Log In
Elkhorn Classic Stage Race: Oregon Trail Road Race • Jun 19 2009
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Holland Finnegans Toys/Discover Chiropracti 02:55:09.5
Off The Front
2 Mike Sheppard 02:55:0 9.54
Off The Back
3 Matthew Slater ZTeam 02:55:09.5
Off The Front
4 Eric Greenberg Flathead Cycling 02:55:09.5
Off The Front
5 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 02:55:09.5
Off The Front
6 Michael Walsh ZTeam 02:55:09.5
Off The Front
7 Erik Huston Hutch's Bend 02:55:14.5
Off The Front
8 David Zimbelman ZTeam 02:57:26.9
1
Teammate Top 5: Matthew Slater
9 Craig Nunes Bishops Peak/ArtsCyclery.com 02:57:26.9
2
10 Michael Larsen Hutch's Bend/Clear Choice/Bend Dent 02:57:26.9
3
11 Gary Porter Bountiful Mazda Cycling Team 02:57:26.9
4
12 Thomas Volk L'Ecole No. 41 02:57:26.9
5
13 Scott Powell Nike Cycling 02:57:26.9
6
14 Craig Kidd Idaho Cycling Enthusiasts 02:57:26.9
7
15 Richard Albrow Bend Bike 'N Sport 02:57:39.6
16 Scott Seaton Hutch's Bend/Clear Choice/Bend Dent 02:57:39.6
17 Brian Seguin Team WebCyclery.com 02:57:39.6
18 Michael King Hutch's Bend/Clear Choice/Bend Dent 02:57:47.3
19 Clint Chase ZTeam 02:58:00.6
Off The Back
Teammate Top 5: Matthew Slater
20 Wilson Gorrell Sierra Nevada 02:58:23.0
Off The Back
21 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling 02:58:23.0
Off The Back
22 Gerry Ellis Nike Cycling 02:59:20.0
Off The Back
23 Gregg Strome Hutch's Bend/Clear Choice/Bend Dent 02:59:20.0
Off The Back
24 Matt Allen Oregon Trail Racing 02:59:33.8
Off The Back
25 Jason Dykstra George's/BODE 03:00:14.2
Off The Back
26 Russel Thorstrom TEAM ICO 03:01:23.1
Off The Back
27 James Ferguson Bountiful Mazda Cycling Team 03:01:23.3
Off The Back
28 Luis Vails 03:01:5 1.25
Off The Back
29 Jerald Hunsaker Beautiful Minds 03:01:55.0
Off The Back
30 Rob Mitchell TEAM ICO 03:01:55.0
Off The Back
31 Doug Smith Bend Bike 'N Sport 03:04:01.7
Off The Back
32 Justin Bannerman L'Ecole No. 41 03:04:02.0
Off The Back
33 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 03:04:02.0
Off The Back
34 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 03:05:59.0
Off The Back
35 David Hart Guinness Cycling Team 03:05:59.0
Off The Back
36 James Wellington Hutch's Bend/Clear Choice/Bend Dent 03:05:59.0
Off The Back
37 Corrie Martin IJM.org 03:05:59.0
Off The Back
38 Kurt Brown IJM.org 03:09:49.0
Off The Back
39 Benjamin Rush Flathead Cycling 03:10:20.9
Off The Back
Teammate Top 5: Eric Greenberg
40 Alan Wiley IJM.org 03:10:36.6
Off The Back
41 Stewart Bowmer Fanatik Bike Co. 03:13:10.4
Off The Back
42 Mark Mccavic 03:16:1 9.00
Off The Back
43 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 03:16:29.5
Off The Back
Teammate Top 5: Peter Drake
44 Rick Johnson Hutch's Bend/Clear Choice/Bend Dent 03:16:29.8
Off The Back
45 John Obrien ZTeam 03:19:15.8
Off The Back
Teammate Top 5: Matthew Slater
46 Nathan Hobson ZTeam 03:20:33.3
Off The Back
Teammate Top 5: Matthew Slater
47 Donald Perry Apex Racing Team 03:32:14.0
Off The Back
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Llinares Jackson Hole 02:53:23.0
2 John Kenney Mountain View Cycles 02:53:54.8
3 Scott Browning ZTeam 02:55:33.3
4 Blair Hobgood Asheville Bicycle Racing Club 02:56:50.5
5 Roy Quade Bici Sport 02:56:50.6
6 Ken James Bicycle Services Direct 02:56:55.0
7 John Sorlie Hutch's Bend/Clear Choice/Bend Dent 02:56:55.0
8 Greg Campi 3D Racing Team 03:00:59.0
9 Tim Roberts Davis Bike Club Race Team 03:00:59.0
10 Vern Cole Starbucks Cycling- Men 03:03:01.8
11 Michael Austin L'Ecole No. 41 03:04:34.4
12 Frank Johnson Intermountain Orthaopaedics Cycling 03:05:53.6
13 Michael Hlynsky Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 03:06:54.6
14 Peter Rouse Starbucks Cycling 03:10:08.2
15 Mark Miller Pacific Power Blue Sky 03:11:19.0
16 Michael Mara Desert Orthopaedics 03:11:19.0
17 Brian Smith Fitzgeralds 03:11:23.6
18 Dave Bishop Fanatik Bike Co. 03:11:26.0
19 David Reed Apex Racing Team 03:11:26.0
20 Glenn Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 03:11:28.8
21 Michael Boehme Colavita/Sutterhome NOR-CAL 03:11:51.4
22 Scott Ryman 03:18:3 7.59
23 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 03:29:50.2
24 Phillip Heiman Colavita/Sutterhome NOR-CAL 03:30:03.4
25 Jim Hinkley Southtown Velo 03:33:20.4
26 Murphy Mcfarland Bend Bike 'N Sport 03:46:21.8
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitch Lee Portland Velo 02:46:01.7
1
2 Brian Frykman Gallatin Alpine Sports/Intrinsik 02:46:04.0
2
3 Alex Blease Chico Corsa Cycling Team 02:46:04.0
3
4 Peter Armstrong Taleo Racing 02:46:04.0
4
5 Travis T Metromint Cycling 02:46:04.0
5
6 Justin Vanhulle Second Ascent 02:46:04.0
6
7 Tim Doelman Sun Valley Road & DIrt 02:46:04.0
7
8 David Welsh Kuhl/SCOTT 02:46:04.0
8
9 Stoney Landers 02:46: 04.01
Off The Back
1
10 Mark Krause Land Shark 02:46:04.0
2
11 Ben Rathkamp Fanatik Bike Co. 02:46:04.0
3
12 Joe Kafka Sun Valley Road and Dirt Camps. L.L 02:46:04.0
4
13 Jeff Malnick Second Ascent 02:46:04.0
5
14 Brian Hitchcock Starbucks Cycling 02:46:04.0
6
15 Robert Mcgovern Idaho Cycling Enthusiasts 02:46:04.0
7
16 Adam Kruse USAF Academy Falcon Cycling Team 02:46:04.0
8
17 Michael Palmer 02:46: 04.01
Off The Back
18 Robert Meyer Metromint Cycling 02:46:04.0 Teammate Top 5: Travis T
19 Kent Heli Southtown Velo 02:46:04.0
20 Jim Fischer Pacific Power Blue Sky 02:46:08.9
21 Tyler Stearns 02:46: 20.34
Off The Back
22 Michael Gil Godspeed Courier 02:46:23.1
23 Ryan Liverman Veloce/Felt 02:46:32.0
24 Dave Reitz Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 02:46:32.0
25 Shannon Maris asc racing 02:46:32.0
26 Adrian Richardson Portland State University 02:46:49.0
27 Alex Brookhouse Team NorCal Bike Sport 02:47:10.0
28 John Sindell Starbucks Cycling 02:47:47.7
29 Matt Dooley Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 02:47:54.5
30 Greg Carter Second Ascent 02:48:03.3
31 Joe Martin Veloce/Felt 02:48:07.9
32 Richard Wharton Mirage 02:48:12.9
1
33 George Chiou Nike Cycling 02:48:12.9
2
34 Derek Brown Team BODE 02:48:12.9
3
35 Ted Chauvin Lenovo 02:48:12.9
4
36 Steven Zeliadt Starbucks Cycling- Men 02:48:12.9
5
37 Matt Farnham Team Koas-Alegent Health Care 02:48:12.9
6
38 Steven Hunter Portland Bicycle Studio 02:48:28.6
39 Mike Brown Therapeutic Associates Inc. Cycling 02:48:34.1
40 Nicholas Gunter Lactic Acid Racing 02:48:42.8
41 Robb Floth Broken Spoke Cycling 02:48:58.9
Off The Back
42 Alex Telitsine Thumbprint Racing 02:48:58.9
Off The Back
43 Patrick Monteith Second Ascent 02:49:03.0
Off The Back
44 Matt Fethke Sun Valley Road and Dirt Camps. L.L 02:49:27.5
Off The Back
45 Alex Walker Old Town Bicycle Race Team 02:49:46.0
Off The Back
46 Nicholas Roberts Wines of Washington 02:49:49.3
Off The Back
47 Mark Vergari Hutch's Bend 02:49:52.1
Off The Back
48 Alex Rosenast Garage Racing 02:50:06.8
Off The Back
49 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling 02:50:06.8
Off The Back
50 Daniel Bechtold Lactic Acid Racing 02:50:09.8
Off The Back
51 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 02:50:14.0
Off The Back
52 Jim Stefanoff emdesports.com/Fitness Fanatics 02:50:16.0
Off The Back
53 Jesse Homan Veloce/Felt 02:50:16.0
Off The Back
54 Eric Hovland Wells Fargo Racing Team 02:50:30.7
Off The Back
55 Dean Burton Old Town Bikes 02:50:50.3
Off The Back
56 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood 02:50:57.7
Off The Back
57 Wes Wahlin Starbucks 02:51:47.8
Off The Back
58 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 02:52:03.5
Off The Back
59 Sandy Poulson Chinook Cycling Club 02:52:03.5
Off The Back
60 Jake Hansen Portland State University 02:52:06.9
Off The Back
61 Nick Solheim First Rate Mortgage 02:52:24.0
Off The Back
62 Shane Fletcher Veloce/Felt 02:52:33.9
Off The Back
63 Joel Madrone Courage 02:52:36.8
Off The Back
64 Alex Phipps Broken Spoke Cycling 02:53:00.8
Off The Back
65 Jj Cross Team BODE 02:53:35.0
Off The Back
66 Spencer Newell Therapeutic Associates Inc. Cycling 02:54:19.4
Off The Back
67 Michael Miller Team BODE 02:54:25.7
Off The Back
68 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 02:54:30.6
Off The Back
69 Donald Hahn 02:54: 37.00
Off The Back
70 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear 02:55:28.7
Off The Back
71 Jamin Aasum Bridgetown Velo 02:55:34.2
Off The Back
72 John Cheetam Metromint Cycling 02:56:57.1
Off The Back
Teammate Top 5: Travis T
73 Brian Gumpert Showers Pass 02:57:37.2
Off The Back
74 Rich Clark 02:58: 53.34
Off The Back
75 Chad Empey IE bikes 02:59:13.0
Off The Back
76 Erin Stansbury Second Ascent 02:59:13.0
Off The Back
77 Chad Conley Broken Spoke Cycling 02:59:13.0
Off The Back
78 Mitch Denham NoMad Sports Club 02:59:13.0
Off The Back
79 Christopher Bosch Unattached 03:04:36.6
Off The Back
80 Eric Denning Team Reel theatre 03:07:00.5
Off The Back
81 Kentner Cottingham Second Ascent 03:07:38.9
Off The Back
82 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood 03:15:07.4
Off The Back
83 Derek Newell Team Oregon presented by Laurelwood 03:15:07.6
Off The Back
84 Jonathan Mccoy 03:16: 11.87
Off The Back
85 Ryan Smith Ironclad Performance Wear 03:22:06.9
Off The Back
86 J.michael Manning Three Rivers Racing 03:38:27.3
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 19   Cat 3: 31   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thad Stockham Team Bicycle Trip/Symantec 03:13:06.2
2 Benjamin Fineman Davis Bike Club Race Team 03:13:48.6
3 Trevor O'neal na 03:13:48.6
4 Doug Krumpelman Vertical Earth 03:13:48.6
5 Robert Carver Ironclad Performance Wear 03:13:48.6
6 Jeremy Whitman 03:13: 48.66
7 Jonathan Hines Therapeutic Associates Inc. Cycling 03:14:26.0
8 Scott Buzan Spokane Rocket Velo 03:14:46.5
9 Karl Vanderwood Montana Velo 03:15:03.8
10 James Loetterle Second Ascent 03:16:11.7
11 Amit Kobrowski Portland Velo 03:16:43.9
12 Gabriel Templeton IJM.org 03:16:55.2
13 Ben Johnson Portland Velo 03:17:05.7
14 Johannes ... Weber Ironclad Performance Wear 03:17:26.7 Teammate Top 5: Robert Carver
15 Karl Cunningham 03:17: 26.81
16 Jonathan Barbus Davis Bike Club Race Team 03:17:26.9 Teammate Top 5: Benjamin Fineman
17 Christian Kittelson Starbucks Cycling 03:17:47.7
18 Randy Opp Vertical Earth 03:17:47.8 Teammate Top 5: Doug Krumpelman
19 Jody White Broken Spoke Cycling 03:17:48.7
20 Forrest Murphy Second Ascent 03:17:49.0
21 Christopher Brown Southtown Velo 03:17:49.1
22 Jared Prince 03:17: 49.28
23 Patrick Croasdaile Lakeside/Capo 03:17:50.9
24 Paul Formiller Portland Velo 03:18:04.0
25 Tim Hubner 03:18: 14.69
26 Eric Biermann Bicycle Centres - Collision 1 03:18:23.3
27 Mark Fairman Metromint Cycling 03:18:23.6
28 Jay Abolofia Davis Bike Club Race Team 03:21:45.4 Teammate Top 5: Benjamin Fineman
29 Scott Harris Team Oregon presented by Laurelwood 03:21:49.0
30 Matt Couzens Portland Velo 03:21:56.2
31 Chris Mahan Second Ascent 03:22:06.1
32 Colin Mullane Land Shark 03:22:06.2
33 Mark Adamski 03:22: 34.74
34 Darren Smith Bend Bike 'N Sport 03:24:25.3
35 David Moody Vertical Earth 03:24:25.3 Teammate Top 5: Doug Krumpelman
36 Steve Wursta Bend Bike 'N Sport 03:24:31.6
37 David Clark Chinook Cycling Club 03:24:49.8
38 Mark Taylor Starbucks Cycling 03:24:49.8
39 Tim Kibler Cucina Fresca 03:24:53.1
40 Brent Wallace OrganicAthlete 03:24:57.6
41 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood 03:25:34.7
42 Jeff Lutzenberger Gallatin Alpine Sports/Intrinsik 03:25:48.4
43 Mark Biedrzycki Portland Velo 03:25:48.4
44 Zachary Hammond OrganicAthlete 03:25:48.4
45 Greg Kowalsky Team Oregon presented by Laurelwood 03:26:01.4
46 Chuck Kenlan Bend Bike 'N Sport 03:26:01.4
47 Marty Sparks Second Ascent 03:26:43.7
48 Edward Rosenberg Second Ascent 03:26:43.7
49 Burton Palmer Second Ascent 03:28:05.7
50 David Henry 03:29: 06.59
51 Benjamin Schultz 03:29: 06.60
52 Carsten Croff 03:29: 27.12
53 Jeff Wolf Team Vegan/OrganicAthlete 03:31:57.2
54 Mark Koller 03:33: 05.01
55 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear 03:33:43.3 Teammate Top 5: Robert Carver
56 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 03:33:43.3 Teammate Top 5: Robert Carver
57 Michael Shannon ii Second Ascent 03:37:15.8
58 Cliff Allen 03:39: 35.19
59 Loren Henry 03:43: 44.09
60 Brandon Arends Ironclad Performance Wear 03:53:08.8 Teammate Top 5: Robert Carver
61 Brian Vegter Bella 03:57:22.7
62 Ile Powell 04:00: 14.97
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 9   Cat 4: 15   Cat 5: 6   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Teri Sheasby Bend Bike 'N Sport 03:11:02.6
2 Alisha Welsh PCIM 03:11:02.7
3 Melissa Mcwhirter Veloforma 03:11:05.6
4 Heather Pryor Touchstone Climbing 03:12:05.9
5 Shari White Team Castelli 03:12:05.9
6 Gabriela Ferrat Mountain View Cycles 03:12:05.9
7 Heather Albert Riverstone Women's Racing Team 03:12:05.9
8 Alice Pennington Veloforma 03:12:05.9 Teammate Top 5: Melissa Mcwhirter
9 Robin Secrist Veloforma 03:12:22.4 Teammate Top 5: Melissa Mcwhirter
10 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Inc. Cycling 03:12:57.2
11 Julie Robertson zivin Hagens-Berman LLP Cycling 03:13:44.5
12 Jenni Gaertner Riverstone Women's Racing Team 03:13:44.5
13 Jill Howe Therapeutic Associates Inc. Cycling 03:14:35.7
14 Carrie Eller Team Greggs Trek Racing 03:17:09.7
15 Mary Magnani Dolce Vita Cycling 03:17:09.7
16 Allison Beall Riverstone Women's Racing Team 03:17:09.7
17 Trudy Bjornsen Davis Bike Club Race Team 03:18:49.1
18 Jacqueline Cohen Therapeutic Associates Inc. Cycling 03:18:52.1
19 Martha Walsh ZTeam 03:19:09.6
20 Pamela Archer Therapeutic Associates Inc. Cycling 03:20:58.7
21 Sarah Brown Riverstone Women's Racing Team 03:20:58.7
22 Jen Akeroyd Team Health Group 03:22:01.5
23 Karey Miles Therapeutic Associates Inc. Cycling 03:24:52.2
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 5   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bobby Sweeting Land Rover-ORBEA Benefiting the Lan 02:38:20.8
Off The Front
2 Adrian Hegyvary Hagens-Berman LLP Cycling 02:38:20.8
Off The Front
3 Evan Pickett Metromint Cycling 02:38:20.8
Off The Front
4 Ian Tuttle Above Category Racing 02:38:20.8
Off The Front
5 Chris Stuart Team Bobs-bicycles.com 02:38:27.0
Off The Front
6 Phillip Elsasser Fanatik Bike Co. 02:38:27.0
Off The Front
7 Nathan Macdonald 02:38:2 7.00
Off The Back
1
8 Kevin Rowe Team Bobs-bicycles.com 02:38:27.0
Off The Front
2
Teammate Top 5: Chris Stuart
9 Nate Page MiDuole 02:38:27.0
Off The Front
3
10 Arthur Rand Santa Cruz County Cycling Club 02:38:27.0
Off The Front
4
11 Erik Slack Team Bobs-bicycles.com 02:38:27.0
Off The Front
5
Teammate Top 5: Chris Stuart
12 Eric Anderson Vertical Earth 02:38:27.0
Off The Front
6
13 Kai Applequist Bob's Bicycles 02:38:27.0
Off The Front
7
14 Brandon Dyer Therapeutic Associates Inc. Cycling 02:38:34.1
Off The Front
15 Dan Bryant Safeway/Bicycles Plus Racing 02:38:37.1
Off The Front
16 Scott Gray Therapeutic Associates Inc. Cycling 02:38:39.8
Off The Front
17 Austin Arguello Hammer/CMG Racing Team 02:38:39.8
Off The Front
18 Andrew Boone Therapeutic Associates Inc. Cycling 02:38:39.8
Off The Front
19 Kris Lunning Above Category Racing 02:38:54.1
Off The Front
Teammate Top 5: Ian Tuttle
20 Chris Stastny Davis Bike Club Race Team 02:39:04.9
Off The Front
21 Michael Margraf Safeway/Bicycles Plus Racing 02:39:04.9
Off The Front
22 Chris Turner Above Category Racing 02:39:04.9
Off The Front
Teammate Top 5: Ian Tuttle
23 Brandon Lynch Team Bobs-bicycles.com 02:39:04.9
Off The Front
Teammate Top 5: Chris Stuart
24 John Behrens Bailey Bikes 02:39:24.9
Off The Front
25 Christopher Daifuku Hagens-Berman LLP Cycling 02:39:24.9
Off The Front
Teammate Top 5: Adrian Hegyvary
26 Kennett Peterson Team Oregon presented by Laurelwood 02:39:28.3
Off The Front
1
27 David Van orsdel Above Category Racing 02:39:28.3
Off The Front
2
Teammate Top 5: Ian Tuttle
28 Eric Sheagley Veloce/Felt 02:39:28.3
Off The Front
3
29 Shawn Howard Vertical Earth 02:39:28.3
Off The Front
4
30 Emiliano Jordan Ten Speed Drive Racing 02:39:28.3
Off The Front
5
31 Kyle Valenta HPChiro/Hammer Nutrition 02:39:28.3
Off The Front
6
32 Gabe Varela Vertical Earth 02:39:35.2
Off The Front
33 Joshua Berry Team BODE 02:39:35.2
Off The Front
34 Wes Stein Hammer/CMG Racing Team 02:39:45.5
Off The Front
35 Ryan Mckean Bend Bike 'N Sport 02:39:57.0
Off The Front
36 Alan Schmitz Hagens-Berman LLP Cycling 02:40:02.1
Off The Front
Off The Back
Teammate Top 5: Adrian Hegyvary
37 Will Niemann-ross Life Cycle Bike Shop 02:40:07.3
Off The Front
Off The Back
38 Norman Bryner MiDuole 02:40:07.3
Off The Front
Off The Back
39 Brian Ecken Fanatik Bike Co. 02:40:07.3
Off The Front
Off The Back
40 Ryan Ramos IAS/RH Villa/Montano Velo 02:40:07.3
Off The Front
Off The Back
41 Greg Gambetta Safeway/Bicycles Plus Racing 02:40:07.3
Off The Front
Off The Back
42 Daniel Quirk Veloce/Felt 02:40:23.8
Off The Front
Off The Back
43 Seth Patla River City Bicycles 02:40:25.8
Off The Front
Off The Back
44 Mark Blackwelder Gentle Lovers 02:41:02.0
Off The Front
Off The Back
45 John Bailey Bailey Bikes 02:41:19.2
Off The Front
Off The Back
46 Carson Miller Land Rover-ORBEA Benefiting the Lan 02:41:19.2
Off The Front
Off The Back
Teammate Win: Bobby Sweeting
47 Jacob Macarthur Hagens-Berman LLP Cycling 02:41:19.2
Off The Front
Off The Back
Teammate Top 5: Adrian Hegyvary
48 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood 02:41:56.5
Off The Front
Off The Back
49 Nils Johnson Safeway/Bicycles Plus Racing 02:42:24.4
Off The Front
Off The Back
50 Matt Mahoney Gentle Lovers 02:42:24.4
Off The Front
Off The Back
51 Brian Sather Oregon Trail Racing 02:42:27.7
Off The Front
Off The Back
52 Daniel Mensher Gentle Lovers 02:42:27.7
Off The Front
Off The Back
53 Nathan Kuehl Vertical Earth 02:42:27.7
Off The Front
Off The Back
54 Mckenzie Thramer InciterClothing.com/thramerrods.com 02:43:46.9
Off The Front
Off The Back
55 Michael Cordova Chico Corsa Cycling Team 02:43:52.1
Off The Front
Off The Back
56 Uhl Albert Intermountain Orthaopaedics Cycling 02:43:52.1
Off The Front
Off The Back
57 Patrick Marzullo HPChiro/Hammer Nutrition 02:43:52.1
Off The Front
Off The Back
58 Kevin Hansen Second Ascent 02:43:52.1
Off The Front
Off The Back
59 Ben Rhodes Second Ascent 02:43:55.0
Off The Front
Off The Back
60 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood 02:44:01.5
Off The Front
Off The Back
61 Connor Spencer Metromint Cycling 02:44:16.3
Off The Front
Off The Back
Teammate Top 5: Evan Pickett
62 Evan Hepner MiDuole 02:45:42.0
Off The Front
Off The Back
63 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Inc. Cycling 02:45:42.0
Off The Front
Off The Back
64 Colin Gibson Hagens-Berman LLP Cycling 02:46:41.7
Off The Front
Off The Back
Teammate Top 5: Adrian Hegyvary
65 Steve Fisher Hagens-Berman LLP Cycling 02:46:41.7
Off The Front
Off The Back
Teammate Top 5: Adrian Hegyvary
66 Ian Terry Hagens-Berman LLP Cycling 02:46:44.2
Off The Front
Off The Back
Teammate Top 5: Adrian Hegyvary
67 Douglas Reid Veloce/Felt 02:46:44.2
Off The Front
Off The Back
68 Andy Luhn 02:46:4 4.20
Off The Front
Off The Back
69 Jiri Senkyrik Second Ascent 02:47:18.2
Off The Front
Off The Back
70 Marshall Opel Hammer/CMG Racing Team 02:47:58.2
Off The Front
Off The Back
71 Max Durtschi Hammer/CMG Racing Team 02:47:58.2
Off The Front
Off The Back
72 Bill Warburton Therapeutic Associates Inc. Cycling 02:49:58.3
Off The Front
Off The Back
73 Scott Herzig Montana Velo 02:49:58.3
Off The Front
Off The Back
74 John O'donnell Gin Optics Cycling 02:52:50.9
Off The Front
Off The Back
75 Logan Hunn Land Rover-ORBEA Benefiting the Lan 02:54:44.3
Off The Front
Off The Back
Teammate Win: Bobby Sweeting
76 Judd Van sickle Rocknasium 02:57:12.1
Off The Front
Off The Back
77 Philip Mooney Metromint Cycling 02:58:12.9
Off The Front
Off The Back
Teammate Top 5: Evan Pickett
78 Brian Percival Metromint Cycling 02:58:12.9
Off The Front
Off The Back
Teammate Top 5: Evan Pickett
79 Frederick Stamm Metromint Cycling 02:58:12.9
Off The Front
Off The Back
Teammate Top 5: Evan Pickett
80 Robert Dahl Metromint 02:58:12.9
Off The Front
Off The Back
Teammate Top 5: Evan Pickett
81 Eric Fischer Safeway/Bicycles Plus 02:58:12.9
Off The Front
Off The Back
82 Tad Hamilton 03:01:5 7.67
Off The Back
83 Sean Passage Safeway/Bicycles Plus 03:01:57.6
Off The Front
Off The Back
84 Christopher Hong Team Bobs-bicycles.com 03:01:57.6
Off The Front
Off The Back
Teammate Top 5: Chris Stuart
85 Tony Kic Gentle Lovers 03:05:14.8
Off The Front
Off The Back
86 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 03:05:14.8
Off The Front
Off The Back
87 Michael Benno Veloce/Felt 03:05:14.8
Off The Front
Off The Back
88 Luke Pennington Team S&M 03:16:55.8
Off The Front
Off The Back
89 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 03:16:55.8
Off The Front
Off The Back
Finishers: Cat 1: 29   Cat 2: 36   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Frykman Team Delphine 03:12:11.7
Off The Front
2 Marjolein Schat Team Delphine 03:13:44.5
Off The Front
Teammate Win: Amy Frykman
3 Cathy Varland IJM.org 03:14:35.7
Off The Front
4 Christine Riker Dolce Vita Cycling 03:14:35.7
Off The Front
5 Cara Bussell Therapeutic Associates Inc. Cycling 03:14:35.7
Off The Front
6 Elise Huggins Veloforma 03:14:35.7
Off The Front
7 Mackenzie Madison Therapeutic Associates Inc. Cycling 03:16:11.6
Off The Front
Teammate Top 5: Cara Bussell
8 Serena Bishop Sunnyside Sports 03:16:11.6
Off The Front
9 Libby Evans Sorella Forte 03:17:09.7
1
10 Molly Mullane Land Shark 03:17:09.7
2
11 Kelly Mckean Veloce/Felt 03:17:09.7
3
12 Cary Fisher Pacific Power Blue Sky 03:17:09.7
4
13 Joanna Mensher Gentle Lovers 03:17:09.7
5
14 Erin Playman Gentle Lovers 03:17:09.7
6
15 Stephanie Chase Veloforma 03:18:01.4
Off The Back
16 Robyn Poulson Chinook Cycling Club 03:18:49.6
Off The Back
17 Joanna Bechtel Hopkins Honda/Code 3 Racing 03:20:46.9
Off The Back
18 Erika Krumpelman Riverstone Women's Racing Team 03:20:58.0
Off The Back
19 Jessie Hickel ByrneInvent 03:20:58.0
Off The Back
20 Suzie Kauper IJM.org 03:20:58.0
Off The Back
Teammate Top 5: Cathy Varland
21 Gina Lowe Owens Healthcare 03:20:58.0
Off The Back
22 Audrey Baldessari IJM.org 03:21:20.9
Off The Back
Teammate Top 5: Cathy Varland
23 Mary Yax Bend Bike 'N Sport 03:23:39.8
Off The Back
24 Emily Foxman Sugarcrm 03:23:51.4
Off The Back
25 Martha Brown IJM.org 03:23:51.4
Off The Back
Teammate Top 5: Cathy Varland
26 Kelly Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 03:24:27.3
Off The Back
27 Alison Howard IJM.org 03:25:08.6
Off The Back
Teammate Top 5: Cathy Varland
28 Tessa Sugahara Team Group Health 03:25:09.2
Off The Back
29 Sile Kiernan IJM.org 03:29:14.4
Off The Back
Teammate Top 5: Cathy Varland
30 Rae Miller IE bikes 03:33:01.4
Off The Back
31 Rachelle Hobson University of Oregon Cycling Club 03:46:30.6
Off The Back
32 Eden Palmer Team Group Health 03:49:19.6
Off The Back
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat 4: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Dowd Team Delphine 03:17:52.0
2 Margi Lifsey Bridgetown Velo 03:18:00.6
3 Sarah Max Bend Bike 'N Sport 03:19:22.7
4 Amanda Atwill Bend Bike 'N Sport 03:20:58.0
5 Ruth Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 03:21:26.9
6 Anna Clark Ironclad Performance Wear 03:22:59.0
7 Jennifer Schweitzer Veloforma 03:23:26.6
8 Alana Armstrong Sorella Forte 03:24:52.0
9 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear 03:25:10.6
10 Erin Willig Ironclad Performance Wear 03:29:15.3
11 Christina Solheim Bicycles Centres - Collision 1 03:29:34.9
12 Anne Linton Sorella Forte 03:33:01.5
13 Gretchen Landis Pacific Power Blue Sky 03:34:21.2
14 Rachel Hoar 03:38:5 8.77
15 Sherry Jako Sorella Forte 03:43:17.0
16 Lana Pressey Ironclad Performance Wear 03:45:22.1
17 Alexie Montaland IJM.org 03:48:55.6
18 Colleen Hessel 03:49:2 1.82
19 Judy Richardson Sorella Forte 03:52:06.1
20 Jennifer Woodruff Hammer Velo 03:53:36.8
21 Corrine Vegter Bella 03:58:25.1
22 Beth Chase Ironclad Performance Wear 04:00:25.0
23 Nancy Smalley Starbucks Cycling 04:06:41.4
24 Susan Henry 04:11:4 7.00
25 Zan Gibbs Sorella Forte 04:16:37.0
26 Beverly Calder 04:16:3 7.01
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat ?: 18