Log In
Tour de Syracuse - Criterium • May 21 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Gregoire Team Ommegang-Syracuse Bicycle 0:58:34
1
2 Corey Knowles Team ROG 0:58:34
2
3 Jeremy Wickham corning /notubes race team 0:58:34
3
4 Michael Cormier Pearl Street 0:58:34
4
5 Joe Magro Lancaster Regional Cycling 0:58:34
5
6 Adam Schwarzweller Solo Break Racing 0:58:34
6
7 Eric Korolewski Team Ommegang - Syracuse Bicycle 0:58:34
7
Teammate Win: Eric Gregoire
8 John Hertzler Corning Race Team 0:58:34
8
9 Willie Payton 0:58:34
9
10 Tim Akers Wear On Earth 0:58:34
10
11 Ken Thomas Pearl Street 0:58:34
11
Teammate Top 5: Michael Cormier
12 Jeffrey Henderson 0:58:34
12
13 James Walker Team Placid Planet 0:58:34
13
14 Edward Klock-mccook Human Zoom/Pabst Blue Ribbon 0:58:34
14
15 Manuel Caliz Shirks Racing Presented by Trek 0:58:34
15
16 Brandon Milet Farm Team Elite Riders 0:58:34
16
17 James Cowle Pearl Street 0:58:34
17
Teammate Top 5: Michael Cormier
18 Brett Mckay Team Competitive Gear 0:58:34
18
19 Bill Mcgreevy Team Placid Planet 0:58:34
19
20 Arthur Roulac CRCA / Houlihan-Lokey Sanchez 0:58:34
20
21 Samuel Schaeffer CRCA/Houlihan Lokey-Sanchez 0:58:34
21
22 Daniel Hertzler Corning Notubes 0:58:34
22
23 David Yacobelli Corning/NoTubes Race Team 0:58:34
23
Teammate Top 5: Jeremy Wickham
24 Robert Dietrick Minerva Design Cycling Team/GVCC 0:58:34
24
25 Austin Mclenithan Farm Team Elite 0:58:34
25
26 Matt Goedeke Stage5/Cycling Fusion 0:58:34
26
27 Dylan Pudiak Monroe Extingusher 0:58:34
27
28 Frank Grillo Pearl Street Grill & Brewery/Buffal 0:59:15
Off The Back
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Chan CAWES p/b SPECIALIZED 0:52:20
1
2 Gaetane Perreault Max Power, BikeLoff 0:52:20
2
3 Kyleanne Hunter CAWES p/b Specialized 0:52:20
3
Teammate Win: Rebecca Chan
4 Vanessa Mccaffery Corning/NoTubes Race Team 0:52:20
4
5 Traci Cummings Ingram micro/tom's pro bike 0:52:20
5
6 Colleen Conway CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Ch 0:52:20
6
7 Shana Lydon Full Moon Vista 0:52:20
7
8 Julie Mckenzie ORC 0:52:20
8
9 Jennifer Rea Nalgene/R3 0:52:20
9
10 Yvonne Schumacher Nova Cycle Sport Foundation ISCorp -1 lap
Off The Back
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan D'alba Schuylkill Navy Racing 0:47:03
1
2 Loren Swears Team Elevate Cycles 0:47:03
2
3 Jonathan Giahn CRCA/Asphalt Green Cycling Team 0:47:03
3
4 Bradford Stratton Capital Bicycle Racing Club 0:47:03
4
5 Seth Demarrais Capital Bicycle Racing Club 0:47:03
5
6 Matthew Vandivort CRCA/Siggi's/NYVelocity 0:47:03
6
7 Ben Barnhardt The Bike Shop / NorthTowns Imaging 0:47:03
7
8 Bryan Bonn The Bike Shop / Northtowns Imaging 0:47:03
8
9 Jeff Gagliardo Twin Line Velo 0:47:03
9
10 Christopher Fey Team Placid Planet 0:47:03
10
11 Dylan Gallagher Team Overlook Mtn Bicycles 0:47:03
11
12 Dylan Dearborn Capital Bicycle Racing Club 0:47:03
12
Teammate Top 5: Bradford Stratton
13 Randy Hadzor Mello Velo / Middle Ages / BTB 0:47:03
13
14 Tod Gentry Cornell Cycling Club 0:47:03
14
15 Owen Laurion Monroe Extinguisher/Solo Break Raci 0:47:03
15
16 Timothy Bouchard The Bike Shop / Northtowns Imaging 0:47:03
16
17 Phil Batten Team Ommegang - Syracuse Bicycle 0:47:03
17
18 Graham Macbeth CRCA/Setanta 0:47:03
18
19 David Moore Team Ommegang - Syracuse Bicycle 0:47:03
19
20 Nate Foster Human Zoom 0:47:03
20
21 Leonard Galati CRCA / Teany Cycling 0:47:03
21
22 Joseph Tindal Expo/Superior Energy 0:47:03
22
23 Kenneth Reilly pawling cycle & sport 0:47:03
23
24 Brenden Conway Buffalo Velo 0:47:03
24
25 Richard Serton CNYC 0:47:03
25
26 Raymond Willard Team Ommegang-Syracuse Bicycle 0:47:03
26
27 Philip Nesbitt Monroe Extinguisher / SBR Cycling T 0:47:03
27
28 Brian Decann WVU Cycling 0:47:03
28
29 Fred Harle Team Ommegang - Syracuse Bicycle 0:47:03
29
30 Yohsuke Takakura Capital Bicycle Racing Club 0:47:03
30
Teammate Top 5: Bradford Stratton
31 Micha Ophir CRCA 0:47:03
31
32 Mike Klein Team Wear On Earth 0:47:03
32
33 Steven Gates Paceline Cycling/CNYC 0:47:03
33
34 Jeff Krywanczyk Team Wear on Earth 0:47:03
34
35 Jscott Korbich GS Simmeria 0:47:03
35
36 Christian Cej Pearl Street 0:47:03
36
37 Andrew Reagan Virginia Tech 0:47:03
37
38 Robert Sobon unattached 0:47:03
38
39 Peter Pelychaty Corning Notubes 0:47:03
39
40 Nathan Morgan Team Elevate Cycles 0:47:03
40
Teammate Top 5: Loren Swears
41 Alex Rapavi Freshbikes p/b SKANSKA 0:47:03
41
42 Tim Andrus Rogue Race Team 0:47:16
43 Paul Wojciak Pawling Cycle and Sport 0:47:16
44 Sean Behrman Team Ommegang Syracuse Bicycle 0:47:16
45 Richard Scudney CRCA/Asphalt Green Cycling Team 0:47:16 Teammate Top 5: Jonathan Giahn
46 Aaron Johnson Team Ommegang-Syracuse Bicycle 0:47:16
47 Barry Koblnz CBRC 0:47:28 Teammate Top 5: Bradford Stratton
48 Adam Trost The Bike Shop/NorthTowns Imaging 0:47:31
49 Ethan Frost Christiana Care PT+/FSVS 0:47:31
50 Timothy Raggets Park Ave Bike Multi Sport Team 0:47:31
51 Charles Bird CRCA/siggis/NYVelocity 0:47:52
Off The Back
52 Bryan Blake MaxpowerCycling.com
Off The Back
53 Luke Thomas RIT Cycling lapped
Off The Back
54 Thomas Weichmann The Bike Shop / Northtowns Imaging lapped
Off The Back
55 Michael Lenihan Battenkill-United lapped
Off The Back
56 Nicholas Pacchioli Syracuse University Cycling Club lapped
Off The Back
57 Stephen Poirier Syracuse University Cycling Team lapped
Off The Back
Starters:60   Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 41   Cat 5: 6   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Kelly Pearl Street Cycling 0:36:15
2 Danielle Kosecki CRCA/Asphalt Green Cycling Team 0:36:18
1
3 Emily Elbers Farm Team Elite Women 0:36:18
2
4 Jackie Mckay Team Competitive Gear 0:36:18
3
5 Victoria Brumfield CRCA / Radical Media 0:36:18
4
6 Lisa Kennish CRCA/Asphalt Green Cycling Team 0:36:18
5
7 Nicole Laplante Team Placid Planet 0:36:18
6
8 Melissa Mccreary Team Elevate Cycles 0:36:18
7
9 Christine Feehan Team Elevate Cycles 0:36:18
8
10 Evelyn Korbich Young Medalist/Team Rothrock 0:36:18
9
11 Dana Cooreman Mission In Motion / TVC 0:36:18
10
12 Stephanie Kaplan CRCA/Asphalt Green Cycling Team 0:36:18
11
Teammate Top 5: Danielle Kosecki
13 Lilynn Graves Corning/NoTubes Race Team 0:36:18
12
14 Madeleine Bonneville Team Elevate Cycles 0:36:18
13
15 Kelly Dietrick Mac 5 Bikes/GVCC 0:36:18
14
16 Cathleen London CRCA/Asphalt Green Cycling Team 0:36:22 Teammate Top 5: Danielle Kosecki
17 Meghan Schloat Asphalt Green Cycling Team 0:37:56
Off The Back
18 Donna Moody Team Placid Planet 0:37:57
Off The Back
19 Mhairi Gilmore 0:37:57
Off The Back
20 Jaime Lawlor 0:37:57
Off The Back
21 Christina Nash Capital Bicycle Racing Club 0:37:57
Off The Back
22 Robin Morgan Corning/Notubes Race Team 0:39:16
Off The Back
23 Denise Moore -1 lap
Off The Back
Starters:24   Finishers: Cat 4: 20   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Bertram Team Ommegang-Syracuse Bicycle 0:34:32
2 Kurt Woodruff RUUD RACING 0:34:36
1
3 Kent Sante _ 0:34:36
2
4 Jamie Campbell team bikeloft 0:34:36
3
5 Eric Jarvi MaxPower Cycling 0:34:36
4
6 Brian Six 0:34:36
5
7 Dan Schroen CNB / GVCC 0:34:36
6
8 Dale Beckwith Central New York Cyclist 0:34:36
7
9 Rick Years TVC/RR 0:34:36
8
10 Eric Giehl Nice Tri/GVCC 0:34:36
9
11 Joshua Lahr Blue Mountain Velo 0:34:36
10
12 Timothy Scanlan 0:34:36
11
13 Daniel Rivers Maxpower Cycling Team 0:34:36
12
14 Gregory Kraft Buffalo Velo / Buffalo Cycling Club 0:34:36
13
15 Edward King CNYC 0:34:36
14
16 Chris Caza Maxpowercycling.com 0:34:36
15
17 Rich Jarvi Maxpowercycling.com 0:34:36
16
18 Eric Gustafson Wear on Earth 0:34:36
17
19 Scott Sears unattached 0:34:36
18
20 David Grieves Onondaga Cycling Club 0:34:36
19
21 Doake Brown unattached 0:34:36
20
22 Eric Dombkowski OCC 0:34:43
23 Todd Relyea Onondaga Cycling Club 0:34:43
24 Thomas Robinson BuffaloVelo/Buffalo Bicycling Club 0:34:43
25 Edward Curley CNYC 0:34:43
26 Paul Gutwin GMBC 0:34:43
27 James Trevvett lapped
Off The Back
28 Bob Nugent Syracuse Chargers lapped
Off The Back
29 Phil Neisser Team Wear on Earth lapped
Off The Back
30 Kenneth Trainor lapped
Off The Back
Starters:31   Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 17   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Engbretion First Capital Cycling 0:33:15
1
2 Matt Delaney Team High Peaks Cyclery 0:33:15
2
3 Jonathan Benner 0:33:15
3
4 Daghan Perker Asphalt Green 0:33:15
4
5 Eric Thomas Team Elevate Cycles 0:33:15
5
6 Matthew Worstell Syracuse University 0:33:15
6
7 Kevin Howard university of rochester 0:33:15
7
8 Jeffrey Coons 0:33:15
8
9 Jason Mccreary Team Elevate Cycles 0:33:15
9
Teammate Top 5: Eric Thomas
10 Timothy Paul 0:33:15
10
11 Seth Gallagher Team Overlook Mtn. Bicycles 0:33:15
11
12 Brad Helmetsie Tioga Velo Club 0:33:15
12
13 Wesley Hadzor mello velo 0:33:15
13
14 Andy Nadeau University of Rochester 0:33:15
14
15 Scott Mills CRCA/Asphalt Green Cycling Team 0:33:15
15
16 Paul Santini CRCA/Asphalt Green Cycling Team 0:33:15
16
17 Kyle Oberdorf 0:33:15
17
18 Carl Pfranger Dick Sonne's Racing/ Mohawk Valley 0:33:15
18
19 Kyle Gagnier 0:33:15
19
20 Blair Sturm Rogue Race Team 0:33:15
20
21 Lee Johnson TEAM ELEVATE CYCLES 0:33:15
21
Teammate Top 5: Eric Thomas
22 Brian Camara lapped
Off The Back
23 Anthony Sylor Livingston Cycling Club/Swain Sport lapped
Off The Back
24 Justin Tetlow Clarkson Alumni lapped
Off The Back
25 Neil Hueber Mello Velo/Middle Ages lapped
Off The Back
26 Joe Robitaille CRCA- Eastern Mountain Sports lapped
Off The Back
27 Tim Kohanski lapped
Off The Back
Starters:28   Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 16   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hugo Schreur Liberty Cycle 0:18:51
2 Mark Yaroshevsky Young Medalists / Team Rothrock 0:18:51
3 Liam Drake FARM TEAM CYCLING 0:19:01
4 Jonathan Krause Young Medalists/Team Rothrock 0:19:01
5 Tyler Koziol FARM TEAM CYCLING 0:19:54
6 Stewart Falso Onondaga Cycling Club 0:21:57
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Dudzik Createx/Benidorm/EBCC 0:19:11
1
2 Gianni Polhemus FARM TEAM CYCLING 0:19:11
2
3 Sean Rice Team Somerset 0:19:11
3
4 Phillip Truppelli Colavita-Baci U19 0:19:11
4
5 Tyler Mower Pro Bikes 0:19:11
5
6 Stuart Witkowski Young Medalists/ Team Rothrock 0:19:11
6
7 Wyatt Drake FARM TEAM CYCLING 0:19:11
7
Teammate Top 5: Gianni Polhemus
8 Marcello Cesario Young Medalists / Team ROTHROCK 0:19:11
8
9 Alec Ratzell Young Medalists / Team Rothrock 0:19:11
9
10 Ian Baun UPMC/ProBikes 0:19:59
Off The Back
11 Christian Ricci 0:20:19
Off The Back
12 Paul Dallemagne FARM TEAM CYCLING 0:22:17
Off The Back
Teammate Top 5: Gianni Polhemus
13 Connor Lenihan FARM TEAM CYCLING 0:22:19
Off The Back
Teammate Top 5: Gianni Polhemus
Starters:15   Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Ratzell Young Medalists / Team Rothrock 0:33:27
1
2 Juan Pimentel jr. CRCA/jr Development 0:33:27
2
3 Noah Granigan Team Specialized - Rising STARS p/b 0:33:27
3
4 Teddy Kozlowski Liberty Cycle 0:33:27
4
5 Jeremy Boyle Young Medalist / Team Rothrock 0:33:27
5
Teammate Win: Greg Ratzell
6 Luke Bateman Young Medalists/Team Rothrock 0:33:27
6
Teammate Win: Greg Ratzell
7 Derek Cote Createx/Benidorm/EBCC 0:33:27
7
8 Samuel Morkal-willia mCRCA/jr Development 0:33:27
8
9 William Pestcoe Young Medalists /Team Rothrock 0:33:27
9
Teammate Win: Greg Ratzell
10 Zachary Houlik Young Medalists/Team Rothrock 0:33:27
10
Teammate Win: Greg Ratzell
11 Gavin Hess MVP Healthcare/G2 Junior Devo 0:33:27
11
12 Keane Brennan FARM TEAM CYCLING 0:33:27
12
13 Dakota Schaeffer Young Medalists/Team Rothrock 0:33:34 Teammate Win: Greg Ratzell
14 Regan Young Genesee Valley Cycling Club 0:34:36
Off The Back
15 Marco Huot Genesee Valley Cycling Club -1 lap
Off The Back
16 Peter Harris Young Medalists/Team Rothrock -1 lap
Off The Back
Teammate Win: Greg Ratzell
17 Chris Worden Team CF -2 laps
Off The Back
18 Henri Young Genesee Valley Cycling Club -2 laps
Off The Back
19 Daniel Lauritzen Young Medalists/Team Rothrock -2 laps
Off The Back
Teammate Win: Greg Ratzell
20 Victor j. Pedraza Team Placid Planet -2 laps
Off The Back
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Semian Mid-Atlantic Cycling Club 0:33:27
1
2 Micah Engle Young Medalists / Team Rothrock 0:33:27
2
3 John Nesbit CRCA/jr Development 0:33:27
3
4 Christopher Meacham YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK 0:33:27
4
5 Lucca Zeray CRCA/jr Development 0:33:27
5
6 Dag Anderson Team Specialized - Rising STARS p/b 0:33:27
6
7 John Holden MVP Health Care G2 / GVCC 0:33:27
7
8 Zach Bender Team Specialized - Rising STARS p/b 0:33:27
8
9 Eli Mernit CRCA/jr Development 0:33:27
9
Teammate Top 5: John Nesbit
10 Daniel Jardin MaxPowerCycling 0:33:27
10
11 Zack Hutchins Team Specialized-Rising Stars p/b B 0:33:34
12 Hunter Dansin FARM TEAM CYCLING 0:33:50
13 Andrew Pryhuber G2/MVP Health Care Jr. Team -1 lap
Off The Back
14 Matt Brophy G2/GVCC -1 lap
Off The Back
15 Christopher Krause Young Medalists-Team Dual Temp -2 laps
Off The Back
Teammate Top 5: Micah Engle
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sierra Watkins Young Medalists / Team Rothrock 0:19:31
2 Dagny Drake FARM TEAM CYCLING 0:20:08
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Saunders Team Somerset 0:19:43
2 Julia Sante FARM TEAM CYCLING 0:20:54
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nadia Latzgo Young Medalists/Team Rothrock 0:36:18
2 Brittany Sumner FARM TEAM CYCLING 0:37:57
3 Emily Krause Young Medalists-Team Rothrock -1 lap Teammate Win: Nadia Latzgo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Krip SUL/Hincapie 0:48:15
1
2 Rick Randall Monroe Extinguisher / SBR Cycling T 0:48:15
2
3 Craig Mattern Nalgene R3 0:48:15
3
4 Greg Cavanagh dope SUL / Hincapie 0:48:15
4
Teammate Win: Bruce Krip
5 Ken Thomas Pearl Street 0:48:15
5
6 Dan Staffo Handlebars cycling company 0:48:15
6
7 David Hansen Rogue Race Team 0:48:15
7
8 Jason Dellilo BIKE LOFT 0:48:15
8
9 Dieter Drake Battenkill-United / anthemcycles.co 0:48:15
9
10 Marc Bertucco Kissena Cycling Club 0:48:15
10
11 Jeff Hoover maxpowercycling 0:48:15
11
12 Brian Nilsson 0:48:15
12
13 Lance Johnson Handlebars Cycle 0:48:15
13
14 Christian Cej Pearl Street 0:48:15
14
Teammate Top 5: Ken Thomas
15 Noel Bonk MaxPower Cycling 0:48:28
16 Craig Hawkes THE CYCLERY 0:48:41
17 Mike Spangenberg VALLEY BIKE AND SKI WERKS RACING 0:50:37
Off The Back
Starters:18   Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 4: 6   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 M. andrew Ruiz CCC/Keltic Construction/Zanes Cycle 0:48:15
1
2 Peter Hoag Ruud Racing Tioga Velo Club 0:48:15
2
3 Volodymyr Spantchek Pitsford Pointing 0:48:15
3
4 David Hoag RUDD RACING TIOGA VELO 0:48:15
4
5 Scott Wright MaxPower Cycling 0:48:15
5
6 Tom Ratzell GS Simmeria 0:48:15
6
7 Mark Sumner CCC/Keltic Const/Zanes Cycles 0:48:15
7
8 Jim Reed Rogue Race Team 0:48:15
8
9 Paul Heffler Ottawa Bicycle Club 0:48:15
9
10 Carl Reglar Team Danbury Audi/Pedal and Pump 0:48:15
10
11 Brian Polhemus Battenkill-united 0:48:15
11
12 David Faso MaxPowerCycling.com 0:48:15
12
13 Michael Traxler Malgene R3 0:48:15
13
14 Gregory Gray ROG 0:48:15
14
15 Andrew Ross MaxPowerCycling.com 0:48:28
16 David Thornton Competitive Gear 0:48:28
17 Raymond Falso Team Ommegang - Syracuse Bicycle 0:48:28
18 Daniel Wnorowski MaxPower Dante's OCC 0:48:28
19 Dan Fitch Team Ommegang - Syracuse Bicycle 0:48:28
20 Dwight Roth GVCC/Quality Care Pharmacies 0:48:45
21 Owen Wood Team ROG 0:48:45
22 Chris De lancey team ROG/gvcc 0:49:02
Off The Back
23 Jim Van leer FLCC/Chris Cookies Swan lapped
Off The Back
24 David Paccone Corning/Notubes Race Team lapped
Off The Back
25 Bruno Ricci lapped
Off The Back
Starters:28   Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 10   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Tinston Westwood Velo 0:43:57
2 Tim Leonard Capital Bike Racing Club 0:43:57
3 Cliff Six Max Power, BikeLoff 0:44:53
4 Dan Reilly Team Placid Planet 0:44:53
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Mccarthy NYPS/PITTSFORDPAINTING 0:43:57
2 Dave Beals Capital Bicycle Racing Club 0:43:57
3 William Dowling unattached/BBC 0:44:53
4 Tim Riley Buffalo Bicycling Club 0:45:41
5 Lap harold Schmidt Team Placid Planet -1
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Wells MVP Health Care Cycling 0:58:34
1
2 Todd Scheske MVP Health Care Cycling 0:58:34
2
Teammate Win: Steve Wells
3 Brent Morehouse 0:58:34
3
4 Bill Golembieski Bike Loft East 0:58:34
4
5 Brian Klotz Corning/Notubes Race Team 0:58:34
5
6 Benjamin Salibra Bike Loft East 0:58:34
6
7 Don Sproull ChrisCookies.com/Swan Cycles/FLCC 0:58:34
7
8 Craig Nichols MVP Health Care Cycling 0:58:34
8
Teammate Win: Steve Wells
9 Andy Lytwynec MVP Health Care Cycling 0:58:34
9
Teammate Win: Steve Wells
10 Andrew Melnychenko Maxpowercycling.com 0:58:34
10
11 Cory Burns Embrocation Cyling Journal Elite Te 0:58:34
11
12 Steve Sloan Team Somerville Bicycle Shop 0:58:34
12
13 Wayne Bray Embrocation Cycling Journal 0:58:34
13
14 Jeff Zygo MVP Health Care Cycling 0:58:43 Teammate Win: Steve Wells
Starters:15   Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenny Ives Farm Team Elite Riders 0:52:20
1
2 Christine Schryver Full Moon Vista 0:52:20
2
3 Anna Young MVP Health Care Cycling 0:52:20
3
4 Marjolein Schat Corning/Notubes Race Team 0:52:20
4
5 Dara Kiese CRCA/Radical Media 0:52:20
5
6 Ellen Moses CRCA Comedy Central 0:52:20
6
7 Maria Quiroga CRCA/Radical Media 0:52:20
7
Teammate Top 5: Dara Kiese
8 Ruth Sherman Corning Notubes 0:52:20
8
9 Yvette Labombard Full Moon Vista 0:52:20
9
Teammate Top 5: Christine Schryver
10 Sara Foster Corning/No Tubes Race Team 0:52:20
10
Teammate Top 5: Marjolein Schat
11 Sarah Krzysiak Farm Team Elite Women's Cycling 0:52:20
11
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 1