCP Race Team 38:50:00
4
5 Hunter Honeycutt South Georgia Cycling 38:50:00
5
6 Brian Sciba RedEye Velo 38:50:00
6
7 Sally Kristopher Les Amis 38:50:00
7
8 Justin Runac SWIFT RACING 38:50:00
8
9 Jed Young Hilton Head Cycling Inc 38:50:00
9
10 Jason Martin PCP Race Team 38:50:00
10
Teammate Top 5: Joe Fritz
11 Harvey Blanco Loganville Lifetime Bikes 38:51:00
11
12 Troy Marcum 38:51:00
12
13 Thomas Ganas 38:59:00
14 Connor Everett RedEye Velo 39:08:00
15 Matt Watts Team Florida 42:26:00
Off The Back
16 Moore Dennis PCP 42:30:00
Off The Back
17 Andrew Luettgen Scholars Inn Bakehouse Team Tor 44:30:00
Off The Back
18 Eric Mcnees RedEye Velo 49:30:00
Off The Back
19 Mark Mcnees RedEye Velo 52:30:00
Off The Back
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Gravois United Healthcare of Georgia p/ 1:14:18
Off The Front
2 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Tea 1:14:23
Off The Front
3 Oleg Tanovitchi Iron Data P/B Apto Solutions 1:14:23
Off The Front
4 John Loehner Stan's NoTubes p/b Proferrin 1:14:25
Off The Front
5 Mike Stone CRCA/Lupus Racing Team 1:14:25
Off The Front
6 Jan Kolar CRCA/Lupus Racing Team 1:14:35
Off The Front
7 Jacob Hill Stan's NoTubes p/b Proferrin 1:14:48
1
Teammate Top 5: John Loehner
8 Sean Weddell High Country Development Team 1:14:49
2
9 David Guttenplan AG Bicycles / Guttenplan Coachi 1:14:49
3
10 Chris Wolhuter Stan's NoTubes p/b Proferrin 1:14:49
4
Teammate Top 5: John Loehner
11 David Gearhart LITESPEED-BMW 1:14:49
5
12 Justin Lowe Team Athletix benefiting Global 1:14:49
6
13 Tim Henry LITESPEED-BMW 1:14:50
7
14 Marc Williams Globalbike Wipes Elite Cycling 1:14:50
8
15 Brian Toone Friends of the Great Smokies (F 1:14:50
9
16 O'neil Samuels LITESPEED-BMW 1:14:50
10
17 Neal Shepherd Century Road Club Assoc 1:14:50
11
18 Kirk Corsello Century Road Club Assoc 1:14:51
12
19 Ryan Mele Stan's NoTubes p/b Proferrin 1:14:51
13
Teammate Top 5: John Loehner
20 Diego Garavito 0 1:14:52
14
21 Corey Davis Asheville Bicycle Racing Club 1:14:52
15
22 Daniel Zmolik Stan's NoTubes p/b Proferrin 1:14:52
16
Teammate Top 5: John Loehner
23 Hank Beaver LITESPEED-BMW 1:14:52
17
24 Caleb Welborn Earth Fare 1:14:52
18
25 Winston David United Healthcare of Georgia p/ 1:14:52
19
Teammate Win: Shawn Gravois
26 Yip Tsang Bike Street Racing 1:14:52
20
27 Dylan Degan Mission Source 1:14:53
21
28 Andrew Schluck 0 1:14:53
22
29 David Monismith GearLink Racing INC. 1:14:53
23
30 Eric Stubbs GearLink Racing INC. 1:14:53
24
31 Justin Meade Finish Strong Elite Cycling Tea 1:14:53
25
Teammate Top 5: Andrew Crater
32 Parker Kyzer Cleveland Clinic Sports Health/ 1:14:53
26
33 Dustin White VELOBREW 1:14:53
27
34 John Brizzard iii Bikes Plus Racing 1:14:54
28
35 John Stowe Georgia Cycling Inc. 1:14:54
29
36 Josh Oxendine earthfare 1:14:55
30
37 Zeb King High Country Devo p/b Pactimo 1:14:55
31
38 Julian Cabra Finish Strong Elite Cycling Tea 1:14:55
32
Teammate Top 5: Andrew Crater
39 Justin Bynum Tria Cycling p/b DonohooAuto.co 1:14:56
33
40 Jake Andrews Ga Neurosurgical Institute 1:14:56
41 Grant Potter graner law-stradalli racing 1:14:57
42 Chad Madan LITESPEED-BMW 1:14:57
43 Bryan Lofton VeloBrew Racing 1:14:57
44 George Garvick High Country Development 1:14:57
45 Igor Rudalev CRCA /Lupus racing Team 1:14:58 Teammate Top 5: Mike Stone
46 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin 1:14:58 Teammate Top 5: John Loehner
47 Brandon Freyer High Country Devo p/b Pactimo 1:14:59
48 Fredd Matute 0 1:14:59
49 Alex Schueckler Bikes Plus Racing 1:15:00
50 Jake Wells Stan's NoTubes p/b Proferrin 1:15:00 Teammate Top 5: John Loehner
51 Brady Rogers LITESPEED-BMW 1:15:03
52 Ken Vida graner law-stradalli racing 1:15:04
53 Oliver Flautt 0 1:15:04
54 Andrew Miller Velobrew 1:15:05
55 Derek Schanze GearLink Racing INC. 1:15:05
56 Reid Beloni High Country Devo Team P/B Pact 1:15:06
57 Don Autore Gulf Coast Velo 1:15:06
58 Paul Price jr Globalbike Wipes Cycling Team 1:15:07
59 Payne Griffin Marx-Bensdorf Cycling Team 1:15:07
60 Brendan Cornett The 706 Project 1:15:14
61 Paul Tower Birmingham Velo 1:15:17
62 Brian Arne Finish Strong Elite Cycling Tea 1:21:27 Teammate Top 5: Andrew Crater
63 Brad Parkerson Peachtree Bikes?Steel inc. 1:21:27
64 Peter Kay Globalbike Wipes 1:21:27
65 Michael Mcbrien bikes plus racing 1:21:27
66 Maxwell Robb United Healthcare of Georgia p/ 1:21:27 Teammate Win: Shawn Gravois
67 Baird Sills High Country Development p/b P 1:21:27
68 Connor Ardrey Outspokin' Augusta 1:21:27
69 Matthew Miller Atlanta Cycling Racing PB New E 1:21:27
70 Robert Donovan Team SmartStop p/b Mtn Khakis 1:21:27
71 Matt Moosa High Country Devo 1:21:27
72 Andrew Hodges Round Here Racing 1:21:27
73 Jason Spruill Peachtree Bikes 1:21:27
74 Chris Chotas LITESPEED-BMW 1:21:27
75 Daniel Rudalev CRCA/Lupus Racing team 1:21:27 Teammate Top 5: Mike Stone
76 David Hiatt 0 1:21:27
Finishers: Cat 1: 40   Cat 2: 30   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reece Latham Junior Flyers
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mace Firstplaceracing.com / Brick Ci
2 Kristopher Sally les amis jr development team/ca
3 Joseph Fritz iv PCP Race Team
4 Emile Therrien VeloBrew Cycling
5 Jacob Monahan Apolline/NOBC
6 Aditya Gummadi Junior Flyers
7 Beatty Wolverton Les Amis Jr. Devo Team
8 Eric Calder Les Amis/Calder Brothers
9 Eric Mcnees RedEye Velo
10 Austin Moulton PCP Race Team Teammate Top 5: Joseph Fritz iv
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tate Harper Colavita Racing Inc.
2 Connor Everett RedEye Velo
3 Brian Sciba RedEye Velo
4 William Luce Les Amis
5 Prithvi Gummadi Junior Flyers
6 Joseph Monahan Desire Title/NOBC
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Detwiler Colavita
2 Robert Monahan Team Desire Title/New Orleans B
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arden Stelly Pain Pathways 54:54:00
Off The Front
2 Vanessa Drigo Rose Bandits 54:54:00
Off The Front
3 Debbie Prouty PCP Race Team 54:54:00
Off The Front
4 Gabriele Hauck Savannah Wheelmen 55:04:00
Off The Front
5 Liz Gerrity Rosebandit Racing 57:54:00
1
6 Chelsea Factor Team Kenda p/b RACC 57:55:00
2
7 Abigail Aldridge PCP Race Team 57:55:00
3
Teammate Top 5: Debbie Prouty
8 Stephanie Cucaz PCP Race Team 57:55:00
4
Teammate Top 5: Debbie Prouty
9 Michele Moulton PCP Race Team 57:55:00
5
Teammate Top 5: Debbie Prouty
10 Nina Laughlin High Country Development Team p 57:56:00
6
11 Kathryn Clark Pain Pathways Women's Cycling 57:56:00
7
12 Kimberly Campione Lifetime Bikes Loganville 57:57:00
8
13 Sandra Pehl FloridaVelo
9
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriele Hauck team alderman 30:20:00
2 Tonya Blocker 30:33:00
3 Trudi Franzel Alderman-OSP 30:34:00
4 Stacie Ricciardi Alderman/OSP 30:34:00
5 Melissa Leto Alderman/OSP 30:34:00
6 Kimberly Campione Lifetime-Loganville Ford 30:35:00
7 Dory Diavelone phoenix rising artistrys 33:26:00
8 Jean Toth Savannah Wheelmen 33:49:00
9 Roberta Beckers Apolline/NOBC 35:26:00
10 Kellee Melneciuc unattached 38:26:00
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 7