Log In
RPP Hobby Lakeport Downtown Criterium presented by Conser Land Surveyi • Jul 15 2017
Dry, 91 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaiah Chass Team Swift
2 Zane Jensen Main Street Elite p/b Main Street B
3 Andy Garzoli Main Street Elite p/b Main Street B
4 Aaron Gouw Davis Bike Club Race Team
5 Morgan Gerlak C3-Twenty20cycling.com
6 Ross Kelly Davis Bike Club Race Team
7 Douglas Schaller A Bloc Racing
8 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
9 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
10 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Aaron Gouw
11 Eric Dasmalchi
12 Jason Anderson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tommy Perkins JAKROO presented by Chrome Industri
2 Joel Hammond Chico Cycling Team
3 Connor Wright
4 Davin Abrahamian Chico Cycling Team
5 David Brookes Chico Cycling Team
6 William Meyerhoff
7 Alexander Infantino
8 Joe Kruegel ol'Republic/SERT
9 Andrew Mathiesen Team Swift
10 James Longway Chico Cycling Team Teammate Top 5: Joel Hammond
11 Eric Schlange
12 Esteban Ramirez Team Swift
13 Rj Laffins Chico Cycling Team Teammate Top 5: Joel Hammond
DNF Patrick Krecker
DNF Kevin Kisel
DNF John Deagon
DNF Devin Armstrong
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Gates
2 Decker Krogh ol'Republic/SERT
3 Chris Blooomquist Forbes Street Elite p/b Main Street
4 Cary Clevenger
5 Connor Disney Main St. Bicycles
6 Chris Holmes Forbes Street Elite p/b Main Street
7 Bron Falkenberg Clear Lake High School
8 Tanner Morton Clear Lake High School
9 Jude Maldonado Forbes Street Elite p/b Main Street Teammate Top 5: Chris Blooomquist
DNF Mike Conser Main Street Elite p/b Main Street B
DNF Kia Kohler Main Street Elite p/b Main Street B
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Riekert Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Bryan Larsen Storck-CCN
3 Jake Taylor University of California-Davis
4 Matt Mikul SquadraSF p/b Terun
5 Gavin Murray Storck-CCN
6 Chris Coble Olympic Club
7 Alvin Escajeda ENDO CONCEPT TEAM
8 Ryan Oakes AMain Cycling Team
9 Eric Riggs
10 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
11 Jason Grefrath ThirstyBear p/b Akamai
12 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
13 Robert Lander AMain Cycling Team
14 Brian Zimny Peet's Coffee Racing
15 Mark Morton Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
16 Brennan Percy
17 David Grundman SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Matt Mikul
18 Maxim Jenkins Davis Bike Club Elite Team
19 James Laberge Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Chris Riekert
DNF Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
DNF Scott Cohen Davis Bike Club Race Team
DNF Will Riffelmacher Olympic Club
DNF Gianni Lamperti Team Swift
DNF Matt Tufts Williams Cycling
DNF Kirk Carlsen jr. Expert Tree Service
DNF Russell White
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Grundman SquadraSF p/b Terun
2 Chris Coble Olympic Club
3 Jan Weissenberger ThirstyBear p/b Akamai
4 Brian Zimny Peet's Coffee Racing
5 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai
6 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
7 Mark Howard SunPower Racing
8 Russell White
9 Michael Charleton Red Peloton
10 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Brian Zimny
11 Joseph Cooper Twin Peaks Racing
12 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE
13 Jason Grefrath ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Jan Weissenberger
14 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Jan Weissenberger
15 Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Racing
16 Dean Laberge Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Brian Zimny
17 Scott Derdenger Divine Electric Norcal
18 Ronald Reade Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Brian Zimny
19 Anthony Eng Team Oakland Cycling
DNF Will Riffelmacher Olympic Club Teammate Top 5: Chris Coble
DNF Hussein Saffouri KaiVelo Racing
DNF Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Brian Zimny
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 9   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Accarrino
2 Nathan Shay SquadraSF p/b Terun
3 James Beaumier Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
4 Ernest Sanchez S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
5 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
6 David Brookes Chico Cycling Team
7 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Donald Dumaine
8 Klaus Grimm AUDI RENO-TAHOE
9 Ray Abolt
DNF Steve Netter Impact Racing Team
DNF Albert Lehman Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Damien Anderson Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Davin Abrahamian Chico Cycling Team
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai
2 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Tom Lyons
3 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
4 Shawn ^daly ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Tom Lyons
5 Daniel Quirk ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Tom Lyons
6 Yutch Cowhie Michael David Winery Cycling Team
7 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE
8 Scott Derdenger Divine Electric Norcal
9 Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Racing
10 Joseph Cooper Twin Peaks Racing
11 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
12 Klaus Grimm AUDI RENO-TAHOE
13 Michael Charleton Red Peloton
14 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
2 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Win: Donald Dumaine
3 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
4 Steve Netter Impact Racing Team
5 Derek Novaes Rio Strada Racing
6 Damien Anderson Clean Power Cycling pb TESLA
7 Albert Lehman Clean Power Cycling pb TESLA
8 Rj Laffins Chico Cycling Team
DNF David Garzoli Main Street Elite p/b Main Street B
DNF Klaus Grimm AUDI RENO-TAHOE
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Gregorios Corridor Recycling
2 Hunter Ziesing Hammer/53x11
3 Ronald Reade Peet's Coffee Racing
Finishers: Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Culver
2 Shanna Lee
3 Barlow Lindsay JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
4 April Willoughby JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
5 Trish Pablo Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
6 Madeline Finch Breakaway Women's Racing p/b Kineti
7 Daniele Monahan SunPower Racing
8 Kelli Badillo Breakaway Women's Racing p/b Kineti
9 Amber Pearson SunPower Racing
10 Karen Munoz Breakaway Women's Racing p/b Kineti
11 Kia Kohler Main Street Elite p/b Main Street B
12 Macaria Gomez perez
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melanie Wong Folsom Bike
2 Marissa Axell JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
3 Jeanette Haggas RAZZLE DAZZLE
4 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
5 Shelby Tramel RAZZLE DAZZLE
6 Sandra Freeman JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
7 Allie Bollella JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Marissa Axell
DNF Trish Pablo Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Ginger Boyd Stinner Black Sheep Women's Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 3