Log In
SRS #4: Knox Road Race • Aug 10 2014
Series: SRS 2014
Light Rain, 75 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Price CHAINHEART
2 Aaron Burleson FINISH STRONG ELITE CYCLING TEAM P/
3 Chris Emory 0
4 Kenneth Poole Velosports Racing
5 Matthew Tebbetts TRAPPE DOOR CYCLING TEAM
6 J. Thomas smith 0
7 Charlie Putnal CROSSTOWN VELO
8 Andrew Kimble 0 Teammate Top 5: Chris Emory
9 Marcus Jones 0 Teammate Top 5: Chris Emory
10 Steven Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
11 Kent Bostick 0 Teammate Top 5: Chris Emory
12 Micah Fritzinger MCDONALD'S CYCLING TEAM
13 Todd Mion The Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
DNF Tony Esposito MELLOW MUSHROOM
DNF Kent Wheeler RIDLEY MASTERS
DNF Jeremy Williamson GUITAR LAB
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sanford Webster KNOXVELLO
2 Kelly Edwards OUTSPOKIN' AUGUSTA
3 Erick Ascencio Absolute Racing
4 Mark Thompson PCP RACE TEAM
5 Philippe Roquiny TCRC - TRI-CITIES ROAD CLUB
6 Tom Golden Village Volkswagen Cycling Team
7 Brian Robinson ALABAMA WHEELMEN/JOHNSON & HAYES
8 Luke Mcmurtrey 0
9 Timothy Blayney PINEY FLATS BICYCLES/DEAN ENDURANCE
10 Jim Palmer OUTSPOKIN' AUGUSTA Teammate Top 5: Kelly Edwards
11 Robert Dills KNOXVEOL
12 Nathan Hatfield 0
13 Anthony Miller SCV VILLAGE VOLKSWAGON
DNF Scott Thomas Village Volkswagen Cycling Team
DNF Daniel Kaman CBC
DNF Tony Roberts KNOX VELO
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Morgan SPINX
2 Ronald Wilson MICRO METALS/BIKEZOO
3 James Berry SPINX Teammate Win: Greg Morgan
4 Thomas Ratajczak Asheville Bicycle Racing Club
5 Steve Lewis BMW MINI GLOBAL FREEFLITE BICYCLES
6 Lawrence Czarnecki SCO/Micro Metals
DNF Mark Peet Harper Auto
DNF Thomas King Harper Auto
DNF Mike Herring ST3 CYCLING
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Walls ASHEVILLE YOUTH CYCLING JR DEVO
2 Chris Cole 0
3 Paul Gregory CYCLUS SPORTS
4 Jedidiah Fritzinger MCDONALDS CYCLING TEAM
5 Franklin Deese CYCLUS SPORTS
6 Blake Adams KBC U23/ TEAM AUBREY'S RESTAURANTS
7 Timothy Killelea SCV / VILLAGE VOLKSWAGEN
8 Edward Fritzinger MCDONALDS CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jedidiah Fritzinger
9 Cory Rimmer 0 Teammate Top 5: Chris Cole
10 Thomas Evans HARPER AUTO/KNOXVELO CLUB
11 Taylor Dunn Southern Crescent Cycling
12 Kenneth Ingersoll MS. ROSES P/B J. BROWN CONSTRUCTION
13 Sean Burris Depaula Racing
14 Jacob Henley Hub Endurance
15 Jonathan Taylor HIGH COUNTRY DEVO P/B PACTIMO
16 Spencer Whittier HUB ENDURANCE CHATTANOOGA
17 Marcus Campbell GSMR
18 Josh Cates CYCLUS SPORTS Teammate Top 5: Paul Gregory
DNF James Delong VILLAGE VOLKSWAGEN CYCLING TEAM
19 Matthew Mcnees CYCLUS SPORTS Teammate Top 5: Paul Gregory
DNF Myles Lietzke MS.ROSES P/B J.BROWN-CHAMP SYS
DNF Scott Morris VILLAGE VOLKSWAGEN ELITE
DNF R Reid richesin INFINITY RACING P/B TOM WILLIAMS BM
DNF Casey Stallard KBC U23
DNF Derek Tavasci 0 Teammate Top 5: Chris Cole
DNF Eli Wemyss TREEHOUSE RACING
DNF Taylor White KBC U23
DNF Lino Asiatico Southern Crescent Cycling
DNF Carter Harris High Country Devo
DNF Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
DNF Rand Allison AYC Junior Development Race Team
DNF John P gilbert 0 Teammate Top 5: Chris Cole
DNF Alan Laytham ST3 CYCLING/SARGE KNIVES
DNF Joshua Detwiler HIGH COUNTRY DEVO P/B PACTIMO
DNF Connor Everett REDEYE VELO
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 31   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Baccino 0
2 Derek Johnson ROGUES RACING
3 Tyler Dishmon HIGH COUNTRY DEVELOPMENT
4 Jed Young GLOBALBIKE SAVANNAH
5 Dustin Antrican KNOXVELO-HARPER AUTO
6 RL Hesson I AM Racing
7 Jeremy Gruber 0 Teammate Win: Daniel Baccino
8 Mason Caperton 0 Teammate Win: Daniel Baccino
9 David Durbin KNOXVELO
10 Nathan Hatfield PCP RACE TEAM
11 Donald Hornback KNOXVELO
12 Zach Lutz RS TECH P/B GRINDSTONE PERFORMANCE
13 Christopher Granju KNOXVELO
14 Dallas Handy HIGH COUNTRY DEVELOPMENT Teammate Top 5: Tyler Dishmon
15 Jorge Collado Southern Crescent Cycling
16 Sherwood Cox BIRMINGHAM BICYCLE CO
DNF Stephen Loadholdt LOWCOUNTRY RACING
18 Eric Eddy HARPER AUTO
DNF Gareth Miller VILLAGE VOLKSWAGON
DNF Jonathan Reeves IAMRACING
DNF Marco Pigni KNOXVELO / HARPER
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Dejager 0
2 Todd Malefyt PRC
3 Spencer Gill 0 Teammate Win: Dan Dejager
4 Keyur Bhatnagar PRC
5 Rodrigo Coelho 0 Teammate Win: Dan Dejager
6 Phillip Carter 0 Teammate Win: Dan Dejager
7 Rob Johnson 0 Teammate Win: Dan Dejager
8 Blake Bennett 0 Teammate Win: Dan Dejager
DNF Chris Rhoad STUDIO RHOAD
DNF Cabot Fairchild TEAM SHRED
DNF Christopher Field KNOXVELO
DNF Martin Mauersberg 0 Teammate Win: Dan Dejager
DNF Mike Hopkins 0 Teammate Win: Dan Dejager
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Patten Cycletherapy/VOMax
2 Daniel Zmolik STAN'S NOTUBES P/B PROFERRIN
3 Shane Braley FINISH STRONG
4 Bryan Lewis 0
5 Fredd Matute Performance by Rossetti
6 Frank Travieso TEAM UNITED HEALTHCARE / THE 706 PR
7 Stephen Bassett Hagens Berman U-23
8 Emile Abraham Incycle-Carbon Components
9 Gerd De keijzer TEAM NOVO NORDISK DEVELOPMENT
10 Johnny Mitchell FINISH STRONG ELITE CYCLING TEAM
11 Winston David CRCA/ LUPUS RACING TEAM
12 Dylan Degan NGCA/MISSION SOURCE
13 Ryan Dewald TEAM NOVO NORDISK DEVELOPMENT
14 Zack Kratche MS. ROSES P/B J.BROWN-CHAMP SYS
15 Forrest Howard HIGH COUNTRY DEVO P/B PACTIMO
16 John Delong STARLIGHT CUSTOM CYCLING APPAREL F
17 Nolan Tankersley VILLAGE VOLKSWAGEN CYCLING TEAM
18 Zachary Hoover VILLAGE VOLKSWAGEN
19 Dan Peairs MATSONMONEY
21 Pierre-louis Verot TEAM NOVO NORDISK DEVELOPMENT
22 Derek Schanze SEASUCKER/GUTTENPLAN COACHING
23 John Hart FRIENDS GREAT SMOKIES CYCLING (TEAM
24 Matt Lee MOCK ORANGE BIKES
25 John Loehner STAN'S NOTUBES P/B PROFERRIN Teammate Top 5: Daniel Zmolik
26 Mike Stone STAN'S NOTUBES P/B PROFERRIN Teammate Top 5: Daniel Zmolik
27 Zeb King STAN'S NOTUBES P/B PROFERRIN Teammate Top 5: Daniel Zmolik
28 Miles Hubbard HIGH COUNTRY DEVO P/B PACTIMO
29 Rolly Weaver 0 Teammate Top 5: Bryan Lewis
30 Amos Harvey ROUND HERE RACING
31 Conor Schunk Finish Strong Elite Cycling Team p/
32 Parker Kyzer FINISH STRONG ELITE CYCLING TEAM
33 Ezra Wardpackard TEAM NOVO NORDISK DEVELOPMENT
34 Jonathan Crowson Visit Knoxville
35 Christopher Deluise TEAM UNITED HEALTHCARE / THE 706 PR
36 Artur Sagat ROUND HERE RACING
37 Matt Moosa STAN'S NOTUBES P/B PROFERRIN Teammate Top 5: Daniel Zmolik
DNF Benjamin Renkema STAN'S NOTUBES P/B PROFERRIN Teammate Top 5: Daniel Zmolik
38 Brian Hill STAN'S NOTUBES P/B PROFERRIN Teammate Top 5: Daniel Zmolik
DNF Hank Booth FINISH STRONG Teammate Top 5: Shane Braley
DNF Mac Brennan BISSELL-ABG-GIANT
DNF Patrick Casey VILLAGE VOLKSWAGEN ELITE
DNF Brais Dacal TEAM NOVO NORDISK DEVELOPMENT
DNF Michael Dalterio TEAM NOVO NORDISK DEVELOPMENT
DNF Brandon Freyer HIGH COUNTRY DEVO P/B PACTIMO
DNF George Garvick HIGH COUNTRY DEVO P/B PACTIMO
DNF Daniel Holt TEAM UNITED HEALTHCARE / THE 706 PR
DNF Shawn Gravois CRCA LUPUS RACING TEAM
DNF Andrew Hodges ROUND HERE RACING
DNF Ben Knoernschild MARX & BENSDORF/ACCM
DNF Jan Kolar CRCA/LUPUS RACING TEAM
DNF Artem Kraitor TEAM NOVO NORDISK DEVELOPMENT
DNF Taylor Little HIGH COUNTRY DEVELOPMENT TEAM P/B P
DNF Justin Lowe MS. ROSES PB J-BROWN /CHAMP SYSTEMS
DNF Brock Mason BIG RING RACING
DNF Christopher Mcgovern TEAM NOVO NORDISK DEVELOPMENT
DNF Cameron Molchan MICRO METALS/BIKE ZOO
DNF Billy Raynor HIGH COUNTRY DEVO P/B PACTIMO
DNF Igor Rudalev CRCA /LUPUS RACING TEAM
DNF Oleg Tanovitsky CRCA/LUPUS RACING TEAM
DNF Sean Weddell HIGH COUNTRY DEVO P/B PACTIMO
DNF James Schurman Lupus Racing Team
DNF Pirovano Andrea Team Novo Nordisk
DNF Chase Goldstein STAN'S NOTUBES P/B PROFERRIN Teammate Top 5: Daniel Zmolik
DNF Kurt Page FGS CYCLING
DNF Kurt Wagner OUTCAST RACING
DNF Mehdi Benhamouda TEAM NOVO NORDISK DEVELOPMENT
DNF Joshua Brown HIGH COUNTRY DEVO P/B PACTIMO
DNF Nathan Robinson US MILITARY ENDURANCE SPORTS
Finishers: Cat 1: 39   Cat 2: 19   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevy Ramos 0
2 Kim Bishop FIETS MAAN RACING/LUNA CYCLES
3 Morgan Miller HUB ENDURANCE WOMENS CYCLING TEAM
4 Sybil Smith Tri-Cities Road Club
5 Maria Danker Harper Auto
DNF Amanda Calvird 0 Teammate Win: Trevy Ramos
DNF Sally Chu TACO MAMACITA/SCENIC CITY VELO
DNF Rebeccah Graves ROCKY TOP MULTISPORT CLUB
DNF Christy Mccartney TACO MAMACITA/ SCENIC CITY VELO
DNF Rachel Ralph 0 Teammate Win: Trevy Ramos
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christy Keely PEPPER PALACE
2 Amy Phillips PEPPER PALACE PRO CYCLING
3 Amy Floyd ST3
4 Sarah Maloney HAPPY TOOTH Women RACING
5 Grace Chappell HAPPY TOOTH Women RACING
6 Susan Jones - morgan ZOOM
7 Angelina Stevens HAPPY TOOTH Women RACING Teammate Top 5: Sarah Maloney
8 Stephanie Rynas Taco Mamacita
DNF Laura Jorgensen PEPPER PALACE Teammate Win: Christy Keely
DNF Jennifer Wakeman TEAM ZOOM
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 3