Log In
GDVC Spring Crit #2 • Apr 17 2016
Clear, 75 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Durepo Brazen Dropouts Cycling Team
2 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Joel Stewart
4 Tyler Giese Great Dane Velo Club p/b Capital Br
5 Michael Lucas ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Win: Ryan Durepo
7 Ryan Girouard UW-Whitewater Cycling
8 Robert Berry BELGIANWERKX
9 Tyler Fitzgerald University of Vermont
10 Alex Edwards
11 Tony Chiodi Avant Cycling p/b Precision Plus
12 Tim Hartung Trek Midwest Team
13 Peter Nelson
14 Andrew Perez Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Win: Ryan Durepo
15 Mitchell Dutczak Velocause Centraal Cycling
16 Michael Swart Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Top 5: Tyler Giese
17 Jim Chiodi Diablo Cycling
18 Gaben Moore MadCity Racing
19 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Jake Tarnowski
20 Kenny Peterson Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
21 Caleb Kitzerow Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Top 5: Tyler Giese
22 Dan Rudrud Bahati-WTR
23 Gary Baisa Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Win: Ryan Durepo
24 Bryson Mcdougall ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Jake Tarnowski
25 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
26 Jero Bean Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Win: Ryan Durepo
27 Wayne Sletten Lakes Area Physical Therapy
28 Derek Landwehr Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Win: Ryan Durepo
29 Ryan Foley
30 Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Win: Ryan Durepo
31 Josh Mckinney Trek Midwest Team
32 Quentin Gniot Gryphon Velo Racing
33 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
34 Ryan Schmeling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Jake Tarnowski
35 Darryl Mataya MadCity Racing
36 Phillip Godkin ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Jake Tarnowski
37 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Win: Ryan Durepo
38 Randy Flesch Team Wheel & Sprocket
39 Didier Jason Team Extreme
40 Tristin Suhonen US Military Endurance Sports
41 Tyson Beck LAPT CC
DNF Robert Sorenson Gryphon Velo Racing
43 Otley Freymiller
DNF Matthew Povlich Hollander Benelux Racing
DNF Tim Grace Gryphon Velo Racing
DNF Sean Mccarthy ABD Cycling Club
DNF Kaz Milas Kenosha Velosport Cycling
DNF Zach Butler
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 23   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Bryson Mcdougall ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Henry Lutz
3 Rich Grunewald
4 Ralph Rufo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Henry Lutz
5 Vincent Steger
6 Andrew Murphy
7 Derek Landwehr Brazen Dropouts Cycling Team
8 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
9 Ryan Schmeling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Henry Lutz
10 Andrew Perez Brazen Dropouts Cycling Team
11 Jim Toombs Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
12 Phillip Van asten
13 Bryce Haws
14 William Benton Great Dane Velo Club p/b Capital Br
15 Corey Horning Angry Monkeys Racing
16 John Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Henry Lutz
17 Aaron Van lieshout Wisconsin Cycling at UW-Madison
18 Andrew Smits Diablo Cycling
19 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
20 Nelsen Wahlstrom
21 Curran Beckler University of Wisconsin-Platteville
22 Aaron Gabriel
23 Ryan Foley
24 Eric Staats Brazen Dropouts Cycling Team
25 Cory Samz Brazen Dropouts
26 Philip Schommer
27 Simon Fallai
28 Wayne Sletten Lakes Area Physical Therapy
29 Jack Davies University of Wisconsin-Platteville
30 Craig Haydock US Military Endurance Sports
31 Andrew Einspanier Brazen Dropouts Cycling Team
32 Shayne Santi
33 Ian Tweedie Team Velocause
34 Larry Gausmann Brazen Dropouts
35 Keith Berube
36 Michael Kernan Brazen Dropouts Cycling Team
37 Benjamin Ambrosini University of Wisconsin-Platteville
38 Shane Armstrong
39 Tristin Suhonen US Military Endurance Sports
40 Ryan Durrie
41 Peter Ackermann
42 Daniel Krutzik
43 Matthew Katz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Henry Lutz
44 Otley Freymiller
45 Mike Kahl Brazen Dropouts Cycling Team
46 Jason Milesko Great Dane Velo Club p/b Capital Br
DNF Timothy Reinhardt
DNF Christopher Stotesbery
DNF Kenny Kemp Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Jesus Lopez MadCity Velo Club
DNF Mike Roth Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 33   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ralph Rufo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Corey Horning Angry Monkeys Racing
3 Andrew Einspanier Brazen Dropouts Cycling Team
4 Jim Toombs Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
5 Michael Kernan Brazen Dropouts Cycling Team
6 Vincent Steger
7 Eric Staats Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Einspanier
8 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
9 Philip Schommer
10 Andrew Smits Diablo Cycling
11 Nelsen Wahlstrom
12 Sean Bayer
13 Timothy Reinhardt
14 Rich Grunewald
15 Shawn Nelson
16 Phillip Van asten
17 Ryan Durrie
18 Simon Fallai
19 Craig Haydock US Military Endurance Sports
20 Daniel Krutzik
21 Johnny Hudson Main Street Bicycles Sasquatch Squa
22 Matthew Katz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Ralph Rufo
23 Sam Naggatz Junior Dropouts
24 Hunter Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Ralph Rufo
25 Skyler Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Ralph Rufo
26 Todd Case INTENT
DNF Thomas Halloran
DNF Jesus Lopez MadCity Velo Club
DNF Christopher Stotesbery
DNF Kenny Kemp Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Einspanier
DNF Nathaniel Roy
Finishers: Cat 5: 29   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Kunert Great Dane Velo Club (GDVC)
2 Bryan Fosler 801 W. Madison
3 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
4 Seth Eckert 801 W. Madison
5 Trey Hedgecock NorthStar Development Cycling
6 John Kuhfahl xXx Racing
7 Leif Byrge-liebig Avant Cycling p/b Precision Plus
8 Chris Lowry
9 Jay Maas 801 W. Madison Teammate Top 5: Bryan Fosler
10 Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Nicholas Sabel
11 Isaac Mcfee Above and Beyond Cancer p/b Scheels
12 David Blodgett Great Dane Velo Club (GDVC) Teammate Win: John Kunert
13 Micah Moran 801 W. Madison Teammate Top 5: Bryan Fosler
14 Julian Toumey Great Dane Velo Club p/b Capital Br
15 Mark Norton
16 Spencer Oswald Amore & Vita-USA Racing
17 Stephen Wagstaff Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Nicholas Sabel
18 Ryan Bodge 801 W. Madison Teammate Top 5: Bryan Fosler
19 David Kay Great Dane Velo Club (GDVC) Teammate Win: John Kunert
20 Kenneth Haines Team Wheel & Sprocket
DNF Tony Chiodi Avant Cycling p/b Precision Plus
DNF Steven Downs Great Dane Velo Club p/b Capital Br
DNF Brian Turany MadCity Racing
DNF Brian Leatherman Team Velocause
DNF Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Tristan Petsch-horvath Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Nicholas Sabel
DNF Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Douglas Ansel Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 15   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayla Doan KS Energy Services / MOSH / Team Wi
2 Jane Landretti Brazen Dropouts Cycling Team
3 Antonia Leal
4 Diane Ostenso Trek Midwest Team
5 Josi Brynick City Hub Cyclery Race Team
6 Tara Mccloskey Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
7 Jodie Prestine ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
8 Heidi Stangl Team Velocause
9 Meredith Peterson MadCity Velo Club
10 Katherine Klausing Great Dane Velo Club p/b Capital Br
11 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Jane Landretti
12 Lisa Johns Trek Midwest Team Teammate Top 5: Diane Ostenso
13 Heidi Ploeg Trek Midwest Team Teammate Top 5: Diane Ostenso
14 Morgan Fisher Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 April Beard Trek Midwest Team
2 Kellee Colvard Great Dane Velo Club p/b Capital Br
3 Anne Mayer Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Erin Serrault Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Jodie Prestine ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Kari Myrland
7 Katie Taylor
8 Christina Outlay
9 Sarrut Ouk
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie Team Velocause
2 Austin Peterson Junior Dropouts
3 Skyler Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Jack Spende ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Landon Nelson
6 Lucas Lenoch Junior Dropouts
7 Lance Mikkelson
8 Henrique Lowe
9 Gabriel Skalsky Junior Dropouts Teammate Top 5: Austin Peterson
10 Tyler Peterson Brazen Dropouts
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryson Mcdougall ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Ralph Rufo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Bryson Mcdougall
3 Jordan Javor ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Bryson Mcdougall
4 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Bryson Mcdougall
5 Henry Mcalvanah Junior Dropouts
6 Ian Tweedie Team Velocause
7 Mitchell Dutczak Velocause Centraal Cycling
8 Matthew Katz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Bryson Mcdougall
9 Hunter Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Bryson Mcdougall
10 Joey Godiska Brazen Dropouts
11 Elijah Skalsky Brazen Dropouts Cycling Team
12 Sam Naggatz Junior Dropouts Teammate Top 5: Henry Mcalvanah
13 Samuel Sieloff Brazen Dropouts
14 Adler Kennedy
15 Jakob Statz Junior Dropouts Teammate Top 5: Henry Mcalvanah
16 Skyler Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Bryson Mcdougall
17 Jack Spende ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Bryson Mcdougall
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Revere Greist Great Dane Velo Club
3 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion
4 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Clayton Chase Avant Cycling p/b Precision Plus
6 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
7 Brian Turany MadCity Racing
8 Brian Leatherman Team Velocause
9 Ben Lund Hollander Benelux Racing p/b Badger
10 Jason Landretti Great Dane Velo Club p/b Capital Br
11 Eric Knuth Trek Midwest Team
12 John Van susteren Lakes Area Physical Therapy
13 Ryan Fandre CZ Velo
14 Mark Hughes CZ Velo
15 Corey Dempski Hollander Benelux Racing p/b Badger
16 Steven Downs Great Dane Velo Club p/b Capital Br
17 Jeffrey Elam Team Velocause
18 Samuel Tobias ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
19 Nathan Troia Team Bicycle Heaven
20 Christian Gridley Great Dane Velo Club p/b Capital Br
21 Rudy Byron CZ Velo
22 Kevin Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Michael Klapperich LAPT CC
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 11   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Strelecki
2 Jeffrey Elam Team Velocause
3 Shane Meakim Lakes Area Physical Therapy
4 Robert Gauss Lakes Area Physical Therapy
5 Mark Elsdon Great Dane Velo Club p/b Capital Br
6 Russ Kempka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Kelly Shurilla KS Energy Services / MOSH / Team Wi
8 Jay Snyder Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Shane Meakim
9 Peter Armstrong
10 Jarred Cassady Trek Midwest Team
11 David Blomme Trek Midwest Team
12 James Broennimann Hollander RDC
13 Peter Nelson
14 Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team
15 Brian Turany MadCity Racing
16 Lee Sensenbrenner Brazen Dropouts Cycling Team
17 Jay Gullixson Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Top 5: Mark Elsdon
18 Paul Kiedrowski Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Shane Meakim
19 Daniel Valenza Great Dane Velo Club (GDVC)
20 Bill Putnam MadCity Velo Club
21 Randy Flesch Team Wheel & Sprocket
22 Quentin Gniot Gryphon Velo Racing
23 Phillip Godkin ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
24 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
25 Larry Gausmann Brazen Dropouts
26 Robert Sorenson Gryphon Velo Racing
27 Tyson Beck LAPT CC Teammate Top 5: Shane Meakim
28 Otley Freymiller
DNF Barney Sheafor Trek Midwest Team
DNF Tim Grace Gryphon Velo Racing
DNF Joel Stewart
DNF Didier Jason Team Extreme
DNF Mike Kahl Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Edward Dutczak
DNF Andrew Lowe PSIMET Racing
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs
2 Kenneth Haines Team Wheel & Sprocket
3 John Van susteren Lakes Area Physical Therapy
4 Eric Knuth Trek Midwest Team
5 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
6 Dean Lazenby Great Dane Velo Club p/b Capital Br
7 Michael Meteyer Trek Midwest Team Teammate Top 5: Eric Knuth
8 Michael Klapperich LAPT CC Teammate Top 5: John Van susteren
9 Gordon Paulson Trek Midwest Team Teammate Top 5: Eric Knuth
10 David Simmermon
11 Daniel Valenza Great Dane Velo Club (GDVC)
12 Glen Jones Trek Midwest Team Teammate Top 5: Eric Knuth
13 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
14 Daniel Guilfoil
15 Jim Chiodi Diablo Cycling
16 Kent Mcdaniel
17 James Merrifield Trek Midwest Team Teammate Top 5: Eric Knuth
18 Kevin Lantz PBC Racing
DNF Barney Sheafor Trek Midwest Team Teammate Top 5: Eric Knuth
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayla Doan KS Energy Services / MOSH / Team Wi
2 Jane Landretti Brazen Dropouts Cycling Team
3 Antonia Leal
4 Diane Ostenso Trek Midwest Team
5 Josi Brynick City Hub Cyclery Race Team
6 Tara Mccloskey Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
7 Jodie Prestine ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
8 Heidi Stangl Team Velocause
9 Meredith Peterson MadCity Velo Club
10 Katherine Klausing Great Dane Velo Club p/b Capital Br
11 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Jane Landretti
12 Lisa Johns Trek Midwest Team Teammate Top 5: Diane Ostenso
13 Heidi Ploeg Trek Midwest Team Teammate Top 5: Diane Ostenso
14 Morgan Fisher Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 April Beard Trek Midwest Team
2 Kellee Colvard Great Dane Velo Club p/b Capital Br
3 Anne Mayer Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Erin Serrault Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Jodie Prestine ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Kari Myrland
7 Katie Taylor
8 Christina Outlay
9 Sarrut Ouk
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martina Walling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Marie Outlay Junior Dropouts
Finishers: Cat 4: 2